kazam - en to la translation catalogue (71 entries)

en: Kazam
la: Kazamus

en: Capture
la: Prehendere

en: Seconds to wait before capturing:
la: Mora ante prehensio, in secundae:

en: Sound from microphone
la: Sono ex microphonum

en: Sound from speakers
la: Sono ex megaphona

en: Mouse cursor
la: Indicatorium muris

en: Screencast
la: Impressio albi

en: Window borders
la: Termini fenestrarum

en: Screenshot
la: Imago albi

en: When capturing include:
la: Per prehensionem, includere:

en: Kazam Preferences
la: Praepositiones Kazami

en: Speakers:
la: Megaphona:

en: Set volume
la: Sonorum intentio definire

en: Microphone:
la: Microphonum:

en: Countdown splash:
la: Fenestra inversa computationis

en: Toggle display of countdown splash
la: Ostentationem fenestra inversa computationis alternare

en: General
la: Communis

en: Framerate:
la: Crebritas imaginum

en: Set the number of frames per second
la: Numero imagines per secunda definire

en: Record with:
la: Excipere cum:

en: Automatic file saving:
la: Repositio automatica documentorum:

en: Directory:
la: Scrinium:

en: Filename prefix:
la: Praeverbium tituli documenti:

en: Select a directory
la: Unum scrinium seligere

en: Kazam_screencast
la: impressio_albi_kazami

en: Shutter sound:
la: Sonus obturatorii:

en: Shutter type:
la: Typus obturatorii:

en: Screencast and Screenshot tool
la: Instrumentum prehensionis impressiones et imagines albi.

en: Record a video or take a screenshot of your screen
la: Pelliculam excipis vel imaginem reddis de album tuum

en: screenshot;screencast;videorecord;desktop recording;
la: screenshot;screencast;videorecord;desktop recording;imago albi;impressio albi;impressio pelliculae;impressio tabulae;

en: Take a screenshot of entire workspace
la: Imaginem totae areae laboris reddere

en: Select an area to screenshot
la: Area seligere pro imaginem albi reddere

en: Select a window to screenshot
la: Fenestra seligere pro imaginem albi reddere

en: Preferences
la: Praepositiones

en: Gstreamer 1.0 or higher required, bailing out.
la: Gstreamer 1.0 vel versio posterae requirit, interrumpam.

en: Record a video of your desktop.
la: Pelliculam tabulae tuae excipere.

en: Record a picture of your desktop.
la: Imaginem tabulae tuae reddere.

en: Fullscreen
la: Visificum albi maximum

en: Capture contents of the current screen.
la: Quae in album praesentarium insunt prehendere.

en: All Screens
la: Omne alba

en: Capture contents of all of your screens.
la: Quae in omne alba insunt prehendere.

en: Window
la: Fenestra

en: Capture contents of a single window.
la: Quae in fenestra singularis insunt prehendere.

en: Capture a pre-selected area of your screen.
la: Area praeselecta album tuum prehendere.

en: Start recording
la: Impressio incipere

en: Take screenshot
la: Imaginem albi reddere

en: Finish recording
la: Impressio conficere

en: Cancel countdown
la: Inversa computatio interrumpere

en: Select a window by clicking on it.
la: Fenestra seligere per id premis.

en: Press ENTER or ESC to cancel
la: Claves Enter vel Esc premis ut interrumpere

en: Recording finished
la: Impressio conclusit

en: Kazam finished recording.
    What do you want to do now?
la: Kazamus perfecisse impressio.
    Vis nunc facere?

en: Edit with:
la: Recensere cum:

en: Save for later
la: Recondere nam postea

en: Cancel
la: Interrumpere

en: Continue
la: Pergere

en: Save screencast
la: Impressio albi recondere

en: Record a video of activity on your screen or capture a screenshot.
la: Una pellicula agitatus albi tuum excipere vel imago albi prehendere.

en: Save
la: Recondere

en: File
la: Documentum

en: Quit
la: Sistere

en: Quit Kazam
la: Kazamus sistere

en: Open preferences
la: Praepositiones aperire

en: Help
la: Auxilium

en: About
la: De programma

en: About Kazam
la: De Kazamo

en: Select an area by clicking and dragging.
la: Area seligere per pressio et tractus.

en: Press ENTER to confirm or ESC to cancel
la: Clavis Enter ut confirmare vel clavis Esc ut interrumpere premere

en: Pause recording
la: Impressio pausare

en: Save capture
la: Prehensio recondere

en: Unknown
la: Ignotus
