kate - en to sv translation catalogue (84 entries)

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Clang Format Full File
sv: Clang formatera hela filen

[ctx: External tool category]
note: i18n: file: 4
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Clang Format Selected Text
sv: Clang formatera markerad text

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Compile and Run cpp
sv: Kompilera och kör C++

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: Go Fmt Full File
sv: Go formatera hela filen

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: GoImports Full File
sv: Go importera hela filen

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Google Selected Text
sv: Google markerad text

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Insert UUID
sv: Infoga UUID

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: JSON Format Full File
sv: JSON formatera hela filen

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Prettier Format Current File
sv: Formatera aktuell fil snyggare

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Qt Quick 2 Preview (qmlscene)
sv: Qt Quick 2 förhandsgranskning (qmlscene)

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Run Shell Script
sv: Kör skalskript

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: Rust Fmt Full File
sv: Rust formatera hela filen

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 10
en: Search KDE API
sv: Sök i KDE:s programmeringsgränssnitt

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 10
en: Search Qt API
sv: Sök i Qt:s programmeringsgränssnitt

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: XML Format Full File
sv: XML formatera hela filen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, lbTools)
en: This list shows all the configured tools, represented by their menu text.
sv: Listan visar alla inställda verktyg, representerade av deras menytext.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add
sv: &Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
sv: &Ta bort

en: Failed to find executable '%1'. Please make sure the executable file exists and that variable names, if used, are correct
sv: Misslyckades hitta den körbara filen '%1'. Säkerställ att den körbara filen finns och att variabelnamnen, om några används, är riktiga.

en: External Tools
sv: Externa verktyg

en: Running %1: %2 %3
sv: Kör %1: %2 %3

en: Running %1: %2 %3 with input %4
sv: Kör %1: %2 %3 med inmatning %4

en: Data written to stderr:
sv: Data skriven till standardfelutmatningen:

en: %1 crashed
sv: %1 kraschade

en: %1 finished with exit code %2
sv: %1 avslutades med kod %2

en: Starts the external tool '%1'
sv: Startar det externa verktyget '%1'

en: Edit External Tool
sv: Redigera externt verktyg

en: Revert tool to default settings
sv: Återställ verktyg till standardinställningar

en: External Tool
sv: Externt verktyg

en: You must specify at least a name and an executable
sv: Du måste ange åtminstone namn och ett körbart program

en: With 'Trigger' enabled, at least one mimetype needs to be specified.
sv: När 'Utlösare' är aktiverat, måste minst en Mime-typ anges.

en: Select the MimeTypes for which to enable this tool.
sv: Välj Mime-typerna som verktyget ska aktiveras för.

en: Select Mime Types
sv: Välj Mime-typer

en: Add Tool...
sv: Lägg till verktyg...

en: Add Tool from Defaults
sv: Lägg till verktyg från förval

en: Add Category
sv: Lägg till kategori

en: Uncategorized
sv: Okategoriserat

en: New Category
sv: Ny kategori

en: New Category %1
sv: Ny kategori %1

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Launch external helper applications
sv: Starta externa hjälpprogram

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ToolDialog)
en: Edit Tool
sv: Redigera verktyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Na&me:
sv: Na&mn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name will be displayed in the 'Tools->External Tools' menu.
sv: Namnet visas i menyn  'Verktyg->Externa verktyg'.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtName)
en: Short name of the tool
sv: Verktygets korta namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExecutable)
en: Executable:
sv: Körbart program:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, edtExecutable)
en: Application or interpreter
sv: Program eller tolk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblArgs)
en: Ar&guments:
sv: Väl&jare:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtArgs)
en: Command line arguments
sv: Kommandoradsväljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInput)
en: &Input:
sv: &Inmatning:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, edtInput)
en: Optional standard input
sv: Valfri standardinmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWorkingDir)
en: Working directory:
sv: Arbetskatalog:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, edtWorkingDir)
en: Uses current document path if empty
sv: Använder aktuell dokumentsökväg om tomt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeType)
en: Mime &types:
sv: Mime-&typer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeType)
en: A semicolon-separated list of mime types for which this tool should be available. If empty, the tool is always available.
sv: En lista av Mime-typer som det här verktyget ska vara tillgängligt för åtskilda av semikolon. Om den är tom är verktyget alltid tillgängligt.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtMimeType)
en: Show tool only for given mime types
sv: Visa bara verktyget för angivna Mime-typer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeType)
en: Opens a dialog that helps in creating a list of mimetypes.
sv: Visar en dialogruta som hjälper till att skapa en lista över Mime-typer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSave)
en: Save:
sv: Spara:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbSave)
en: Optionally save the current or all modified documents prior to running the command. This is helpful if you want to pass URLs to an application like, for example, an FTP client.
sv: Spara valfritt det aktuella eller alla ändrade dokument innan kommandot körs. Det är användbart om du vill skicka webbadresser till ett program, som exempelvis en FTP-klient.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: None
sv: Inget

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave)
en: Current Document
sv: Aktuellt dokument

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave)
en: All Documents
sv: Alla dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Trigger
sv: Utlösare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: Before Save
sv: Innan spara

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: After Save
sv: Efter spara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkReload)
en: Reload current document after execution
sv: Läs in aktuellt dokument efter körning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: O&utput:
sv: &Utmatning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Ignore
sv: Ignorera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Insert at Cursor Position
sv: Infoga vid markörposition

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Replace Selected Text
sv: Ersätt markerad text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Replace Current Document
sv: Ersätt aktuellt dokument

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Append to Current Document
sv: Lägg till sist i aktuellt dokument

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Insert in New Document
sv: Infoga i nytt dokument

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Display in Pane
sv: Visa i ruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Editor command:
sv: Redigeringskommando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtCommand)
en: If you specify a name here, you can invoke the command from the view command line with the_name_you_specified_here. Please do not use spaces or tabs in the name.
sv: Om du anger ett namn här kan kommandot startas från vyns kommandorad med namnet_som anges_här. Använd inte mellanslag eller tabulatortecken i namnet.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtCommand)
en: Optional view command line name
sv: Valfritt kommandoradsnamn för vyn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabOutput)
en: Output
sv: Utmatning

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, teOutput)
en: Displays output from the external tool
sv: Visar utmatning från det externa verktyget

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad
