katetextfilter - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (13 entries)

[ctx: @info]
en: <title>Result of:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>
sr@ijekavianlatin: <title>Rezultat:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>

en: You are not allowed to execute arbitrary external applications. If you want to be able to do this, contact your system administrator.
sr@ijekavianlatin: Nije vam dozvoljeno da izvršavate proizvoljne spoljašnje programe. Ako ipak to želite, kontaktirajte sistem-administratora.

en: Access Restrictions
sr@ijekavianlatin: Ograničenja pristupa

en: Text Filter
sr@ijekavianlatin: Filter teksta

en: Usage: textfilter COMMAND
sr@ijekavianlatin: Upotreba: textfilter NAREDBA

en: <qt><p>Usage: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Replace the selection with the output of the specified shell command.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Upotreba: <tt>textfilter NAREDBA</tt></p><p>Zamenjuje izabrani tekst izlazom zadate naredbe školjke.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TextFilterWidget)
en: Dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilter)
en: Enter command to &pipe selected text through:
sr@ijekavianlatin: Unesite naredbu kroz koju treba &provući izabrani tekst:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result to clipboard leaving a document unchanged.
sr@ijekavianlatin: Kopiraj rezultat u klipbord, bez izmena nad dokumentom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result instead of pasting it
sr@ijekavianlatin: Kopiraj rezultat umjesto naljepljivanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: If checked, an output from STDOUT and STDERR will be merged and no errors will be reported.
    Otherwise, STDERR will be displayed as a passive message.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, stapa se izlaz sa stdiz i stdgr i greške se ne prijavljuju.
    Inače, stdgr se prikazuje kao pasivna poruka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: Merge STDOUT and STDERR
sr@ijekavianlatin: Stopi stdiz i stdgr

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sr@ijekavianlatin: &Alatke
