kate-ctags-plugin - en to sr@latin translation catalogue (71 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Session-global index targets
sr@latin: Indeksni ciljevi globalni za sesiju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
sr@latin: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Remove
sr@latin: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateDB)
en: Update
sr@latin: Ažuriraj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmdLabel)
en: CTags command
sr@latin: Naredba CTagsa

[ctx: Tag Type]
en: define
sr@latin: definicija

[ctx: Tag Type]
en: label
sr@latin: etiketa

[ctx: Tag Type]
en: macro
sr@latin: makro

[ctx: Tag Type]
en: function
sr@latin: funkcija

[ctx: Tag Type]
en: subroutine
sr@latin: potprogram

[ctx: Tag Type]
en: fragment definition
sr@latin: definicija fragmenta

[ctx: Tag Type]
en: any pattern
sr@latin: bilo koji obrazac

[ctx: Tag Type]
en: pattern
sr@latin: obrazac

[ctx: Tag Type]
en: class
sr@latin: klasa

[ctx: Tag Type]
en: enumerator
sr@latin: nabrajač

[ctx: Tag Type]
en: enumeration
sr@latin: nabrajanje

[ctx: Tag Type]
en: member
sr@latin: član

[ctx: Tag Type]
en: namespace
sr@latin: imenski prostor

[ctx: Tag Type]
en: prototype
sr@latin: prototip

[ctx: Tag Type]
en: struct
sr@latin: struktura

[ctx: Tag Type]
en: typedef
sr@latin: definicija tipa

[ctx: Tag Type]
en: union
sr@latin: unija

[ctx: Tag Type]
en: variable
sr@latin: promenljiva

[ctx: Tag Type]
en: external variable
sr@latin: spoljašnja promenljiva

[ctx: Tag Type]
en: paragraph
sr@latin: pasus

[ctx: Tag Type]
en: feature
sr@latin: mogućnost

[ctx: Tag Type]
en: local entity
sr@latin: lokalni entitet

[ctx: Tag Type]
en: block
sr@latin: blok

[ctx: Tag Type]
en: common
sr@latin: zajednički

[ctx: Tag Type]
en: entry
sr@latin: unos

[ctx: Tag Type]
en: interface
sr@latin: sučelje

[ctx: Tag Type]
en: type component
sr@latin: komponenta tipa

[ctx: Tag Type]
en: local
sr@latin: lokalna

[ctx: Tag Type]
en: module
sr@latin: modul

[ctx: Tag Type]
en: namelist
sr@latin: spisak imena

[ctx: Tag Type]
en: type
sr@latin: tip

[ctx: Tag Type]
en: field
sr@latin: polje

[ctx: Tag Type]
en: method
sr@latin: metod

[ctx: Tag Type]
en: package
sr@latin: paket

[ctx: Tag Type]
en: procedure
sr@latin: procedura

[ctx: Tag Type]
en: mixin
sr@latin: umešani

[ctx: Tag Type]
en: set
sr@latin: skup

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Lookup
sr@latin: Potraga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton2)
en: Update Index
sr@latin: Ažuriraj indeks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Tag
sr@latin: oznaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Type
sr@latin: tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: File
sr@latin: fajl

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, targets)
en: Index Targets
sr@latin: Indeksni ciljevi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, database)
en: Database
sr@latin: Baza podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileLabel)
en: CTags database file
sr@latin: Fajl baze podataka CTagsa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, resetCMD)
en: Revert to the default command
sr@latin: Vrati na podrazumevanu naredbu

en: Add a directory to index.
sr@latin: Dodajte fasciklu u indeks.

en: Remove a directory.
sr@latin: Uklonite fasciklu.

en: (Re-)generate the common CTags database.
sr@latin: Izgradite zajedničku bazu podataka CTagsa.

en: CTags Settings
sr@latin: Postavke CTagsa

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
sr@latin: Neuspelo izvršavanje „%1“. Izlazno stanje: %2

en: The CTags executable crashed.
sr@latin: Proces CTagsa se srušio.

en: The CTags command exited with code %1
sr@latin: Naredba CTagsa završila je sa kodom %1

en: Kate CTag
sr@latin: Katein CTags

en: Jump back one step
sr@latin: Skoči korak nazad

en: Go to Declaration
sr@latin: Idi na deklaraciju

en: Go to Definition
sr@latin: Idi na definiciju

en: Lookup Current Text
sr@latin: Potraži tekući tekst

en: Go to Declaration: %1
sr@latin: Idi na deklaraciju: %1

en: Go to Definition: %1
sr@latin: Idi na definiciju: %1

en: Lookup: %1
sr@latin: Potraži: %1

en: (Re-)generate the session specific CTags database.
sr@latin: Izgradite bazu podataka CTagsa posebnu po sesiji.

en: Select new or existing database file.
sr@latin: Izaberite nov ili postojeći fajl baze podataka.

en: No hits found
sr@latin: Nema nijednog pogotka

en: No folders or files to index
sr@latin: Nema fascikli niti fajlova za indeksiranje

en: The CTags program exited with code %1: %2
sr@latin: Naredba CTagsa izašla je sa kodom %1: %2
