kate - en to tr translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
tr: Bilinen renk adları için önizlemeyi göster

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
tr: Ayrıca bilinen renk adları için renk seçicisini göster (örn. gök mavisi).
    Renklerin listesi için https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords adresine bakın.

en: Place preview after text color
tr: Metin renginden sonra önizlemeyi yerleştir

en: Hex color matching
tr: Onaltılı renk eşleşmesi

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
tr: 12 rakam (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
tr: 9 rakam (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
tr: 8 rakam (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
tr: 6 rakam (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
tr: 3 rakam (#RGB)

en: Color Picker
tr: Renk Seçicisi

en: Color Picker Settings
tr: Renk Seçicisi Ayarları

en: Select Color (Hex output)
tr: Renk Seç (Onaltılı çıktı)

en: View Color [Read only]
tr: Renk Görüntüle [Salt okunur]
