katesymbolviewer - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Show Functions
pt: Mostrar as Funções

en: Functions
pt: Funções

en: Show Macros
pt: Mostrar as Macros

en: Show Structures
pt: Mostrar as Estruturas

en: Structures
pt: Estruturas

en: Show Subroutines
pt: Mostrar as Sub-rotinas

en: Show Modules
pt: Mostrar os Módulos

en: Subroutines
pt: Sub-Rotinas

en: Modules
pt: Módulos

en: Show Uses
pt: Mostrar as Utilizações

en: Show Pragmas
pt: Mostrar os Pragmas

en: Uses
pt: Utilizações

en: Namespaces
pt: Espaços de nomes

en: Defines
pt: Definições

en: SymbolViewer
pt: Visualizador de Símbolos

en: Tree Mode
pt: Modo de Árvore

en: Expand Tree
pt: Expandir a Árvore

en: Show Sorted
pt: Mostrar os Ordenados

en: Show Parameters
pt: Mostrar os Parâmetros

en: Symbol List
pt: Lista de Símbolos

en: Filter...
pt: Filtro...

[ctx: @title:column]
en: Symbols
pt: Símbolos

[ctx: @title:column]
en: Position
pt: Posição

en: Sorry, not supported yet!
pt: Infelizmente, ainda não é suportado!

en: File type: %1
pt: Tipo de ficheiro: %1

en: Display functions parameters
pt: Mostrar os parâmetros das funções

en: Automatically expand nodes in tree mode
pt: Expandir automaticamente os nós no modo de árvore

en: Always display symbols in tree mode
pt: Mostrar sempre os símbolos numa árvore

en: Always sort symbols
pt: Ordenar sempre os símbolos

en: Parser Options
pt: Opções do Processador

en: Symbol Viewer
pt: Visualizador de Símbolos

en: Symbol Viewer Configuration Page
pt: Página de Configuração do Visualizador de Símbolos

en: Show Methods
pt: Mostrar os Métodos

en: Show Classes
pt: Mostrar as Classes

en: Globals
pt: Globais

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &Settings
pt: &Configuração

en: Show Tags
pt: Mostrar as Marcas

en: Show Params
pt: Mostrar os Parâmetros

en: Show Variables
pt: Mostrar as Variáveis

en: Show Templates
pt: Mostrar os Modelos

en: Params
pt: Parâmetros

en: Variables
pt: Variáveis

en: Templates
pt: Modelos
