KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (45 entries)

en: Level Sets
hu: Szintek

en: Failed to load level set "%1". Check if it is installed on your computer.
hu: Nem sikerült betölteni a(z) „%1” szintet. Ellenőrizze, hogy telepítve van-e a számítógépére.

en: Level %1 finished.
hu: A(z) %1. szint befejeződött.

en: Congratulations! You have a new highscore!
hu: Gratulálunk, felkerült a dicsőségtáblára!

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
hu: Az animáció sebessége.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (General)
en: Width of saved background
hu: Az elmentett háttér szélessége

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (General)
en: Height of saved background
hu: Az elmentett háttér magassága

note: i18n: ectx: label, entry (LastPlayedLevelSet), group (General)
en: Last played levelset
hu: A legutóbb játszott szint

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hu: &Beállítások

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

en: Noname
hu: Névtelen

en: by %1
hu: %1

en: , contains 1 level | , contains %1 levels
hu[0]: , 1 szintet tartalmaz
hu[1]: , %1 szintet tartalmaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose a level set to play:
hu: Válaszon szintet a játékhoz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, m_pbNewStuff)
en: Get new levels
hu: Új szintek beszerzése

en: (c) 1998, Andreas Wuest
    (c) 2007-2009 Dmitry Suzdalev
hu: (c) Andreas Wuerst, 1998
    (c) Dmitry Suzdalev, 2007-2009

en: Original author
hu: Eredeti szerző

en: Porting to KDE4. Current maintainer
hu: Portolás a KDE4-re. A jelenlegi karbantartó

en: 6 new levels
hu: 6 új szint

en: Game graphics and application icon
hu: Grafika, alkalmazásikon

en: New great SVG artwork for KDE4
hu: Új, nagyszerű SVG grafika a KDE4-hez

en: Port to use KGameRenderer
hu: Átírva a KGameRenderer használatára

en: Enable access to all levels
hu: Hozzáférés az összes szinthez

en: KAtomic failed to find its default level set and will quit. Please check your installation.
hu: A KAtomicnak nem sikerült megtalálnia az alapértelmezett szintet és ki fog lépni. Kérem ellenőrizze le a telepítését.

en: Level:
hu: Szint:

en: Current score:
hu: Pontszám:

en: Highscore:
hu: Legmagasabb pontszám:

en: Previous Level
hu: Előző szint

en: Next Level
hu: Következő szint

en: Choose level set...
hu: Válasszon szintet...

en: Animation Speed
hu: Az animáció sebessége

en: Slow
hu: Lassú

en: Normal
hu: Normál

en: Fast
hu: Gyors

en: Undo All
hu: Minden visszavonása

en: Redo All
hu: Minden újra végrehajtása

en: Atom Up
hu: Felfelé mozgatás

en: Atom Down
hu: Lefelé mozgatás

en: Atom Left
hu: Balra mozgatás

en: Atom Right
hu: Jobbra mozgatás

en: Next Atom
hu: Következő atom

en: Previous Atom
hu: Előző atom

en: Level: %1 (%2)
hu: Szint: %1 (%2)

en: Current score: %1
hu: Pontszám: %1

en: Highscore: %1
hu: Legmagasabb pontszám: %1
