kazam - en to it translation catalogue (67 entries)

en: Capture
it: Cattura

en: Seconds to wait before capturing:
it: Secondi di attesa prima dell'acquisizione:

en: Sound from microphone
it: Suono dal microfono

en: Sound from speakers
it: Suono dagli altoparlanti

en: Mouse cursor
it: Cursore del mouse

en: Window borders
it: Bordi della finestra

en: Screenshot
it: Schermata

en: When capturing include:
it: Durante la cattura includere:

en: Kazam Preferences
it: Preferenze di Kazam

en: Speakers:
it: Altoparlanti:

en: Set volume
it: Impostazione volume

en: Microphone:
it: Microfono:

en: Countdown splash:
it: Visualizzazione del conto alla rovescia:

en: Toggle display of countdown splash
it: Attiva/Disattiva la schermata del conto alla rovescia

en: General
it: Generali

en: Framerate:
it: Frequenza dei fotogrammi:

en: Set the number of frames per second
it: Imposta il numero di fotogrammi al secondo

en: Record with:
it: Registrare con:

en: Automatic file saving:
it: Salvataggio automatico del file:

en: Filename prefix:
it: Prefisso nome del file:

en: Select a directory
it: Seleziona directory

en: Kazam_screencast
it: Screencast_Kazam

en: Shutter sound:
it: Suono dell'otturatore:

en: Shutter type:
it: Tipo di otturatore:

en: Screencast and Screenshot tool
it: Strumento per registrare video e catturare schermate

en: Record a video or take a screenshot of your screen
it: Registra un video o cattura una schermata del desktop

en: screenshot;screencast;videorecord;desktop recording;
it: screenshot;screencast;registravideo;registrazione desktop;schermata;cattura;

en: Take a screenshot of entire workspace
it: Cattura una schermata dell'intero spazio di lavoro

en: Select an area to screenshot
it: Seleziona un'area da catturare

en: Select a window to screenshot
it: Seleziona una finestra da catturare

en: Preferences
it: Preferenze

en: Gstreamer 1.0 or higher required, bailing out.
it: È richiesto Gstreamer 1.0 o superiore, uscita.

en: Record a video of your desktop.
it: Registra un video del desktop.

en: Record a picture of your desktop.
it: Cattura una schermata del desktop.

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Capture contents of the current screen.
it: Cattura il contenuto attualmente visualizzato sullo schermo

en: All Screens
it: Tutti gli schermi

en: Capture contents of all of your screens.
it: Cattura il contenuto di tutti gli schermi

en: Window
it: Finestra

en: Capture contents of a single window.
it: Cattura il contenuto di una singola fiinestra

en: Capture a pre-selected area of your screen.
it: Cattura un'area selezionata dello schermo

en: Start recording
it: Avvia la registrazione

en: Take screenshot
it: Cattura schermata

en: Finish recording
it: Termina la registrazione

en: Cancel countdown
it: Annulla conto alla rovescia

en: Select a window by clicking on it.
it: Selezionare una finestra facendo clic su di essa.

en: Press ENTER or ESC to cancel
it: Premere «Invio» o «Esc» per annullare.

en: Recording finished
it: registrazione terminata

en: Kazam finished recording.
    What do you want to do now?
it: Kazam ha terminato la registrazione.
    Come procedere?

en: Edit with:
it: Modificare con:

en: Save for later
it: Salvare per dopo

en: Cancel
it: Annulla

en: Continue
it: Continua

en: Save screencast
it: Salva registrazione

en: Record a video of activity on your screen or capture a screenshot.
it: Registra video delle attività sullo schermo o cattura una schermata.

en: Save
it: Salva

en: Quit
it: Esci

en: Quit Kazam
it: Esce da Kazam

en: Open preferences
it: Apre le preferenze

en: Help
it: Aiuto

en: About
it: Informazioni

en: About Kazam
it: Informazioni su Kazam

en: Select an area by clicking and dragging.
it: Selezionare un'area facendo clic e trascinando.

en: Press ENTER to confirm or ESC to cancel
it: Premere «Invio» o «Esc» per annullare.

en: Pause recording
it: Sospendi la registrazione

en: Save capture
it: Salva schermata

en: Unknown
it: Sconosciuto
