kate - en to sv translation catalogue (111 entries)

en: LSP Client
sv: LSP-klient

en: No JSON data to validate.
sv: Ingen JSON-data att validera.

en: JSON data is valid.
sv: JSON-data är giltig.

en: JSON data is invalid: no JSON object
sv: JSON-data är ogiltig: inget JSON-objekt

en: JSON data is invalid: %1
sv: JSON-data är ogiltig: %1

en: Delete selected entries
sv: Ta bort valda poster

en: Delete all entries
sv: Ta bort all poster

en: LSP server start requested
sv: Start av LSP-server begärd

en: Do you want the LSP server to be started?<br><br>The full command line is:<br><br><b>%1</b><br><br>The choice can be altered via the config page of the plugin.
sv: Vill du att LSP-servern ska startas?<br><br>Hela kommandoraden är:<br><br><b>%1</b><br><br>Valet kan ändras via insticksprogrammets inställningssida.

en: User permanently blocked start of: '%1'.
    Use the config page of the plugin to undo this block.
sv: Användaren blockerade permanent start av: '%1'.
    Använd insticksprogrammets inställningssida för att ångra blockeringen.

en: Go to Definition
sv: Gå till definition

en: Go to Declaration
sv: Gå till deklaration

en: Go to Type Definition
sv: Gå till typdefinition

en: Find References
sv: Sök efter referenser

en: Find Implementations
sv: Sök efter implementeringar

en: Highlight
sv: Färglägg

en: Symbol Info
sv: Symbolinformation

en: Search and Go to Symbol
sv: Sök och gå till symbol

en: Rename
sv: Byt namn

en: Expand Selection
sv: Expandera markering

en: Shrink Selection
sv: Minska markering

en: Switch Source Header
sv: Byt källdeklaration

en: Expand Macro
sv: Expandera makro

en: Code Action
sv: Kodåtgärd

en: Show lsp completions
sv: Visa lsp-kompletteringar

en: Show selected completion documentation
sv: Visa vald kompletteringsdokumentation

en: Enable signature help with auto completion
sv: Aktivera signaturhjälp med automatisk komplettering

en: Include declaration in references
sv: Inkludera deklaration i referenser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkComplParens)
en: Add parentheses upon function completion
sv: Lägg till parenteser vid funktionskomplettering

en: Show hover information
sv: Visa information för muspekaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkOnTypeFormatting)
en: Format on typing
sv: Formatera vid inskrivning

en: Incremental document synchronization
sv: Inkrementell dokumentsynkronisering

en: Highlight goto location
sv: Markera plats att gå till

en: Show Inlay Hints
sv: Visa inlagda tips

en: Show Diagnostics Notifications
sv: Visa diagnostikunderrättelser

en: Show Messages
sv: Visa meddelanden

en: Server Memory Usage
sv: Serverminnesanvändning

en: Close All Dynamic Reference Tabs
sv: Stäng alla dynamiska referensflikar

en: Restart LSP Server
sv: Starta om LSP-server

en: Restart All LSP Servers
sv: Starta om alla LSP-servrar

en: Go To
sv: Gå till

en: More options
sv: Fler alternativ

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Collapse All
sv: Dra ihop alla

en: RangeHighLight
sv: Intervallfärgläggning

en: Line: %1:
sv: Rad: %1:

en: No results
sv: Inga resultat

[ctx: @title:tab]
en: Declaration: %1
sv: Deklaration: %1

[ctx: @title:tab]
en: Type Definition: %1
sv: Typdefinition: %1

[ctx: @title:tab]
en: References: %1
sv: Referenser: %1

[ctx: @title:tab]
en: Implementation: %1
sv: Implementering: %1

[ctx: @title:tab]
en: Highlight: %1
sv: Färglägg: %1

en: No Actions
sv: Inga åtgärder

en: Loading...
sv: Läser in...

en: No edits
sv: Inga redigeringar

[ctx: @title:window]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @label:textbox]
en: New name (caution: not all references may be replaced)
sv: Nytt namn (varning: alla referenser kanske inte ersätts)

en: Not enough results
sv: För få resultat

en: Corresponding Header/Source not found
sv: Motsvarande deklaration eller källkod hittades inte

[ctx: @info]
en: LSP Server
sv: LSP-server

[ctx: @info]
en: LSP Client
sv: LSP-klient

en: Question from LSP server
sv: Fråga från LSP-server

en: Restarting
sv: Startar om

en: NOT Restarting
sv: Startar INTE om

en: Server terminated unexpectedly ... %1 [%2] [homepage: %3]
sv: Servern avslutades oväntat ... %1 [%2] [hemsida: %3]

en: Failed to find server binary: %1
sv: Misslyckades hitta binärt serverprogram: %1

en: Please check your PATH for the binary
sv: Kontrollera sökvägen (PATH) till binärprogrammet

en: See also %1 for installation or details
sv: Se också %1 för installation eller detaljinformation

en: Failed to start server: %1
sv: Misslyckades starta server: %1

en: Started server %2: %1
sv: Starta server %2: %1

en: Failed to parse server configuration '%1': no JSON object
sv: Misslyckades tolka serverinställning '%1': inget JSON-objekt

en: Failed to parse server configuration '%1': %2
sv: Misslyckades tolka serverinställning '%1': %2

en: Failed to read server configuration: %1
sv: Misslyckades läsa serverinställning: %1

[ctx: @action]
en: Go to next symbol highlight
sv: Gå till nästa färglagda symbol

[ctx: @action]
en: Go to previous symbol highlight
sv: Gå till föregående färglagda symbol

en: Symbol Outline
sv: Symbolöversikt

en: Tree Mode
sv: Trädläge

en: Automatically Expand Tree
sv: Expandera träd automatiskt

en: Sort Alphabetically
sv: Sortera alfabetiskt

en: Show Details
sv: Visa detaljinformation

en: Symbols
sv: Symboler

en: LSP server does not support symbol outline.
sv: LSP-servern stöder inte symbolöversikt.

en: No LSP server for this document.
sv: Ingen LSP-server för det här dokumentet.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Client Settings
sv: Klientinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFmtOnSave)
en: Format on save
sv: Formatera vid spara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSemanticHighlighting)
en: Enable semantic highlighting
sv: Aktivera semantisk färgläggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInlayHint)
en: Enable inlay hints
sv: Aktivera inlagda tips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Completions:
sv: Kompletteringar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowCompl)
en: Show completions
sv: Visa kompletteringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkComplDoc)
en: Show inline docs for selected completion
sv: Visa dokument på plats för vald komplettering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSignatureHelp)
en: Show function signature when typing a function call
sv: Visa funktionssignatur när ett funktionsanrop skrivs in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoImport)
en: Add imports automatically if needed upon completion
sv: Lägg till import automatiskt om det behövs vid komplettering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Navigation:
sv: Navigering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRefDeclaration)
en: Count declarations when searching for references to a symbol
sv: Räkna deklarationer vis sökning efter referenser till en symbol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoHover)
en: Show information about currently hovered symbol
sv: Visa information om symbolen som muspekaren för närvarande hålls över

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHighlightGoto)
en: Highlight target line when hopping to it
sv: Markera målrad vid hopp till den

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDiagnostics)
en: Show program diagnostics
sv: Visa programdiagnostik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMessages)
en: Show notifications from the LSP server
sv: Visa underrättelser från LSP-servern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIncrementalSync)
en: Incrementally synchronize documents with the LSP server
sv: Synkronisera dokument inkrementellt med LSP-servern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Document outline:
sv: Dokumentöversikt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolSort)
en: Sort symbols alphabetically
sv: Sortera symboler alfabetiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolDetails)
en: Display additional details for symbols
sv: Visa ytterligare information om symboler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolTree)
en: Present symbols in a hierarchy instead of a flat list
sv: Visa symboler i en hierarki istället för en enkel lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolExpand)
en: Automatically expand tree
sv: Expandera träd automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHighlightSymbol)
en: Highlight symbol under cursor
sv: Färglägg symbol under markören

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Allowed && Blocked Servers
sv: Tillåtna och blockerade servrar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: User Server Settings
sv: Användarserverinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Settings File:
sv: Inställningsfil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Default Server Settings
sv: Standardserverinställningar

note: i18n: ectx: Menu (LSPClient Menubar)
en: &LSP Client
sv: &LSP-klient

note: i18n: ectx: Menu (lspclient_more_options)
en: More Options
sv: Fler alternativ
