katomic - en to ja translation catalogue (22 entries)

en: Failed to load level set "%1". Check if it is installed on your computer.
ja: レベルセット “%1” を読み込めませんでした。インストールされているか確認してください。

en: Level %1 finished.
ja: レベル %1 をクリアしました。

en: Congratulations! You have a new highscore!
ja: おめでとうございます! ハイスコアの記録を更新しました!

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
ja: アニメーションの速度

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (General)
en: Width of saved background
ja: 保存された背景の幅

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (General)
en: Height of saved background
ja: 保存された背景の高さ

note: i18n: ectx: label, entry (LastPlayedLevelSet), group (General)
en: Last played levelset
ja: 前回プレイしたレベルセット

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Noname
ja: 名前なし

en: , contains 1 level | , contains %1 levels
ja[0]: 、%1 個のレベルを含む

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose a level set to play:
ja: プレイするレベルセットを選択:

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Porting to KDE4. Current maintainer
ja: KDE4 への移植、現在のメンテナ

en: 6 new levels
ja: 6 つの新しいレベル

en: Game graphics and application icon
ja: ゲーム画像とアプリケーションアイコン

en: New great SVG artwork for KDE4
ja: KDE4 用の素晴しい SVG アートワーク

en: Enable access to all levels
ja: すべてのレベルへのアクセスを有効にする

en: KAtomic failed to find its default level set and will quit. Please check your installation.
ja: 標準のレベルセットを見つけることができなかったため KAtomic を終了します。インストールを確認してください。

en: Level: %1 (%2)
ja: レベル: %1 (%2)

en: Current score: %1
ja: 現在のスコア: %1

en: Highscore: %1
ja: ハイスコア: %1
