katebuild-plugin - en to sv translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, errs)
en: Output
sv: Utmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buildAgainButton)
en: Build again
sv: Bygg igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelBuildButton)
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Build
sv: Bygg

en: Select Target...
sv: Välj mål...

en: Build Selected Target
sv: Bygg markerat mål

en: Build and Run Selected Target
sv: Bygg och kör markerat mål

en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: Left is also left in RTL mode]
en: Focus Next Tab to the Left
sv: Fokusera på nästa flik till vänster

[ctx: Right is right also in RTL mode]
en: Focus Next Tab to the Right
sv: Fokusera på nästa flik till höger

[ctx: Tab label]
en: Target Settings
sv: Målinställningar

en: Build Information
sv: Bygginformation

en: Project Plugin Targets
sv: Mål projektinsticksprogram

en: There is no file or directory specified for building.
sv: Det finns ingen fil eller katalog angiven att bygga.

en: The file "%1" is not a local file. Non-local files cannot be compiled.
sv: Filen "%1" är inte en lokal fil. Icke-lokala filer kan inte kompileras.

en: Cannot run command: %1
    Work path does not exist: %2
sv: Kan inte köra kommando: %1
    Arbetssökvägen finns inte: %2

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
sv: Misslyckades köra "%1". Avslutningsstatus = %2

en: Building <b>%1</b> cancelled
sv: Byggning av <b>%1</b> avbruten

en: No target available for building.
sv: Inget mål tillgängligt att bygga.

en: There is no local file or directory specified for building.
sv: Det finns ingen lokal fil eller katalog angiven att bygga.

en: Already building...
sv: Bygger redan...

en: Building target <b>%1</b> ...
sv: Bygger mål <b>%1</b>...

[ctx: @info]
en: <title>Make Results:</title><nl/>%1
sv: <title>Byggresultat:</title><nl/>%1

en: Build <b>%1</b> completed. %2 error(s), %3 warning(s), %4 note(s)
sv: Byggning <b>%1</b> klar. %2 fel, %3 varning(ar), %4 anmärkning(ar)

en: Found one error. | Found %1 errors.
sv[0]: Hittade ett fel.
sv[1]: Hittade %1 fel.

en: Found one warning. | Found %1 warnings.
sv[0]: Hittade en varning.
sv[1]: Hittade %1 varningar.

en: Found one note. | Found %1 notes.
sv[0]: Hittade ett anmärkning.
sv[1]: Hittade %1 anmärkningar.

en: Build failed.
sv: Byggning misslyckades.

en: Build completed without problems.
sv: Byggning avslutades utan problem.

en: Build <b>%1 canceled</b>. %2 error(s), %3 warning(s), %4 note(s)
sv: Byggning <b>%1 avbruten</b>. %2 fel, %3 varning(ar), %4 anmärkning(ar)

en: Cannot execute: %1 No working directory set.
sv: Kan inte köra: %1 Ingen arbetskatalog inställd.

[ctx: The same word as 'gcc' uses for an error.]
en: error
sv: fel

[ctx: The same word as 'gcc' uses for a warning.]
en: warning
sv: varning

[ctx: The same words as 'gcc' uses for note or info.]
en: note|info
sv: anmärkning|information

[ctx: The same word as 'ld' uses to mark an ...]
en: undefined reference
sv: odefinierad referens

en: Target Set
sv: Måluppsättning

en: Clean
sv: Rensa

en: ConfigClean
sv: Rensa Config

en: build
sv: bygg

en: clean
sv: rensa

en: quick
sv: snabb

[ctx: T as in Target set]
en: <B>T:</B> %1
sv: <B>M:</B> %1

[ctx: D as in working Directory]
en: <B>Dir:</B> %1
sv: <B>Kat:</B> %1

en: Leave empty to use the directory of the current document.
    Add search directories by adding paths separated by ';'
sv: Lämna tom för att använda katalogen för det aktuella dokumentet.
    Lägg till sökkataloger genom att lägga till sökvägar åtskilda av ';'

en: Use:
    "%f" for current file
    "%d" for directory of current file
    "%n" for current file name without suffix
sv: Använd:
    "%f" för den aktuella filen
    "%d" för den aktuella filens katalog
    "%n" för aktuellt filnamn utan suffix.

en: Command/Target-set Name
sv: Kommando/Måluppsättningens namn

en: Working Directory / Command
sv: Arbetskatalog/Kommando

en: Run Command
sv: Kör kommando

en: Filter targets, use arrow keys to select, Enter to execute
sv: Filtrera mål, använd piltangenter för att markera, returtangent för att köra

en: Create new set of targets
sv: Skapa ny måluppsättning

en: Copy command or target set
sv: Kopiera kommando eller måluppsättning

en: Delete current target or current set of targets
sv: Ta bort nuvarande mål eller måluppsättning

en: Add new target
sv: Lägg till nytt mål

en: Build selected target
sv: Bygg markerat mål

en: Build and run selected target
sv: Bygg och kör markerat mål

en: Move selected target up
sv: Flytta markerat mål uppåt

en: Move selected target down
sv: Flytta markerat mål neråt

note: i18n: ectx: Menu (Build Menubar)
en: &Build
sv: &Bygg

en: Insert path
sv: Infoga sökväg

en: Select directory to insert
sv: Välj katalog att infoga
