kate - en to sv translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
sv: Visa förhandsgranskning av kända färgnamn

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
sv: Visa också färghämtaren för kända färgnamn (t.ex. skyblue).
    Se https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords för listan med färger.

en: Place preview after text color
sv: Placera förhandsgranskning efter textfärg

en: Hex color matching
sv: Matchning av hexadecimal färg

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
sv: 12 siffror (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
sv: 9 siffror (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
sv: 8 siffror (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
sv: 6 siffror (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
sv: 3 siffror (#RGB)

en: Color Picker
sv: Färghämtare

en: Color Picker Settings
sv: Inställningar av färghämtare

en: Select Color (Hex output)
sv: Välj färg (hexadecimal utdata)

en: View Color [Read only]
sv: Visa färg [skrivskyddad]
