katekonsoleplugin - en to sv translation catalogue (34 entries)

en: You do not have enough karma to access a shell or terminal emulation
sv: Du har inte tillräckliga rättigheter för att komma åt ett skal eller en terminalemulering

[ctx: @action]
en: &Pipe to Terminal
sv: &Skicka till terminal

[ctx: @action]
en: S&ynchronize Terminal with Current Document
sv: S&ynkronisera terminal med nuvarande dokument

[ctx: @action]
en: Run Current Document
sv: Kör aktuellt dokument

[ctx: @action]
en: S&how Terminal Panel
sv: Visa ter&minalpanel

[ctx: @action]
en: &Focus Terminal Panel
sv: Ge &fokus till terminalpanel

[ctx: @action]
en: &Split Terminal Vertically
sv: &Dela terminal vertikalt

[ctx: @action]
en: &Split Terminal Horizontally
sv: &Dela terminal horisontellt

[ctx: @action]
en: &New Terminal Tab
sv: &Ny terminalflik

en: Konsole not installed. Please install konsole to be able to use the terminal.
sv: Terminal är inte installerad. Installera Terminal för att kunna använda en terminal.

en: Do you really want to pipe the text to the console? This will execute any contained commands with your user rights.
sv: Vill du verkligen skicka texten till terminalen? Det kör eventuella kommandon som den innehåller med dina användarrättigheter.

en: Pipe to Terminal?
sv: Skicka till terminal?

en: Pipe to Terminal
sv: Skicka till terminal

en: Not a local file: '%1'
sv: Inte en lokal fil: '%1'

en: Do you really want to Run the document ?
    This will execute the following command,
    with your user rights, in the terminal:
    '%1'
sv: Vill du verkligen skicka köra dokumentet?
    Det kör följande kommandon med dina
    användarrättigheter i terminalen:
    '%1'

en: Run in Terminal?
sv: Kör i terminal?

en: Run
sv: Kör

[ctx: @action]
en: &Hide Terminal Panel
sv: Dölj ter&minalpanel

en: Defocus Terminal Panel
sv: Ta bort fokus från terminalpanel

en: Focus Terminal Panel
sv: Ge fokus till terminalpanel

en: Terminal Synchronization Mode
sv: Synkroniseringsläge för terminal

en: &Don't synchronize terminal tab with current document
sv: &Synkronisera inte terminalflik med nuvarande dokument

en: &Automatically synchronize the current terminal tab with the current document when possible
sv: Synkronisera &automatiskt nuvarande terminalflik med nuvarande dokument om möjligt

en: &Automatically create a terminal tab for the directory of the current document and switch to it
sv: Skapa &automatiskt en terminalflik för det nuvarande dokumentets katalog och byt till den

en: Run in terminal
sv: Kör i terminal

en: &Remove extension
sv: Ta bo&rt filändelse

en: &Show warning next time
sv: Vi&sa varning nästa gång

en: The next time '%1' is executed, make sure a warning window will pop up, displaying the command to be sent to terminal, for review.
sv: Försäkra att ett varningsfönster dyker upp nästa gång '%1' ska köras, som visar kommandot som ska skicka till terminalen, för granskning.

en: Set &EDITOR environment variable to 'kate -b'
sv: Ställ in miljövariabeln &EDITOR till 'kate -b'

en: Important: The document has to be closed to make the console application continue
sv: Viktigt: Dokumentet måste stängas för att låta terminalprogrammet fortsätta

en: Hide Konsole on pressing 'Esc'
sv: Dölj terminal vid tryck på 'Esc'

en: This may cause issues with terminal apps that use Esc key, for e.g., vim. Add these apps in the input below (Comma separated list)
sv: Det kan orsaka problem med terminalprogram som använder tangenten Esc, t.ex. för vim. Lägg till sådana program i inmatningen nedan (lista åtskild av kommatecken)

en: Terminal Settings
sv: Terminalinställningar

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg
