katomic - en to nn translation catalogue (47 entries)

[ctx: @title:window]
en: Level Sets
nn: Brettsamlingar

en: Failed to load level set "%1". Check if it is installed on your computer.
nn: Klarte ikkje opna brettsamlinga «%1». Sjå til at ho er rett installert.

en: Level %1 finished.
nn: Brett %1 fullført.

en: Congratulations! You have a new highscore!
nn: Gratulerer! Du fekk ein ny rekord!

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
nn: Farten på animasjonane.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (General)
en: Width of saved background
nn: Breidda til lagra bakgrunn

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (General)
en: Height of saved background
nn: Høgda på lagra bakgrunn

note: i18n: ectx: label, entry (LastPlayedLevelSet), group (General)
en: Last played levelset
nn: Sist spela brettsamling

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: Noname
nn: Namnlaus

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
nn: Av %1

en: , contains 1 level | , contains %1 levels
nn[0]: , inneheld 1 brett
nn[1]: , inneheld %1 brett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose a level set to play:
nn: Vel kva brettsamling du vil spela:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, m_pbNewStuff)
en: Download New Levels…
nn: Last ned nye brett …

en: KAtomic
nn: KAtomisk

en: Atomic Entertainment Game
nn: Atomisk underhaldningsspel

en: (c) 1998, Andreas Wuest
    (c) 2007-2009 Dmitry Suzdalev
nn: © 1998 Andreas Wuest
    © 2007–2009 Dmitry Suzdalev

en: Original author
nn: Opphavsperson

en: Porting to KDE4. Current maintainer
nn: Porting til KDE 4 og noverande vedlikehaldar

en: 6 new levels
nn: 6 nye brett

en: Game graphics and application icon
nn: Spelgrafikk og programikon

en: New great SVG artwork for KDE4
nn: Ny flott SVG-grafikk for KDE 4

en: Port to use KGameRenderer
nn: Porting til KGameRenderer

en: Enable access to all levels
nn: Slå på tilgang til alle bretta

en: KAtomic failed to find its default level set and will quit. Please check your installation.
nn: Fann ikkje standard brettsamling. KAtomic vert no avslutta. Kontroller at spelet er rett installert.

[ctx: @label]
en: Level:
nn: Brett:

[ctx: @label]
en: Current score:
nn: Poeng:

[ctx: @label]
en: Highscore:
nn: Rekord:

[ctx: @action]
en: Previous Level
nn: Førre brett

[ctx: @action]
en: Next Level
nn: Neste brett

[ctx: @action]
en: Choose Level Set…
nn: Vel brettsamling …

[ctx: @title:menu]
en: Animation Speed
nn: Animasjonsfart

[ctx: @item animation speed]
en: Slow
nn: Sakte

[ctx: @item animation speed]
en: Normal
nn: Vanleg

[ctx: @item animation speed]
en: Fast
nn: Rask

[ctx: @action]
en: Undo All
nn: Angra alt

[ctx: @action]
en: Redo All
nn: Gjer om alt

[ctx: @action]
en: Atom Up
nn: Atom opp

[ctx: @action]
en: Atom Down
nn: Atom ned

[ctx: @action]
en: Atom Left
nn: Atom til venstre

[ctx: @action]
en: Atom Right
nn: Atom til høgre

[ctx: @action]
en: Next Atom
nn: Neste atom

[ctx: @action]
en: Previous Atom
nn: Førre atom

en: Level: %1 (%2)
nn: Brett: %1 (%2)

en: Current score: %1
nn: Poeng: %1

en: Highscore: %1
nn: Rekord: %1
