kate - en to ru translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
ru: Предварительный просмотр известных названий цветов

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
ru: Выводить поле просмотра для стандартных названий цветов (например: skyblue).
    Список стандартных названий цветов приведён на странице https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords

en: Place preview after text color
ru: Поле просмотра цвета после его описания

en: Hex color matching
ru: Шаблон определения шестнадцатеричного кода цвета

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
ru: 12 цифр (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
ru: 9 цифр (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
ru: 8 цифр (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
ru: 6 цифр (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
ru: 3 цифры (#RGB)

en: Color Picker
ru: Выбор цвета

en: Color Picker Settings
ru: Параметры выбора цвета

en: Select Color (Hex output)
ru: Выбор цвета (вывод в шестнадцатеричном системе)

en: View Color [Read only]
ru: Просмотр цвета (без изменения)
