katomic - en to it translation catalogue (46 entries)

en: Level Sets
it: Gruppi di livelli

en: Failed to load level set "%1". Check if it is installed on your computer.
it: Caricamento del gruppo di livelli «%1» non riuscito. Controlla se è installato sul computer.

en: Level %1 finished.
it: Livello %1 finito.

en: Congratulations! You have a new highscore!
it: Congratulazioni! Hai realizzato un nuovo punteggio migliore!

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
it: Velocità delle animazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (General)
en: Width of saved background
it: Larghezza dello sfondo salvato

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (General)
en: Height of saved background
it: Altezza dello sfondo salvato

note: i18n: ectx: label, entry (LastPlayedLevelSet), group (General)
en: Last played levelset
it: Ultimo gruppo di livelli giocato

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: &Impostazioni

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Noname
it: Senza nome

en: by %1
it: di %1

en: , contains 1 level | , contains %1 levels
it[0]: , contiene 1 livello
it[1]: , contiene %1 livelli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose a level set to play:
it: Scegli un gruppo di livelli con cui giocare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, m_pbNewStuff)
en: Get new levels
it: Prendi nuovi livelli

en: Atomic Entertainment Game
it: Passatempo atomico

en: (c) 1998, Andreas Wuest
    (c) 2007-2009 Dmitry Suzdalev
it: © 1998, Andreas Wuest
    © 2007-2009 Dmitry Suzdalev

en: Original author
it: Autore originale

en: Porting to KDE4. Current maintainer
it: Porting a KDE 4. Responsabile attuale

en: 6 new levels
it: 6 nuovi livelli

en: Game graphics and application icon
it: Grafica del gioco ed icona dell'applicazione

en: New great SVG artwork for KDE4
it: Nuova grafica SVG per KDE4

en: Port to use KGameRenderer
it: Adattamento a KGameRenderer

en: Enable access to all levels
it: Abilita l'accesso a tutti i livelli

en: KAtomic failed to find its default level set and will quit. Please check your installation.
it: KAtomic non è riuscito a trovare il suo gruppo di livelli predefinito e si chiuderà. Controlla l'installazione.

en: Level:
it: Livello:

en: Current score:
it: Punteggio attuale:

en: Highscore:
it: Punteggio:

en: Previous Level
it: Livello precedente

en: Next Level
it: Livello successivo

en: Choose level set...
it: Scegli gruppo di livelli...

en: Animation Speed
it: Velocità di animazione

en: Slow
it: Lenta

en: Normal
it: Normale

en: Fast
it: Veloce

en: Undo All
it: Annulla tutto

en: Redo All
it: Rifai tutto

en: Atom Up
it: Sposta l'atomo in su

en: Atom Down
it: Sposta l'atomo in giù

en: Atom Left
it: Sposta l'atomo a sinistra

en: Atom Right
it: Sposta l'atomo a destra

en: Next Atom
it: Atomo successivo

en: Previous Atom
it: Atomo precedente

en: Level: %1 (%2)
it: Livello: %1 (%2)

en: Current score: %1
it: Punteggio attuale: %1

en: Highscore: %1
it: Punteggio più alto: %1
