kbackup - en to el translation catalogue (122 entries)

en: Nothing selected for backup
el: Δεν επιλέχθηκε τίποτα για εφεδρικό αντίγραφο

en: The target dir '%1' is not valid
el: Ο κατάλογος προορισμού '%1' δεν είναι έγκυρος

en: The target dir '%1' must be a local file system dir and no remote URL
el: Ο κατάλογος προορισμού '%1' πρέπει να είναι ένας κατάλογος στο τοπικό σύστημα αρχείων και όχι ένα απομακρυσμένο URL

en: The target directory '%1' does not exist.
    
    Shall I create it?
el: Ο κατάλογος προορισμού '%1' δεν υπάρχει.
    
    Να δημιουργηθεί;

[ctx: @title]
en: Create Directory
el: Δημιουργία καταλόγου

[ctx: @action:button]
en: Create
el: Δημιουργία

en: Could not create the target directory '%1'.
    The operating system reports: %2
el: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου προορισμού '%1'.
    Το λειτουργικό σύστημα αναφέρει: %2

en: The target dir does not exist
el: Ο κατάλογος προορισμού δεν υπάρχει

en: ...reducing number of kept archives to max. %1
el: ...μειώνεται το πλήθος των διατηρούμενων αρχειοθηκών στο μέγιστο. %1

en: ...deleting %1
el: ...διαγράφεται το %1

en: fetching directory listing of target failed. Can not reduce kept archives.
el: αποτυχία ανάκτησης της λίστας καταλόγων προορισμού. Αδυναμία μείωσης των διατηρούμενων αρχειοθηκών.

en: Could not write backup timestamps into profile %1: %2
el: Αδυναμία εγγραφής των χρονικών σφραγίδων του εφεδρικού αντιγράφου στο προφίλ %1: %2

en: -- Filtered Files: %1
el: -- Φιλτραρισμένα αρχεία: %1

en: !! Backup finished <b>but files were skipped</b> !!
el: !! Η δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου ολοκληρώθηκε <b>αλλά με παράλειψη αρχείων</b> !!

en: -- Backup successfully finished --
el: -- Η δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου ολοκληρώθηκε με επιτυχία --

en: The backup has finished but files were skipped.
    What do you want to do now?
el: Η δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου έχει ολοκληρωθεί αλλά με παράλειψη αρχείων.
    Τι θέλετε να κάνετε τώρα;

en: The backup has finished successfully.
    What do you want to do now?
el: Η δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου έχει ολοκληρωθεί με επιτυχία.
    Τι θέλετε να κάνετε τώρα;

en: Totals: Files: %1, Size: %2, Duration: %3
el: Σύνολα: Αρχεία: %1, Μέγεθος: %2, Διάρκεια: %3

en: ...Backup aborted!
el: ...Η δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου διακόπηκε!

en: Backup cancelled
el: Η δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου ακυρώθηκε

en: ...finished slice %1
el: ...ολοκληρωμένο τμήμα %1

en: ...uploading archive %1 to %2
el: ...αποστολή αρχειοθήκης %1 σε %2

en: How shall we proceed with the upload?
el: Πώς να συνεχίσουμε με την αποστολή;

en: Upload Failed
el: Αποτυχία αποστολής

en: Retry
el: Επανάληψη

en: Change Target
el: Αλλαγή προορισμού

en: The script '%1' could not be started.
el: Αδυναμία εκκίνησης του σεναρίου '%1'.

en: The medium is full. Please insert medium Nr. %1
el: Το μέσο είναι γεμάτο. Εισαγάγετε μέσο Νο. %1

en: The file '%1' can not be opened for writing.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου '%1' για εγγραφή.

en: The file '%1' can not be opened for writing.
    
    Do you want to retry?
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου '%1' για εγγραφή.
    
    Θέλετε να ξαναπροσπαθήσετε;

[ctx: @title]
en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

[ctx: @action:button]
en: Retry
el: Επανάληψη

en: Could not write to archive. Maybe the medium is full.
el: Αδυναμία εγγραφής στην αρχειοθήκη. Ίσως το μέσο να είναι γεμάτο.

en: Could not write to archive.
    The operating system reports: %1
el: Αδυναμία εγγραφής στην αρχειοθήκη.
    Το λειτουργικό σύστημα αναφέρει: %1

en: ...skipping filtered directory %1
el: ...παράλειψη φιλτραρισμένου καταλόγου %1

en: Could not get information of directory: %1
    The operating system reports: %2
el: Αδυναμία ανάκτησης πληροφοριών καταλόγου: %1
    Το λειτουργικό σύστημα αναφέρει: %2

en: Directory '%1' is not readable. Skipping.
el: Ο κατάλογος '%1' δεν είναι αναγνώσιμος. Παραλείπεται.

en: Could not get information of file: %1
    The operating system reports: %2
el: Αδυναμία ανάκτησης πληροφοριών αρχείου: %1
    Το λειτουργικό σύστημα αναφέρει: %2

en: Could not read from file '%1'
    The operating system reports: %2
el: Αδυναμία ανάγνωσης από αρχείο: '%1'
    Το λειτουργικό σύστημα αναφέρει: %2

en: Could not open file '%1' for reading.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου '%1' για ανάγνωση.

en: ...archiving file %1
el: ...αρχειοθέτηση του αρχείου %1

en: Could not read file: %1
    The operating system reports: %2
el: Αδυναμία ανάγνωσης αρχείου: %1
    Το λειτουργικό σύστημα αναφέρει: %2

en: Could not create temporary file for compressing: %1
    The operating system reports: %2
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου για συμπίεση: %1
    Το λειτουργικό σύστημα αναφέρει: %2

en: Could not write to temporary file
el: Αδυναμία εγγραφής σε προσωρινό αρχείο

en: ...compressing file %1
el: ...γίνεται συμπίεση του αρχείου %1

en: WARNING:
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: Α&ρχείο

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρυθμί&σεις

en: An easy to use backup program
el: Ενα ευκολόχρηστο πρόγραμμα δημιουργίας εφεδρικών αντιγράφων

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Start with given profile.
el: Έναρξη με το δοσμένο προφίλ.

en: Script to run after finishing one archive slice.
el: Σενάριο για εκτέλεση αφού ολοκληρωθεί ένα τμήμα αρχειοθήκης.

en: Automatically run the backup with the given profile and terminate when done.
el: Να εκτελείται αυτόματα η δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου με το δοσμένο προφίλ και να τερματίζεται αφού ολοκληρωθεί.

en: Automatically run the backup with the given profile in the background (without showing a window) and terminate when done.
el: Να εκτελείται αυτόματα η δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου με το δοσμένο προφίλ στο παρασκήνιο (χωρίς να εμφανίζεται παράθυρο) και να τερματίζεται αφού ολοκληρωθεί.

en: In autobg mode be verbose and print every single filename during backup.
el: Σε λειτουργία autobg να υπάρχει λεπτομερής αναφορά και εμφάνιση κάθε ονόματος αρχείου κατά τη δημιουργία του εφεδρικιύ αντιγράφου.

en: In auto/autobg mode force the backup to be a full backup instead of acting on the profile settings.
el: Σε λειτουργία auto/autobg να δημιουργείται πλήρες εφεδρικό αντίγραφο αντί να βασίζεται στις ρυθμίσεις του προφίλ.

en: Could not open profile '%1' for reading: %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του προφίλ '%1' για ανάγνωση: %2

en: Incremental Backup
el: Εξελικτική δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου

en: Full Backup
el: Πλήρες εφεδρικό αντίγραφο

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, numBackups) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, maxSliceSize)
en: unlimited
el: απεριόριστο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Backup
el: Εκκίνηση δημιουργίας εφεδρικού αντιγράφου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel Backup
el: Ακύρωση δημιουργίας εφεδρικού αντιγράφου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next Backup:
el: Επόμενο εφεδρικό αντίγραφο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, forceFullBackup)
en: Force Full Backup
el: Εξαναγκασμός πλήρους εφεδρικού αντιγράφου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Target
el: Προορισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Folder:
el: Φάκελος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sliceLabel)
en: Medium:
el: Μέσο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Size:
el: Μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Totals
el: Σύνολα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Files:
el: Αρχεία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Duration:
el: Διάρκεια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Warnings:
el: Προειδοποιήσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileProgressLabel)
en: Progress:
el: Εξέλιξη:

en: New Profile
el: Νέο προφίλ

en: Load Profile...
el: Φόρτωση προφίλ...

en: Save Profile
el: Αποθήκευση προφίλ

en: Save Profile As...
el: Αποθήκευση προφίλ ως...

en: Profile Settings...
el: Ρυθμίσεις προφίλ...

en: Enable All Messages
el: Ενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων

en: Dock in System Tray
el: Προσάρτηση στο πλαίσιο συστήματος

en: Show Hidden Files
el: Να εμφανίζονται τα κρυφά αρχεία

en: There is a backup in progress. Do you want to abort it?
el: Υπάρχει δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου σε εξέλιξη. Θέλετε να εγκαταλείψετε;

en: Backup in Progress
el: Δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου σε εξέλιξη

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: Select Profile
el: Επιλογή προφίλ

en: KBackup Profile (*.kbp)
el: KBackup προφίλ (*.kbp)

en: Open failed
el: Αποτυχία ανοίγματος

en: The profile '%1' does already exist.
    Do you want to overwrite it?
el: Το προφίλ '%1' υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Profile exists
el: Το προφίλ υπάρχει

en: Could not open profile '%1' for writing: %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του προφίλ '%1' για εγγραφή: %2

en: Files: %1 Size: %2 MB
    %3
el: Αρχεία: %1 Μέγεθος: %2 MB
    %3

en: Name
el: Όνομα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Last Modified
el: Τελευταία τροποποίηση

en: Open With
el: Άνοιγμα με

en: Delete File
el: Διαγραφή αρχείου

en: Properties...
el: Ιδιότητες...

en: Do you really want to delete '%1'?
el: Θέλετε πράγματι να διαγράψετε το '%1';

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Could not delete directory '%1'.
el: Αδυναμία διαγραφής καταλόγου '%1'.

en: Could not delete file '%1'.
    Reason: %2
el: Αδυναμία διαγραφής αρχείου '%1'.
    Αιτία: %2

en: Other Application...
el: Άλλη εφαρμογή...

en: File Manager
el: Διαχειριστής αρχείων

en: custom
el: προσαρμοσμένο

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsDialog)
en: Profile Settings
el: Ρυθμίσεις προφίλ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mediaNeedsChange)
en: Uncheck if you want to avoid a confirmation dialog to change the medium when a slice was finished
el: Αναιρέστε την επιλογή αν θέλετε να αποφύγετε ένα διάλογο επιβεβαίωσης αλλαγής του μέσου όταν ένα τμήμα έχει ολοκληρωθεί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mediaNeedsChange)
en: Target needs media change
el: Ο προορισμός απαιτεί αλλαγή μέσου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Exclude Paths Filter:
el: Αποκλεισμός φίλτρου διαδρομών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of full backups to keep
el: Πλήρη εφεδρικά αντίγραφα προς διατήρηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numBackups)
en: How many full backups shall be kept in the target directory before older ones will be deleted
el: Πόσα πλήρη εφεδρικά αντίγραφα θα διατηρηθούν στον κατάλογο προορισμού πριν διαγραφούν τα παλαιότερα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full Backup Interval
el: Χρονικό διάστημα πλήρους εφεδρικού αντιγράφου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, fullBackupInterval)
en: How often shall a full backup, instead of an incremental one, be done
el: Πόσο συχνά θα γίνει ένα πλήρες εφεδρικό αντίγραφο αντί για ένα εξελικτικό

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, fullBackupInterval)
en: Every Day
el: Καθημερινά

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, fullBackupInterval)
en:  days
el:  ημέρες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Archive Prefix:
el: Πρόθεμα αρχειοθήκης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filter)
en: Defines wildcards for filenames which will be ignored for backup, separated by a space. E.g.: "*.ogg *.wav"
el: Ορίζει σύμβολα υποκατάστασης για ονόματα αρχείων τα οποία θα αγνοηθούν στη δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου, διαχωρισμένα με κενό. Π.χ.: "*.ogg *.wav"

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Maximum Archive Size:
el: Μέγιστο μέγεθος αρχειοθήκης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Exclude Filename Filter:
el: Αποκλεισμός φίλτρου ονόματος αρχείου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, dirFilter)
en: <html><head/><body><p>Defines a list of absolute path patterns which are used to filter complete directories,<br/>e.g. /home/*/.mozilla/*/Cache</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Ορίζει μια λίστα μοτίβων πλήρους διαδρομής με τα οποία φιλτράρονται ολοκληρωμένοι κατάλογοι,<br/>π.χ. /home/*/.mozilla/*/Cache</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, compressFiles)
en: Uncheck if you want to avoid compressing files at all
el: Αναιρέστε την επιλογή αν θέλετε να αποφύγετε τη συμπίεση αρχείων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, compressFiles)
en: Compress Files
el: Συμπίεση αρχείων

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, prefix)
en: backup
el: δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου
