katebuild-plugin - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (66 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, errs)
en: Output
sr@ijekavianlatin: Izlaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showLabel)
en: Show:
sr@ijekavianlatin: Prikaži:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buildAgainButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buildAgainButton2)
en: Build again
sr@ijekavianlatin: Izgradi ponovo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelBuildButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelBuildButton2)
en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

[ctx: Header for the file name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, errTreeWidget)
en: File
sr@ijekavianlatin: fajl

[ctx: Header for the line number column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, errTreeWidget)
en: Line
sr@ijekavianlatin: red

[ctx: Header for the error message column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, errTreeWidget)
en: Message
sr@ijekavianlatin: poruka

en: Kate Build Plugin
sr@ijekavianlatin: Katein priključak za gradnju

en: Build Output
sr@ijekavianlatin: Izlaz gradnje

en: Select Target...
sr@ijekavianlatin: Izaberi cilj...

en: Build Default Target
sr@ijekavianlatin: Izgradi podrazumevani cilj

en: Build Previous Target
sr@ijekavianlatin: Izgradi prethodni cilj

en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Next Error
sr@ijekavianlatin: Sljedeća greška

en: Previous Error
sr@ijekavianlatin: Prethodna greška

[ctx: Tab label]
en: Target Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke cilja

en: Target Set
sr@ijekavianlatin: Skup ciljeva

en: build
sr@ijekavianlatin: izgradi

en: clean
sr@ijekavianlatin: očisti

en: config
sr@ijekavianlatin: podešavanje

en: quick
sr@ijekavianlatin: brzo

en: Project Plugin Targets
sr@ijekavianlatin: ciljevi projektnog priključka

[ctx: The same word as 'make' uses to mark an error.]
en: error
sr@ijekavianlatin: greška

[ctx: The same word as 'ld' uses to mark an ...]
en: undefined reference
sr@ijekavianlatin: nedefinisan upućivač

[ctx: The same word as 'make' uses to mark a warning.]
en: warning
sr@ijekavianlatin: upozorenje

en: There is no file or directory specified for building.
sr@ijekavianlatin: Nije zadat fajl ili fascikla za gradnju.

en: The file "%1" is not a local file. Non-local files cannot be compiled.
sr@ijekavianlatin: Fajl ‘%1’ nije lokalni. Udaljeni fajlovi se ne mogu kompilovati.

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo izvršavanje „%1“. Izlazno stanje: %2

en: Building <b>%1</b> cancelled
sr@ijekavianlatin: Gradnja <b>%1</b> otkazana

en: Already building...
sr@ijekavianlatin: Već se gradi...

en: No target available for building.
sr@ijekavianlatin: Nema ciljeva za gradnju.

en: There is no local file or directory specified for building.
sr@ijekavianlatin: Nije zadat lokalni fajl ili fascikla za gradnju.

en: Building target <b>%1</b> ...
sr@ijekavianlatin: Gradim cilj <b>%1</b>...

[ctx: @info]
en: <title>Make Results:</title><nl/>%1
sr@ijekavianlatin: <title>Rezultati spravljanja:</title><nl/>%1

en: Building <b>%1</b> completed.
sr@ijekavianlatin: Gradnja <b>%1</b> završena.

en: Found one error. | Found %1 errors.
sr@ijekavianlatin[0]: Nađena %1 greška.
sr@ijekavianlatin[1]: Nađene %1 greške.
sr@ijekavianlatin[2]: Nađeno %1 grešaka.
sr@ijekavianlatin[3]: Nađena %1 greška.

en: Building <b>%1</b> had errors.
sr@ijekavianlatin: Greške pri građenju <b>%1</b>.

en: Found one warning. | Found %1 warnings.
sr@ijekavianlatin[0]: Nađeno %1 upozorenje.
sr@ijekavianlatin[1]: Nađena %1 upozorenja.
sr@ijekavianlatin[2]: Nađeno %1 upozorenja.
sr@ijekavianlatin[3]: Nađeno %1 upozorenje.

en: Building <b>%1</b> had warnings.
sr@ijekavianlatin: Upozorenja pri građenju <b>%1</b>.

en: Build failed.
sr@ijekavianlatin: Gradnja nije uspjela.

en: Build completed without problems.
sr@ijekavianlatin: Gradnja okončana bez problema.

en: Build
sr@ijekavianlatin: Izgradi

en: Clean
sr@ijekavianlatin: Očisti

en: Config
sr@ijekavianlatin: Podesi

en: ConfigClean
sr@ijekavianlatin: Očisti podešavanje

en: Only Errors
sr@ijekavianlatin: samo greške

en: Errors and Warnings
sr@ijekavianlatin: greške i upozorenja

en: Parsed Output
sr@ijekavianlatin: raščlanjeni izlaz

en: Full Output
sr@ijekavianlatin: puni izlaz

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectTargetUi)
en: Select build target
sr@ijekavianlatin: Izbor cilja gradnje

[ctx: T as in Target set]
en: <B>T:</B> %1
sr@ijekavianlatin: <B>C:</B> %1

[ctx: D as in working Directory]
en: <B>Dir:</B> %1
sr@ijekavianlatin: <B>Fas:</B> %1

en: Use:
    "%f" for current file
    "%d" for directory of current file
    "%n" for current file name without suffix
sr@ijekavianlatin: Zadajte:
    „%f“ za tekući fajl
    „%d“ za fasciklu tekućeg fajla
    „%n“ za ime tekućeg fajla bez nastavka

en: Check the check-box to make the command the default for the target-set.
sr@ijekavianlatin: Popunite kućicu da bi naredba bila podrazumevana za dati skup ciljeva.

en: Command/Target-set Name
sr@ijekavianlatin: naredba / ime skupa-ciljeva

en: Working Directory / Command
sr@ijekavianlatin: radna fascikla / naredba

en: Active target-set:
sr@ijekavianlatin: Aktivni skup ciljeva:

en: Select active target set
sr@ijekavianlatin: Izaberi aktivni skup ciljeva

en: Create new set of targets
sr@ijekavianlatin: Napravi novi skup ciljeva

en: Copy command or target set
sr@ijekavianlatin: Kopiraj naredbu ili skup ciljeva

en: Delete current set of targets
sr@ijekavianlatin: Obriši tekući skup ciljeva

en: Add new target
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi cilj

en: Build selected target
sr@ijekavianlatin: Izgradi izabrani cilj

note: i18n: ectx: Menu (Build Menubar)
en: &Build
sr@ijekavianlatin: &Gradnja

en: Insert path
sr@ijekavianlatin: Umetni putanju

en: Select directory to insert
sr@ijekavianlatin: Izbor fascikle za umetanje
