katomic - en to ro translation catalogue (44 entries)

en: Level Sets
ro: Seturi de nivele

en: Failed to load level set "%1". Check if it is installed on your computer.
ro: Încărcarea setului de nivele „%1” a eșuat. Verificați dacă e instalat pe calculator.

en: Level %1 finished.
ro: Nivelul %1 încheiat.

en: Congratulations! You have a new highscore!
ro: Felicitări. Aveți un nou record!

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
ro: Viteza animațiilor.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (General)
en: Width of saved background
ro: Lățimea fundalului salvat

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (General)
en: Height of saved background
ro: Înălțimea fundalului salvat

note: i18n: ectx: label, entry (LastPlayedLevelSet), group (General)
en: Last played levelset
ro: Ultimul set de nivele jucat

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Noname
ro: Fără nume

en: by %1
ro: de %1

en: , contains 1 level | , contains %1 levels
ro[0]: , conține 1 nivel
ro[1]: , conține %1 nivele
ro[2]: , conține %1 de nivele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose a level set to play:
ro: Alegeți un set de nivele pentru joc:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, m_pbNewStuff)
en: Get new levels
ro: Obține nivele noi

en: Atomic Entertainment Game
ro: Joc cu distracție atomică

en: Original author
ro: Autor original

en: Porting to KDE4. Current maintainer
ro: Portare pe KDE4. Responsabil actual

en: 6 new levels
ro: 6 nivele noi

en: Game graphics and application icon
ro: Grafica jocului și pictograma aplicației

en: New great SVG artwork for KDE4
ro: Grafică SVG nouă pentru KDE4

en: Port to use KGameRenderer
ro: Modificări pentru a folosi KGameRenderer

en: Enable access to all levels
ro: Activează accesul la toate nivelurile

en: KAtomic failed to find its default level set and will quit. Please check your installation.
ro: KAtomic nu și-a putut găsi setul de nivele implicit și se va termina. Verificați-vă instalarea.

en: Level:
ro: Nivel:

en: Current score:
ro: Scorul actual:

en: Highscore:
ro: Record:

en: Previous Level
ro: Nivelul precedent

en: Next Level
ro: Nivelul următor

en: Choose level set...
ro: Alege setul de nivele…

en: Animation Speed
ro: Viteza animației

en: Slow
ro: Lent

en: Fast
ro: Rapid

en: Undo All
ro: Desfă toate

en: Redo All
ro: Refă toate

en: Atom Up
ro: Atom sus

en: Atom Down
ro: Atom jos

en: Atom Left
ro: Atom stânga

en: Atom Right
ro: Atom dreapta

en: Next Atom
ro: Următorul atom

en: Previous Atom
ro: Atomul precedent

en: Level: %1 (%2)
ro: Nivel: %1 (%2)

en: Current score: %1
ro: Scorul actual: %1

en: Highscore: %1
ro: Record: %1
