katebacktracebrowserplugin - en to sv translation catalogue (23 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lstBacktrace)
en: File
sv: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lstBacktrace)
en: Line
sv: Rad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lstBacktrace)
en: Function
sv: Funktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConfigure)
en: Configure Paths...
sv: Anpassa sökvägar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClipboard)
en: Use Clipboard
sv: Använd klippbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBacktrace)
en: Load File...
sv: Ladda fil...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gFolderList)
en: Search Folders
sv: Sökkataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please add the source folders in which to search for the files in the backtrace:
sv: Lägg till källkatalogerna där sökning efter filerna i bakåtspårningen ska göras:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lstFolders)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Insert the source folders here. As example, for KDE development you have to add the Qt and Frameworks source folders:</p>
    <ul style="-qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">/path/to/kdelibs</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">/path/to/qt/src</li></ul></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Infoga källkatalogerna här. För KDE-utveckling måste du exempelvis lägga till källkodskatalogerna för Qt och Ramverk:</p>
    <ul style="-qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">/sökväg/till/kdelibs</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px">/sökväg/till/qt/src</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add
sv: &Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File types:
sv: Filtyper:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtExtensions)
en: List of file extensions. Example: *.cpp, *.h, *.c, etc...
sv: Lista med filändelser. Exempel: *.cpp, *.h, *.c, etc...

en: Indexing files...
sv: Indexerar filer...

en: Backtrace
sv: Bakåtspårning

en: Load Backtrace
sv: Ladda bakåtspårning

en: Loading backtrace succeeded
sv: Laddning av bakåtspårning lyckades

en: Loading backtrace failed
sv: Misslyckades ladda bakåtspårning

en: File not found: %1
sv: Filen hittades inte: %1

en: Opened file: %1
sv: Öppnad fil: %1

en: No debugging information available
sv: Ingen avlusningsinformation tillgänglig

en: Backtrace Settings
sv: Inställningar av bakåtspårning

en: Backtrace Browser Settings
sv: Inställningar av bläddring i bakåtspårning
