kate - en to vi translation catalogue (42 entries)

en: Could not open file '%1'.
vi: Không mở được tệp '%1'.

en: Malformed JSON file '%1': %2
vi: Tệp JSON '%1' sai dạng: %2

en: Could not load '%1': malformed macro; wiping it.
vi: Không tải được '%1': vĩ lệnh sai dạng; đang xoá.

note: i18n: ectx: ToolBar (keyboardmacros)
en: Keyboard Macros
vi: Vĩ lệnh bàn phím

en: <b>Keyboard Macros:</b> %1
vi: <b>Vĩ lệnh bàn phím:</b> %1

en: Recording…
vi: Đang ghi…

en: ended
vi: đã dừng

en: canceled
vi: đã huỷ

en: Recording %1
vi: Đang ghi %1

en: Saved '%1'
vi: Đã lưu '%1'

en: Loaded '%1'
vi: Đã tải '%1'

en: Wiped '%1'
vi: Đã xoá '%1'

en: Usage: %1 <name>.
vi: Cách dùng: %1 <tên>.

en: No keyboard macro named '%1' found.
vi: Không tìm thấy vĩ lệnh bàn phím nào có tên '%1'.

en: Cannot save empty keyboard macro.
vi: Không thể lưu vĩ lệnh bàn phím rỗng.

en: <qt><p>Usage: <code>kmsave &lt;name&gt;</code></p><p>Save current keyboard macro as <code>&lt;name&gt;</code>.</p>%1</qt>
vi: <qt><p>Cách dùng: <code>kmsave &lt;tên&gt;</code></p><p>Lưu vĩ lệnh bàn phím hiện tại thành <code>&lt;tên&gt;</code>.</p>%1</qt>

en: <qt><p>Usage: <code>kmload &lt;name&gt;</code></p><p>Load saved keyboard macro <code>&lt;name&gt;</code> as current macro.</p>%1</qt>
vi: <qt><p>Cách dùng: <code>kmload &lt;tên&gt;</code></p><p>Tải vĩ lệnh bàn phím đã lưu với tên <code>&lt;tên&gt;</code> làm vĩ lệnh hiện tại.</p>%1</qt>

en: <qt><p>Usage: <code>kmplay &lt;name&gt;</code></p><p>Play saved keyboard macro <code>&lt;name&gt;</code> without loading it.</p>%1</qt>
vi: <qt><p>Cách dùng: <code>kmplay &lt;tên&gt;</code></p><p>Chạy vĩ lệnh bàn phím đã lưu với tên <code>&lt;tên&gt;</code> mà không tải nó.</p>%1</qt>

en: <qt><p>Usage: <code>kmwipe &lt;name&gt;</code></p><p>Wipe saved keyboard macro <code>&lt;name&gt;</code>.</p>%1</qt>
vi: <qt><p>Cách dùng: <code>kmwipe &lt;tên&gt;</code></p><p>Xoá vĩ lệnh bàn phím đã lưu với tên <code>&lt;tên&gt;</code>.</p>%1</qt>

en: &Keyboard Macros
vi: &Vĩ lệnh bàn phím

en: Record and play keyboard macros.
vi: Ghi và chạy vĩ lệnh bàn phím.

en: &Record Macro...
vi: &Ghi vĩ lệnh...

en: Start/stop recording a macro (i.e., keyboard action sequence).
vi: Bắt đầu/dừng ghi vĩ lệnh (chuỗi hành động bàn phím).

en: &Cancel Macro Recording
vi: H&uỷ ghi vĩ lệnh

en: Cancel ongoing recording (and keep the previous macro as the current one).
vi: Huỷ việc ghi đang diễn ra (và giữ vĩ lệnh trước đó làm vĩ lệnh hiện tại).

en: &Play Macro
vi: Chạ&y vĩ lệnh

en: Play current macro (i.e., execute the last recorded keyboard action sequence).
vi: Chạy vĩ lệnh hiện tại (thực thi chuỗi hành động bàn phím được ghi lại cuối cùng).

en: &Save Current Macro
vi: &Lưu vĩ lệnh hiện tại

en: Give a name to the current macro and persistently save it.
vi: Đặt tên cho vĩ lệnh hiện tại và lưu nó lại.

en: &Load Named Macro...
vi: &Tải vĩ lệnh có tên...

en: Load a named macro as the current one.
vi: Tải một vĩ lệnh thành vĩ lệnh hiện tại.

en: &Play Named Macro...
vi: &Chạy vĩ lệnh có tên...

en: Play a named macro without loading it.
vi: Chạy một vĩ lệnh mà không tải nó.

en: &Wipe Named Macro...
vi: &Xoá vĩ lệnh có tên...

en: Wipe a named macro.
vi: Xoá một vĩ lệnh.

en: End Macro &Recording
vi: &Dừng ghi vĩ lệnh

en: Load the '%1' macro as the current one.
vi: Tải vĩ lệnh '%1' thành vĩ lệnh hiện tại.

en: Play the '%1' macro without loading it.
vi: Chạy vĩ lệnh '%1' mà không tải nó.

en: Wipe the '%1' macro.
vi: Xoá vĩ lệnh '%1'.

en: Save current macro as?
vi: Lưu vĩ lệnh hiện tại thành?

en: Wipe the '%1' macro?
vi: Xoá vĩ lệnh '%1'?

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
vi: &Công cụ
