katesymbolviewer - en to pt translation catalogue (438 entries)

en: Kate - Advanced Text Editor
pt: Kate - Editor de Texto Avançado

en: Start Kate with a given session.
pt: Iniciar o Kate com uma dada sessão.

en: session
pt: sessão

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
pt: Iniciar o Kate com uma nova sessão anónima; implica o uso do '-n'.

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
pt: Forçar o início de uma nova instância do Kate (é ignorado se for usado o início e já existir outra instância do Kate com a sessão indicada aberta); é forçado no caso de não terem sido indicados quaisquer URL's ou parâmetros.

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
pt: Se já estiver a usar uma instância do Kate em execução, bloquear até que saia, caso sejam indicados URL's a abrir.

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
pt: Só tentar reutilizar a instância do Kate com este PID (é ignorado se for usado o início e se outra instância do Kate já tiver sessão indicada aberta).

en: Set encoding for the file to open.
pt: Modificar a codificação do ficheiro a abrir.

en: encoding
pt: codificação

en: Navigate to this line.
pt: Navegar para esta linha.

en: line
pt: linha

en: Navigate to this column.
pt: Navegar para esta coluna.

en: column
pt: coluna

en: Read the contents of stdin.
pt: Ler o conteúdo do 'stdin'.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
pt: Os ficheiros/URLs abertos pela aplicação serão apagados depois de utilizados

en: Documents to open.
pt: Os documentos a abrir.

en: [urls...]
pt: [URL's...]

en: KWrite - Text Editor
pt: KWrite - Editor de Texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: Close
pt: Fechar

en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

en: Copy Location
pt: Copiar a Localização

en: Invalid hash
pt: Código inválido

en: %1 doesn't exist in a git repo.
pt: O %1 não existe num repositório de Git.

[ctx: @title:tab]
en: Commit %1
pt: Enviar o %1

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
pt: &Ir

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
pt: Dividir a Área

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pt: Ferramen&tas

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pt: A&juda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (hamburgerBar)
en: Hamburger Menu Toolbar
pt: Barra do Menu em Hambúrguer

note: i18n: ectx: Menu (viewspace_popup_statusbar)
en: &Status Bar Items
pt: Itens da Barra de E&stado

[ctx: @info]
en: Error in regular expression: %1
    offset %2: %3
pt: Erro na expressão regular: %1
    posição %2: %3

en: All
pt: Tudo

en: Quick Fix
pt: Correcção Rápida

en: Next Item
pt: Item Seguinte

en: Previous Item
pt: Item Anterior

en: Clear Diagnostics Filter
pt: Limpar o Filtro de Diagnósticos

en: Diagnostics
pt: Diagnósticos

en: Errors
pt: Erros

en: Warnings
pt: Avisos

en: Error
pt: Erro

en: Warning
pt: Aviso

en: Information
pt: Informação

[ctx: @info]
en: %1 [suppressed: %2]
pt: %1 [eliminados: %2]

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

en: Collapse All
pt: Recolher Tudo

en: Copy to Clipboard
pt: Copiar para a Área de Transferência

en: Remove Global Suppression
pt: Remover a Eliminação Global

en: Add Global Suppression
pt: Adicionar uma Eliminação Global

en: Remove Local Suppression
pt: Remover a Eliminação Local

en: Add Local Suppression
pt: Adicionar uma Eliminação Local

en: Disable Suppression
pt: Desactivar a Eliminação

en: Enable Suppression
pt: Activar a Eliminação

en: Change Style
pt: Modificar o Estilo

en: Side By Side
pt: Lado-a-Lado

en: Unified
pt: Unificado

en: Raw
pt: Em Bruto

en: Stage Line | Stage Lines
pt[0]: Guardar a Linha
pt[1]: Guardar as Linhas

en: Stage Hunk
pt: Guardar o Bloco

en: Discard Line | Discard Lines
pt[0]: Esquecer a Linha
pt[1]: Esquecer as Linhas

en: Discard Hunk
pt: Esquecer o Bloco

en: Unstage Line | Unstage Lines
pt[0]: Retirar a Linha
pt[1]: Retirar as Linhas

en: Unstage Hunk
pt: Retirar o Bloco

en: Diff %1
pt: Diferenças de %1

en: Diff %1..%2
pt: Diferenças de %1...%2

en: Diff %1 .. %2
pt: Diferenças de %1 .. %2

en: Show/Hide Commit Info
pt: Mostrar/Esconder os Dados da Modificação

en: Jump to Next File
pt: Ir para o Ficheiro Seguinte

en: Jump to Previous File
pt: Ir para o Ficheiro Anterior

en: Jump to Next Hunk
pt: Ir para o Bloco Seguinte

en: Jump to Previous Hunk
pt: Ir para o Bloco Anterior

[ctx: Tooltip for a button, clicking the button reloads the diff]
en: Reload Diff
pt: Recarregar as Diferenças

[ctx: Tooltip for a button]
en: Show diff with full context, not just the changed lines
pt: Mostrar as diferenças com o contexto completo e não apenas as linhas alteradas

en: <b>git</b> not found. Git is needed to diff the documents. If git is already installed, make sure it is your PATH variable. See https://git-scm.com/downloads
pt: O <b>git</b> não foi encontrado. É necessário o Git para comparar os documentos. Se o Git já está instalado, certifique-se que está na sua variável de ambiente PATH. Veja mais em https://git-scm.com/downloads

en: Diff
pt: Diferenças

en: New file %1
pt: Novo ficheiro %1

en: Deleted file %1
pt: Ficheiro apagado %1

en: No differences found
pt: Nenhuma diferença encontrada

en: Failed to get file history: git executable not found in PATH
pt: Não foi possível obter o histórico dos ficheiros: o executável 'git' não consta na PATH

en: Failed to get file history: %1
pt: Não foi possível obter o histórico dos ficheiros: %1

[ctx: @menu:action]
en: Copy Commit Hash
pt: Copiar o Código da Modificação

[ctx: @menu:action]
en: Show Full Commit
pt: Mostrar a Modificação Completa

[ctx: @title:tab]
en: File History - %1
pt: Histórico dos Ficheiros - %1

en: Running this editor with sudo can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
pt: A execução deste editor com o 'sudo' poderá provocar erros e expô-lo a vulnerabilidades de segurança. Em alternativa, use o editor normalmente, sendo que lhe serão solicitados privilégios mais elevados na gravação dos documentos, caso seja necessário.

en: Running this editor with kdesu can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
pt: A execução deste editor com o 'kdesu' poderá provocar erros e expô-lo a vulnerabilidades de segurança. Em alternativa, use o editor normalmente, sendo que lhe serão solicitados privilégios mais elevados na gravação dos documentos, caso seja necessário.

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Core Developer
pt: Programador Principal

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: The cool buffersystem
pt: O sistema de 'buffers' giro

en: The Editing Commands
pt: Os Comandos de Edição

en: Testing, ...
pt: Testes, ...

en: Former Core Developer
pt: Antigo Programador Principal

en: KWrite Author
pt: Autor do KWrite

en: KWrite port to KParts
pt: Conversão do KWrite para KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
pt: Historial do Desfazer do KWrite, integração com o Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
pt: Suporte do realce de sintaxe de XML do KWrite

en: Patches and more
pt: Correcções, etc.

en: Python Plugin Developer
pt: Desenvolvimento dos 'Plugins' em Python

en: QA and Scripting
pt: Qualidade e Programação

en: Designer of Kate's mascot 'Kate the Cyber Woodpecker'
pt: Desenhador da mascote do Kate 'Kate o Picapau Cibernético'

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
pt: Realce para os ficheiros spec de RPM, Perl, Diff, entre outros

en: Highlighting for VHDL
pt: Realce para o VHDL

en: Highlighting for SQL
pt: Realce para o SQL

en: Highlighting for Ferite
pt: Realce para o Ferite

en: Highlighting for ILERPG
pt: Realce para o ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
pt: Realce para o LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
pt: Realce para Makefiles e Python

en: Highlighting for Python
pt: Realce para o Python

en: Highlighting for Scheme
pt: Realce para o Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
pt: Lista de tipos/termos do PHP

en: Very nice help
pt: Uma boa ajuda

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
pt: Todas as pessoas que contribuíram e me esqueci de mencionar

en: Folders can only be opened when the projects plugin is enabled
pt: Só poderão ser abertas as pastas quando o 'plugin' de projectos estiver activo

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
pt: O ficheiro '%1' não pôde ser acedido por não ser um ficheiro normal, mas sim uma pasta.

en: Configure
pt: Configurar

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Behavior Options
pt: Opções de Comportamento

en: &Behavior
pt: &Comportamento

en: Open each document in its own window
pt: Abrir cada documento na sua própria janela

en: If enabled, each document will be opened in its own window. If not enabled, each document will be opened in a new tab in the current window.
pt: Se estiver activo, cada documento será aberto na sua própria janela. Se não estiver activo, cada documento será aberto numa página nova da janela actual.

en: &Switch to output view upon message type:
pt: &Mudar para a área de resultado após uma mensagem do tipo:

en: Never
pt: Nunca

en: Info
pt: Informação

en: Log
pt: Registo

en: &Limit output view history:
pt: &Limitar o histórico da área de resultados:

en: Unlimited
pt: Sem Limite

en: Use a separate &dialog for handling externally modified files
pt: Usar uma janela separa&da para lidar com os ficheiros modificados no exterior

en: If enabled, a modal dialog will be used to show all of the modified files. If not enabled, you will be individually asked what to do for each modified file only when that file's view receives focus.
pt: Se a opção estiver activa, aparecerá uma janela modal que mostra todos os ficheiros modificados. Se não estiver, ser-lhe-á pedido o que fazer com cada ficheiro modificado, apenas quando esse ficheiro ficar em primeiro plano no Kate.

en: &Sidebars
pt: &Barras Laterais

en: Sync section size with tab positions
pt: Sincronizar o tamanho da secção com as posições das páginas

en: When enabled the section size will be determined by the position of the tabs.
    This option does not affect the bottom sidebar.
pt: Quando estiver activa, o tamanho da secção será determinado pela posição das páginas.
    Esta opção não afecta a barra lateral inferior.

en: Show text for left and right sidebar buttons
pt: Mostrar o texto dos botões da barra lateral do lado esquerdo e direito

en: &Tabs
pt: &Páginas

en: &Limit number of tabs:
pt: &Limitar o número de páginas:

en: A high limit can increase the window size, please enable 'Allow tab scrolling' to prevent it. Unlimited tabs are always scrollable.
pt: Um limite elevado poderá aumentar o tamanho da janela; por favor active a opção 'Permitir o deslocamento da página' para o impedir. As páginas ilimitadas são sempre deslizantes.

en: &Auto hide tabs
pt: &Auto-esconder as páginas

en: When checked tabs will be hidden if only one document is open.
pt: Quando assinalada, as páginas ficarão escondidas se só estiver um documento aberto.

en: &Show close button
pt: Mo&strar o botão para fechar

en: When checked each tab will display a close button.
pt: Quando assinalada, cada página irá mostrar um botão de fecho.

en: &Expand tabs
pt: &Expandir as páginas

en: When checked tabs take as much size as possible.
pt: Quando assinalada, as páginas ocupam o máximo de espaço possível.

en: &Double click opens a new document
pt: O &duplo-click abre um novo documento

en: When checked double click opens a new document.
pt: Quando estiver assinalado, ao fazer duplo-click abrirá um novo documento.

en: &Middle click closes a document
pt: O botão do &meio fecha um documento

en: When checked middle click closes a document.
pt: Quando estiver assinalado, ao carregar com o botão do meio irá fechar um documento.

en: Allow tab scrolling
pt: Permitir o deslocamento das páginas

en: When checked this will allow scrolling in tab bar when number of tabs is large.
pt: Se estiver assinalado, permite o deslocamento na barra de páginas, quando o número das mesmas for elevado.

en: Elide tab text
pt: Texto da página em reticências

en: When checked tab text might be elided if its too long.
pt: Quando assinalada, o texto da página poderá ficar com reticências se for demasiado longo.

en: If unchecked the new tab will open at the end.
pt: Se não estiver assinalada, a imagem não irá abrir no fim.

en: &Mouse
pt: &Rato

en: &Backward button pressed:
pt: Botão para &recuar carregado:

en: Previous tab
pt: Página anterior

en: History back
pt: Recuar no histórico

en: &Forward button pressed:
pt: Botão para &avançar carregado:

en: Next tab
pt: Página seguinte

en: History forward
pt: Avançar no histórico

en: Diff Style:
pt: Estilo das Diferenças:

en: Navigation Bar
pt: Barra de Navegação

en: Show current symbol in navigation bar
pt: Mostrar o símbolo actual na barra de navegação

en: Session
pt: Sessão

en: Session Management
pt: Gestão de Sessões

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
pt: (nunca)

en: When a window is closed the documents opened only in this window are closed as well.
pt: Quando é fechada uma janela, os documentos abertos apenas nesta janela serão também fechados.

en: Plugins
pt: 'Plugins'

en: Plugin Manager
pt: Gestor de 'Plugins'

en: User Feedback
pt: Reacções do Utilizador

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
pt: Tem alterações por gravar. Deseja aplicar as alterações ou esquecê-las?

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
pt: Aqui o utilizador pode ver todos os 'plugins' disponíveis para o Kate. Os que estiverem assinalados estão carregados, e sê-lo-ão de novo da próxima vez que o Kate for iniciado.

en: Name
pt: Nome

en: Description
pt: Descrição

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
pt: <p>O documento '%1' foi modificado, mas não foi gravado.</p><p>Deseja gravar as alterações ou ignorá-las?</p>

en: Close Document
pt: Fechar o Documento

en: Save As
pt: Gravar Como

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
pt: Foi aberto um novo ficheiro ao tentar fechar o Kate, como tal o fecho foi interrompido.

en: Closing Aborted
pt: Fecho Cancelado

en: Starting Up
pt: A Iniciar

en: Reopening files from the last session...
pt: A reabrir os ficheiros da última sessão...

en: Rename file
pt: Mudar o nome do ficheiro

en: New file name
pt: Novo nome do ficheiro

en: File "%1" could not be moved to "%2"
pt: Não foi possível mover o ficheiro "%1" para "%2".

en: Do you really want to delete file "%1"?
pt: Deseja realmente apagar o ficheiro "%1"?

en: Delete file
pt: Apagar o ficheiro

en: File "%1" could not be deleted.
pt: Não foi possível apagar o ficheiro "%1".

en: &Other Application...
pt: &Outra Aplicação...

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
pt: Use este comando para mostrar ou esconder a barra de estado da janela

en: Show &Tabs
pt: Mostrar as &Páginas

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
pt: Use este comando para mostrar ou esconder os separadores das várias páginas

en: Sho&w Path in Titlebar
pt: Mostrar a Locali&zação no Título

en: Show the complete document path in the window caption
pt: Mostrar a localização completa do documento no título da janela

en: Show Navigation Bar
pt: Mostrar a Barra de Navegação

en: &Window Color Scheme
pt: Esquema de Cores da &Janela

en: &Previous Tab
pt: &Página Anterior

en: Focus the previous tab.
pt: Coloca a página anterior em primeiro plano.

en: &Next Tab
pt: Página Segui&nte

en: Focus the next tab.
pt: Coloca a página seguinte em primeiro plano.

en: &Quick Open
pt: Abertura &Rápida

en: Open a form to quick open documents.
pt: Abre um formulário de abertura rápida de documentos.

en: Output
pt: Resultado

en: Create a new document
pt: Criar um novo documento

en: Open an existing document for editing
pt: Abrir um documento existente para a sua edição

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
pt: Isto enumera os ficheiros que tenha aberto recentemente, permitindo abri-los de novo facilmente.

en: Save all open, modified documents to disk.
pt: Grava todos os documentos abertos e modificados no disco.

en: Reload all open documents.
pt: Recarrega todos os documentos abertos.

en: Copies the file path of the current file to clipboard.
pt: Copia a localização do ficheiro actual para a área de transferência.

en: &Open Containing Folder
pt: &Abrir a Pasta Respectiva

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
pt: Mudar o Nome...

en: Renames the file belonging to the current document.
pt: Muda o nome do ficheiro que pertence ao documento actual.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
pt: Apagar

en: Deletes the file belonging to the current document.
pt: Apaga o ficheiro que pertence ao documento actual.

en: Properties
pt: Propriedades

en: Compare
pt: Comparar

en: Use the Tabbar context menu to compare two documents
pt: Usar o menu de contexto da Barra de Páginas para comparar dois documentos

en: Shows a hint how to compare documents.
pt: Mostra uma sugestão de comparação dos documentos.

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
pt: Fechar todos os documentos na lista de ficheiros que já não possam ser reabertos, por não estarem mais acessíveis.

en: Close the current document.
pt: Fecha o documento actual.

en: Close other open documents.
pt: Fecha os outros documentos abertos.

en: Clos&e All
pt: Fech&ar Tudo

en: Close all open documents.
pt: Fecha todos os documentos abertos.

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Create a new window.
pt: Criar uma nova janela.

en: Open W&ith
pt: Abr&ir Com

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
pt: Abrir o documento actual com outra aplicação registada para o seu tipo de ficheiro, ou outra aplicação à sua escolha.

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
pt: Configura os atalhos de teclado da aplicação.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
pt: Configura os itens que deverão aparecer nas barras de ferramentas.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
pt: Configura os vários aspectos desta aplicação e do componente de edição.

en: &Plugins Handbook
pt: Manual dos '&Plugins'

en: This shows help files for various available plugins.
pt: Isto mostra os ficheiros de ajuda para os vários 'plugins' disponíveis.

en: Sess&ions
pt: &Sessões

[ctx: Menu entry Session->New Session]
en: &New Session
pt: &Nova Sessão

en: &Recent Sessions
pt: Sessões &Recentes

en: &All Sessions
pt: Tod&as as Sessões

en: &Manage Sessions...
pt: &Gerir as Sessões...

en: &Save Session
pt: Gravar a &Sessão

en: Save Session &As...
pt: Gr&avar a Sessão Como...

en: Go to Previous Location
pt: Ir para a Localização Anterior

en: Go to Next Location
pt: Ir para a Localização Seguinte

en: Show File Git History
pt: Mostrar o Histórico dos Ficheiros no Git

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
pt: Isto irá fechar todos os documentos abertos. Tem a certeza que deseja continuar?

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
pt: Isto irá fechar todos os documentos abertos que não o actual. Tem a certeza que deseja continuar?

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
pt: Isto irá esconder o menu por completo. Podê-lo-á mostrar de novo se escrever %1.

en: Hide menu bar
pt: Esconder o menu

en: You dropped the directory %1 into Kate. Do you want to open all files contained in it?
pt: Largou a pasta %1 no Kate. Deseja carregar todos os ficheiros existentes nela?

[ctx: @title:window]
en: Open Files Recursively
pt: Abrir os Ficheiros de Forma Recursiva

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
pt: Abrir Todos os Ficheiros

en:  [read only]
pt:  [apenas para leitura]

en: Toolview Manager
pt: Gestor de Ferramentas

en: Sidebar Buttons
pt: Botões da Barra Lateral

en: Focus Toolview
pt: Janela de Ferramentas em Primeiro Plano

en: Tool &Views
pt: Janelas de &Ferramentas

en: Show Side&bars
pt: Mostrar as &Barras Laterais

en: Hide All Tool Views
pt: Esconder Todas as Janelas de Ferramentas

en: Show %1
pt: Mostrar o %1

en: Show %1 Button
pt: Mostrar o Botão %1

en: Focus %1
pt: %1 em Primeiro Plano

en: Configure...
pt: Configurar...

en: Hide Button
pt: Esconder o Botão

en: Move To
pt: Mover Para

en: Own Section
pt: Secção Própria

en: One Down
pt: Uma Abaixo

en: One Right
pt: Uma à Direita

en: One Up
pt: Uma Acima

en: One Left
pt: Uma à Esquerda

en: Left Sidebar
pt: Barra Esquerda

en: Right Sidebar
pt: Barra Direita

en: Top Sidebar
pt: Barra de Topo

en: Bottom Sidebar
pt: Barra do Fundo

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
pt: <qt>Você está prestes a esconder as barras laterais. Com as barras escondidas, não é mais possível aceder directamente às áreas de ferramentas com o rato, como tal, se necessitar de aceder de novo às barras laterais, invoque de novo a opção <b>Janela &gt; Vistas de Ferramentas &gt; Mostrar as Barras Laterais</b> do menu. É possível à mesma esconder/mostrar as áreas de ferramentas com os atalhos atribuídos às mesmas.</qt>

en: Documents Modified on Disk
pt: Documentos Modificados no Disco

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
pt: <qt>Os documentos indicados em baixo foram alterados no disco.<p>Seleccione um ou mais de uma vez e carregue num botão de acção, até que a lista fique vazia.</p></qt>

en: Filename
pt: Nome do Ficheiro

en: Status on Disk
pt: Estado no Disco

en: Modified
pt: Modificado

en: Created
pt: Criado

en: Deleted
pt: Removido

en: &View Difference
pt: &Ver a Diferença

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document.
pt: Calcula a diferença entre o conteúdo do editor e o ficheiro no disco, para o documento seleccionado.

en: &Ignore Changes
pt: &Ignorar as Alterações

en: Remove modified flag from selected documents
pt: Remover a marca de modificação dos documentos seleccionados

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
pt: Sobrepõe os documentos seleccionados, eliminando as alterações no disco

en: &Reload
pt: &Recarregar

en: Reload selected documents from disk
pt: Volta a carregar os documentos seleccionados do disco

en: Could not save the document 
    '%1'
pt: Não foi possível gravar o documento 
    '%1'

en: The diff command failed. Please make sure that git is installed and in your PATH.
pt: O comando 'diff' falhou. Por favor verifique se o Git está instalado e no seu PATH.

en: Error Creating Diff
pt: Erro ao Criar as Diferenças

en: [OLD]
pt: [ANTIGO]

en: [NEW]
pt: [NOVO]

en: Search...
pt: Procurar...

en: Copy all text to clipboard
pt: Copiar todo o texto para a área de transferência

en: Clear all messages
pt: Limpar todas as mensagens

[ctx: @info]
en: Error
pt: Erro

[ctx: @info]
en: Warning
pt: Aviso

[ctx: @info]
en: Info
pt: Informação

[ctx: @info]
en: Log
pt: Registo

en: Save As (%1)
pt: Gravar Como (%1)

en: Save Documents
pt: Gravar os Documentos

en: The document "%1" has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
pt: O documento "%1" foi modificado, mas não foi gravado.</p><p>Deseja gravar as alterações ou ignorá-las?

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
pt: <qt>Os seguintes documentos foram modificados. Deseja gravá-los antes de sair?</qt>

en: Documents
pt: Documentos

en: Location
pt: Localização

en: Se&lect All
pt: Se&leccionar Tudo

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
pt: Os dados que pediu para gravar não puderam ser escritos. Por favor indique como deseja prosseguir.

en: Split Ve&rtical
pt: Dividir Ve&rticalmente

en: Split the currently active view vertically into two views.
pt: Dividir a janela activa no momento em duas janelas verticalmente.

en: Split &Horizontal
pt: Dividir &Horizontalmente

en: Split the currently active view horizontally into two views.
pt: Dividir a janela activa no momento em duas janelas horizontalmente.

en: Move Document to New Vertical Split
pt: Mover o Documento para uma Nova Divisória Vertical

en: Split the currently active view vertically into two views and move the currently active document to right view.
pt: Divide a área activa de momento na vertical em duas e move o documento activo de momento para a área da direita.

en: Move Document to New Horizontal Split
pt: Mover o Documento para uma Nova Divisória Horizontal

en: Split the currently active view horizontally into two views and move the currently active document to view below.
pt: Divide a área activa de momento na horizontal em duas e move o documento activo de momento para a área de baixo.

en: Cl&ose Current View
pt: Fechar a Vista A&ctual

en: Close the currently active split view
pt: Fechar a janela repartida activa no momento

en: Close Inactive Views
pt: Fechar as Vistas Inactivas

en: Close every view but the active one
pt: Fechar todas as janelas, exceptuando a actualmente activa

en: Hide Inactive Views
pt: Esconder as Vistas Inactivas

en: Hide every view but the active one
pt: Esconder todas as janelas, exceptuando a actualmente activa

en: Toggle Orientation
pt: Comutar a Orientação

en: Toggles the orientation of the current split view
pt: Comuta a orientação da área dividida de momento

en: Next Split View
pt: Janela Dividida Seguinte

en: Make the next split view the active one.
pt: Tornar a próxima janela repartida a activa.

en: Previous Split View
pt: Janela Dividida Anterior

en: Make the previous split view the active one.
pt: Tornar a janela repartida anterior a activa.

en: Left Split View
pt: Janela Dividida Esquerda

en: Make the split view intuitively on the left the active one.
pt: Tornar a janela repartida à esquerda a activa.

en: Right Split View
pt: Janela Dividida Direita

en: Make the split view intuitively on the right the active one.
pt: Tornar a janela repartida à direita a activa.

en: Upward Split View
pt: Janela Dividida Superior

en: Make the split view intuitively upward the active one.
pt: Tornar a janela repartida de cima a activa.

en: Downward Split View
pt: Janela Dividida Inferior

en: Make the split view intuitively downward the active one.
pt: Tornar a janela repartida de baixo a activa.

en: Move Splitter Right
pt: Mover a Divisória para a Direita

en: Move the splitter of the current view to the right
pt: Mover a divisória da janela actual para a direita

en: Move Splitter Left
pt: Mover a Divisória para a Esquerda

en: Move the splitter of the current view to the left
pt: Mover a divisória da janela actual para a esquerda

en: Move Splitter Up
pt: Mover a Divisória para Cima

en: Move the splitter of the current view up
pt: Mover a divisória da janela actual para cima

en: Move Splitter Down
pt: Mover a Divisória para Baixo

en: Move the splitter of the current view down
pt: Mover a divisória da janela actual para baixo

en: Focus Navigation Bar
pt: Focar na Barra de Navegação

en: Focus the navigation bar
pt: Colocar a barra de navegação em primeiro plano

en: Welcome Page
pt: Página de Boas-Vindas

en: Show the welcome page
pt: Mostrar a página de boas-vindas

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
pt: <p>Está a tentar abrir um ou mais ficheiros grandes:</p><ul>%1</ul><p>Tem a certeza que deseja continuar?</p><p><strong>Lembre-se que o Kate poderá deixar de responder durante algum tempo enquanto carrega ficheiros grandes.</strong></p>

en: Opening Large File
pt: Abertura de um Ficheiro Grande

en: %1 cannot open folders
pt: O %1 não consegue abrir pastas

en: The plugin required to open folders was not found
pt: O 'plugin' necessário para abrir as pastas não foi encontrado

en: In order to open folders, the <b>%1</b> plugin must be enabled. Enable it?
pt: Para abrir as pastas, é necessário activar o 'plugin' <b>%1</b>. Deseja activá-lo?

[ctx: @title:window]
en: Open Folder
pt: Abrir a Pasta

[ctx: @action:button]
en: Enable
pt: Activar

en: Failed to enable <b>%1</b> plugin
pt: Não foi possível activar o 'plugin' <b>%1</b>

en: Click here to switch to the Quick Open view.
pt: Carregue aqui para mudar para a área de Abertura Rápida.

en: Control view space splitting
pt: Controlar a divisão da área de visualização

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
pt[0]: De momento, existe mais um documento aberto. Para ver todos os documentos abertos, mude para a área de Abertura Rápida, carregado para tal aqui.
pt[1]: De momento, existem mais %1 documentos abertos. Para ver todos os documentos abertos, mude para a área de Abertura Rápida, carregado para tal aqui.

en: Close Tab
pt: Fechar a Página

en: &Close Document
pt: Fe&char o Documento

en: Close Other &Documents
pt: Fechar os Outros &Documentos

en: Close &All Documents
pt: Fechar &Todos os Documentos

en: D&etach Document
pt: &Dissociar o Documento

en: Opens the document in a new window and closes it in the current window
pt: Abre o documento numa nova janela e fecha-o na actual

en: Compare with Active Document
pt: Comparar com o Documento Activo

en: Compare with Active Document Using
pt: Comparar com o Documento Activo Com

en: Could not start program
pt: Não foi possível iniciar o programa

en: The selected program could not be started. Maybe it is not installed.
pt: Não foi possível iniciar o programa seleccionado. Talvez não esteja instalado.

en: All Projects
pt: Todos os Projectos

en: Current Project
pt: Projecto Actual

en: Fuzzy Filtering
pt: Filtragem Difusa

en: Wildcard Filtering
pt: Filtragem com Caracteres Especiais

en: Manage Sessions
pt: Gerir as Sessões

en: Session Chooser
pt: Selector de Sessões

en: Restore
pt: Repor

en: Session will be deleted on dialog close
pt: A sessão será apagada ao fechar a janela

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_filterBox)
en: Filter Sessions
pt: Filtrar as Sessões

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Session Name
pt: Nome da Sessão

note: i18n: The number of open documents i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Files
pt: Ficheiros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Last opened
pt: Última abertura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_openButton)
en: &Open
pt: &Abrir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewSession) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New Session
pt: Nova Sessão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_templateButton)
en: Open as Template
pt: Abrir como um Modelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dontAskCheckBox)
en: Don't ask again
pt: Não perguntar de novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_copyButton)
en: Duplicate...
pt: Duplicar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: &Rename...
pt: Muda&r o Nome...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete
pt: Apagar

en: Session '%1' is already opened in another Kate instance. Switch to that or reopen in this instance?
pt: A sessão '%1' já está aberta noutra instância do Kate; deseja mudar para ela em vez de a reabrir nesta instância?

[ctx: @action:button]
en: Switch to Instance
pt: Mudar para a Instância

[ctx: @action:button]
en: Reopen
pt: Reabrir

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
pt: O nome da sessão não pode ser mudado para "%1". Não foi possível gravar em "%2"

en: Session Renaming
pt: Mudança do Nome da Sessão

en: Session name:
pt: Nome da sessão:

en: There is already an existing session with your chosen name: %1
    Please choose a different one.
pt: Já existe uma sessão com o nome escolhido por si: %1
    Escolha por favor outro nome diferente.

en: To save a session, you must specify a name.
pt: Para gravar uma sessão, é necessário indicar um nome.

en: Specify a name for this session
pt: Indicar um nome para esta sessão

en: Specify a new name for session: %1
pt: Indicar um novo nome para a sessão: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAppStartup)
en: Application Startup Behavior
pt: Comportamento no Arranque da Aplicação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startNewSessionRadioButton)
en: &Start new session
pt: Iniciar uma &sessão nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadLastUserSessionRadioButton)
en: &Load last used session
pt: Carregar a ú&ltima sessão usada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manuallyChooseSessionRadioButton)
en: &Manually choose a session
pt: Escolher &manualmente uma sessão

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Application Startup/Shutdown Behavior
pt: Comportamento no Arranque/Encerramento da Aplicação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Automatically save and restore:
pt: Gravar e repor automaticamente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stashNewUnsavedFiles)
en: Newly-created unsaved files
pt: Ficheiros não gravados recém-criados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stashUnsavedFilesChanges)
en: Files with unsaved changes
pt: Ficheiros com modificações por gravar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showWelcomeViewForNewWindow)
en: If disabled, an untitled document will be shown for new windows.
pt: Se estiver desactivado, será apresentado um documento sem nome para as janelas novas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWelcomeViewForNewWindow)
en: Show welcome view for new windows
pt: Mostrar as boas-vindas nas janelas novas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, modCloseAfterLast)
en: If enabled, the application will shutdown when the last file being edited is closed, otherwise a blank page will open so that you can start a new file.
pt: Se estiver activo, a aplicação irá encerrar quando o último ficheiro a ser editado for fechado; caso contrário, será aberta uma página em branco para que possa iniciar um novo ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, modCloseAfterLast)
en: Close the application entirely when the last file is closed
pt: Fechar a aplicação por inteiro quando fechar o último ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, winClosesDocuments)
en: Close documents with the window they belong to
pt: Fechar os documentos com a janela a que pertencem

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbElements)
en: Session Elements
pt: Elementos da Sessão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
pt: A sessão contém a lista de documentos abertos, a lista de ficheiros abertos recentemente, os favoritos, posições do cursor, etc. Quando carrega a sessão, todos esses elementos são repostos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of entries in recent file list:
pt: Número máximo de itens na lista de ficheiros recentes:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, restoreVC)
en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open the application.
pt: Assinale isto se quiser que todas as suas áreas e janelas sejam repostas sempre que abrir a aplicação.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restoreVC)
en: Include &window configuration
pt: Incluir a configuração da &janela

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, saveMetaInfos)
en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
pt: Assinale isto se quiser que a configuração do documento, como por exemplo os favoritos, seja gravada após as sessões do editor. A configuração será reposta se o documento não tiver sido alterado quando for reaberto.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, saveMetaInfos)
en: Keep &meta-information past sessions
pt: Manter a &meta-informação das sessões anteriores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delete unused meta-information after:
pt: Apagar a meta-informação não usada após:

en: Welcome to %1
pt: Bem-vindo ao %1

en: Recent Documents and Projects
pt: Documentos e Projectos Recentes

en: Recent Documents
pt: Documentos Recentes

en: No recent documents or projects
pt: Sem documentos ou projectos recentes

en: No recent documents
pt: Sem documentos recentes

en: No saved sessions
pt: Sem sessões gravadas

en: Open Selected Files...
pt: Abrir os Ficheiros Seleccionados...

en: Copy &Location
pt: Copiar a &Localização

en: &Remove
pt: &Remover

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QScrollArea, WelcomeView)
en: Welcome
pt: Bem-vindo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewFile)
en: New File
pt: Novo Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenFolder)
en: Open Folder...
pt: Abrir uma Pasta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRecentItems)
en: Recent Files
pt: Ficheiros Recentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenFile)
en: Open File...
pt: Abrir um Ficheiro...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClearRecentItems)
en: Clear Recent Files
pt: Limpar os Ficheiros Recentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHelp)
en: Help
pt: Ajuda

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHomepage)
en: Visit homepage
pt: Visitar a página Web

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelContribute)
en: Get involved
pt: Envolva-se

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHandbook)
en: Read handbook
pt: Ler o manual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSavedSessions)
en: Saved Sessions
pt: Sessões Gravadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonManageSessions)
en: Manage Sessions...
pt: Gerir as Sessões...
