katomic - en to cs translation catalogue (45 entries)

en: Level Sets
cs: Sady úrovní

en: Failed to load level set "%1". Check if it is installed on your computer.
cs: Nelze načíst sadu úrovně "%1". Zkontrolujte, zda je nainstalovaná v počítači.

en: Level %1 finished.
cs: Úroveň %1 dokončena.

en: Congratulations! You have a new highscore!
cs: Gratulujeme, dosáhl jste nového nejlepšího výsledku!

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
cs: Rychlost animací.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (General)
en: Width of saved background
cs: Šířka uloženého pozadí

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (General)
en: Height of saved background
cs: Výška uloženého pozadí

note: i18n: ectx: label, entry (LastPlayedLevelSet), group (General)
en: Last played levelset
cs: Naposledy hraná sada úrovní

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Noname
cs: Beze jména

en: by %1
cs: od %1

en: , contains 1 level | , contains %1 levels
cs[0]: , obsahuje 1 úroveň
cs[1]: , obsahuje %1 úrovně
cs[2]: , obsahuje %1 úrovní

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose a level set to play:
cs: Vyberte sadu úrovní hry:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, m_pbNewStuff)
en: Get new levels
cs: Získat nové úrovně

en: Atomic Entertainment Game
cs: Zábavná hra s atomy

en: Original author
cs: Původní autor

en: Porting to KDE4. Current maintainer
cs: Přenos do KDE4. Aktuální správce

en: 6 new levels
cs: 6 nových úrovní

en: Game graphics and application icon
cs: Grafika hry a ikona aplikace

en: New great SVG artwork for KDE4
cs: Nová skvělá SVG grafika pro KDE4

en: Port to use KGameRenderer
cs: Port použití KGameRendereru

en: Enable access to all levels
cs: Povolit přístup do všech úrovní

en: KAtomic failed to find its default level set and will quit. Please check your installation.
cs: KAtomic nemohl najít standardní sadu úrovní a proto bude ukončen. Prosím, zkontrolujte jeho instalaci.

en: Level:
cs: Úroveň:

en: Current score:
cs: Aktuální skóre:

en: Highscore:
cs: Nejvyšší skóre:

en: Previous Level
cs: Předchozí úroveň

en: Next Level
cs: Následující úroveň

en: Choose level set...
cs: Vyberte sadu úrovní...

en: Animation Speed
cs: Rychlost animace

en: Slow
cs: Pomalá

en: Normal
cs: Normální

en: Fast
cs: Rychlá

en: Undo All
cs: Vrátit vše

en: Redo All
cs: Znovu vše

en: Atom Up
cs: Atom nahoru

en: Atom Down
cs: Atom dolů

en: Atom Left
cs: Atom vlevo

en: Atom Right
cs: Atom vpravo

en: Next Atom
cs: Následující atom

en: Previous Atom
cs: Předchozí atom

en: Level: %1 (%2)
cs: Úroveň: %1 (%2)

en: Current score: %1
cs: Aktuální skóre: %1

en: Highscore: %1
cs: Nejvyšší skóre: %1
