katomic - en to hi translation catalogue (42 entries)

en: Level %1 finished.
hi: स्तर %1 पूर्ण.

en: Congratulations! You have a new highscore!
hi: बधाईयाँ! आपको नया सर्वोच्च अंक मिला!

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
hi: चलचित्र गति

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (General)
en: Width of saved background
hi: सहेजे गए पृष्ठभूमि की चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (General)
en: Height of saved background
hi: सहेजी गई पृष्ठभूमि की चौड़ाई

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Noname
hi: कोई नाम नहीं

en: KAtomic
hi: के-एटॉमिक

en: Andreas Wuest
hi: आंद्रेयास वुएस्त

en: Dmitry Suzdalev
hi: दमित्रि सुज्दालेव

en: Porting to KDE4. Current maintainer
hi: केडीई४ पर पोर्ट. वर्तमान मेंटेनर

en: Stephan Kulow
hi: स्टीफन कुलोव

en: Cristian Tibirna
hi: क्रिश्चियन टिबरिना

en: Carsten Pfeiffer
hi: कार्स्टेन फेइफर

en: Dave Corrie
hi: देव कोरी

en: Kai Jung
hi: काई जुंग

en: 6 new levels
hi: 6 नए स्तर

en: Danny Allen
hi: डैनी एलन

en: Game graphics and application icon
hi: खेल ग्राफ़िक्स तथा अनुप्रयोग प्रतीक

en: Johann Ollivier Lapeyre
hi: जान ओलिविए लापेरे

en: New great SVG artwork for KDE4
hi: केडीई४ के लिए नया बढ़िया एसवीजी कलाकृति

en: Enable access to all levels
hi: सभी स्तर पर पहुंच सक्षम करें

en: Level:
hi: स्तरः

en: Current score:
hi: मौजूदा अंक:

en: Highscore:
hi: सर्वोच्च अंक:

en: Previous Level
hi: पिछला स्तर

en: Next Level
hi: अगला स्तर

en: Animation Speed
hi: चलचित्र गति

en: Slow
hi: धीमा

en: Normal
hi: सामान्य

en: Fast
hi: तेज

en: Undo All
hi: सभी पहले जैसा करें

en: Redo All
hi: सभी फिर से करें

en: Atom Up
hi: अणु ऊपर

en: Atom Down
hi: अणु नीचे

en: Atom Left
hi: अणु बाएँ

en: Atom Right
hi: अणु दाएँ

en: Next Atom
hi: अगला अणु

en: Previous Atom
hi: पिछला अणु

en: Current score: %1
hi: मौजूदा अंक: %1

en: Highscore: %1
hi: सर्वोच्च अंक: %1
