katomic - en to pt translation catalogue (44 entries)

en: Level Sets
pt: Conjuntos de Níveis

en: Failed to load level set "%1". Check if it is installed on your computer.
pt: Não foi possível carregar o pacote de níveis "%1". Verifique se está instalado no seu computador.

en: Level %1 finished.
pt: Nível %1 terminado.

en: Congratulations! You have a new highscore!
pt: Parabéns! Obteve um novo recorde!

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
pt: A velocidade das animações.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (General)
en: Width of saved background
pt: Largura do fundo gravado

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (General)
en: Height of saved background
pt: Altura do fundo gravado

note: i18n: ectx: label, entry (LastPlayedLevelSet), group (General)
en: Last played levelset
pt: Último pacote de níveis jogado

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: Noname
pt: Sem Nome

en: by %1
pt: por %1

en: , contains 1 level | , contains %1 levels
pt[0]: , contém 1 nível
pt[1]: , contém %1 níveis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose a level set to play:
pt: Escolha um conjunto de níveis a jogar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, m_pbNewStuff)
en: Get new levels
pt: Obter níveis novos

en: Atomic Entertainment Game
pt: Jogo de Entretenimento Atómico

en: Original author
pt: Autor original

en: Porting to KDE4. Current maintainer
pt: Mudança para o KDE4. Manutenção actual

en: 6 new levels
pt: 6 níveis novos

en: Game graphics and application icon
pt: Gráficos do jogo e ícone da aplicação

en: New great SVG artwork for KDE4
pt: Novos gráficos em SVG óptimos para o KDE4

en: Port to use KGameRenderer
pt: Modificações para usar o KGameRenderer

en: Enable access to all levels
pt: Activar o acesso a todos os níveis

en: KAtomic failed to find its default level set and will quit. Please check your installation.
pt: O KAtomic não conseguiu encontrar o seu conjunto de níveis predefinido e irá sair. Verifique por favor a sua instalação.

en: Level:
pt: Nível:

en: Current score:
pt: Pontuação actual:

en: Highscore:
pt: Melhor pontuação:

en: Previous Level
pt: Nível Anterior

en: Next Level
pt: Nível Seguinte

en: Choose level set...
pt: Escolher o conjunto de níveis...

en: Animation Speed
pt: Velocidade da Animação

en: Slow
pt: Lenta

en: Fast
pt: Rápida

en: Undo All
pt: Desfazer Tudo

en: Redo All
pt: Refazer Tudo

en: Atom Up
pt: Cima

en: Atom Down
pt: Baixo

en: Atom Left
pt: Esquerda

en: Atom Right
pt: Direita

en: Next Atom
pt: Átomo Seguinte

en: Previous Atom
pt: Átomo Anterior

en: Level: %1 (%2)
pt: Nível: %1 (%2)

en: Current score: %1
pt: Pontuação actual: %1

en: Highscore: %1
pt: Recorde: %1
