kbackup - en to ro translation catalogue (133 entries)

en: Nothing selected for backup
ro: Nu a fost ales nimic pentru copiere

en: The target dir '%1' is not valid
ro: Directorul de destinație „%1” nu este valabil

en: The target dir '%1' must be a local file system dir and no remote URL
ro: Directorul de destinație „%1” trebuie să fie un director de pe sistem de fișiere local și nu un URL distant

en: The target directory '%1' does not exist.
    
    Shall I create it?
ro: Directorul de destinație „%1” nu există.
    
    Să fie creat?

[ctx: @title]
en: Create Directory
ro: Creează director

[ctx: @action:button]
en: Create
ro: Creează

en: Could not create the target directory '%1'.
    The operating system reports: %2
ro: Directorul de destinație „%1” nu a putut fi creat.
    Sistemul de operare raportează: %2

en: The target dir does not exist
ro: Directorul de destinație nu există

en: ...reducing number of kept archives to max. %1
ro: …se reduce numărul de arhive păstrate la maximum %1

en: ...deleting %1
ro: …se șterge %1

en: fetching directory listing of target failed. Can not reduce kept archives.
ro: enumerarea elementelor din directorul de destinație a eșuat. Nu se pot reduce arhivele păstrate.

en: Could not write backup timestamps into profile %1: %2
ro: Amprentele temporale pentru rezervă nu au putut fi scrise în profilul %1: %2

en: -- Filtered Files: %1
ro: -- Fișiere filtrate: %1

en: !! Backup finished <b>but files were skipped</b> !!
ro: !! Copierea de rezervă s-a încheiat <b>dar unele fișiere au fost sărite</b> !!

en: -- Backup successfully finished --
ro: -- Copierea de rezervă s-a încheiat cu succes --

en: The backup has finished but files were skipped.
    What do you want to do now?
ro: Copierea de rezervă s-a încheiat dar unele fișiere au fost sărite.
    Ce doriți să faceți acum?

en: The backup has finished successfully.
    What do you want to do now?
ro: Copierea de rezervă s-a încheiat cu succes.
    Ce doriți să faceți acum?

en: Totals: Files: %1, Size: %2, Duration: %3
ro: Totaluri: Fișiere: %1, Dimensiune: %2, Durată: %3

en: ...Backup aborted!
ro: ...Copiere de rezervă abandonată!

en: Backup cancelled
ro: Copiere anulată

en: ...finished slice %1
ro: ...s-a finalizat segmentul %1

en: ...uploading archive %1 to %2
ro: ...se încarcă arhiva %1 la %2

en: How shall we proceed with the upload?
ro: Cum să procedăm cu încărcarea?

en: Upload Failed
ro: Încărcare eșuată

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Change Target
ro: Schimba destinația

en: The script '%1' could not be started.
ro: Scriptul „%1” nu a putut fi pornit.

en: The medium is full. Please insert medium Nr. %1
ro: Suportul e plin. Introduceți suportul nr. %1

en: The file '%1' can not be opened for writing.
ro: Fișierul „%1” nu poate fi deschis pentru scriere.

en: The file '%1' can not be opened for writing.
    
    Do you want to retry?
ro: Fișierul „%1” nu poate fi deschis pentru scriere.
    
    Doriți să reîncercați?

[ctx: @title]
en: Open File
ro: Deschide fișierul

[ctx: @action:button]
en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Could not write to archive. Maybe the medium is full.
ro: Nu s-a putut scrie în arhivă. Poate suportul e plin.

en: Could not write to archive.
    The operating system reports: %1
ro: Nu s-a putut scrie în arhivă.
    Sistemul de operare raportează: %1

en: ...skipping filtered directory %1
ro: ...se sare peste dosarul filtrat %1

en: Could not get information of directory: %1
    The operating system reports: %2
ro: Nu s-au putut obține informații despre director: %1
    Sistemul de operare raportează: %2

en: Directory '%1' is not readable. Skipping.
ro: Directorul „%1” nu poate fi citit. Se sare.

en: Could not get information of file: %1
    The operating system reports: %2
ro: Nu s-au putut obține informații despre fișier: %1
    Sistemul de operare raportează: %2

en: Can not archive file type 'socket': %1
ro: Nu se poate arhiva tipul de fișier „soclu”: %1

en: Could not read from file '%1'
    The operating system reports: %2
ro: Nu s-a putut citi din fișierul „%1”
    Sistemul de operare raportează: %2

en: Could not open file '%1' for reading.
ro: Fișierul „%1” nu a putut fi deschis pentru citire.

en: ...archiving file %1
ro: ...se arhivează fișierul %1

en: Could not read file: %1
    The operating system reports: %2
ro: Nu s-a putut citi fișierul: %1
    Sistemul de operare raportează: %2

en: Could not create temporary file for compressing: %1
    The operating system reports: %2
ro: Nu s-a putut crea fișierul temporar pentru comprimare: %1
    Sistemul de operare raportează: %2

en: Could not write to temporary file
ro: Nu s-a putut scrie în fișierul temporar

en: ...compressing file %1
ro: ...se comprimă fișierul %1

en: WARNING:
ro: ATENȚIE:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

en: An easy to use backup program
ro: Program pentru copiere de rezervă ușor de utilizat

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Start with given profile.
ro: Începe cu profilul dat.

en: Script to run after finishing one archive slice.
ro: Script de rulat după finalizarea unui segment de arhivă.

en: Automatically run the backup with the given profile and terminate when done.
ro: Rulează automat copierea de rezervă cu profilul dat și termină aplicația la încheiere.

en: Automatically run the backup with the given profile in the background (without showing a window) and terminate when done.
ro: Rulează automat copierea de rezervă cu profilul dat în fundal (fără a arăta o fereastră) și termină aplicația la încheiere.

en: In autobg mode be verbose and print every single filename during backup.
ro: În regim „autobg”, prezintă mai multe informații și tipărește fiecare denumire de fișier în timpul copierii.

en: In auto/autobg mode force the backup to be a full backup instead of acting on the profile settings.
ro: În regim auto/autobg, forțează copia de rezervă să fie una deplină în loc de a ține cont de configurările profilului.

en: Could not open profile '%1' for reading: %2
ro: Nu s-a putut deschide profilul „%1” pentru citire: %2

en: Incremental Backup
ro: Rezervă incrementală

en: Full Backup
ro: Rezervă deplină

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, numBackups) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, maxSliceSize)
en: unlimited
ro: nelimitat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Backup
ro: Pornește copierea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel Backup
ro: Renunță la copiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next Backup:
ro: Următoarea copiere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backupType)
en: TextLabel
ro: EtichetăTextuală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, forceFullBackup)
en: Force Full Backup
ro: Forțează copia de rezervă deplină

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Target
ro: Destinație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Folder:
ro: Dosar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sliceLabel)
en: Medium:
ro: Suport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Size:
ro: Dimensiune:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, capacity)
en: 0 MB
ro: 0 MO

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Totals
ro: Totaluri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Files:
ro: Fișiere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalSize_2)
en: MB
ro: MO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Duration:
ro: Durată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Warnings:
ro: Avertismente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileProgressLabel)
en: Progress:
ro: Progres:

en: New Profile
ro: Profil nou

en: Load Profile...
ro: Încarcă profil…

en: Save Profile
ro: Salvează profilul

en: Save Profile As...
ro: Salvează profilul ca…

en: Profile Settings...
ro: Configurări de profil…

en: Enable All Messages
ro: Activează toate mesajele

en: Dock in System Tray
ro: Andochează în tava de sistem

en: Show Hidden Files
ro: Arată fișierele ascunse

en: There is a backup in progress. Do you want to abort it?
ro: Este o copiere de rezervă în curs. Doriți s-o abandonați?

en: Backup in Progress
ro: Copiere de rezervă în curs

en: Abort
ro: Abandonează

en: Select Profile
ro: Alegeți profilul

en: KBackup Profile (*.kbp)
ro: Profil KBackup (*.kbp)

en: Open failed
ro: Deschiderea a eșuat

en: The profile '%1' does already exist.
    Do you want to overwrite it?
ro: Profilul „%1” există deja.
    Doriți să-l suprascrieți?

en: Profile exists
ro: Profilul există

en: Could not open profile '%1' for writing: %2
ro: Profilul „%1” nu poate fi deschis pentru scriere: %2

en: Files: %1 Size: %2 MB
    %3
ro: Fișiere: %1 Dimensiune: %2 MO
    %3

en: Name
ro: Denumire

en: Size
ro: Dimensiune

en: Last Modified
ro: Ultima modificare

en: Open With
ro: Deschide cu

en: Delete File
ro: Șterge fișierul

en: Properties...
ro: Proprietăți…

en: Do you really want to delete '%1'?
ro: Sigur doriți să ștergeți „%1”?

en: Delete
ro: Șterge

en: Could not delete directory '%1'.
ro: Directorul „%1” nu a putut fi șters.

en: Could not delete file '%1'.
    Reason: %2
ro: Fișierul „%1” nu a putut fi șters.
    Motiv: %2

en: Other Application...
ro: Altă aplicație…

en: File Manager
ro: Gestionar de fișiere

en: 650 MB CD
ro: CD de 650 MO

en: 700 MB CD
ro: CD de 700 MO

en: 4.7 GB DVD
ro: DVD de 4.7 GO

en: 8.5 GB DVD
ro: DVD de 8.5 GO

en: 9.4 GB DVD
ro: DVD de 9.4 GO

en: 17.1 GB DVD
ro: DVD de 17.1 GO

en: custom
ro: personalizat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsDialog)
en: Profile Settings
ro: Configurări de profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mediaNeedsChange)
en: Uncheck if you want to avoid a confirmation dialog to change the medium when a slice was finished
ro: Scoateți bifa dacă doriți să evitați un dialog de confirmare pentru schimbarea suportului la finalizarea unui segment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mediaNeedsChange)
en: Target needs media change
ro: Destinația necesită schimbarea suportului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Exclude Paths Filter:
ro: Filtru de excludere a căilor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of full backups to keep
ro: Numărul de copii de rezervă depline de păstrat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numBackups)
en: How many full backups shall be kept in the target directory before older ones will be deleted
ro: Câte copii de rezervă depline să fie păstrate în directorul de destinație înainte ca cele mai vechi să fie șterse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full Backup Interval
ro: Interval de copiere deplină

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, fullBackupInterval)
en: How often shall a full backup, instead of an incremental one, be done
ro: Cât de des să fie efectuată o copiere de rezervă deplină în locul uneia incrementale

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, fullBackupInterval)
en: Every Day
ro: În fiecare zi

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, fullBackupInterval)
en:  days
ro:  zile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Archive Prefix:
ro: Prefixul arhivei:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filter)
en: Defines wildcards for filenames which will be ignored for backup, separated by a space. E.g.: "*.ogg *.wav"
ro: Definește metacaractere pentru denumirile de fișiere ce vor fi ignorate la copierea de rezervă, separate prin spațiu. De exemplu: „*.ogg *.wav”

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Maximum Archive Size:
ro: Dimensiune maximă de arhivă:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, maxSliceSize)
en:  MB
ro:  MO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Exclude Filename Filter:
ro: Filtru de excludere a fișierelor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, dirFilter)
en: <html><head/><body><p>Defines a list of absolute path patterns which are used to filter complete directories,<br/>e.g. /home/*/.mozilla/*/Cache</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Definește o listă cu modele de căi absolute ce sunt folosite pentru a filtra dosare întregi,<br/>cum ar fi /home/*/.mozilla/*/Cache</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, compressFiles)
en: Uncheck if you want to avoid compressing files at all
ro: Scoateți bifa dacă doriți să evitați comprimarea fișierelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, compressFiles)
en: Compress Files
ro: Comprimă fișierele

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, prefix)
en: backup
ro: copie
