kazam - en to pt translation catalogue (54 entries)

en: Capture
pt: Capturar

en: Seconds to wait before capturing:
pt: Segundos que faltam para começar a captura

en: Sound from microphone
pt: Som do microfone

en: Sound from speakers
pt: Som das colunas

en: Mouse cursor
pt: Cursor do rato

en: Window borders
pt: Bordas das janelas

en: Screenshot
pt: Captura de ecrã

en: When capturing include:
pt: Quando a captura, inclui:

en: Kazam Preferences
pt: Preferências do Kazam

en: Speakers:
pt: Altifalantes:

en: Set volume
pt: Escolher o volume

en: Microphone:
pt: Microfone:

en: Countdown splash:
pt: Contagem decrescente

en: General
pt: Geral

en: Framerate:
pt: Taxa de frames:

en: Set the number of frames per second
pt: Escolha o numero de frames por segundo

en: Record with:
pt: Gravar com:

en: Automatic file saving:
pt: Gravação automática do ficheiro:

en: Directory:
pt: Directoria:

en: Filename prefix:
pt: Extensão do ficheiro

en: Select a directory
pt: Seleccione uma directoria

en: Shutter sound:
pt: Som de captura:

en: Shutter type:
pt: Tipo de captura:

en: Record a video or take a screenshot of your screen
pt: Grave um vídeo ou tire um screenshot do ecrã

en: Take a screenshot of entire workspace
pt: Tire um screenshot  de toda a área de trabalho

en: Select an area to screenshot
pt: Seleccione a área para o screnshot

en: Select a window to screenshot
pt: Seleccione a janela para o screnshot

en: Preferences
pt: Preferências

en: Gstreamer 1.0 or higher required, bailing out.
pt: Requerido Gstreamer 1.0 ou superior

en: Record a video of your desktop.
pt: Grave um vídeo da sua área de trabalho

en: Record a picture of your desktop.
pt: Grave uma imagem da sua área de trabalho

en: Fullscreen
pt: Ecrã completo

en: Capture contents of the current screen.
pt: Capturar o conteúdo do ecrã principal

en: All Screens
pt: Todos os Ecrãs

en: Capture contents of all of your screens.
pt: Capturar o conteúdo do todos os ecrãs

en: Window
pt: Janela

en: Capture contents of a single window.
pt: Capturar o conteúdo e uma só janela.

en: Area
pt: Área

en: Capture a pre-selected area of your screen.
pt: Capturar uma área pré-seleccionada do seu ecrã

en: Start recording
pt: Iniciar gravação

en: Take screenshot
pt: Capturar uma imagem do ecrã

en: Finish recording
pt: Terminar gravação

en: Cancel countdown
pt: cancelar contagem decresceste

en: Select a window by clicking on it.
pt: Seleccione a janela "clicando" nela

en: Press ENTER or ESC to cancel
pt: Carregue em ENTER ou ESC para cancelar

en: Recording finished
pt: Gravação terminada

en: Edit with:
pt: Editar com:

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Continue
pt: Continuar

en: Save screencast
pt: Guardar screencast

en: Quit
pt: Sair

en: About
pt: Acerca

en: Pause recording
pt: Interromper a gravação

en: Unknown
pt: Desconhecido
