kbd-2.6-rc1 - en to el translation catalogue (326 entries)

en: Usage: %s [option...] N
el: Χρήση: %s [επιλογή...] N

en: Options:
el: Επιλογές:

en: Report bugs to authors.
el: Αναφορά σφαλμάτων στους δημιουργούς.

en: print this usage message.
el: εκτύπωση αυτού εδώ του μηνύματος.

en: print version number.
el: εκτύπωση αριθμού έκδοσης.

en: Not enough arguments.
el: Όχι αρκετά ορίσματα.

en: Couldn't get a file descriptor referring to the console.
el: Δέν μπορώ να λάβω περιγραφέα αρχείου πού αφορά την κονσόλα.

en: Unable to set signal handler
el: Αδυναμία καθορισμού ενός διαχειριστή σημάτων

en: Unable to create timer
el: Αδυναμία δημιουργίας χρονομέτρου

en: Unable to set timer
el: Αδυναμία ρύθμισης χρονομέτρου

en: Couldn't activate vt %d
el: Αδυναμία ενεργοποίησης vt %d

en: Usage: %s [option...] [N ...]
el: Χρήση: %s [option...] [N ...]

en: Unrecognized argument: %s
el: Άγνωστο όρισμα: %s

en: 0: illegal VT number
el: 0: παράτυπος αριθμός VT

en: VT 1 is the console and cannot be deallocated
el: VT 1 είναι η κονσόλα και δεν μπορεί ν' αποδεσμευτεί

en: could not deallocate console %d: ioctl VT_DISALLOCATE
el: αδυναμία αποδέσμευσης της κονσόλας %d: ioctl VT_DISALLOCATE

en: Usage: %s [option...]
el: Χρήση: %s [option...]

en: Available charsets:
el: Διαθέσιμα charsets:

en: Available shapes:
      2  - default output;
      4  - one line for each keycode;
      8  - one line for each (modifier,keycode) pair;
      16 - one line for each keycode until 1st hole.
el: Available shapes:
     2  - προεπιλεγμένη έξοδος
     4  - μια γραμμή για κάθε keycode
     8  - μια γραμμή για κάθε ζευγάρι (modifier,keycode)
     16 - μια γραμμή για κάθε keycode μέχρι την πρώτη οπή.

en: display information about keyboard driver.
el: εμφάνιση πληροφορίας για τον οδηγό πληκτρολογίου.

en: display above and symbols known to loadkeys.
el: εμφανίζει τα παραπάνω αλλά και σύμβολα γνωστά στο loadkeys.

en: display keytable in hexadecimal notation.
el: εμφάνιση πίνακα πλήκτρων σε δεκεξαδική μορφή.

en: don't use short-hand notations, one row per keycode.
el: όχι συντομογραφία, μία γραμμή ανά κωδικό πλήκτρου.

en: one line per (modifier,keycode) pair.
el: μια γραμμή ανά ζεύγος (modifier,keycode).

en: display only the function key strings.
el: εμφάνιση συμβολοσειρών μόνο των πλήκτρων λειτουτουργίας.

en: display only key bindings.
el: εμφάνιση μόνο συντομεύσεων πληκτρολογίου.

en: display only compose key combinations.
el: εμφάνιση μόνο συνδιασμών πλήκτρων compose.

en: the console device to be used.
el: η συσκευή κονσόλας προς χρήση.

en: be more verbose.
el: με περισσότερα λόγια.

en: unknown charset %s - ignoring charset request
el: άγνωστο σύνολο χαρακτήρων %s - η αίτηση αγνοήθηκε

en: Unable to read keyboard mode
el: Aδυναμία ανάγνωσης της κατάστασης πληκτρολογίου

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
el: Σύμβολα αναγνωρισμένα από %s:
    (αριθμητική τιμή, σύμβολο)

en: print number of next unallocated VT.
el: εκτύπωση αριθμού του επόμενου μη εκχωρημένου VT.

en: Couldn't read VTNO:
el: Δεν μπόρεσα να διαβάσω VTNO:

en: Plain scancodes xx (hex) versus keycodes (dec)
el: Απλοί κωδικοί σάρωσης xx (hex) και οι αντίστοιχοι κωδικοί πλήκτρων (dec)

en: 0 is an error; for 1-88 (0x01-0x58) scancode equals keycode
el: 0 είναι ένα σφάλμα, γιά 1-88 (0x01-0x58) ο κωδικός σάρωσης ισούται με τον κωδικό πλήκτρου

en: for 1-%d (0x01-0x%02x) scancode equals keycode
el: για 1-%d (0x01-0x%02x) ο κωδικός σάρωσης ισούται με τον κωδικό πλήκτρου

en: Escaped scancodes e0 xx (hex)
el: Κωδικοί σάρωσης διαφυγής e0 xx (hex)

en: failed to get keycode for scancode 0x%x: ioctl KDGETKEYCODE
el: αποτυχία κατά τη λήψη κωδικού πλήκτρου  γιά τον κώδικα σάρωσης 0x%x: ioctl KDGETKEYCODE

en: sort and merge elements.
el: ταξινόμηση και συγχώνευση στοιχείων.

en: Usage: %1$s [option...] getmode [text|graphics]
       or: %1$s [option...] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
       or: %1$s [option...] gkbmeta [metabit|escprefix]
       or: %1$s [option...] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]
el: Χρήση: %1$s [επιλογή...] getmode [text|graphics]
       ή: %1$s [επιλογή...] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
       ή: %1$s [επιλογή...] gkbmeta [metabit|escprefix]
       ή: %1$s [επιλογή...] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]

en: The utility allows to read and check various parameters
    of the keyboard and virtual console.
el: Η εφαρμογή επιτρέπει την ανάγνωση κι έλεγχο διαφόρων παραμέτρων
    του πληκτρολογίου  και της κονσόλας.

en: Unable to read console mode
el: Αδυναμία ανάγνωσης της κατάστασης της κονσόλας

en: Unable to read meta key handling mode
el: Αδυναμία ανάγνωσης του τρόπου διαχείρησης meta key

en: Unable to read keyboard flags
el: Αδυναμία ανάγνωσης των σημαιών πληκτρολογίου

en: This utility reports or sets the keyboard mode.
el: Αυτή η εφαρμογή αναφέρει ή ρυθμίζει την κατάσταση πληκτρολογίου.

en: The keyboard is in raw (scancode) mode
el: Το πληκτρολόγιο βρίσκεται σε ακατέργαστη (scancode) κατάσταση

en: The keyboard is in mediumraw (keycode) mode
el: Το πληκτρολόγιο είναι σε ημικατεργασμένη (keycode) κατάσταση

en: The keyboard is in the default (ASCII) mode
el: Το πληκτρολόγιο βρίσκεται στην προεπιλεγμένη κατάσταση (ASCII)

en: The keyboard is in Unicode (UTF-8) mode
el: Το πληκτρολόγιο βρίσκεται σε κατάσταση Unicode (UTF-8)

en: The keyboard is in some unknown mode
el: Το πληκτρολόγιο βρίσκεται σε κάποια άγνωστη κατάσταση

en: set ASCII mode.
el: κατάσταση ascii.

en: set keycode mode.
el: κατάσταση keycode.

en: set scancode mode.
el: κατάσταση scancode.

en: set UTF-8 mode.
el: κατάσταση UTF-8.

en: switch the mode even if it makes the keyboard unusable.
el: αλλαγή κατάστασης ακόμη κι αν κάνει το πληκτρολόγιο άχρηστο.

en: Changing to the requested mode may make your keyboard unusable, please use -f to force the change.
el: Αλλαγή προς την αιτούμενη κατάσταση μπορεί να κάνει το πληκτρολόγιό σου άχρηστο, χρήση -f για υποχρεωτική αλλαγή.

en: Typematic Rate is %.1f cps
el: Ο ρυθμός επανάληψης είναι %.1f cps

en: Current keyboard delay %d ms
el: Τρέχουσα τιμή καθυστέρησης πληκτρολογίου %d ms

en: Current keyboard period %d ms
el: Τρέχουσα περίοδος πληκτρολογίου %d ms

en: Typematic Rate set to %.1f cps (delay = %d ms)
el: Ο ρυθμός επανάληψης ορίστηκε σε %.1f cps (delay = %d ms)

en: Not supported
el: Δεν υποστηρίζεται

en: Cannot open /dev/port
el: Αδυνατώ ν' ανοίξω το /dev/port

en: The program sets the keyboard repeat rate and delay in user mode.
el: Το πρόγραμμα ορίζει τον ρυθμό επανάληψης και καθυστέρησης του πληκτρολογίου σε user mode.

en: set the rate in characters per second.
el: καθορισμός του ρυθμού σε χαρακτήρες ανά δευτερόλεπτο.

en: set the amount of time the key must remain depressed before it will start to repeat.
el: ορίζει το χρόνο που το πληκτρο πρέπει να μείνει πατημένο πριν αρχίσει την επανάληψη.

en: do not set new values, but only display the current ones.
el: όχι νέες τιμές, εμφάνισε μόνο τις τρέχουσες.

en: suppress all normal output.
el: αφαίρεση κανονικής εξόδου.

en: Couldn't open %s
el: Αδυναμία ανοίγματος %s

en: %s from %s
el: %s από %s

en: includes are nested too deeply
el: includes πάρα πολύ βαθιά φωλιασμένες

en: out of memory
el: εξάντληση μνήμης

en: switching to %s
el: αλλαγή σε %s

en: cannot open include file %s
el: αδυνατώ ν' ανοίξω το αρχείο include %s

en: unable to parse number: %s
el: αδυναμία ανάλυσης του αριθμού: %s

en: value must be a positive number: %s
el: η τιμή πρέι να είναι ένας θετικός αριθμός: %s

en: value must be less than %d: %s
el: η τιμή πρέπει να είναι μικρότερη από %d: %s

en: expected filename between quotes
el: αναμενόταν αρχείο ανάμεσα σε εισαγωγικά

en: unicode keysym out of range: %s
el: unicode keysym εκτός περιοχής: %s

en: string too long
el: συμβολοσειρά πολύ μεγάλη

en: octal number too big
el: οκταδικός αριθμός πάρα πολύ μεγάλος

en: Index %d in the accent table does not exist
el: Index %d στον πίνακα τόνων δεν υπάρχει

en: Unable to remove item from the diacritical table
el: Αδυναμία αφαίρεσης στοιχείου από πίνακα διακριτικών

en: can not bind key %d to value %d because it is too large
el: αποτυχία απόδωσης στο πλήκτρο %d της τιμής %d γιατί είναι πολύ μεγάλη

en: Error writing map to file
el: Σφάλμα εγγραφής του πίνακα απεικόνισης στο αρχείο

en: impossible: not meta?
el: αδύνατον: δεν είναι meta;

en: func %d not allocated
el: func %d δεν έχει εκχωρηθεί

en: Unable to remove item from the list of functions
el: Αδυναμία αφαίρεσης στοιχείου από λίστα

en: table %d must be less than %d
el: πίνακας %d πρέπει να είναι κάτω από %d

en: index %d must be less than %d
el: index %d πρέπει να είναι κάτω από %d

en: KDGKBENT: %s: error at index %d in table %d
el: KDGKBENT: %s: λάθος στο δείκτη %d του πίνακα %d

en: function index %d must be less than %d
el: ο δείκτης %d πρέπει να είναι μικρότερος από %d

en: KDGKBDIACR(UC): %s: Unable to get accent table
el: KDGKBDIACR(UC): %s: Δεν μπορώ να βρω τον πίνακα των τόνων

en: lk_add_key called with bad keycode %d
el: η lk_add_key κλήθηκε με λάθος κωδικό πλήκτρου %d

en: adding map %d violates explicit keymaps line
el: η προσθήκη map %d παραβιάζει υπάρχουσα σαφή αντιστοίχιση πλήκτρων

en: unable to set key %d for table %d
el: αποτυχία απόδωσης στο πλήκτρο %d της τιμής %d

en: impossible error in lk_add_constants
el: αδύνατο σφάλμα σε lk_add_constants

en: assuming %s %s
el: υποθέτοντας %s %s

en: unknown keysym '%s'
el: άγνωστο keysym «%s»

en: KDSKBMODE: %s: could not switch to Unicode mode
el: KDSKBMODE: %s: αδυναμία μετάβασης σε Unicode mode

en: Keymap %d: Permission denied
el: Keymap %d: Άρνηση αδείας

en: keycode %d, table %d = %d%s
el: κωδικός πλήκτρου %d, πίνακας %d = %d%s

en: failed to bind key %d to value %d
el: αποτυχία απόδωσης στο πλήκτρο %d της τιμής %d

en: deallocate keymap %d
el: αποδέσμευση keymap %d

en: KDSKBENT: %s: could not deallocate keymap %d
el: KDSKBENT: %s: αδυναμία αποδέσμευσης keymap %d

en: KDSKBENT: %s: cannot deallocate or clear keymap
el: KDSKBENT: %s: αδυναμία αποδέσμευσης ή καθαρισμού keymap

en: KDSKBMODE: %s: could not return to original keyboard mode
el: KDSKBMODE: %s: αποτυχία επιστροφής στην αρχική keyboard mode

en: failed to bind string '%s' to function %s
el: αποτυχία σύνδεσης συμβολοσειράς «%s» με τη συνάρτηση %s

en: failed to clear string %s
el: αποτυχία καθαρισμού συμβολοσειράς %s

en: too many compose definitions
el: πάρα πολλοί ορισμοί compose

en: unable to load compose definitions because some of them are too large
el: αδυναμία φόρτωσης ορισμών σύνθεσης γιατί κάποιοι είναι πάρα πολύ μεγάλοι

en: Changed %d string | Changed %d strings
el[0]: Αλλαγή του %d
el[1]: Changed %d strings

en: (No change in compose definitions)
el: (Ουδεμία αλλαγή στους ορισμούς compose.)

en: loadkeys: don't know how to compose for %s
el: loadkeys: δεν ξέρω πώς να συνθέσω %s

en: '%s' is not a function key symbol
el: «%s» δεν είναι σύμβολο πλήκτρου λειτουργίας

en: too many (%ld) entries on one line
el: πάρα πολλες (%ld) σε μια γραμμή

en: Loading %s
el: Φόρτωση %s

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
el: περιοχή των κωδικών πλήκτρων που υποστηρίζεται απο τον πυρήνα: 1 - %d

en: max number of actions bindable to a key:         %d
el: μέγιστος αριθμός ενεργειών αποδοτέων σ' ένα πλήκτρο:  %d

en: number of keymaps in actual use:                 %u
el: αριθμός απεικονίσεων πλήκτρων εν χρήσει:     %u

en: of which %u dynamically allocated
el: από τους οποίους %u έχουν δεσμευτεί δυναμικά

en: ranges of action codes supported by kernel:
el: περιοχές κωδικών ενέργειας που υποστηρίζονται από τον πυρήνα:

en: number of function keys supported by kernel: %d
el: αριθμός πλήκτρων λειτουργιών υποστηριζομένων απ' τον πυρήνα : %d

en: max nr of compose definitions: %d
el: μέγιστος αριθμός προσδιορισμών compose: %d

en: nr of compose definitions in actual use: %u
el: αριθμός προσδιορισμών compose εν χρήσει: %u

en: 
    The following synonyms are recognized:
el: 
    Τα παρακάτω συνώνημα αναγνωρίστηκαν:

en: %-15s for %s
el: %-15s γιά %s

en: 
    Recognized modifier names and their column numbers:
el: 
    Ονόματα αναγνωρισμένων μετατροπέων και οι αριθμοί τους στήλης :

en: strange... ct changed from %d to %d
el: περίεργο... ct άλλαξε από %d σε %d

en: It seems this kernel is older than 1.1.92
    No Unicode mapping table loaded.
el: Φαίνεται πως ο πυρήνας είναι παλαιότερος του 1.1.92
    Δεν φορτώθηκε πίνακας Unicode.

en: %s: Glyph number (0x%x) larger than font length
el: %s: Αριθμός γλύφου (0x%x) μεγαλύτερος απ' το μήκος της γραμματοσειράς

en: %s: Bad end of range (0x%x)
el: %s: Εσφαλμένο πέρας περιοχής (0x%x)

en: %s: Unicode range U+%x-U+%x not of the same length as font position range 0x%x-0x%x
el: %s: περιοχή Unicode U+%x-U+%x όχι του ιδίου μήκους με την περιοχή θέσεων 0x %x-0x%x της γραμματοσειράς

en: %s: trailing junk (%s) ignored
el: %s: σκουπίδια στο τέλος (%s) αγνοήθηκαν

en: Loading unicode map from file %s
el: Φόρτωση της unicode map από το αρχείο %s

en: %s: Warning: line too long
el: %s: Προειδοποίηση: γραμμή πολύ μεγάλη

en: not loading empty unimap
    (if you insist: use option -f to override)
el: δεν φορτώνεται άδεια unimap
    (άν επιμένετε: χρησιμοποιείστε την επιλογή -f γιά παράβλεψη)

en: # %d entry | # %d entries
el[0]: # %d είσοδος
el[1]: # %d είσοδοι

en: Unable to open file: %s: %m
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου: %s: %m

en: Saved unicode map on `%s'
el: Ο πίνακας unicode διασώθηκε στο «%s»

en: Appended Unicode map
el: Προστέθηκε πίνακας Unicode

en: Unable to find file: %s
el: Δεν μπορώ να βρω το αρχείο %s

en: Loading binary direct-to-font screen map from file %s
el: Φόρτωση δυαδικής απεικόνισης της οθόνης απευθείας-στη-γραμματοσειρά από το αρχείο %s

en: Error reading map from file `%s'
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του πίνακα απεικόνισης από το αρχείο «%s»

en: Loading binary unicode screen map from file %s
el: Φόρτωση της δυαδικής απεικόνισης unicode της οθόνης από το αρχείο %s

en: Loading symbolic screen map from file %s
el: Φόρτωση του πίνακα απεικόνισης συμβόλων της οθόνης από το αρχείο %s

en: Error parsing symbolic map from `%s', line %d
el: Σφάλμα κατά τη ανάλυση του πίνακα απεικόνισης συμβόλων από «%s», γραμμή %d

en: Cannot read console map
el: Αδυναμία ανάγνωσης του πίνακα απεικόνισης της κονσόλας

en: Saved screen map in `%s'
el: Ο πίνακας απεικόνισης της οθόνης διασώθηκε στο «%s»

en: short ucs2 unicode table
el: λειψός πίνακας unicode usc2

en: short utf8 unicode table
el: λειψός πίνακας utf8 unicode

en: bad utf8
el: εσφαλμένος utf8

en: unknown utf8 error
el: άγνωστο σφάλμα utf8

en: short unicode table
el: λειψός πίνακας unicode

en: Error reading input font
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση της γραμματοσειράς εισόδου

en: Font is too big
el: Γραμματοσειρά πολλή μεγάλη

en: Bad call of readpsffont
el: Εσφαλμένη κλήση της readpsffont

en: Unsupported psf file mode (%d)
el: Μη υποστηριζόμενη κατάσταση αρχείου psf (%d)

en: Unsupported psf version (%d)
el: Μή υποστηριζόμενη έκδοση psf (%d)

en: zero input font length?
el: μήκος γραμματοσειράς εισόδου μηδέν;

en: zero input character size?
el: μέγεθος χαρακτήρα εισόδου μηδέν;

en: Input file: bad input length (%d)
el: Αρχείο εισόδου: εσφαλμένο μήκος εισόδου (%d)

en: Input file: trailing garbage
el: Αρχείο εισόδου: σκουπίδια στο τέλος

en: illegal unicode %d
el: παράτυπος κωδικός unicode %d

en: Cannot write font file header
el: Αδυνατώ να γράψω την επικεφαλίδα του αρχείου γραμματοσειράς

en: Cannot write font file
el: Δεν μπορώ να γράψω στο αρχείο της γραμματοσειράς

en: Bad character height %d (limit is 128)
el: Εσφαλμένο ύψος χαρακτήρα %d (το όριο είναι 126)

en: Bad character width %d (limit is 64)
el: Εσφαλμένο πλάτος χαρακτήρα %d (το όριο είναι 64)

en: Cannot double %dx%d font (limit is 32x64)
el: Αδυναμία διπλασιασμού γραμματοσειράς %dx%d  (όριο 32x64)

en: font position 32 is nonblank
el: %s: η θέση 32 της γραμματοσειράς δεν είναι κενή

en: wiped it
el: το καθάρισα

en: background will look funny
el: το υπόβαθρο θα φαίνεται αλλόκοτο

en: Loading %d-char %dx%d font from file %s
el: Φόρτωση των %d-χαρακτ. της γραμμ/σειράς %dx%d απο το αρχείο %s

en: Loading %d-char %dx%d font
el: Φόρτωση των %d-char της γραμμ/σειράς %dx%d

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font from file %s
el: Φόρτωση των %d-char της γραμμ/σειράς %dx%d (%d) απο το αρχείο %s

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font
el: Φόρτωση των %d-char της γραμμ/σειράς %dx%d (%d)

en: bug in do_loadtable
el: %s: bug στο do_loadtable

en: Loading Unicode mapping table...
el: Φόρτωση πίνακα απεικόνισης Unicode...

en: When loading several fonts, all must be psf fonts - %s isn't
el: Κατά τη φόρτωση διαφόρων γραμμ/σειρών, όλες πρέπει να είναι psf - η %s δεν είναι

en: Read %d-char %dx%d font from file %s
el: Ανάγνωση %d-char της γραμματοσειράς %dx%d από το αρχείο %s

en: When loading several fonts, all must have the same height
el: Κατά τη φόρτωση πολλών γραμματοσειρών, όλες πρέπει να έχουν το ίδιο ύψος

en: When loading several fonts, all must have the same width
el: Κατά τη φόρτωση πολλών γραμματοσειρών, όλες πρέπει να έχουν ίδιο πλάτος

en: Cannot find default font
el: Αδύνατον να βρώ την προεπιλεγμένη γραμματοσειρά

en: Reading font file %s
el: Ανάγνωση αρχείου γραμματοσειράς %s

en: No final newline in combine file
el: Δεν υπάρχει τελική νέα γραμμή στο συνδιασμένο αρχείο

en: Too many files to combine
el: Πάρα πολλά αρχεία γιά συνδιασμό

en: Hmm - a font from restorefont? Using the first half.
el: Χμμ - γραμματοσειρά απο το restorefont; Χρήση του πρώτου μισού.

en: Bad input file size
el: Εσφαλμένο μέγεθος αρχείου εισόδου

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
el: Αυτό το αρχείο περιέχει 3 γραμματοσειρές: 8x8, 8x14 και 8x16. Παρακαλώ
    υποδείξτε με τις επιλογές -8 ή -14 ή -16 ποιά θέλετε.

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
el: Ζητήσατε μέγεθος γραμματοσειράς %d, αλλά μόνον 8, 14, 16 είναι δυνατόν εδώ.

en: Found nothing to save
el: Τίποτε γιά διάσωση

en: Cannot write font file: %m
el: Δε μπορώ να γράψω το αρχείο γραμματοσειράς: %m

en: Saved %d-char %dx%d font file on %s
el: Διάσωση %d-char %dx%d αρχείου γραμματοσειράς σε %s

en: Usage: %s [option...] [mapfile...]
el: Κλήση: %s [επιλογή...] [mapfile...]

en: Default keymap: %s
el: Προεπιλεγμένη keymap: %s

en: force conversion to ASCII.
el: αναγκαστική μετατροπή σε ASCII.

en: output a binary keymap to stdout.
el: έξοδος δυαδικού keymap στην έξοδο.

en: clear kernel compose table.
el: εκκαθάριση πίνακα compose του πυρήνα.

en: load default.
el: φόρτωση προεπιλογής.

en: output a 'defkeymap.c' to stdout.
el: ;έξοδος ενός 'defkeymap.c' στην έξοδο.

en: search and parse keymap without action.
el: αναζήτηση και ανάλυση keymap χωρίς ενέργεια.

en: clear kernel string table.
el: καθαρισμός string table του πυρήνα.

en: force conversion to Unicode.
el: αναγκαστική μετατροπή σε Unicode.

en: Unable to create kbdfile context
el: Αδυναμία δημιουργίας kbdfile context

en: Options %s and %s are mutually exclusive.
el: Οι επιλογές %s and %s είναι αμοιβέα αποκλειόμενες.

en: Warning: loading non-Unicode keymap on Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -a'?)
el: Προειδοποίηση: φόρτωση μη-Unicode keymap σε κονσόλα Unicode
        (μήπως θες να δώσεις «kbd_mode -a»;)

en: Warning: loading Unicode keymap on non-Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -u'?)
el: Προειδοποίηση: φόρτωση Unicode keymap σε μη-Unicode κονσόλα
        (μήπως θέλεις να δώσεις `kbd_mode -u';)

en: Unable to create kbdfile instance: %m
el: Αδυναμία δημιουργίας kbdfile instance: %m

en: save the old map to the FILE.
el: αποθήκευση του παλιού map στο ΑΡΧΕΙΟ.

en: Usage: %s [option...] [map-file]
el: Χρήση: %s [-V] [-v] [-o map.orig] map-file

en: Usage: %s [option...] -- command
el: Χρήση: %s [επιλογή...] -- εντολή

en: This utility helps you to start a program on a new virtual terminal (VT).
el: Αυτό το εργαλείο σε βοηθά να ξεκινήσεις ένα πρόγραμμα σε ένα νέο εικονικό τερματικό (VT).

en: Couldn't find owner of current tty!
el: Δεν μπόρεσα να βρω τον ιδιοκτήτη του τρέχοντος tty!

en: execute the command, without forking.
el: εκτέλεση εντολής, χωρίς forking.

en: force opening a VT without checking.
el: αναγκαστικό άνοιγμα VT χωρίς έλεγχο.

en: make the command a login shell.
el: η εντολή γίνεται login shell.

en: figure out the owner of the current VT.
el: μάντεψε τον ιδιοκτήτη του τρέχοντος VT.

en: switch to the new VT.
el: μετάπτωση στη νέα VT.

en: wait for command to complete
el: αναμονή για συμπλήρωση της εντολής

en: %s: Illegal vt number
el: %s: παράτυπος αριθμός vt

en: Only root can use the -u flag.
el: Μόνο ο root μπορεί να χρησιμοποιήσει τη σημαία -u.

en: Cannot find a free vt
el: Δεν μπορώ να βρώ ένα ελεύθερο vt

en: Cannot check whether vt %d is free; use `%s -f' to force.
el: Αδυναμία ελέγχου αν vt %d είναι ελεύθερη; δώσε «%s -f» αν επιμένεις.

en: vt %d is in use; command aborted; use `%s -f' to force.
el: vt %d εν χρήσει, εκτέλεση εντολής ματαιώθηκε, δώσε «%s -f» για εκτέλεση.

en: Unable to find command.
el: Αδυναμία εύρεσης εντολής.

en: Unable to set new session
el: Αδύνατον το άνοιγμα νέας συνόδου

en: Using VT %s
el: Χρησιμοποίηση VT %s

en: Cannot open %s read/write
el: Δεν μπορώ ν' ανοίξω το %s σε ανάγνωση/εγγραφή

en: Couldn't deallocate console %d
el: Αδυναμία αποδέσμευσης της κονσόλας %d

en: Usage: %s infont intable outfont
el: Χρήση:%s infont intable outfont

en: Usage: %s infont [outtable]
el: Χρήση:%s infont [outtable]

en: Usage: %s infont outfont
el: Χρήση:%s infont outfont

en: Usage: %s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]
el: Χρήση:%s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]

en: Bad magic number on %s
el: Εσφαλμένος μαγικός αριθμός στο %s

en: psf file with unknown magic
el: αρχείο psf με άγνωστο μαγικό αριθμό

en: input font does not have an index
el: η γραμματοσειρά εισόδου δεν περιέχει ευρετήριο

en: resizecons: invalid columns number %d
el: resizecons: iμή εγκυρος αριθμός στηλών %d

en: resizecons: invalid rows number %d
el: resizecons:μη έγκυρος αριθμός γραμμών %d

en: resizecons: cannot find videomode file %s
el: resizecons: αδυνατώ να βρώ το αρχείο videomode %s

en: Invalid number of lines
el: Μη έγκυρος αριθμός γραμμών

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
el: Παλαιά κατάσταση: %dx%d  Νέα κατάσταση: %dx%d

en: Old #scanlines: %d  New #scanlines: %d  Character height: %d
el: Παλαιές #scanlines: %d  Νέες #scanlines: %d  Υψος χαρακτήρα: %d

en: resizecons: the command `%s' failed
el: resizecons: η διαταγή «%s» αστόχησε

en: resizecons: don't forget to change TERM (maybe to con%dx%d or linux-%dx%d)
el: resizecons: μή ξεχνάτε την αλλαγή του TERM (ίσως σε con%dx%d ή linux-%dx%d)

en: resizecons:
    call is:  resizecons COLSxROWS  or:  resizecons COLS ROWS
    or: resizecons -lines ROWS, with ROWS one of 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60
el: resizecons:
    η κλήση είναι:  resizecons COLSxROWS  ή:  resizecons COLS ROWS
    ή: resizecons -lines ROWS, με ROWS μία από 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60

en: resizecons: cannot get I/O permissions.
el: resizecons: αδυνατώ να λάβω άδειες I/O.

en: usage: screendump [n]
el: χρήση: screendump [n]

en: Error reading %s
el: Σφάλμα ανάγνωσης %s

en: Couldn't read %s
el: Αδύνατη ανάγνωση %s

en: Strange ... screen is both %dx%d and %dx%d ?
el: Περίεργο ...η οθόνη είναι συγχρόνως %dx%d και %dx%d ;

en: Error writing screendump
el: Σφάλμα εγγραφής screendump

en: Usage: setfont [write-options] [-<N>] [newfont..] [-m consolemap] [-u unicodemap]
      write-options (take place before file loading):
        -o  <filename>  Write current font to <filename>
        -O  <filename>  Write current font and unicode map to <filename>
        -om <filename>  Write current consolemap to <filename>
        -ou <filename>  Write current unicodemap to <filename>
    If no newfont and no -[o|O|om|ou|m|u] option is given,
    a default font is loaded:
        setfont         Load font "default[.gz]"
        setfont -<N>    Load font "default8x<N>[.gz]"
    The -<N> option selects a font from a codepage that contains three fonts:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Load 8x<N> font from codepage.cp
    Explicitly (with -m or -u) or implicitly (in the fontfile) given mappings
    will be loaded and, in the case of consolemaps, activated.
        -h<N>      (no space) Override font height.
        -d         Double size of font horizontally and vertically.
        -m <fn>    Load console screen map.
        -u <fn>    Load font unicode map.
        -m none    Suppress loading and activation of a screen map.
        -u none    Suppress loading of a unicode map.
        -v         Be verbose.
        -C <cons>  Indicate console device to be used.
        -V         Print version and exit.
    Files are loaded from the current directory or %s/*/.
el: Χρήση: setfont [write-options] [-<N>] [newfont..] [-m consolemap] [-u unicodemap]
      Οι επιλογές-εγγραφής (προηγούνται της φόρτωσης του αρχείου):
        -o  <αρχείο>   Εγγραφή τρέχουσας γραμμ/σειράς στο <αρχείο>
        -O  <αρχείο>   Εγγραφή τρέχουσας γραμμ/σειράς καί unicode map στο <αρχείο>
        -om <αρχείο>   Εγγραφή τρέχουσας consolemap στο <αρχείο>
        -ou <αρχείο>   Εγγραφή τρέχουσας unicodemap στο <αρχείο>
    Αν δεν δίνεται νέα γραμμ/σειρά και ουδεμία επιλογή -[o|O|om|ou|m|u],
    τότε φορτώνεται μιά προεπιλεγμένη γραμμ/σειρά:
        setfont             Φόρτωση γραμμ/σειράς "default[.gz]"
        setfont -<N>        Φόρτωση γραμμ/σειράς "default8x<N>[.gz]"
    Η -<N> επιλογή επιλέγει μιά γραμμ/σειρά από μιά κωδικοσελίδα
    πού περιέχει τρείς γραμμ/σειρές:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz] Φόρτωση γραμμ/σειράς 8x<N> από την codepage.cp
    Ρητώς (με -m ή -u) ή εμμέσως (στο αρχείο γραμμ/σειράς) οι δεδομένες απεικονίσεις
    θα φορτωθούν και, στη περίπτωση των consolemaps, θα ενεργοποιηθούν.
        -h<N>        (χωρίς διάστημα) Παράκαμψη ύψους γραμμ/σειράς.
        -m <fn>      Φόρτωση screen map της κονσόλας.
        -u <fn>      Φόρτωση unicode map της γραμμ/σειράς.
        -m none      Σταμάτημα φόρτωσης κι ενεργοποίησης της screen map.
        -u none      Σταμάτημα φόρτωσης μιάς unicode map.
        -v           Πληροφορίες κατά την εκτέλεση της εντολής.
        -C <cons>  συσκευή κονσόλας που θα χρησιμοποιηθεί.
        -V           Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης κι έξοδος.
    Τα αρχεία φορτώνονται από τον τρέχοντα κατάλογο ή από %s/*/.

en: Too many input files.
el: Πάρα πολλά αρχεία εισόδου.

en: Cannot both restore from character ROM and from file. Font unchanged.
el: Αδυναμία επιδιόρθωσης των χαρακτήρων από τη ROM και από το αρχείο.Γραμματοσειρά αμετάβλητη.

en: Usage: %s [option...] scancode keycode ...
el: Χρήση: %s [επιλογή...] scancode keycode ...

en: (where scancode is either xx or e0xx, given in hexadecimal,
    and keycode is given in decimal)
el: (όπου scancode είναι είτε xx ή e0xx, σε δεκαεξαδική μορφή,
    και keycode σε δεκαδική)

en: error reading scancode
el: σφάλμα ανάγνωσης κωδικού σάρωσης

en: Argument out of range: %s
el: Όρισμα εκτός ρυθμισης: %s

en: Argument must be positive: %s
el: Το όρισμα πρέπει νάναι θετικό: %s

en: code outside bounds
el: κωδικός εκτός ορίων

en: failed to set scancode %x to keycode %d: ioctl KDSETKEYCODE
el: αποτυχία απόδοσης του κωδικού σάρωσης %x στον κωδικό πλήκτρου %d: ioctl KDSETKEYCODE

en: Usage: %s [option...] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
el: Χρήση: %s [επιλογή...] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]

en: Thus,
    	setleds +caps -num
    will set CapsLock, clear NumLock and leave ScrollLock unchanged.
    The settings before and after the change (if any) are reported
    when the -v option is given or when no change is requested.
    Normally, setleds influences the vt flag settings
    (and these are usually reflected in the leds).
    With -L, setleds only sets the leds, and leaves the flags alone.
    With -D, setleds sets both the flags and the default flags, so
    that a subsequent reset will not change the flags.
el: Επίσης,
    	setleds +caps -num
    θά ενεργοποιήσει το CapsLock, θα καθαρίσει το NumLock
    καί θα αφήσει το ScrollLock αμετάβλητο.
    Οι ρυθμίσεις πρίν καί μετά την αλλαγή (άν υπάρξει) αναφέρονται
    όταν δοθεί η επιλογή -v ή όταν ουδεμία αλλαγή ζητηθεί.
    Κανονικά, η setleds επηρεάζει τις ρυθμίσεις σημαίας του vt
    (και αυτές συνήθως αντανακλώνται στις φωτοδιόδους).
    Με -L, η setleds ρυθμίζει τις φωτοδιόδους χωρίς να επηρεάσει τις σημαίες.
    Με -D, η setleds ρυθμίζει καί τις σημαίες και τη προεπιλογή σημαιών, έτσι
    μιά επακόλουθη επανάταξη δεν θα αλλάξει τις σημαίες.

en: on
el: εντός

en: off
el: εκτός

en: Error reading current led setting. Maybe stdin is not a VT?: ioctl KDGETLED
el: Σφάλμα ανάγνωσης τρέχουσας ρύθμισης led. Μήπως stdin δεν είναι VT;: ioctl KDGETLED

en: Error reading current led setting from /dev/kbd: ioctl %s
el: Σφάλμα ανάγνωσης τρέχουσας ρύθμισης led από /dev/kbd: ioctl %s

en: ioctl %s unavailable?
el: ioctl %s μη διαθέσιμο;

en: change both the VT flags and their default settings.
el: αλλαγή των σημαιών και των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων VT.

en: change the VT flags.
el: αλλαγή των σημαιών VT.

en: change only the leds.
el: αλλαγή μόνο των leds.

en: Error resetting ledmode
el: Σφάλμα επανάταξης ledmode

en: Current default flags:
el: Τρέχουσα προεπιλογή σημαιών:

en: Current flags:
el: Τρέχουσες σημαίες:

en: Current leds:
el: Τρέχουσες ρυθμίσεις φωτοδιόδων:

en: Old default flags:
el: Παλαιά προεπιλογή σημαιών:

en: New default flags:
el: Νέα προεπιλογή σημαιών:

en: Old flags:
el: Παλαιές σημαίες:

en: New flags:
el: Νέες σημαίες:

en: Old leds:
el: Παλαιές ρυθμίσεις φωτοδιόδων:

en: New leds:
el: Νέες ρυθμίσεις φωτοδιόδων:

en: Usage: %s [option...] [argument]
el: Χρήση: %s [επιλογή...] [όρισμα]

en: Arguments:
      metabit     the keysym marked with the high bit set.
      escprefix   specifies if pressing the meta (alt) key
                  generates an ESC (\033) prefix followed by
                  the keysym.
el: Ορίσματα:
      metabit     το keysym μαρκαρισμένο με το high bit.
      escprefix   προδιαγράφει  αν πατώντας το πλήκτρο meta (alt)
                  παράγει ένα ESC (\033) πρόθεμα ακολουθούμενο από
                  το keysym.

en: Meta key sets high order bit
el: Το πλήκτρο Meta ρυθμίζει το bit υψηλής τάξεως

en: Meta key gives Esc prefix
el: Το πλήκτρο Meta δημιουργεί πρόθεμα Esc

en: Strange mode for Meta key?
el: Περίεργη κατάσταση γιά ένα πλήκτρο Meta;

en: old state:
el: παλαιά κατάσταση:

en: new state:
el: νέα κατάσταση:

en: Usage: %s ON|on|off
el: Χρήση: %s ON|on|off

en: Usage: %s [option...] [vga|FILE|-]
el: Χρήση: %s [option...] [vga|FILE|-]

en: Error: %s: Invalid value in field %u in line %u.
el: Σφάλμα: %s: Άκυρη τιμή στο πεδίο %u στη γραμμή %u.

en: Error: %s: Insufficient number of fields in line %u.
el: Σφάλμα: %s: Ανεπαρκής αριθμός πεδίων στη γραμμή %u.

en: Error: %s: Line %u has ended unexpectedly.
el: Σφαλμα: %s: Η γραμμη %u περατώθηκε αναπάντεχα.

en: Error: %s: Line %u is too long.
el: Σφάλμα: %s: Γραμμή %u είναι πολύ μεγάλη.

en: Error: %s: Insufficient number of colors/lines: %u
el: Σφάλμα: %s: Ανεπαρκής αριθμός  χρωμάτων/γραμμών: %u

en: Error: %s: Invalid value in line %u.
el: Σφάλμα: %s:  Μη έγκυρη τιμή στη γραμμή %u.

en: Error: %s: File ended unexpectedly.
el: Σφαλμα: %s: Το αρχείο περατώθηκε αναπάντεχα.

en: failed to restore original translation table
el: αποτυχία αποκατάστασης αρχικού πίνακα μετάφρασης

en: failed to restore original unimap
el: αποτυχία αποκατάστασης αρχικού unimap

en: cannot change translation table
el: αδυνατώ ν' αλλάξω τον πίνακα μετάφρασης

en: (probably after loading a font with `setfont font')
el: (πιθανόν μετάτο φόρτωμα γραμματοσειράς με «setfont font»)

en: don't print out the font table, just show: ROWSxCOLSxCOUNT and exit.
el: όχι εκτύπωση του πίνακα γραμματοσειράς, εμφάνιση μόνο: ROWSxCOLSxCOUNT κι έξοδος.

en: Font width     : %u
el: Πλάτος γραμματοσειράς     :%u

en: Font height    : %u
el: Ύψος γραμματοσειράς   : %u

en: Showing %d-char font
el: Εμφάνιση γραμματοσειράς %d-χαρακτήρων

en: ?UNKNOWN?
el: ;ΑΓΝΩΣΤΗ;

en: kb mode was %s
el: η κατάσταση kb ήταν %s

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
el: [ αν το προσπαθείτε στα Χ, ίσως να μη δουλεύει
    αφού κι ο εξυπηρετητής Χ διαβάζει επίσης το /dev/console ]

en: caught signal %d, cleaning up...
el: ελήφθη το σήμα %d, καθαρισμός...

en: display the decimal/octal/hex values of the keys.
el: εμφάνιση των decimal/octal/hex τιμών των πλήκτρων.

en: display only the raw scan-codes.
el: εμφάνιση μόνο των raw scan-codes.

en: display only the interpreted keycodes (default).
el: εμφάνιση μόνο των interpreted keycodes (προεπιλογή).

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
el: 
    Πατήστε οιαδήποτε πλήκτρα - Ctrl-D θά τερματίσει το πρόγραμμα

en: release
el: απελευθέρωση

en: press
el: πάτημα

en: keycode %3d %s
el: κωδικός πλήκτρου %3d %s

en: Please try again later.
el: Παρακαλώ ξαναδοκιμάστε αργότερα.

en: The entire console display is now completely locked by %s.
el: Ολόκληρη η κονσόλα είναι τώρα τελείως κλειδωμένη από %s.

en: The %s is now locked by %s.
el: %s κλειδώθηκε από %s.

en: Use Alt-function keys to switch to other virtual consoles.
el: Χρησιμοποίησε Alt-Fn για μετάβαση σε άλλες εικονικές κονσόλες.

en: Try `%s --help' for more information.
el: Δοκίμασε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: %s: locks virtual consoles, saving your current session.
    Usage: %s [options]
           Where [options] are any of:
    -c or --current: lock only this virtual console, allowing user to
           switch to other virtual consoles.
    -a or --all: lock all virtual consoles by preventing other users
           from switching virtual consoles.
    -v or --version: Print the version number of vlock and exit.
    -h or --help: Print this help message and exit.
el: %s: κλειδώνει εικονικές κονσόλες, σώζοντας την τρέχουσα συνεδρία.
    Χρήση: %s [επιλογές]
           Όπου [επιλογές] είναι οποιεσδήποτε από:
    -c ή --current: κλειδώνει μόνο την τρέχουσα κονσόλα επιτρέποντας στον χρήστη
           να μεταφερθεί σε άλλες εικονικές κονσόλες.
    -a ή --all: κλειδώνει όλες τις εικονικές κονσόλες εμποδίζοντας άλλους χρήστες
           από το να αλλάζουν εικονικές κονσόλες.
    -v ή --version: Εμφάνιση αριθμού έκδοσης vlock κι έξοδος.
    -h ή --help: Εμφάνιση αυτού εδώ του μηνύματος κι έξοδος.

en: unrecognized user
el: ο χρήστης δεν αναγνωρίζεται

en: stdin is not a tty
el: stdin δεν είναι tty

en: This tty (%s) is not a virtual console.
el: Αυτό το tty (%s) δεν είναι εικονική κονσόλα.

en: The entire console display cannot be locked.
el: Ολόκληρη η κονσόλα δεν μπορεί να κλειδωθεί.
