katomic - en to nds translation catalogue (45 entries)

en: Level Sets
nds: Stopensetten

en: Failed to load level set "%1". Check if it is installed on your computer.
nds: Stopensett "%1" lett sik nich laden. Kiek na, wat de op Dien Reekner installeert is.

en: Level %1 finished.
nds: Speelstoop %1 beendt.

en: Congratulations! You have a new highscore!
nds: Graleren! Du büst in de Bestenlist!

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
nds: Gauheit vun de Animatschonen.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (General)
en: Width of saved background
nds: Breed vun sekert Achtergrund

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (General)
en: Height of saved background
nds: Hööchd vun sekert Achtergrund

note: i18n: ectx: label, entry (LastPlayedLevelSet), group (General)
en: Last played levelset
nds: Tolest speelt Stopensett

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Noname
nds: Nich begäng

en: by %1
nds: vun %1

en: , contains 1 level | , contains %1 levels
nds[0]: , bargt een Speelstoop
nds[1]: , bargt %1 Speelstopen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose a level set to play:
nds: Söök en Stopensett ut, den Du spelen wullt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, m_pbNewStuff)
en: Get new levels
nds: Nieg Speelstopen halen

en: (c) 1998, Andreas Wuest
    (c) 2007-2009 Dmitry Suzdalev
nds: © 1998, Andreas Wuest
    © 2007-2009 Dmitry Suzdalev

en: Original author
nds: Orginaalschriever

en: Porting to KDE4. Current maintainer
nds: Porteren na KDE4. Pleger opstunns

en: 6 new levels
nds: 6 nieg Speelstopen

en: Game graphics and application icon
nds: Speelgrafiken un Programmlüttbild

en: New great SVG artwork for KDE4
nds: Nieg basig SVG-Billerwark för KDE4

en: Port to use KGameRenderer
nds: Porteren för den Bruuk vun "KGameRenderer"

en: Enable access to all levels
nds: All Stopen tolaten

en: KAtomic failed to find its default level set and will quit. Please check your installation.
nds: KAtomic kunn den Standard-Stopensett nich finnen un maakt si nu ut. Bitte prööv Dien Installatschoon.

en: Level:
nds: Stoop:

en: Current score:
nds: Aktuell Pünkt:

en: Highscore:
nds: Bestenlist:

en: Previous Level
nds: Verleden Stoop

en: Next Level
nds: Nakamen Stoop

en: Choose level set...
nds: Söök en Stopensett ut...

en: Animation Speed
nds: Animatschoongauheit:

en: Slow
nds: Langsam

en: Normal
nds: Normaal

en: Fast
nds: Gau

en: Undo All
nds: All torüchnehmen

en: Redo All
nds: All wedderhalen

en: Atom Up
nds: Atom na baven

en: Atom Down
nds: Atom na nerrn

en: Atom Left
nds: Atom na links

en: Atom Right
nds: Atom na rechts

en: Next Atom
nds: Nakamen Atom

en: Previous Atom
nds: Verleden Atom

en: Level: %1 (%2)
nds: Stoop: %1 (%2)

en: Current score: %1
nds: Aktuell Pünkt: %1

en: Highscore: %1
nds: Bestenlist: %1
