kate - en to ro translation catalogue (67 entries)

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Clang Format Full File
ro: Formatează fișier întreg cu Clang

[ctx: External tool category]
note: i18n: file: 4
en: Tools
ro: Unelte

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Clang Format Selected Text
ro: Formatează textul ales cu Clang

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Google Selected Text
ro: Caută textul ales pe Google

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Insert UUID
ro: Inserează UUID

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: JSON Format Full File
ro: Formatează fișier întreg ca JSON

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Qt Quick 2 Preview (qmlscene)
ro: Previzualizare Qt Quick 2 (qmlscene)

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Run Shell Script
ro: Rulează script de consolă

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: XML Format Full File
ro: Formatează fișier întreg ca XML

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, lbTools)
en: This list shows all the configured tools, represented by their menu text.
ro: Această listă arată toate uneltele configurate, reprezentate de textul pentru meniu al acestora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add
ro: &Adaugă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit...
ro: &Modifică...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
ro: &Elimină

en: External Tools
ro: Unelte externe

en: Starts the external tool '%1'
ro: Pornește unealta externă „%1”

en: Edit External Tool
ro: Modifică unealta externă

en: Revert tool to default settings
ro: Întoarce unealta la configurări implicite

en: External Tool
ro: Unealtă externă

en: You must specify at least a name and an executable
ro: Trebuie să specificați cel puțin o denumire și un executabil

en: Select the MimeTypes for which to enable this tool.
ro: Alegeți tipul MIME pentru care să fie activată această unealtă.

en: Select Mime Types
ro: Alege tipuri MIME

en: Add Tool...
ro: Adaugă unealtă...

en: Add Tool from Defaults
ro: Adaugă unealtă din implicite

en: Add Category
ro: Adaugă categorie

en: Uncategorized
ro: Fără categorie

en: New Category
ro: Categorie nouă

en: New Category %1
ro: Categorie nouă %1

en: Configure...
ro: Configurează...

en: Launch external helper applications
ro: Lansați aplicații ajutătoare externe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ToolDialog)
en: Edit Tool
ro: Modifică unealta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Na&me:
ro: Denu&mire:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name will be displayed in the 'Tools->External Tools' menu.
ro: Denumirea va fi afișată în meniul „Unelte->Unelte externe”.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtName)
en: Short name of the tool
ro: Denumirea scurtă a uneltei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExecutable)
en: Executable:
ro: Executabil:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, edtExecutable)
en: Application or interpreter
ro: Aplicație sau interpretor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblArgs)
en: Ar&guments:
ro: Ar&gumente:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtArgs)
en: Command line arguments
ro: Argumente în linie de comandă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInput)
en: &Input:
ro: &Intrare:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, edtInput)
en: Optional standard input
ro: Intrare standard opțională

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWorkingDir)
en: Working directory:
ro: Dosar de lucru:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, edtWorkingDir)
en: Uses current document path if empty
ro: Folosește calea documentului actual dacă e goală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeType)
en: Mime &types:
ro: &Tipuri MIME:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeType)
en: A semicolon-separated list of mime types for which this tool should be available. If empty, the tool is always available.
ro: Listă separată prin punct și virgulă cu tipuri MIME pentru care să fie disponibilă această unealtă. Dacă e goală, unealta e disponibilă întotdeauna.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtMimeType)
en: Show tool only for given mime types
ro: Arată unealta doar pentru tipurile MIME date

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeType)
en: Opens a dialog that helps in creating a list of mimetypes.
ro: Deschide un dialog ce ajută la crearea listei de tipuri MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSave)
en: Save:
ro: Salvează:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbSave)
en: Optionally save the current or all modified documents prior to running the command. This is helpful if you want to pass URLs to an application like, for example, an FTP client.
ro: Opțional, salvează documentul actual sau pe toate cele modificate înainte de rularea comenzii. Util dacă doriți să transmiteți URL-uri unei aplicații, de exemplu unui client FTP.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: None
ro: Niciunul

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave)
en: Current Document
ro: Document actual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave)
en: All Documents
ro: Toate documentele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkReload)
en: Reload current document after execution
ro: Reîncarcă documentul actual după execuție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: O&utput:
ro: I&eșire:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Ignore
ro: Ignoră

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Insert at Cursor Position
ro: Inserează la poziția cursorului

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Replace Selected Text
ro: Înlocuiește textul ales

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Replace Current Document
ro: Înlocuiește documentul actual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Append to Current Document
ro: Adaugă la finalul documentului actual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Insert in New Document
ro: Inserează în document nou

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Copy to Clipboard
ro: Copiază în clipboard

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Display in Pane
ro: Afișează în panou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Editor command:
ro: Comandă redactor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtCommand)
en: If you specify a name here, you can invoke the command from the view command line with the_name_you_specified_here. Please do not use spaces or tabs in the name.
ro: Dacă specificați o denumire aici, puteți invoca comanda din linia de comandă a vizualizării cu denumirea_specificată_aici. Nu folosiți spații sau tabulatori în denumire.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtCommand)
en: Optional view command line name
ro: Denumire opțională în linia de comandă a vizualizării

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabOutput)
en: Output
ro: Ieșire

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, teOutput)
en: Displays output from the external tool
ro: Arată ieșirea de la unealta externă

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: &Unelte

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală
