kate-ctags-plugin - en to sv translation catalogue (78 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Session-global index targets
sv: Sessionsglobala indexeringsmål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateDB)
en: Update
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmdLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: CTags command
sv: CTags-kommando

[ctx: Tag Type]
en: define
sv: definiera

[ctx: Tag Type]
en: label
sv: etikett

[ctx: Tag Type]
en: macro
sv: makro

[ctx: Tag Type]
en: function
sv: funktion

[ctx: Tag Type]
en: subroutine
sv: subrutin

[ctx: Tag Type]
en: fragment definition
sv: definition av fragment

[ctx: Tag Type]
en: any pattern
sv: godtyckligt mönster

[ctx: Tag Type]
en: pattern
sv: mönster

[ctx: Tag Type]
en: class
sv: klass

[ctx: Tag Type]
en: enumerator
sv: uppräkningsvärde

[ctx: Tag Type]
en: enumeration
sv: uppräkning

[ctx: Tag Type]
en: member
sv: medlem

[ctx: Tag Type]
en: namespace
sv: namnrymd

[ctx: Tag Type]
en: prototype
sv: prototyp

[ctx: Tag Type]
en: typedef
sv: typdefinition

[ctx: Tag Type]
en: variable
sv: variabel

[ctx: Tag Type]
en: external variable
sv: externvariabel

[ctx: Tag Type]
en: paragraph
sv: stycke

[ctx: Tag Type]
en: feature
sv: funktion

[ctx: Tag Type]
en: local entity
sv: lokalt objekt

[ctx: Tag Type]
en: common
sv: gemensam

[ctx: Tag Type]
en: entry
sv: post

[ctx: Tag Type]
en: interface
sv: gränssnitt

[ctx: Tag Type]
en: type component
sv: typkomponent

[ctx: Tag Type]
en: local
sv: lokal

[ctx: Tag Type]
en: module
sv: modul

[ctx: Tag Type]
en: namelist
sv: namnlista

[ctx: Tag Type]
en: type
sv: typ

[ctx: Tag Type]
en: field
sv: fält

[ctx: Tag Type]
en: method
sv: metod

[ctx: Tag Type]
en: package
sv: paket

[ctx: Tag Type]
en: procedure
sv: procedur

[ctx: Tag Type]
en: mixin
sv: inmixning

[ctx: Tag Type]
en: set
sv: mängd

en: CTags executable not found.
sv: CTags körbart program hittades inte.

en: CTags executable failed to execute.
sv: CTags körbart program misslyckades.

en: CTags was unable to parse this file.
sv: CTags kunde inte tolka filen.

en: Tags file not found. Please generate one manually or using the CTags plugin
sv: Tags-filen hittades inte. Skapa en manuellt eller genom att använda CTags-insticksprogrammet

en: File for '%1' not found.
sv: Filen för '%1' hittades inte.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Lookup
sv: Slå upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton2)
en: Update Index
sv: Uppdatera index

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Tag
sv: Tagg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Type
sv: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: File
sv: Fil

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, targets)
en: Index Targets
sv: Indexeringsmål

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, database)
en: Database
sv: Databas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileLabel)
en: CTags database file
sv: CTags-databasfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, resetCMD)
en: Revert to the default command
sv: Återgå till standardkommandot

en: Add a directory to index.
sv: Lägg till katalog i index.

en: Remove a directory.
sv: Ta bort en katalog.

en: (Re-)generate the common CTags database.
sv: (Åter)skapa den gemensamma CTags-databasen.

en: CTags Settings
sv: Inställningar av CTags

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
sv: Misslyckades köra "%1". Avslutningsstatus = %2

en: The CTags executable crashed.
sv: CTags-programmet kraschade.

en: The CTags command exited with code %1
sv: CTags-kommandot avslutades med koden %1

en: Jump back one step
sv: Gå tillbaka ett steg

en: Go to Declaration
sv: Gå till deklaration

en: Go to Definition
sv: Gå till definition

en: Lookup Current Text
sv: Slå upp nuvarande text

en: Configure ...
sv: Anpassa...

[ctx: @title:window]
en: Configure CTags Plugin
sv: Anpassa Ctags-insticksprogram

en: Go to Declaration: %1
sv: Gå till deklaration: %1

en: Go to Definition: %1
sv: Gå till definition: %1

en: Lookup: %1
sv: Slå upp: %1

en: (Re-)generate the session specific CTags database.
sv: (Åter)skapa den sessionsspecifika CTags-databasen.

en: Select new or existing database file.
sv: Välj ny eller befintlig databasfil.

en: Go To Local Symbol
sv: Gå till lokal symbol

en: Go To Global Symbol
sv: Gå till global symbol

en: No hits found
sv: Inga träffar hittades

en: No folders or files to index
sv: Inga kataloger eller filer att indexera

en: Failed to run. Error: %1, exit code: %2
sv: Misslyckades köra. Fel: %1, slutkod: %2

en: The CTags executable crashed
sv: CTags-programmet kraschade

en: The CTags program exited with code %2: %1
sv: CTags-programmet avslutades med koden %2: %1
