katefilebrowserplugin - en to pt translation catalogue (17 entries)

en: Search
pt: Procurar

en: Enter a name filter to limit which files are displayed.
pt: Indique um filtro de nomes para limitar os ficheiros que são apresentados.

[ctx: @action:inmenu]
en: Open With
pt: Abrir Com

en: &Other...
pt: &Outro...

en: You are trying to open 1 file, are you sure? | You are trying to open %1 files, are you sure?
pt[0]: Está a tentar abrir um ficheiro; tem a certeza?
pt[1]: Está a tentar abrir %1 ficheiros; tem a certeza?

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
pt: Abrir Todos os Ficheiros

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: Current Document Folder
pt: Pasta Actual do Documento

en: Options
pt: Opções

en: Automatically synchronize with current document
pt: Sincronizar automaticamente com o documento actual

en: Highlight current file
pt: Realçar o ficheiro actual

en: Toolbar
pt: Barra de Ferramentas

en: A&vailable actions:
pt: Acções disponí&veis:

en: S&elected actions:
pt: Acções s&eleccionadas:

en: Filesystem Browser
pt: Navegador no Sistema de Ficheiros

en: Filesystem Browser Settings
pt: Configuração do Navegador do Sistema de Ficheiros

en: Filesystem
pt: Sistema de Ficheiros
