kate - en to ro translation catalogue (52 entries)

en: Filter...
ro: Filtru...

en: LSP Client
ro: Client LSP

en: No JSON data to validate.
ro: Nu sunt date JSON de validat.

en: JSON data is valid.
ro: Datele JSON sunt valide.

en: JSON data is invalid: no JSON object
ro: Datele JSON nu sunt valide: niciun obiect JSON

en: JSON data is invalid: %1
ro: Datele JSON nu sunt valide: %1

en: Go to Definition
ro: Mergi la definiție

en: Go to Declaration
ro: Mergi la declarație

en: Find References
ro: Găsește referințe

en: Highlight
ro: Evidențiere

en: Format
ro: Formatează

en: Rename
ro: Redenumește

en: Show selected completion documentation
ro: Arată documentația completării alese

en: Include declaration in references
ro: Include declarația în referințe

en: Show hover information
ro: Arată informații la planare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkOnTypeFormatting)
en: Format on typing
ro: Formatează la tastare

en: Incremental document synchronization
ro: Sincronizare incrementală a documentelor

en: Restart LSP Server
ro: Repornește serverul LSP

en: Restart All LSP Servers
ro: Repornește toate serverele LSP

en: Expand All
ro: Desfășoară tot

en: Collapse All
ro: Restrânge tot

en: Line: %1:
ro: Linie: %1:

en: No results
ro: Niciun rezultat

[ctx: @title:tab]
en: Definition: %1
ro: Definiție: %1

[ctx: @title:tab]
en: Declaration: %1
ro: Declarație: %1

[ctx: @title:tab]
en: References: %1
ro: Referințe: %1

[ctx: @title:tab]
en: Highlight: %1
ro: Evidențiere: %1

en: No edits
ro: Nicio modificare

[ctx: @title:window]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: @label:textbox]
en: New name (caution: not all references may be replaced)
ro: Denumire nouă (atenție: pot să nu fie înlocuite toate referințele)

[ctx: @info]
en: LSP Server
ro: Server LSP

[ctx: @info]
en: LSP Client
ro: Client LSP

en: Restarting
ro: Se repornește

en: NOT Restarting
ro: NU se repornește

en: Server terminated unexpectedly ... %1 [%2] [homepage: %3]
ro: Serverul s-a terminat pe neașteptate ... %1 [%2] [pagină: %3]

en: Failed to start server: %1
ro: Pornirea serverului a eșuat: %1

en: Started server %2: %1
ro: A fost pornit serverul %2: %1

en: Failed to parse server configuration '%1': no JSON object
ro: Parcurgerea configurației „%1” a serverului a eșuat: niciun obiect JSON

en: Failed to parse server configuration '%1': %2
ro: Parcurgerea configurației „%1” a serverului a eșuat: %2

en: Failed to read server configuration: %1
ro: Citirea configurației serverului a eșuat: %1

en: Tree Mode
ro: Regim arborescent

en: Automatically Expand Tree
ro: Desfășoară arborele automat

en: Sort Alphabetically
ro: Sortează alfabetic

en: Show Details
ro: Arată detalii

en: Symbols
ro: Simboluri

en: No LSP server for this document.
ro: Niciun server LSP pentru acest document.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Client Settings
ro: Configurări client

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSemanticHighlighting)
en: Enable semantic highlighting
ro: Activează evidențierea semantică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolSort)
en: Sort symbols alphabetically
ro: Sortează simbolurile alfabetic

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: User Server Settings
ro: Folosește configurările serverului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Settings File:
ro: Fișier de configurare:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Default Server Settings
ro: Configurări implicite ale serverului
