kate - en to sv translation catalogue (46 entries)

en: Could not open file '%1'.
sv: Kunde inte öppna filen '%1'.

en: Malformed JSON file '%1': %2
sv: Felaktig JSON-fil '%1': %2

en: Could not load '%1': malformed macro; wiping it.
sv: Kunde inte läsa in '%1': felformat makro, suddar det.

note: i18n: ectx: ToolBar (keyboardmacros)
en: Keyboard Macros
sv: Tangentbordsmakron

en: <b>Keyboard Macros:</b> %1
sv: Tangentbordsmakron:<b> %1

en: Can't save macro during recording. Please end recoding first
sv: Kan inte spara makro under inspelning. Avsluta inspelningen först.

en: Recording…
sv: Spelar in…

en: ended
sv: slutade

en: canceled
sv: avbruten

en: Recording %1
sv: Inspelning %1

en: Saved '%1'
sv: Sparade '%1'

en: Loaded '%1'
sv: Läste in '%1'

en: Wiped '%1'
sv: Suddade '%1'

en: Usage: %1 <name>.
sv: Användning: %1 <namn>.

en: No keyboard macro named '%1' found.
sv: Inget tangentbordsmakro vid namn '%1' hittades.

en: Cannot save empty keyboard macro.
sv: Kan inte spara ett tomt tangentbordsmakro.

en: <qt><p>Usage: <code>kmsave &lt;name&gt;</code></p><p>Save current keyboard macro as <code>&lt;name&gt;</code>.</p>%1</qt>
sv: <qt><p>Användning: <code>kmsave &lt;namn&gt;</code></p><p>Spara aktuellt tangentbordsmakro som <code>&lt;namn&gt;</code>.</p>%1</qt>

en: <qt><p>Usage: <code>kmload &lt;name&gt;</code></p><p>Load saved keyboard macro <code>&lt;name&gt;</code> as current macro.</p>%1</qt>
sv: <qt><p>Användning: <code>kmload &lt;namn&gt;</code></p><p>Läs in sparad tangentbordsmakro <code>&lt;namn&gt;</code> som nuvarande makro.</p>%1</qt>

en: <qt><p>Usage: <code>kmplay &lt;name&gt;</code></p><p>Play saved keyboard macro <code>&lt;name&gt;</code> without loading it.</p>%1</qt>
sv: <qt><p>Användning: <code>kmplay &lt;namn&gt;</code></p><p>Spela upp tangentbordsmakro <code>&lt;namn&gt;</code> utan att läsa in det.</p>%1</qt>

en: <qt><p>Usage: <code>kmwipe &lt;name&gt;</code></p><p>Wipe saved keyboard macro <code>&lt;name&gt;</code>.</p>%1</qt>
sv: <qt><p>Användning: <code>kmwipe &lt;namn&gt;</code></p><p>Sudda sparat tangentbordsmakro <code>&lt;namn&gt;</code>.</p>%1</qt>

en: &Keyboard Macros
sv: Tangentbordsma&kron

en: Record and play keyboard macros.
sv: Spela in och återge tangentbordsmakron

en: &Record Macro...
sv: &Spela in makro...

en: Start/stop recording a macro (i.e., keyboard action sequence).
sv: Starta eller stoppa inspelning av ett makro (dvs. tangentbordsåtgärdssekvens).

en: &Cancel Macro Recording
sv: Av&bryt makroinspelning

en: Cancel ongoing recording (and keep the previous macro as the current one).
sv: Avbryt pågående inspelning (och behåll det föregående makro som det nuvarande).

en: &Play Macro
sv: S&pela upp makro

en: Play current macro (i.e., execute the last recorded keyboard action sequence).
sv: Spela upp det nuvarande makrot (dvs. utför den senast inspelade tangentbordsåtgärdssekvensen).

en: &Save Current Macro
sv: &Spara nuvarande makro

en: Give a name to the current macro and persistently save it.
sv: Ge ett namn till det nuvarande makrot och spara det permanent.

en: &Load Named Macro...
sv: &Läs in namngivet makro...

en: Load a named macro as the current one.
sv: Läs in ett namngivet makro som det nuvarande.

en: &Play Named Macro...
sv: S&pela upp namngivet makro...

en: Play a named macro without loading it.
sv: Spela upp namngivet makro utan att läsa in det.

en: &Wipe Named Macro...
sv: S&udda namngivet makro...

en: Wipe a named macro.
sv: Sudda ett namngivet makro.

en: End Macro &Recording
sv: Avsluta mak&roinspelning

en: Load %1
sv: Läs in %1

en: Load the '%1' macro as the current one.
sv: Läs in makro '%1' som det nuvarande.

en: Play %1
sv: Spela %1

en: Play the '%1' macro without loading it.
sv: Spela upp makro '%1' utan att läsa in det.

en: Wipe %1
sv: Sudda %1

en: Wipe the '%1' macro.
sv: Sudda makro '%1'.

en: Save current macro as?
sv: Spara nuvarande makro som?

en: Wipe the '%1' macro?
sv: Sudda makro '%1'?

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg
