kbd 2.2.90 - en to eo translation catalogue (330 entries)

en: Usage: %s [option...] N
eo: Uzmaniero: %s [opcio...] N

en: Options:
eo: Opcioj:

en: Report bugs to authors.
eo: Raportu erarojn al la aŭtoroj.

en: print this usage message.
eo: montri tiun ĉi help-mesaĝon.

en: print version number.
eo: montri versi-numeron.

en: Not enough arguments.
eo: Ne sufiĉe da argumentoj.

en: Couldn't get a file descriptor referring to the console.
eo: Ne eblis preni dosier-priskribilon rilata al la konzolo.

en: Unable to set signal handler
eo: Ne eblas difini signalan traktilon

en: Unable to create timer
eo: Ne eblas krei tempumilon

en: Unable to set timer
eo: Ne eblas difini tempumilon

en: Couldn't activate vt %d
eo: Ne povis aktivigi vt %d

en: Usage: %s [option...] [N ...]
eo: Uzmaniero: %s[opcio...] [N ...]

en: Unrecognized argument: %s
eo: Nerekonita argumento: %s

en: 0: illegal VT number
eo: 0: malpermesata VT-numero

en: VT 1 is the console and cannot be deallocated
eo: VT 1 estas la konzolo kaj ne povas esti liberigita

en: could not deallocate console %d: ioctl VT_DISALLOCATE
eo: ne eblis liberigi la konzolon %d: ioctl VT_DISALLOCATE

en: Usage: %s [option...]
eo: Uzmaniero: %s [opcio...]

en: Available charsets:
eo: Disponeblaj signaroj:

en: Available shapes:
      2  - default output;
      4  - one line for each keycode;
      8  - one line for each (modifier,keycode) pair;
      16 - one line for each keycode until 1st hole.
eo: Disponeblaj formoj:
      2  - apriora eligo;
      4  - unu linio por ĉiu klavkodo;
      8  - unu linio por ĉiu paro (modifilo,klavkodo);
      16 - unu linio por ĉiu klavkodo ĝis unua truo.

en: display information about keyboard driver.
eo: montri informon pri klavara pelilo.

en: display above and symbols known to loadkeys.
eo: montri supre kaj simbolojn konatajn de 'loadkeys'.

en: display keytable in hexadecimal notation.
eo: montri klavtabelo laŭ deksesuma prezento.

en: don't use short-hand notations, one row per keycode.
eo: ne uzi mallongigajn prezentojn, po unu vico por klavkodo.

en: one line per (modifier,keycode) pair.
eo: po unu linio por paro (modifilo,klavkodo).

en: display only the function key strings.
eo: montri nur la ĉenojn de funkciaj klavoj.

en: display only key bindings.
eo: montri nur klava-bindaĵojn.

en: display only compose key combinations.
eo: montri nur kombinojn de komponaj klavoj.

en: interpret character action codes to be from the specified character set.
eo: interpreti signajn ago-kodojn kvazaŭ ili estu el la specifita signaro.

en: the console device to be used.
eo: la konzola aparoto uzota.

en: be more verbose.
eo: estu pli detalema.

en: unknown charset %s - ignoring charset request
eo: nekonata signaro %s - ni preteratentas peton de signaro

en: Unable to read keyboard mode
eo: Ne eblas legi klavar-reĝimon

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
eo: Simboloj rekonitaj de %s:
    (cifera valoro, simbolo)

en: print number of next unallocated VT.
eo: montri la numeron de venonta neasignita VT.

en: Couldn't read VTNO:
eo: Ne eblis legi VTNO:

en: Plain scancodes xx (hex) versus keycodes (dec)
eo: Simplaj skankodoj xx (16-ume) kontraŭ klavkodoj (10-ume)

en: 0 is an error; for 1-88 (0x01-0x58) scancode equals keycode
eo: 0 estas eraro; inter 1-88 (0x01-0x58) skankodoj egalas al klavkodoj

en: for 1-%d (0x01-0x%02x) scancode equals keycode
eo: inter 1-%d (0x01-0x%02x) skankodoj egalas al klavkodoj

en: Escaped scancodes e0 xx (hex)
eo: Ni preterpasis skankodojn e0 xx (16-ume)

en: failed to get keycode for scancode 0x%x: ioctl KDGETKEYCODE
eo: malsukcesis preni klavkodon por skankodo 0x%x: ioctl KDGETKEYCODE

en: sort and merge elements.
eo: ordigi kaj kunfandi elementojn.

en: Usage: %1$s [option...] getmode [text|graphics]
       or: %1$s [option...] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
       or: %1$s [option...] gkbmeta [metabit|escprefix]
       or: %1$s [option...] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]
eo: Uzmaniero: %1$s [opcio...] getmode [text|graphics]
           aŭ: %1$s [opcio...] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
           aŭ: %1$s [opcio...] gkbmeta [metabit|escprefix]
           aŭ: %1$s [opcio...] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]

en: The utility allows to read and check various parameters
    of the keyboard and virtual console.
eo: La aplikaĵo ebligas legi kaj kontroli plurajn parametrojn
    de la klavaro kaj virtuala konzolo.

en: Unable to read console mode
eo: Ne eblas legi konzolan reĝimon

en: Unable to read meta key handling mode
eo: Ne eblas legi traktantan reĝimon de meta-klavo

en: Unable to read keyboard flags
eo: Ne eblas legi klavar-flagojn

en: This utility reports or sets the keyboard mode.
eo: Tiu ĉi aplikaĵo informas aŭ difinas la reĝimon de la klavaro.

en: The keyboard is in raw (scancode) mode
eo: La klavaro estas en kruda (skankoda) reĝimo

en: The keyboard is in mediumraw (keycode) mode
eo: La klavaro estas en mezkruda (klavkoda) reĝimo

en: The keyboard is in the default (ASCII) mode
eo: La klavaro estas en la apriora (ASCII) reĝimo

en: The keyboard is in Unicode (UTF-8) mode
eo: La klavaro estas en Unikoda (UTF-8) reĝimo

en: The keyboard is in some unknown mode
eo: La klavaro estas en iu nekonata reĝimo

en: set ASCII mode.
eo: difini reĝimon ASCII.

en: set keycode mode.
eo: difini klavkodan reĝimon.

en: set scancode mode.
eo: difini skankodan reĝimon.

en: set UTF-8 mode.
eo: difini reĝimon UTF-8.

en: switch the mode even if it makes the keyboard unusable.
eo: ŝanĝi la reĝimon eĉ se ĝi igas la klavaron neuzebla.

en: Changing to the requested mode may make your keyboard unusable, please use -f to force the change.
eo: Ŝanĝo al petata reĝimo eble igos vian klavaron neuzebla, bonvole uzu -f por perforti la ŝanĝon.

en: Typematic Rate is %.1f cps
eo: Ripet-Rapido estas po %.1f signoj por sekundo

en: Current keyboard delay %d ms
eo: Nuna klavara prokrasto %d ms

en: Current keyboard period %d ms
eo: Nuna klavara periodo %d ms

en: Typematic Rate set to %.1f cps (delay = %d ms)
eo: Ripet-Rapido fiksita po %.1f signoj sekunde (prokrasto = %d ms)

en: Not supported
eo: Ne subtenata

en: Cannot open /dev/port
eo: Ni ne povas malfermi /dev/port

en: set the rate in characters per second.
eo: difini la rapidon laŭ signoj por sekundo.

en: set the amount of time the key must remain depressed before it will start to repeat.
eo: difini la tempon dum kiu la klavo devas resti prenita antaŭ ol ĝi komencu ripetadi.

en: do not set new values, but only display the current ones.
eo: ne difini novajn valorojn, sed simple montri la nunajn.

en: suppress all normal output.
eo: forigi ĉiun normalan eligon.

en: Couldn't open %s
eo: Ne eblis malfermi %s

en: %s from %s
eo: %s el %s

en: includes are nested too deeply
eo: inkluzivoj estas ingitaj tro profunde

en: out of memory
eo: mankas memoro

en: switching to %s
eo: ŝaltado al %s

en: cannot open include file %s
eo: ne malfermeblas la inkluziv-dosiero %s

en: unable to parse number: %s
eo: ne eblas analizi numeron: %s

en: value must be a positive number: %s
eo: valoron devas esti pozitivan numeron: %s

en: value must be less than %d: %s
eo: valoron devas esti malpli ol %d: %s

en: expected filename between quotes
eo: atendite dosiernomo inter citiloj

en: unicode keysym out of range: %s
eo: unikoda klavsimbolo for de rango: %s

en: string too long
eo: ĉeno tro longa

en: octal number too big
eo: okuma numero tro larĝas

en: unable to initialize array: %s
eo: ne eblas ekplenigi matricon: %s

en: Index %d in the accent table does not exist
eo: Indekso %d en la diakrita tabelo ne ekzistas

en: Unable to remove item from the diacritical table
eo: Ne eblas forigi eron el la diakrita tabelo

en: can not bind key %d to value %d because it is too large
eo: ne eblas ligi klavon %d al valoro %d ĉar ĝi tro larĝas

en: Error writing map to file
eo: Eraro dum skribo de mapo al dosiero

en: impossible: not meta?
eo: neeble: ne estas meta?

en: func %d not allocated
eo: funkcio %d ne estas rezervita

en: Unable to remove item from the list of functions
eo: Ne eblas forigi eron el la listo de funkcioj

en: table %d must be less than %d
eo: tabelo %d devas esti malpli ol %d

en: index %d must be less than %d
eo: indekso %d devas esti malpli ol %d

en: KDGKBENT: %s: error at index %d in table %d
eo: KDGKBENT: %s: eraro ĉe indico %d en la tabelo %d

en: function index %d must be less than %d
eo: funkcia indekso %d devas esti malpli ol %d

en: KDGKBSENT: %s: Unable to get function key string
eo: KDGKBSENT: %s: ne eblas preni ŝlosilan ĉenon de funkcio

en: KDGKBDIACR(UC): %s: Unable to get accent table
eo: KDGKBDIACR(UC): %s: ne eblas preni diakritan tabelon

en: unable to get keymap %d
eo: ne eblas preni klavmapon %d

en: unable to unset key %d for table %d
eo: ne eblas malŝalti klavon %d por tabelo %d

en: lk_add_key called with bad keycode %d
eo: lk_add_key vokita kun malĝusta klavkodo %d

en: adding map %d violates explicit keymaps line
eo: aldonado de la mapo %d malrespektas linion de keymaps

en: unable to set key %d for table %d
eo: ne eblas ŝalti klavon %d por tabelo %d

en: impossible error in lk_add_constants
eo: malebla eraro en lk_add_constants

en: unable to get symbol by wrong type: %d
eo: ne eblas preni simbolon per malkorekta tipo: %d

en: unable to get symbol of %d type by wrong index: %d
eo: ne eblas preni simbolon de tipo %d per malkorekta indico: %d

en: assuming %s %s
eo: ni konsideras %s %s

en: unknown keysym '%s'
eo: nekonata klavsimbolo '%s'

en: KDSKBMODE: %s: could not switch to Unicode mode
eo: KDSKBMODE: %s: ne eblis ŝalti al Unikoda reĝimo

en: Keymap %d: Permission denied
eo: Klavmapo %d: Permeso rifuzita

en: keycode %d, table %d = %d%s
eo: klavkodo %d, tabelo %d = %d%s

en:     FAILED
eo:     FIASKO

en: failed to bind key %d to value %d
eo: fiasko ligi klavon %d al valoro %d

en: deallocate keymap %d
eo: liberigi klavmapon %d

en: KDSKBENT: %s: could not deallocate keymap %d
eo: KDSKBENT: %s: ne eblis liberigi klavmapon %d

en: KDSKBENT: %s: cannot deallocate or clear keymap
eo: KDSKBENT: %s: ne eblas liberigi aŭ forviŝi klavmapon

en: KDSKBMODE: %s: could not return to original keyboard mode
eo: KDSKBMODE: %s: ne eblis retroiri al la originala klavar-reĝimo

en: failed to bind string '%s' to function %s
eo: fiasko ligi ĉenon '%s' al funkcio %s

en: failed to clear string %s
eo: fiasko forviŝi ĉenon %s

en: too many compose definitions
eo: tro da komponaj difinoj

en: unable to load compose definitions because some of them are too large
eo: ne eblas ŝargi je komponaj difinoj ĉar kelkaj el ili tro larĝas

en: 
    Changed %d key | 
    Changed %d keys
eo[0]: 
    Ni ŝanĝis %d ŝlosilon
eo[1]: 
    Ni ŝanĝis %d ŝlosilojn

en: Changed %d string | Changed %d strings
eo[0]: Ni ŝanĝis %d ĉenon
eo[1]: Ni ŝanĝis %d ĉenojn

en: Loaded %d compose definition | Loaded %d compose definitions
eo[0]: Ni ŝargis je %d kompona difino
eo[1]: Ni ŝargis je %d komponaj difinoj

en: (No change in compose definitions)
eo: (Neniu ŝanĝo en komponaj difinoj)

en: loadkeys: don't know how to compose for %s
eo: loadkeys: ne scias kiel komponi por %s

en: '%s' is not a function key symbol
eo: '%s' ne estas simbolo de funkcia klavo

en: too many (%ld) entries on one line
eo: tro da (%ld) enigoj en unu linio

en: Loading %s
eo: Ŝargado je %s

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
eo: rango de klavkodoj subtenata de la kerno:           1 - %d

en: max number of actions bindable to a key:         %d
eo: maksimuma nombro da agoj ligeblaj al unu klavo:         %d

en: number of keymaps in actual use:                 %u
eo: nombro da klavmapoj fakte uzataj:                 %u

en: of which %u dynamically allocated
eo: el kiuj %u estas dinamike rezervitaj

en: ranges of action codes supported by kernel:
eo: rangoj de ago-kodoj subtenataj de la kerno:

en: number of function keys supported by kernel: %d
eo: nombro da funkciaj klavoj subtenataj de la kerno: %d

en: max nr of compose definitions: %d
eo: maks nombro da komponaj difinoj: %d

en: nr of compose definitions in actual use: %u
eo: nombro da komponaj difinoj fakte uzataj: %u

en: 
    The following synonyms are recognized:
eo: 
    La jenaj sinonimoj estas rekoneblaj:

en: %-15s for %s
eo: %-15s por %s

en: 
    Recognized modifier names and their column numbers:
eo: 
    Rekoneblaj modif-nomoj kaj ties kolumno-numeroj:

en: strange... ct changed from %d to %d
eo: strange... ct ŝanĝis el %d al %d

en: It seems this kernel is older than 1.1.92
    No Unicode mapping table loaded.
eo: Ŝajnas ke tiu ĉi kerno estas pli malnova ol 1.1.92
    Neniu Unikoda map-tabelo estis ŝargata.

en: %s: Glyph number (0x%x) larger than font length
eo: %s: Signobilda numero (0x%x) pli granda ol longo de tiparo

en: %s: Bad end of range (0x%x)
eo: %s: Malĝusta fino de rango (0x%x)

en: %s: Unicode range U+%x-U+%x not of the same length as font position range 0x%x-0x%x
eo: %s: Unikoda rango U+%x-U+%x ne longas same ol pozici-rango de fonto 0x%x-0x%x

en: %s: trailing junk (%s) ignored
eo: %s: vosta rubaĵo (%s) preteratentita

en: Loading unicode map from file %s
eo: Ŝargado je unikoda mapo el dosiero %s

en: %s: Warning: line too long
eo: %s: Averto: linio tro longas

en: not loading empty unimap
    (if you insist: use option -f to override)
eo: ni ne ŝargas je malplena unikodmapo
    (se vi insistas: uzu opcio -f por preterpasi)

en: # %d entry | # %d entries
eo[0]: # %d enigo
eo[1]: # %d enigoj

en: Unable to open file: %s: %m
eo: Ne eblas malfermi dosieron: %s %m

en: Saved unicode map on `%s'
eo: Unikoda mapo konservita en '%s'

en: Appended Unicode map
eo: Postmetita Unikoda mapo

en: Unable to find file: %s
eo: Ne eblas trovi dosieron: %s

en: Loading binary direct-to-font screen map from file %s
eo: Ŝargado je duuma rekte-al-tipara ekran-mapo el dosiero %s

en: Error reading map from file `%s'
eo: Eraro dum legado de mapo el dosiero '%s'

en: Loading binary unicode screen map from file %s
eo: Ŝargado je duuma unikoda ekran-mapo el dosiero %s

en: Loading symbolic screen map from file %s
eo: Ŝargado je simbola ekran-mapo el dosiero %s

en: Error parsing symbolic map from `%s', line %d
eo: Eraro dum analizado de simbola mapo el '%s', linio %d

en: Cannot read console map
eo: Ne eblas legi konzolan mapon

en: Saved screen map in `%s'
eo: Ekran-mapo konservita en '%s'

en: short ucs2 unicode table
eo: mallonga unikoda tabelo ucs2

en: short utf8 unicode table
eo: mallonga unikoda tabelo utf8

en: bad utf8
eo: malĝusta utf8

en: unknown utf8 error
eo: nekonata eraro utf8

en: short unicode table
eo: mallonga unikoda tabelo

en: Error reading input font
eo: Eraro dum legado de eniga tiparo

en: Font is too big
eo: Tiparo tro grandas

en: Bad call of readpsffont
eo: Malĝusta voko al readpsffont

en: Unsupported psf file mode (%d)
eo: Nesubtenata dosiera reĝimo psf (%d)

en: Unsupported psf version (%d)
eo: Nesubtenata versio psf (%d)

en: zero input font length?
eo: ĉu nula eniga tipar-longo?

en: zero input character size?
eo: ĉu nula eniga signo-grando?

en: Input file: bad input length (%d)
eo: Enig-dosiero: malĝusta eniga longo (%d)

en: Input file: trailing garbage
eo: Enig-dosiero: vosta rubaĵo

en: illegal unicode %d
eo: malpermesata unikodo %d

en: Cannot write font file header
eo: Ne eblas skribi tiparan dosier-kapon

en: Cannot write font file
eo: Ne eblas skribi tipar-dosieron

en: font position 32 is nonblank
eo: tipar-pozicio 32 estas nespaca

en: wiped it
eo: viŝis ĝin

en: background will look funny
eo: fono ŝajnos ridinda

en: Loading %d-char %dx%d font from file %s
eo: Ŝargado je tiparo %d-char %dx%d el dosiero %s

en: Loading %d-char %dx%d font
eo: Ŝargado je tiparo %d-char %dx%d

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font from file %s
eo: Ŝargado je tiparo %d-char %dx%d (%d) el dosiero %s

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font
eo: Ŝargado je tiparo %d-char %dx%d (%d)

en: bug in do_loadtable
eo: miso en do_loadtable

en: Loading Unicode mapping table...
eo: Ŝargado je Unikoda mapiga tabelo...

en: When loading several fonts, all must be psf fonts - %s isn't
eo: Dum ŝargado je pluraj tiparoj, ĉiuj devas esti psf - %s ne estas

en: Read %d-char %dx%d font from file %s
eo: Legi tiparon %d-char %dx%d el dosiero %s

en: When loading several fonts, all must have the same height
eo: Dum ŝargado je pluraj tiparoj, ĉiuj devas havi la saman alton

en: When loading several fonts, all must have the same width
eo: Dum ŝargado je pluraj tiparoj, ĉiuj devas havi la saman larĝon

en: Cannot find default font
eo: Ne eblas trovi aprioran tiparon

en: Reading font file %s
eo: Legado de tipar-dosiero %s

en: No final newline in combine file
eo: Neniu fina novlinio en kunmeta dosiero

en: Too many files to combine
eo: Tro da dosieroj por kunmeti

en: Hmm - a font from restorefont? Using the first half.
eo: Hmm - ĉu tiparo el restorefont? Ni uzas la unuan duonon.

en: Bad input file size
eo: Malĝusta grando de enig-dosiero

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
eo: Tiu ĉi dosiero enhavas 3 tiparojn: 8x8, 8x14 kaj 8x16. Bonvolu indiki
    uzante opcion -8 aŭ -14 aŭ -16 je kiu el ili vi volas ŝargi.

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
eo: Vi petis tipar-grandon %d, sed nur 8, 14 kaj 16 eblas ĉi tie.

en: Found nothing to save
eo: Nenio trovita por konservi

en: Cannot write font file: %m
eo: Ne eblas skribi tipar-dosieron:%m

en: Saved %d-char %dx%d font file on %s
eo: Konservita tipar-dosiero %d-char %dx%d en %s

en: Usage: %s [option...] [mapfile...]
eo: Uzmaniero: %s [opcio...] [mapdosiero...]

en: Default keymap: %s
eo: Apriora klavmapon: %s

en: force conversion to ASCII.
eo: perforti konverto al ASCII.

en: output a binary keymap to stdout.
eo: eligi duuman klavmapon al stdout.

en: clear kernel compose table.
eo: viŝi kernan kunmetan tabelon.

en: load default.
eo: ŝargi je apriora.

en: output a 'defkeymap.c' to stdout.
eo: eligi 'defkeymap.c' al stdout.

en: search and parse keymap without action.
eo: serĉi kaj analizi klavmapon sen iu ajn ago.

en: clear kernel string table.
eo: viŝi kernan ĉenan tabelon.

en: force conversion to Unicode.
eo: perforti konverton al unikodo.

en: Unable to create kbdfile context
eo: Ne eblas krei kuntekston kbdfile

en: Options %s and %s are mutually exclusive.
eo: Opcioj %s kaj %s estas reciproke malkunigeblaj.

en: Warning: loading non-Unicode keymap on Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -a'?)
eo: Averto: ŝargado je ne-Unikoda klavmapo ĉe Unikoda konzolo
        (eble vi volas fari `kbd_mode -a'?)

en: Warning: loading Unicode keymap on non-Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -u'?)
eo: Averto: ŝargado je Unikoda klavmapo al ne-Unikoda konzolo
        (eble vi volas fari `kbd_mode -u'?)

en: Unable to create kbdfile instance: %m
eo: Ne eblas krei ekzemplo de kbdfile: %m

en: save the old map to the FILE.
eo: konservi la malnovan mapon al la DOSIERO.

en: Usage: %s [option...] [map-file]
eo: Uzmaniero: %s [opcio...] [map-dosiero]

en: Usage: %s [option...] -- command
eo: Uzmaniero: %s [opcio...] -- komando

en: This utility helps you to start a program on a new virtual terminal (VT).
eo: Tiu ĉi utilaĵo helpas vin lanĉi programon en nova virtuala terminalo (VT).

en: Couldn't find owner of current tty!
eo: Ne povis trovi la posedanton de la aktuala tty!

en: execute the command, without forking.
eo: plenumi la komandon, sen forki.

en: force opening a VT without checking.
eo: perforti malfermo de VT sen kontroli.

en: make the command a login shell.
eo: igi la komandon kiel saluta ŝelo.

en: figure out the owner of the current VT.
eo: malkovri la posedanton de la nuna VT.

en: switch to the new VT.
eo: ŝanĝi al la nova VT.

en: wait for command to complete
eo: atendi, ke la komando estu plenumita

en: %s: Illegal vt number
eo: %s: Malpermesata numero de vt

en: Only root can use the -u flag.
eo: Nur root povas uzi la flagon -u.

en: Cannot find a free vt
eo: Ne eblas trovi liberan vt

en: Cannot check whether vt %d is free; use `%s -f' to force.
eo: Ne eblas kontroli ĉu vt %d estas libera; uzu '%s - f' por perforti.

en: vt %d is in use; command aborted; use `%s -f' to force.
eo: vt %d estas uzata; komando ĉesigita; uzu '%s -f' por perforti.

en: Unable to find command.
eo: Ne eblas trovi la komandon.

en: Unable to set new session
eo: Ne eblas ekigi novan seancon

en: Using VT %s
eo: Ni uzadas VT %s

en: Cannot open %s read/write
eo: Ne eblas malfermi %s lege/skribe

en: Couldn't deallocate console %d
eo: Ne eblis liberigi la konzolon %d

en: Usage: %s infont intable outfont
eo: Uzmaniero: %s en_tiparo en_tabelo el_tiparo

en: Usage: %s infont [outtable]
eo: Uzmaniero: %s en_tiparo [el_tabelo]

en: Usage: %s infont outfont
eo: Uzmaniero: %s en_tiparo el_tiparo

en: Usage: %s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]
eo: Uzmaniero: %s [-i en_tiparo] [-o el_tiparo] [-it en_tabelo] [-ot el_tabelo] [-nt]

en: Bad magic number on %s
eo: Malĝusta magi-numero en %s

en: psf file with unknown magic
eo: dosiero psf kun nekota magi-numero

en: input font does not have an index
eo: eniga tiparo ne havas indicon

en: resizecons: invalid columns number %d
eo: resizecons: malvalida nombro da kolumnoj %d

en: resizecons: invalid rows number %d
eo: resizecons: malvalida nombro da linioj %d

en: resizecons: cannot find videomode file %s
eo: resizecons: ne eblas trovi dosieron videomode %s

en: Invalid number of lines
eo: Malvalida nombro da linioj

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
eo: Malnova reĝimo: %dx%d  Nova reĝimo: %dx%d

en: Old #scanlines: %d  New #scanlines: %d  Character height: %d
eo: Malnovaj #skanlinioj: %d  Novaj #skanlinioj: %d  Signo-alto: %d

en: resizecons: the command `%s' failed
eo: resizecons: la komando '%s' malsukcesis

en: resizecons: don't forget to change TERM (maybe to con%dx%d or linux-%dx%d)
eo: resizecons: ne forgesu ŝanĝi TERM (eble al con%dx%d aŭ linux-%dx%d)

en: resizecons:
    call is:  resizecons COLSxROWS  or:  resizecons COLS ROWS
    or: resizecons -lines ROWS, with ROWS one of 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60
eo: resizecons:
    alvoko estas:  resizecons KOLxLIN  aŭ:  resizecons KOL LIN
    aŭ: resizecons -lines LIN, kie LIN estu unu el 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60

en: resizecons: cannot get I/O permissions.
eo: resizecons: ne eblas havi permesojn EN/EL.

en: usage: screendump [n]
eo: uzmaniero: screendump [n]

en: Error reading %s
eo: Eraro dum legado de %s

en: Couldn't read %s
eo: Ne eblis legi %s

en: Strange ... screen is both %dx%d and %dx%d ?
eo: Strange ... ekrano estas kaj %dx%d kaj %dx%d ?

en: Error writing screendump
eo: Eraro dum skribado de ekrankopio

en: Usage: setfont [write-options] [-<N>] [newfont..] [-m consolemap] [-u unicodemap]
      write-options (take place before file loading):
        -o  <filename>  Write current font to <filename>
        -O  <filename>  Write current font and unicode map to <filename>
        -om <filename>  Write current consolemap to <filename>
        -ou <filename>  Write current unicodemap to <filename>
    If no newfont and no -[o|O|om|ou|m|u] option is given,
    a default font is loaded:
        setfont         Load font "default[.gz]"
        setfont -<N>    Load font "default8x<N>[.gz]"
    The -<N> option selects a font from a codepage that contains three fonts:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Load 8x<N> font from codepage.cp
    Explicitly (with -m or -u) or implicitly (in the fontfile) given mappings
    will be loaded and, in the case of consolemaps, activated.
        -h<N>      (no space) Override font height.
        -d         Double size of font horizontally and vertically.
        -m <fn>    Load console screen map.
        -u <fn>    Load font unicode map.
        -m none    Suppress loading and activation of a screen map.
        -u none    Suppress loading of a unicode map.
        -v         Be verbose.
        -C <cons>  Indicate console device to be used.
        -V         Print version and exit.
    Files are loaded from the current directory or %s/*/.
eo: Uzmaniero: setfont [skrib-modifiloj] [-<N>] [novtiparo..] [-m konzolmapo] [-u unikodmapo]
      skrib-modifiloj (okazas antaŭ ol ŝargado je dosiero):
        -o  <dosiernomo>  Skribi aktualan tiparon al <dosiernomo>
        -O  <dosiernomo>  Skribi aktualan tiparon kaj unikod-mapon al <dosiernomo>
        -om <dosiernomo>  Skribi aktualan konzol-mapon al <dosiernomo>
        -ou <dosiernomo>  Skribi aktualan unikod-mapon al <dosiernomo>
    Se neniu novtiparo kaj neniu modifilo -[o|O|om|ou|m|u] estos indikitaj,
    ni ŝargos je apriora tiparo:
        setfont         Ŝargi je tiparo "default[.gz]"
        setfont -<N>    Ŝargi je tiparo "default8x<N>[.gz]"
    La modifilo -<N> prenas tiparon el kodpaĝo, kiu enhavas tri tiparojn:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Ŝargi je tiparo 8x<N> el codepage.cp
    Malimplice (kun -m aŭ -u) aŭ implice (en la tipardosiero) indikitaj mapigoj
    estos ŝargataj kaj, okaze de konzolmapoj, aktivataj.
        -h<N>      (sen spaco) Preterpasi tiparan alton.
        -d         Duobligita grando de tiparo horizontale kaj vertikale.
        -m <fn>    Ŝargi je konzola ekran-mapo.
        -u <fn>    Ŝargi je tipara unikod-mapo.
        -m none    Haltigi ŝargadon kaj aktivadon de ekran-mapo.
        -u none    Haltigi ŝargadon je unikod-mapo.
        -v         Esti detaliga.
        -C <cons>  Indiki konzolan aparaton uzotan.
        -V         Printi version kaj eliri.
    Dosieroj estas ŝargataj el la aktuala dosierujo aŭ el %s/*/.

en: Too many input files.
eo: Tro da enig-dosieroj.

en: Cannot both restore from character ROM and from file. Font unchanged.
eo: Ne eblas restarigi kaj el signeca ROM kaj el dosiero. Tiparo neŝanĝita.

en: Usage: %s [option...] scancode keycode ...
eo: Uzmaniero: %s [opcio...] skankodo klavkodo ...

en: (where scancode is either xx or e0xx, given in hexadecimal,
    and keycode is given in decimal)
eo: (kie skankodo estas xx aŭ e0xx, indikata deksesume,
    kaj klavkodo estas indikata dekume)

en: error reading scancode
eo: eraro dum legado de skankodo

en: Argument out of range: %s
eo: Parametro for de rango: %s

en: Argument must be positive: %s
eo: Parametro devas esti pozitiva: %s

en: code outside bounds
eo: kodo for de limoj

en: failed to set scancode %x to keycode %d: ioctl KDSETKEYCODE
eo: malsukcesis alĝustigi skankodon %x al klavkodo %d: ioctl KDSETKEYCODE

en: Usage: %s [option...] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
eo: Uzmaniero: %s [opcio...] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]

en: Thus,
    	setleds +caps -num
    will set CapsLock, clear NumLock and leave ScrollLock unchanged.
    The settings before and after the change (if any) are reported
    when the -v option is given or when no change is requested.
    Normally, setleds influences the vt flag settings
    (and these are usually reflected in the leds).
    With -L, setleds only sets the leds, and leaves the flags alone.
    With -D, setleds sets both the flags and the default flags, so
    that a subsequent reset will not change the flags.
eo: Do,
    	setleds +caps -num
    ŝaltos CapsLock, malŝaltos NumLock kaj lasos ScrollLock nemodifita.
    La statoj antaŭ kaj post la ŝanĝo (se ajna) estas indikataj
    kiam la modifilo -v estis uzata aŭ kiam neniu ŝanĝo estis petata.
    Ordinare, setleds influas la flag-indikojn de vt
    (kaj tiuj estas ofte indikataj de la lumdiodoj).
    Per -L, setleds nur ŝaltas la lumdiodojn, kaj lasas la flagojn apartaj.
    Per -D, setleds ŝaltas kaj la flagojn kaj la apriorajn flagojn, tiel
    ke sekva rekomencigo ne ŝanĝu la flagojn.

en: on
eo: ŝaltita

en: off
eo: malŝaltita

en: Error reading current led setting. Maybe stdin is not a VT?: ioctl KDGETLED
eo: Eraro dum legado de aktuala lumdioda stato. Eble stdin ne estas VT?: ioctl KDGETLED

en: Error reading current led setting from /dev/kbd: ioctl %s
eo: Eraro dum legado de aktuala stato de lumdiodo el /dev/kbd: ioctl %s

en: ioctl %s unavailable?
eo: ioctl %s, ĉu ne disponeblas?

en: change both the VT flags and their default settings.
eo: ŝanĝi kaj la flagojn de VT kaj iliajn apriorajn difinojn.

en: change the VT flags.
eo: ŝanĝi la flagojn de VT.

en: change only the leds.
eo: ŝanĝi nur la lumdiodojn.

en: Error resetting ledmode
eo: Eraro dum rekomencigo de 'ledmode'

en: Current default flags:
eo: Aktualaj aprioraj flagoj:

en: Current flags:
eo: Aktualaj flagoj:

en: Current leds:
eo: Aktualaj lumdiodoj:

en: Old default flags:
eo: Malnovaj aprioraj flagoj:

en: New default flags:
eo: Novaj aprioraj flagoj:

en: Old flags:
eo: Malnovaj flagoj:

en: New flags:
eo: Novaj flagoj:

en: Old leds:
eo: Malnovaj lumdiodoj:

en: New leds:
eo: Novaj lumdiodoj:

en: Usage: %s [option...] [argument]
eo: Uzmaniero: %s [opcio...] [parametro]

en: Arguments:
      metabit     the keysym marked with the high bit set.
      escprefix   specifies if pressing the meta (alt) key
                  generates an ESC (\033) prefix followed by
                  the keysym.
eo: Parametroj:
      metabit    la keysym markita per la alta bito ŝaltita.
      escprefix  difinas ĉu premo de meta (alt) klavo
                    generas prefikson ESC (\033) sekvata de
                    la keysym.

en: Meta key sets high order bit
eo: Klavo Meta difinas alt-ordan biton

en: Meta key gives Esc prefix
eo: Klavo Meta donas prefikson Esc

en: Strange mode for Meta key?
eo: Ĉu stranga reĝimo por klavo Meta?

en: old state:
eo: malnova stato:

en: new state:
eo: nova stato:

en: Usage: %s ON|on|off
eo: Uzmaniero: %s ON|on|off

en: Usage: %s [option...] [vga|FILE|-]
eo: Uzmaniero: %s [opcio...] [vga|DOSIERO|-]

en: Error: %s: Invalid value in field %u in line %u.
eo: Eraro: %s: Malvalida valoro en kampo %u en linio %u.

en: Error: %s: Insufficient number of fields in line %u.
eo: Eraro: %s: Ne sufiĉa nombro da kampoj en linio %u.

en: Error: %s: Line %u has ended unexpectedly.
eo: Eraro: %s: Linio %u finiĝis ne atendite.

en: Error: %s: Line %u is too long.
eo: Eraro: %s: Linio %u tro longas.

en: failed to restore original translation table
eo: malsukcesis restarigi originalan traduk-tabelon

en: failed to restore original unimap
eo: malsukcesis restarigi originalan unimapon

en: cannot change translation table
eo: ne eblas ŝanĝi traduk-tabelon

en: (probably after loading a font with `setfont font')
eo: (probable post ŝargado je tiparo per 'setfont tiparo')

en: don't print out the font table, just show: ROWSxCOLSxCOUNT and exit.
eo: ne montri la tipar-tabelon, nur montri: LINIOJxKOLUMNOJXNOMBRO kaj eliri.

en: Character count: %u
eo: Kiom da signoj: %u

en: Font width     : %u
eo: Tipar-larĝo  : %u

en: Font height    : %u
eo: Tipar-alto    : %u

en: Showing %d-char font
eo: Montrado de tiparo %d-char

en: ?UNKNOWN?
eo: ?NEKONATA?

en: kb mode was %s
eo: kb-reĝimo estis %s

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
eo: [ se vi provas tion ĉi sub X, ĝi eble ne funkcios
    ĉar la servilo X ankaŭ legas /dev/console, nune ]

en: caught signal %d, cleaning up...
eo: kaptinte la signalon %d, ni forviŝadas...

en: display the decimal/octal/hex values of the keys.
eo: montri la dekum/okum/deksesumajn valorojn de la klavoj.

en: display only the raw scan-codes.
eo: montri nur la krudajn skan-kodojn.

en: display only the interpreted keycodes (default).
eo: montri nur la interpretitajn klavkodojn (apriore).

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
eo: 
    Premu iujn ajn klavojn - Ctrl-D ĉesigos tiun ĉi programon

en: release
eo: lasite

en: press
eo: premite

en: keycode %3d %s
eo: klavkodo %3d %s

en: Please try again later.
eo: Bonvolu reprovi poste.

en: The entire console display is now completely locked by %s.
eo: La tuta konzola montrilo estas nun entute ŝlosita de %s.

en: The %s is now locked by %s.
eo: La %s estas nun ŝlosita de %s.

en: Use Alt-function keys to switch to other virtual consoles.
eo: Uzi Alt-funkciajn klavojn por alterni al aliaj virtualaj konsoloj.

en: Try `%s --help' for more information.
eo: Provu '%s --help' por pli da informoj.

en: %s: locks virtual consoles, saving your current session.
    Usage: %s [options]
           Where [options] are any of:
    -c or --current: lock only this virtual console, allowing user to
           switch to other virtual consoles.
    -a or --all: lock all virtual consoles by preventing other users
           from switching virtual consoles.
    -v or --version: Print the version number of vlock and exit.
    -h or --help: Print this help message and exit.
eo: %s: ŝlosas virtualajn konzolojn, konservante viajn nunan seancon.
    Uzmaniero: %s [modifiloj]
           Kie [modifiloj] estas iu ajn el:
    -c aŭ --current: ŝlosi nur tiun ĉi virtualan konzolon, ebligante ke la uzanto
           alternu al aliaj virtualaj konzoloj.
    -a aŭ --all: ŝlosi ĉiun virtualan konzolon malebligante ke aliaj uzantoj
           alternu virtualajn konzolojn.
    -v aŭ --version: Printi la versi-numeron de vlock kaj eliri.
    -h aŭ --help: Printi tiun ĉi help-mesao kaj eliri.

en: unrecognized user
eo: nerekonita uzanto

en: stdin is not a tty
eo: ĉef-enigo ne estas tty

en: This tty (%s) is not a virtual console.
eo: Tiu ĉi tty (%s) ne estas virtuala konzolo.

en: The entire console display cannot be locked.
eo: La tuta konzola montrilo ne povas esti ŝlosita.
