katetextfilter - en to vi translation catalogue (15 entries)

[ctx: @info]
en: <title>Result of:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>
vi: <title>Kết quả của:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>

en: You are not allowed to execute arbitrary external applications. If you want to be able to do this, contact your system administrator.
vi: Bạn không được phép thực thi ứng dụng bên ngoài tuỳ ý. Nếu bạn muốn làm việc này, hãy liên hệ với quản trị viên hệ thống.

en: Access Restrictions
vi: Hạn chế truy cập

en: Text Filter
vi: Bộ lọc văn bản

en: Usage: textfilter COMMAND
vi: Cách dùng: textfilter LỆNH

en: <qt><p>Usage: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Replace the selection with the output of the specified shell command.</p></qt>
vi: <qt><p>Cách dùng: <code>textfilter LỆNH</code></p><p>Thay thế phần chọn bằng đầu ra của lệnh hệ vỏ đã định.</p></qt>

en: &Filter Through Command...
vi: &Lọc lệnh...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TextFilterWidget)
en: Dialog
vi: Hộp thoại

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilter)
en: Enter command to &pipe selected text through:
vi: Nhập lệnh để gửi văn bản đã chọn qua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, newDoc)
en: Open results in a new document
vi: Mở kết quả trong tài liệu mới

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result to clipboard leaving a document unchanged.
vi: Chép kết quả vào bảng nháp, giữ nguyên tài liệu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result instead of pasting it
vi: Chép kết quả thay vì dán

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: If checked, an output from STDOUT and STDERR will be merged and no errors will be reported.
    Otherwise, STDERR will be displayed as a passive message.
vi: Nếu chọn, đầu ra của STDOUT và STDERR sẽ được trộn với nhau và sẽ không báo lỗi nào cả.
    Nếu không, STDERR sẽ được hiển thị bằng một thông điệp thụ động.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: Merge STDOUT and STDERR
vi: Trộn STDOUT và STDERR

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
vi: &Công cụ
