kazam - en to ar translation catalogue (71 entries)

en: Kazam
ar: كازام

en: Capture
ar: تسجيل الشاشة

en: Seconds to wait before capturing:
ar: ثواني الانتظار قبل التسجيل:

en: Sound from microphone
ar: صوت اللاقط

en: Sound from speakers
ar: صوت السماعات

en: Mouse cursor
ar: مؤشر الفأرة

en: Screencast
ar: تسجيل الشاشة

en: Window borders
ar: حدود النافذة

en: Screenshot
ar: التقاط الشاشة

en: When capturing include:
ar: عند التصوير،أضف

en: Kazam Preferences
ar: تفضيلات كازام

en: Speakers:
ar: السماعات:

en: Set volume
ar: ضبط حجم الصوت

en: Microphone:
ar: لاقط الصوت:

en: Countdown splash:
ar: شاشة بدء العد التنازلي:

en: Toggle display of countdown splash
ar: بدل شاشة العد التنازلي

en: General
ar: عامّ

en: Framerate:
ar: معدَّل الإطارات:

en: Set the number of frames per second
ar: اضبط عدد الإطارات في الثانية

en: Record with:
ar: سجّل باستخدام:

en: Automatic file saving:
ar: حفظ تلقائي للملف:

en: Directory:
ar: مجلد:

en: Filename prefix:
ar: سابِقة اسم الملف:

en: Select a directory
ar: إختر مجلد

en: Kazam_screencast
ar: كازام_تسجيل الشاشة

en: Shutter sound:
ar: صوت الغالق:

en: Shutter type:
ar: نوع الغالق:

en: Screencast and Screenshot tool
ar: أداة تسجيل والتقاط للشاشة

en: Record a video or take a screenshot of your screen
ar: قم بتسجيل فيدو أو التقاط شاشتك

en: screenshot;screencast;videorecord;desktop recording;
ar: تسجيل;شاشة;التقاط;تسجيل شاشة;التقاط شاشة;تسجيل سطح المكتب;

en: Take a screenshot of entire workspace
ar: إلتقط صورة لكامل لوحة العمل

en: Select an area to screenshot
ar: حدّد مساحة معينة لالتقاطها

en: Select a window to screenshot
ar: إختر نافذة لالتقاطها

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Record a video of your desktop.
ar: تسجيل فيديو لسطح المكتب.

en: Record a picture of your desktop.
ar: التقاط صورة لسطح المكتب.

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Capture contents of the current screen.
ar: التقاط محتويات الشاشة الحالية.

en: All Screens
ar: جميع الشاشات

en: Capture contents of all of your screens.
ar: التقاط محتويات جميع الشاشات.

en: Window
ar: نافذة

en: Capture contents of a single window.
ar: التقاط محتويات نافذة محددة.

en: Area
ar: المساحة

en: Capture a pre-selected area of your screen.
ar: التقط منطقة محددة مسبقا من على شاشتك.

en: Start recording
ar: بدء التسجيل

en: Take screenshot
ar: إلتقط الشاشة

en: Finish recording
ar: إنهاء التسجيل

en: Cancel countdown
ar: إلغاء العد التنازلي

en: Select a window by clicking on it.
ar: اختر نافذة عن طريق الضغط عليها.

en: Press ENTER or ESC to cancel
ar: اضغط Enter أو ESC للإلغاء

en: Recording finished
ar: انتهى التسجيل

en: Kazam finished recording.
    What do you want to do now?
ar: انتهى كازام من التسجيل.
    ما الذي تريد فعله الآن؟

en: Edit with:
ar: حرّر باستخدام:

en: Save for later
ar: احفظ لوقت لاحق

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Continue
ar: تابع

en: Save screencast
ar: حفظ التسجيل

en: Record a video of activity on your screen or capture a screenshot.
ar: سجّل فيديو لنشاط على شاشتك أو التقط صورًا.

en: Save
ar: احفظ

en: File
ar: ملف

en: Quit
ar: أنهِ

en: Quit Kazam
ar: أنهِ كازام

en: Open preferences
ar: إفتح التفضيلات

en: Help
ar: مساعدة

en: About
ar: عَنْ

en: About Kazam
ar: عَنْ كازام

en: Select an area by clicking and dragging.
ar: تحديد منطقة عن طريق الضغط والسحب.

en: Press ENTER to confirm or ESC to cancel
ar: إضغط ENTER للتأكيد أو ESC للإلغاء

en: Pause recording
ar: ألبِث التسجيل

en: Save capture
ar: حفظ اللقطة

en: Unknown
ar: مجهول
