kate - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (265 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: Pri&kaz

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
sr@ijekavianlatin: Po&djela prikaza

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sr@ijekavianlatin: &Alatke

note: i18n: ectx: Menu (sessions)
en: Sess&ions
sr@ijekavianlatin: &Sesije

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sr@ijekavianlatin: P&omoć

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

note: i18n: ectx: Menu (viewspace_popup_statusbar)
en: &Status Bar Items
sr@ijekavianlatin: Stavke &trake stanja

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
sr@ijekavianlatin: Fajl „%1“ ne može da se otvori jer nije običan fajl već je fascikla.

en: Configure
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

en: Application
sr@ijekavianlatin: Program

en: Application Options
sr@ijekavianlatin: Opcije programa

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: General Options
sr@ijekavianlatin: Opšte opcije

en: &Behavior
sr@ijekavianlatin: &Ponašanje

en: Wa&rn about files modified by foreign processes
sr@ijekavianlatin: Upozori kada &spoljašnji proces izmijeni fajlove

en: If enabled, when Kate receives focus you will be asked what to do with files that have been modified on the hard disk. If not enabled, you will be asked what to do with a file that has been modified on the hard disk only when that file is tried to be saved.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, kada Kate primi fokus bićete upitani šta učiniti sa fajlovima koji su izmijenjeni na disku. U suprotnom, bićete upitani šta učiniti tek kad se pokuša upisivanje fajla.

en: Meta-Information
sr@ijekavianlatin: Metapodaci

en: Keep &meta-information past sessions
sr@ijekavianlatin: Čuvaj &metapodatke prethodnih sesija

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
sr@ijekavianlatin: Uključite ovo ako želite da postava dokumenta, u šta spadaju na primjer obilježivači, bude sačuvana iz prošlih sesija uređivanja. Postava će biti obnovljena ako se dokument nije promijenio pri ponovnom otvaranju.

en: &Delete unused meta-information after:
sr@ijekavianlatin: &Obriši nekorišćene metapodatke poslije:

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
sr@ijekavianlatin: (nikada)

[ctx: The suffix of 'Delete unused meta-information after']
en:  day |  days
sr@ijekavianlatin[0]:  dan
sr@ijekavianlatin[1]:  dana
sr@ijekavianlatin[2]:  dana
sr@ijekavianlatin[3]:  dan

en: &Quick Open
sr@ijekavianlatin: &Brzo otvori

en: Filename
sr@ijekavianlatin: ime fajla

en: Sessions
sr@ijekavianlatin: Sesije

en: Session Management
sr@ijekavianlatin: Upravljanje sesijama

en: Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci

en: Plugin Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer priključaka

en: Editor Component
sr@ijekavianlatin: Uređivačka komponenta

en: Editor Component Options
sr@ijekavianlatin: Uređivačka komponenta

en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Description
sr@ijekavianlatin: opis

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete vidjeti sve dostupne priključke za Kate. Označeni će biti učitani, sada kao i kad sljedeći put pokrenete Kate.

en: The supposedly temporary file %1 has been modified. Do you want to delete it anyway?
sr@ijekavianlatin: Navodno privremeni fajl %1 je izmijenjen. Želite li ipak da ga obrišete?

en: Delete File?
sr@ijekavianlatin: Obrisati fajl?

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Dokument „%1“ je izmijenjen, ali nije sačuvan.</p><p>Želite li da sačuvate ili odbacite izmjene?</p>

en: Close Document
sr@ijekavianlatin: Zatvori dokument

en: Save As
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
sr@ijekavianlatin: Otvoren je novi fajl tokom zatvaranja Kate, pa je ono obustavljeno.

en: Closing Aborted
sr@ijekavianlatin: Zatvaranje obustavljeno

en: Starting Up
sr@ijekavianlatin: Pokretanje

en: Reopening files from the last session...
sr@ijekavianlatin: Otvaram fajlove iz prošle sesije...

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
sr@ijekavianlatin: Prikažite ili sakrijte traku stanja u prikazu

en: Show &Tabs
sr@ijekavianlatin: Prikaži &jezičke

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
sr@ijekavianlatin: Prikažite ili sakrijte jezičke za prikaze.

en: Sho&w Path in Titlebar
sr@ijekavianlatin: &Putanja u naslovnoj traci

en: Show the complete document path in the window caption
sr@ijekavianlatin: Prikaži cijelu putanju dokumenta u naslovu prozora

en: &Previous Tab
sr@ijekavianlatin: &Prethodni jezičak

en: Focus the previous tab.
sr@ijekavianlatin: Fokusira na prethodni jezičak.

en: &Next Tab
sr@ijekavianlatin: &Sledeći jezičak

en: Focus the next tab.
sr@ijekavianlatin: Fokusira na sledeći jezičak.

en: Open a form to quick open documents.
sr@ijekavianlatin: Otvara formular za brzo otvaranje dokumenata.

en: Create a new document
sr@ijekavianlatin: Napravi novi dokument

en: Open an existing document for editing
sr@ijekavianlatin: Otvori postojeći dokument

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
sr@ijekavianlatin: Spisak dokumenata koji su nedavno otvarani, odakle ih možete lako ponovo otvoriti.

en: Save A&ll
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj s&ve

en: Save all open, modified documents to disk.
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sve otvorene i izmijenjene dokumente.

en: &Reload All
sr@ijekavianlatin: &Učitaj sve ponovo

en: Reload all open documents.
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo sve otvorene dokumente.

en: &Open Containing Folder
sr@ijekavianlatin: &Otvori obuhvatajuću fasciklu

en: Close Orphaned
sr@ijekavianlatin: Zatvori siročiće

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
sr@ijekavianlatin: Zatvorite sve dokumente na spisku fajlova koji se ne mogu ponovo otvoriti jer im se više ne može pristupiti.

en: Close the current document.
sr@ijekavianlatin: Zatvori tekući dokument.

en: Close Other
sr@ijekavianlatin: Zatvori druge

en: Close other open documents.
sr@ijekavianlatin: Zatvori druge otvorene dokumente.

en: Clos&e All
sr@ijekavianlatin: Zatvori sv&e

en: Close all open documents.
sr@ijekavianlatin: Zatvori sve otvorene dokumente.

en: Close this window
sr@ijekavianlatin: Zatvori ovaj prozor

en: &New Window
sr@ijekavianlatin: &Novi prozor

en: Create a new Kate view (a new window with the same document list).
sr@ijekavianlatin: Stvara novi Katein prikaz, tj. prozor sa istim spiskom dokumenata.

en: Open W&ith
sr@ijekavianlatin: Otvori po&moću

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
sr@ijekavianlatin: Otvara tekući dokument nekim drugim programom pridruženim ovom tipu fajla, ili programom po vašem izboru.

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
sr@ijekavianlatin: Podesite prečice sa tastature za u ovom programu.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
sr@ijekavianlatin: Podesite koje se stavke nalaze u trakama alatki.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
sr@ijekavianlatin: Podesite razne osobina ovog programa i uređivačku komponentu.

en: &Plugins Handbook
sr@ijekavianlatin: Priručnik za &priključke

en: This shows help files for various available plugins.
sr@ijekavianlatin: Tekstovi pomoći za razne priključke na raspolaganju.

en: &About Editor Component
sr@ijekavianlatin: O &uređivačkoj komponenti

[ctx: Menu entry Session->New]
en: &New
sr@ijekavianlatin: &Nova

en: &Save Session
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj sesiju

en: Save Session &As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sesiju &kao...

en: &Manage Sessions...
sr@ijekavianlatin: &Upravljaj sesijama...

en: &Quick Open Session
sr@ijekavianlatin: &Brzo otvori sesiju

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
sr@ijekavianlatin: Zatvoriće se svi otvoreni dokumenti. Želite li zaista da nastavite?

en: Close all documents
sr@ijekavianlatin: Zatvori sve dokumente

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
sr@ijekavianlatin: Zatvoriće se svi otvoreni dokumenti osim tekućeg. Želite li zaista da nastavite?

en: Close all documents beside current one
sr@ijekavianlatin: Zatvori sve dokumente osim tekućeg

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
sr@ijekavianlatin: Ovo će potpuno sakriti traku menija. Možete je vratiti pritiskom na %1.

en: Hide menu bar
sr@ijekavianlatin: Sakrivanje trake menija

en: You dropped the directory %1 into Kate. Do you want to load all files contained in it ?
sr@ijekavianlatin: Prevukli ste fasciklu %1 na Kate. Želite li da učitate sve fajlove iz nje?

en: Load files recursively?
sr@ijekavianlatin: Učitati fajlove rekurzivno?

en: &Other...
sr@ijekavianlatin: &Drugi...

en: Application '%1' not found.
sr@ijekavianlatin: Program „%1“ nije nađen.|/|Program „$[nom %1]“ nije nađen!

en: Application not found
sr@ijekavianlatin: Program nije nađen

en:  [read only]
sr@ijekavianlatin:  [samo čitanje]

en: Tool &Views
sr@ijekavianlatin: Prikazi &alatki

en: Show Side&bars
sr@ijekavianlatin: Prikaži &bočne trake

en: Show %1
sr@ijekavianlatin: Prikaži %1|/|Prikaži $[aku %1]

en: Configure ...
sr@ijekavianlatin: Podesi...

en: Behavior
sr@ijekavianlatin: Ponašanje

en: Make Non-Persistent
sr@ijekavianlatin: Učini privremenim

en: Make Persistent
sr@ijekavianlatin: Učini trajnim

en: Move To
sr@ijekavianlatin: Premjesti u

en: Left Sidebar
sr@ijekavianlatin: levu bočnu traku

en: Right Sidebar
sr@ijekavianlatin: desnu bočnu traku

en: Top Sidebar
sr@ijekavianlatin: gornju bočnu traku

en: Bottom Sidebar
sr@ijekavianlatin: donju bočnu traku

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Upravo ćete sakriti bočne trake. Nakon toga ne možete direktno mišem pristupiti prikazima alatki, te ako vam bočne trake ponovo zatrebaju, upotrijebite <i>Prikaz→Prikazi alatki→Prikaži bočne trake</i> iz menija. I dalje je moguće upotrijebiti dodijeljene prečice za prikazivanje i skrivanje.</qt>

en: Documents Modified on Disk
sr@ijekavianlatin: Dokumenti izmijenjeni na disku

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Dolje navedeni dokumenti izmijenjeni su na disku.</p><p>Izaberite jedan ili više njih i kliknite na željeno dugme, i tako dok se spisak ne isprazni.</p></qt>

en: Status on Disk
sr@ijekavianlatin: stanje na disku

en: Modified
sr@ijekavianlatin: izmijenjen

en: Created
sr@ijekavianlatin: stvoren

en: Deleted
sr@ijekavianlatin: obrisan

en: &View Difference
sr@ijekavianlatin: Prikaži &razliku

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document, and shows the difference with the default application. Requires diff(1).
sr@ijekavianlatin: <html>Za izabrani dokument računa razliku između sadržaja uređivača i fajla na disku, i prikazuje je pomoću podrazumijevanog programa. Zahteva <tt>diff(1)</tt>.</html>

en: &Ignore Changes
sr@ijekavianlatin: &Zanemari izmene

en: Remove modified flag from selected documents
sr@ijekavianlatin: Uklanja zastavicu izmenjenog sa izabranih dokumenata.

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
sr@ijekavianlatin: Prebrisuje izabrane dokumente, odbacujući izmijene na disku.

en: &Reload
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

en: Reload selected documents from disk
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitava izabrane dokumente sa diska.

en: Could not save the document 
    '%1'
sr@ijekavianlatin: Nisam mogao da sačuvam dokument 
    „%1“

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
sr@ijekavianlatin: Naredba diff nije uspela. Proverite da li je instalirana i dostupna kroz $PATH.

en: Error Creating Diff
sr@ijekavianlatin: Greška pri razlikovanju

en: Ignoring amount of white space changed, the files are identical.
sr@ijekavianlatin: Ne računajući izmjene u prazninama, fajlovi su istovjetni.

en: Diff Output
sr@ijekavianlatin: Izlaz razlike

en: Quick Open Search
sr@ijekavianlatin: Pretraga za brzo otvaranje

en: Save As (%1)
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao (%1)

en: Save Documents
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj dokumente

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Sljedeći dokumenti su izmijenjeni. Želite li da ih sačuvate prije zatvaranja?</qt>

en: Documents
sr@ijekavianlatin: Dokumenti|/|$[svojstva aku 'Dokumente']

en: Location
sr@ijekavianlatin: lokacija

en: Se&lect All
sr@ijekavianlatin: Izaberi &sve

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da upišem podatke koje želite da sačuvate. Izaberite kako da se postupi.

en: Split Ve&rtical
sr@ijekavianlatin: Podijeli &uspravno

en: Split the currently active view vertically into two views.
sr@ijekavianlatin: Podijeli tekući prikaz uspravno na dva prikaza.

en: Split &Horizontal
sr@ijekavianlatin: Podijeli &vodoravno

en: Split the currently active view horizontally into two views.
sr@ijekavianlatin: Podijeli tekući prikaz vodoravno na dva prikaza.

en: Cl&ose Current View
sr@ijekavianlatin: &Zatvori tekući prikaz

en: Close the currently active split view
sr@ijekavianlatin: Zatvori tekući podijeljeni prikaz

en: Close Inactive Views
sr@ijekavianlatin: Zatvori neaktivne prikaze

en: Close every view but the active one
sr@ijekavianlatin: Zatvori sve prikaze osim aktivnog

en: Hide Inactive Views
sr@ijekavianlatin: Sakrij neaktivne prikaze

en: Hide every view but the active one
sr@ijekavianlatin: Sakrij sve prikaze osim aktivnog

en: Toggle Orientation
sr@ijekavianlatin: Prebaci orijentaciju

en: Toggles the orientation of the current split view
sr@ijekavianlatin: Prebacuje orijentaciju tekućeg podeljenog prikaza.

en: Next Split View
sr@ijekavianlatin: Sljedeći podijeljeni prikaz

en: Make the next split view the active one.
sr@ijekavianlatin: Aktivira sljedeći podijeljeni prikaz.

en: Previous Split View
sr@ijekavianlatin: Prethodni podijeljeni prikaz

en: Make the previous split view the active one.
sr@ijekavianlatin: Aktivira prethodni podijeljeni prikaz.

en: Move Splitter Right
sr@ijekavianlatin: Pomeri razdvajač udesno

en: Move the splitter of the current view to the right
sr@ijekavianlatin: Pomera razdvajač tekućeg prikaza udesno

en: Move Splitter Left
sr@ijekavianlatin: Pomeri razdvajač ulijevo

en: Move the splitter of the current view to the left
sr@ijekavianlatin: Pomera razdvajač tekućeg prikaza ulijevo

en: Move Splitter Up
sr@ijekavianlatin: Pomeri razdvajač nagore

en: Move the splitter of the current view up
sr@ijekavianlatin: Pomera razdvajač tekućeg prikaza nagore

en: Move Splitter Down
sr@ijekavianlatin: Pomeri razdvajač nadole

en: Move the splitter of the current view down
sr@ijekavianlatin: Pomera razdvajač tekućeg prikaza nadolje

en: Open File
sr@ijekavianlatin: Otvaranje fajla

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
sr@ijekavianlatin: <p>Zadali ste otvaranje jednog ili više velikih fajlova:</p><ul>%1</ul><p>Želite li da nastavite?</p><p><strong>Imajte na umu da Kate može prestati da se odaziva dok otvara velike fajlove.</strong></p>

en: Opening Large File
sr@ijekavianlatin: Otvaranje velikog fajla

en: Click here to switch to the Quick Open view.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovde da pređete na prikaz brzog otvaranja.

en: Control view space splitting
sr@ijekavianlatin: Upravljanje podelom prikaza.

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
sr@ijekavianlatin[0]: Trenutno ima još %1 otvoren dokument. Kliknite ovde da ih sve vidite, prebacivši se na prikaz brzog otvaranja.
sr@ijekavianlatin[1]: Trenutno ima još %1 otvorena dokumenta. Kliknite ovde da ih sve vidite, prebacivši se na prikaz brzog otvaranja.
sr@ijekavianlatin[2]: Trenutno ima još %1 otvorenih dokumenata. Kliknite ovde da ih sve vidite, prebacivši se na prikaz brzog otvaranja.
sr@ijekavianlatin[3]: Trenutno ima još jedan otvoren dokument. Kliknite ovde da ih sve vidite, prebacivši se na prikaz brzog otvaranja.

en: &Close Document
sr@ijekavianlatin: &Zatvori dokument

en: Close Other &Documents
sr@ijekavianlatin: Zatvori druge &dokumente

en: Kate - Advanced Text Editor
sr@ijekavianlatin: Kate, napredni uređivač teksta

en: Christoph Cullmann
sr@ijekavianlatin: Kristof Kulman

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: održavalac

en: Dominik Haumann
sr@ijekavianlatin: Dominik Hauman

en: Core Developer
sr@ijekavianlatin: programer jezgra

en: Sven Brauch
sr@ijekavianlatin: Sven Brauh

en: Developer
sr@ijekavianlatin: programer

en: Kåre Särs
sr@ijekavianlatin: Kore Sers

en: Joseph Wenninger
sr@ijekavianlatin: Jozef Veninger

en: Hamish Rodda
sr@ijekavianlatin: Hamiš Roda

en: Alexander Neundorf
sr@ijekavianlatin: Aleksander Nojndorf

en: Waldo Bastian
sr@ijekavianlatin: Valdo Bastijan

en: The cool buffersystem
sr@ijekavianlatin: žešći baferski sistem

en: Charles Samuels
sr@ijekavianlatin: Čarls Semjuels

en: The Editing Commands
sr@ijekavianlatin: uređivačke naredbe

en: Matt Newell
sr@ijekavianlatin: Met Njuel

en: Testing, ...
sr@ijekavianlatin: isprobavanje...

en: Michael Bartl
sr@ijekavianlatin: Mihael Bartl

en: Former Core Developer
sr@ijekavianlatin: bivši programer jezgra

en: Michael McCallum
sr@ijekavianlatin: Majkl Mekalum

en: Jochen Wilhemly
sr@ijekavianlatin: Johen Vilhelmi

en: KWrite Author
sr@ijekavianlatin: autor K‑pisanja

en: Michael Koch
sr@ijekavianlatin: Mihael Koh

en: KWrite port to KParts
sr@ijekavianlatin: prebacivanje K‑pisanja na K‑dijelove

en: Christian Gebauer
sr@ijekavianlatin: Kristijan Gebauer

en: Simon Hausmann
sr@ijekavianlatin: Simon Hausman

en: KWrite Undo History, Kspell integration
sr@ijekavianlatin: istorijat opoziva za K‑pisanje, uklapanje Kspella

en: Scott Manson
sr@ijekavianlatin: Skot Menson

en: KWrite XML Syntax highlighting support
sr@ijekavianlatin: isticanje sintakse XML‑a za K‑pisanje

en: John Firebaugh
sr@ijekavianlatin: Džon Fajerbo

en: Patches and more
sr@ijekavianlatin: zakrpe i još toga

en: Pablo Martín
sr@ijekavianlatin: Pablo Martin

en: Python Plugin Developer
sr@ijekavianlatin: programer Python priključaka

en: Gerald Senarclens de Grancy
sr@ijekavianlatin: Žeral Sanarklan de Gransi

en: QA and Scripting
sr@ijekavianlatin: obezbeđivanje kvaliteta i skriptovanje

en: Matteo Merli
sr@ijekavianlatin: Mateo Merli

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
sr@ijekavianlatin: isticanje RPM odrednica, Perla, razlika i još toga

en: Rocky Scaletta
sr@ijekavianlatin: Roki Skaleta

en: Highlighting for VHDL
sr@ijekavianlatin: isticanje VHDL‑a

en: Yury Lebedev
sr@ijekavianlatin: Jurij Lebedev

en: Highlighting for SQL
sr@ijekavianlatin: isticanje SQL‑a

en: Chris Ross
sr@ijekavianlatin: Kris Ros

en: Highlighting for Ferite
sr@ijekavianlatin: isticanje Feritea

en: Nick Roux
sr@ijekavianlatin: Nik Rouks

en: Highlighting for ILERPG
sr@ijekavianlatin: isticanje ILERPG‑a

en: Carsten Niehaus
sr@ijekavianlatin: Karsten Nihaus

en: Highlighting for LaTeX
sr@ijekavianlatin: isticanje LaTeXa

en: Per Wigren
sr@ijekavianlatin: Per Vigren

en: Highlighting for Makefiles, Python
sr@ijekavianlatin: isticanje spravifajlova, Pythona

en: Jan Fritz
sr@ijekavianlatin: Jan Fric

en: Highlighting for Python
sr@ijekavianlatin: isticanje Pythona

en: Daniel Naber
sr@ijekavianlatin: Danijel Naber

en: Highlighting for Scheme
sr@ijekavianlatin: isticanje Scheme

en: Cristi Dumitrescu
sr@ijekavianlatin: Kristi Dumitresku

en: PHP Keyword/Datatype list
sr@ijekavianlatin: spisak ključnih reči i tipova za PHP

en: Carsten Pfeiffer
sr@ijekavianlatin: Karsten Pfajfer

en: Very nice help
sr@ijekavianlatin: valjana pomoć

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
sr@ijekavianlatin: svi koji su doprinijeli, a ja zaboravih da ih spomenem

en: Start Kate with a given session.
sr@ijekavianlatin: Pokreni Kate sa datom sesijom.

en: session
sr@ijekavianlatin: sesija

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
sr@ijekavianlatin: Pokreni Kate sa novom anonimnom sesijom (povlači -n).

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
sr@ijekavianlatin: Prinudno pokreni novi primjerak Kate ako nije dat nijedan parametar niti URL (ignoriše se ako je sesija zadata i već otvorena u drugom primjerku).

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
sr@ijekavianlatin: Ako se koristi već pokrenuti primjerak Kate, blokiraj dok ne završi ako su dati URL‑ovi za otvaranje.

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
sr@ijekavianlatin: Pokušaj da upotrijebiš samo primjerak Kate sa ovim PID‑om (ignoriše se ako je sesija zadata i već otvorena u drugom primjerku).

en: pid
sr@ijekavianlatin: PID

en: Set encoding for the file to open.
sr@ijekavianlatin: Kodiranje za fajl koji se otvara.

en: encoding
sr@ijekavianlatin: kodiranje

en: Navigate to this line.
sr@ijekavianlatin: Idi na ovaj red.

en: line
sr@ijekavianlatin: red

en: Navigate to this column.
sr@ijekavianlatin: Idi na ovu kolonu.

en: column
sr@ijekavianlatin: kolona

en: Read the contents of stdin.
sr@ijekavianlatin: Učitaj sadržaj sa stdul.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sr@ijekavianlatin: Fajlovi/URL‑ovi koje je program otvorio biće obrisani nakon korišćenja

en: Documents to open.
sr@ijekavianlatin: Dokumenti za otvaranje.

en: [urls...]
sr@ijekavianlatin: [URL‑ovi...]

en: Manage Sessions
sr@ijekavianlatin: Upravljanje sesijama

en: Session Chooser
sr@ijekavianlatin: Birač sesija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Session Name
sr@ijekavianlatin: ime sesije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_openButton)
en: &Open
sr@ijekavianlatin: &Otvori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New Session
sr@ijekavianlatin: Nova sesija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: &Rename...
sr@ijekavianlatin: &Preimenuj...

en: Internal error: there is more than one instance open for a given session.
sr@ijekavianlatin: Unutrašnja greška: više od jednog otvorenog primjerka za datu sesiju.

en: Session '%1' is already opened in another kate instance, change there instead of reopening?
sr@ijekavianlatin: Sesija „%1“ je već otvorena u drugom primjerku Kate — da prebacim na njega umjesto otvaranja novog?

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
sr@ijekavianlatin: Sesija ne može da se preimenuje na „%1“. Ne mogu da pišem u „%2“.

en: Session Renaming
sr@ijekavianlatin: Preimenovanje sesije

en: Session name:
sr@ijekavianlatin: Ime sesije:

en: To save a session, you must specify a name.
sr@ijekavianlatin: Morate navesti ime da biste sačuvali sesiju.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbElements)
en: Session Elements
sr@ijekavianlatin: Elementi sesije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
sr@ijekavianlatin: Sesija sadrži spisak otvorenih dokumenata, spisak nedavno otvorenih fajlova, obeleživače, položaj kursora, itd. Kada se sesija učita, svi ovi elementi se obnove.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of entries in recent file list:
sr@ijekavianlatin: Najveća dužina spiska nedavnih fajlova:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, restoreVC)
en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open Kate.
sr@ijekavianlatin: Uključite ovo ako želite da svi prikazi i okviri budu obnovljeni svaki put kada pokrenete Kate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restoreVC)
en: Include &window configuration
sr@ijekavianlatin: Uključi postavu &prozora

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAppStartup)
en: Behaviour on Application Startup
sr@ijekavianlatin: Ponašanje pri pokretanju programa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startNewSessionRadioButton)
en: &Start new session
sr@ijekavianlatin: Započni &novu sesiju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadLastUserSessionRadioButton)
en: &Load last used session
sr@ijekavianlatin: Učitaj &prošlu sesiju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manuallyChooseSessionRadioButton)
en: &Manually choose a session
sr@ijekavianlatin: Traži &izbor sesije
