kblackbox - en to ar translation catalogue (97 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
ar[0]:  كرة
ar[1]:  كرة واحدة
ar[2]:  كرتين
ar[3]:  كرات
ar[4]:  كرة
ar[5]:  كرة

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
ar[0]:  عمود
ar[1]:  عمود
ar[2]:  عمودين
ar[3]:  أعمدة
ar[4]:  عموداً
ar[5]:  عمود

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
ar[0]:  صف
ar[1]:  صف
ar[2]:  صف
ar[3]:  صفوف
ar[4]:  صفاً
ar[5]:  صف

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
ar: قابل للتخصيص

en: Start Tutorial
ar: ابدأ التعليم

en: Start tutorial
ar: ابدأ التعليم

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
ar: <qt> <b> الدرس التعليمي </b> هو طريقة سريعة وسهلة الاستخدام وتفاعلية لتعلم قواعد اللعبة. ابدأ إذا كنت لا تعرفها! </qt>

en: New Sandbox Game
ar: لعبة معزولة جديدة

en: Start a new sandbox game
ar: ابدأ لعبة معزولة جديدة

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
ar: <qt> <p> في <b> اللعبة المعزولة </b> ،يعرض الحل في بداية اللعبة. هذا مفيد لفهم مبادئ اللعبة. </p> <p> ومع ذلك: بعد فترة ، لا يكون الأمر ممتعًا حقًا ويجب أن تحاول بدء لعبة حقيقية! </p> </qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
ar: تم!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
ar: <qt> <ul> <li> أولاً ، عليك وضع كل الكرات في الصندوق الأسود. لتخمين المواضع الصحيحة للكرات ومعرفة كيفية تفاعلها مع أشعة الليزر ، يجب استخدام أشعة الليزر الموضوعة حول الصندوق الأسود. </li> <li> <b> عندما تعتقد أنك انتهيت </b> ، يجب النقر هنا. </li> </ul> <p> لاحظ أنه لا يمكن النقر هنا إلا إذا قمت بوضع العدد الصحيح من الكرات. </p> </qt>

en: Give up the game
ar: تخلى عن اللعبة

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
ar: <qt> <p> اختر "<b> حل </b>" إذا كنت تريد التخلي عن اللعبة الحالية. سيعرض الحل. </p> <p> إذا وضعت كل الكرات ولا تريد الاستسلام ، اختر "تم!". </p> </qt>

en: Enable highlight under mouse
ar: مكّن التمييز تحت الفأرة

en: Move Down
ar: حرك للأسفل

en: Move Up
ar: حرك للأعلى

en: Move Left
ar: حرك لليسار

en: Move Right
ar: حرك لليمين

en: Switch Ball or Shoot Laser
ar: بدل الكرة أو أطلق الليزر

en: Switch Marker
ar: بدل المُعّلِم

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
ar: ملاحظة: يمكنك تغيير <br /> معلمات <br /> الألعاب المخصصة في <br /> إعدادات الحوار.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
ar[0]: أولًا، عليك عدم إزالة أي كرة من الصندوق الأسود.
ar[1]: أولًا، عليك إزالة كرة واحدة من الصندوق الأسود.
ar[2]: أولًا، عليك إزالة كرتان من الصندوق الأسود.
ar[3]: أولًا، عليك إزالة %1 كرات من الصندوق الأسود.
ar[4]: أولًا، عليك إزالة %1 كرة من الصندوق الأسود.
ar[5]: أولًا، عليك إزالة %1 كرة من الصندوق الأسود.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
ar: للتحقق مما إذا كنت قد خمنت مواقع الكرة بنجاح، انقر هنا!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
ar[0]: عليك عدم وضع أي كرة إضافية في الصندوق الأسود.
ar[1]: عليك وضع كرة إضافية في الصندوق الأسود.
ar[2]: عليك وضع كرتان إضافيتان في الصندوق الأسود.
ar[3]: عليك وضع %1 كرات إضافية في الصندوق الأسود.
ar[4]: عليك وضع %1 كرة إضافية في الصندوق الأسود.
ar[5]: عليك وضع %1 كرة إضافية في الصندوق الأسود.

en: Game over.
ar: اللعبة انتهت.

en: Game paused.
ar: اللعبة ألبثت!

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
ar: النقر فوق "تم!" هي الطريقة العادية للتحقق من مواضع الكرات في نهاية اللعبة. ومع ذلك ، ليس من الممكن في الدرس التعليمي إنهاء اللعبة قبل أن تصل إلى الخطوة الأخيرة. 
    يرجى الانتهاء أولا من الدرس التعليمي.

en: Check positions
ar: افحص الأماكن

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
ar: نتيجتك النهائية هي: %1. <br /> لقد أبليت بلاءً حسنًا!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
ar: لكنها لا تُحتسب <br /> لأنها <b> لمعزولة! </b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
ar: نتيجتك النهائية هي: %1. <br /> أعتقد أنك بحاجة إلى مزيد من التدريب.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
ar: للعبة متوقفة.<br />اضغط "%1" للإستئناف.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
ar: هل تريد أن تلغي اللعبة الحالية المخصصة و أن تبدأ بواحدة بموسطات جديدة؟

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
ar: ابدأ لعبة جديدة

en: Custom Game
ar: لعبة مخصصة

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
ar: عذرا، ربما لا يجب أن تستسلم في الدرس التعليمي.

en: Solve
ar: حل

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
ar: لقد وضعت كل الكرات. رائع! 
    يجب عليك الآن النقر فوق "تم!" لإنهاء اللعبة ومعرفة ما إذا كنت قد خمنت بشكل صحيح. 
    لذا ، هل تريد حقًا التخلي عن هذه اللعبة؟

en: Give up
ar: استسلم

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
ar[0]: يجب أن لا تضع كرة!
ar[1]: يجب أن تضع كرة!
ar[2]: يجب أن تضع كرتين!
ar[3]: يجب أن تضع %1 كرات!
ar[4]: يجب أن تضع %1 كرة!
ar[5]: يجب أن تضع %1 كرة!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
ar[0]: لم تقم بوضع شيء.
ar[1]: قمت بوضع %1.
ar[2]: قمت بوضع %1.
ar[3]: قمت بوضع %1.
ar[4]: قمت بوضع %1.
ar[5]: قمت بوضع %1.

en: Do you really want to give up this game?
ar: هل تريد فعلا أن تستسلم في هذه اللعبة؟

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
ar: ملاحظة: في الوضع المعزول<br /> يُعرض الحل مباشرة. <br /> استمتع بوقتك!

en: This will be the end of the current game!
ar: هذه ستكون نهاية اللعبة الحالية!

en: Start new game
ar: ابدأ لعبة جديدة

en: Score
ar: النتيجة

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
ar: <qt> <p> هذه هي <b> نتيجتك </b>. يجب أن تحاول الحصول على أقل قدر ممكن.</p> <p> تزداد النتيجة: <ul> <li> بمرور الوقت: <b> نقطة واحدة </b> في الثانية. </li> <li> باستخدام الليزر: <ul> <li > <b> ٣ نقاط </b> إذا اصطدم شعاع الليزر بكرة أو خرج عند نقطة الدخول ، </li> <li> <b> ٩ نقاط </b> إذا خرج عند نقطة دخول أخرى. </li> </ul> </li> </ul> </p> <p> تعيين نتيجتك <b> ٩٩٩ </b> في نهاية اللعبة إذا ارتكبت خطأً. </p> </qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
ar: <qt> <p> هذه <b> منطقة اللعبة الرئيسة </b>. </p> <ul> <li> <b> الصندوق الأسود </b> في المنتصف. </li> <li> على اليسار ، هناك <b> الكرات </b> التي يجب عليك وضعها فوق الصندوق الأسود. </li> <li> حول الصندوق الأسود ، هناك <b> ليزر </b> استبدالها بـ <b> معلومات التفاعل </b> إذا كنت تستخدمها. </li> </ul> </qt>

en: Tutorial
ar: درس تعليمي

en: Displays the progress of the tutorial.
ar: اعرض التقدم في الدرس التعليمي.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
ar: تصف ماذا يجب عليك أن تفعل لتصل الخطوة التالية من الدرس التلعيمي.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
ar: ال&سابق

en: Go back to the previous tutorial step.
ar: ارجع إلى الخطوة السابقة من التدريب.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
ar: ال&تالي

en: Go to the next tutorial step.
ar: اذهب إلى الخطوة التالية من التدريب.

en: Welcome!
ar: مرحبا!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
ar: هذا الدرس سوف يعلمك كيف تلعب الصندوق الأسود ك ، باستخدام مثال بسيط. <br /><br />نحن نلعب الصندوق الأسود على مربع ذو 6 أعمدة و 6 صفوف.  هذا المربع يحوي ثلاث كرات <b>مخفية</b> و محاطة ب24 مجس ليزري .<br /><br />الهدف هو <b>إيجاد مواضع الكرات.</b>

en: Click on "Next"
ar: انقر "التالي"

en: Black box principles
ar: قوانيين الصندوق الأسود

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
ar: الكرات غير مرئية ، لكن تستطيع أن تطلق شعاع الليزر في الصندوق من عدة نقاط و تلاحظ من أين يخرج الشعاع ، إذا خرج أصلا. <br /><br /> شعاع الليزر يتفاعل مع الكرات بعدة طرق.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
ar: رجاءا أن تنقر على مؤشر الليزر لتطلق الشعاع داخل الصندوق الأسود.

en: No interaction
ar: بدون تفاعل

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
ar: إذا لم يتفاعل شعاع مع أي كرة في الصندوق الأسود ، سوف يخرج من النقطة المقابلة لنقطة الدخول. <br /><br />مثال: افترض أن هناك 3 كرات في الصندوق كالمعروض. هذه الكرات لن تؤثر في شعاع الليزر "1".<br /><br /> كلما تقدمت اللعبة ، كل زوج من نقاط الدخول/الخروج  ستؤشر برقم مختلف.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
ar: الآن اطلق مؤشر الليزر لتكتشف أول نوع من التفاعل.

en: Hit
ar: ضربة

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
ar: التأثير المباشر على الكرة يسمى  "<b>ضربة</b>". الشعاع الذي يضرب كرة <b>لا</b> ينفذ من الصندوق الأسود. <br /><br /> مثال: الشعاع ربما يضرب كرة في الموضع المعروض ، لكن موقع الضربة تحديدا غير أكيد: هناك العديد من الإحتمالات الأخرى.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
ar: اطلق مؤشر الليزر لتكتشف النوع الثاني من التفاعل.

en: Simple deflection
ar: انحراف بسيط

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
ar: التفاعل الذي لا يضرب فيه الشعاع كرة ، ولكن يستهدف أحد جوانبها ، يسمى  "<b>انحراف</b>". زاوية الإنحراف الشعاع دائما <b>90 درجة</b>.<br /><br />مثال: الكرة المعروضة ستحرف الشعاع "2" للأعلى ، كما هو معروض، ولكن هذا <b>ليس</b> كل الإحتمالات.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
ar: انقر "التالي" لترى مجموعة أخرى من مواضع الكرات التي تحرف شعاع الليزر كما هو معروض.

en: Several deflections
ar: انحرافات متعددة

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
ar: كما ترى ، يمكن أن تكون التفاعلات داخل الصندوق الأسود صعبة نوعا ما! <br /> شعاع الليزر الذي دخل و خرج من المكان "2" ربما انحرف بواسطة هذه التشكيلة من ثلاث كرات.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
ar: اطلق مؤشر الليزر لتكتشف نوع أخر من النتائج.

en: Reflection
ar: انعكاس

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
ar: إذا ترك شعاع الليزر الصندوق الأسود من <b>نقطة الدخول</b> ، فإنه نعكس للوراء داخل الصندوق الأسود. <br /><br /> مثال: قمنا بوضع كرتين من أجلك في تشكيلة ستؤدي إلى مثل هذا الإنعكاس.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
ar: اطلق مؤشر الليزر و انظر إلى حالة أخرى من الإنعكاس للوراء.

en: Special reflection
ar: انعكاس خاص

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
ar: إذا كانت الكرة <b>عند حافة الصندوق</b> (وليس بقربها كرة أخرى) ، فإن الشعاع الموجه داخل الصندوق الأسود بجانبها مباشرة سوف يسبب انعكاس للوراء. <br /><br /> مثال: التشكيلة المعروضة يمكن أن تسبب انعكاس للوراء.

en: Nearly done. Click on "Next".
ar: تقريبا انتهى. انقر "التالي".

en: Marker for "free position"
ar: مؤشر لـ "موضع خالي"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
ar: نحن متأكدون بأنه لا يوجد كرات في أول عمودين .  إذا كان هناك شيء ، فإن الشعاع الداخل من الموضع "1"  سيضرب كرة أو سينحرف بواسطة كرة موجودة داخل العمود الثاني. يمكنك أن تؤشر "موضع خالي" بواسطة نقرة الفأرة يمنى (انظر أيضا اختصارات لوحة المفاتيح). <br /><br /> مثال: هناك 12 مؤشر داخل أول عمودين.

en: Click on "Next".
ar: انقر على "التالي" .

en: Marking balls
ar: تأشير كرات

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
ar: عند الانتهاء من تحديد مكان الكرة، يرجى استخدام زر الفأرة الأيسر لتعليمها. لإزالة علامة الكرة، استخدم زر الفأرة الأيسر مرة أخرى. آخر نصيحة: إذا لم تكن متأكدًا من المكان ، فيمكنك استخدام النقر بزر الفأرة الأيمن على الكرة لتعليمها على أنها "غير متأكد". (راجع أيضًا اختصارات لوحة المفاتيح.) <br /><br />مثال: لقد حددنا موضعًا واحدًا على أنه مؤكد والآخر غير متأكد.

en: Let us play!
ar: دعنا نلعب!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
ar: <b>مبارك عليك!</b> أنت تعرف الآن <b>كل قواعد</b> الصندوق الاسود ك.  <br /><br /><b> يمكنك أن تبدأ باللعب.</b> حاول أن تنهي هذه اللعبة التعليمية بنفسك! <br /><br /> معلومة: قمنا بإرسال اشعاعات كافية لتستنتج أماكن ثلاث كرات بشيء من التأكيد. بالطبع يمكنك أن تستخدم المزيد من  الطلقات إذا احتجت.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
ar: أنهي وضع الكرات وانقر على "تم!" عندما تنجز!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
ar: ملف السمة الحالية لعناصر الرسومات . (ملف SVGZ مع المسار و لاحقة الملف)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
ar: عدد الكرات لمستوى الصعوبة المخصص

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
ar: عدد أعمدة اللوحة لمستوى الصعوبة المخصص

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
ar: عدد صفوف اللوحة لمستوى الصعوبة المخصص

en: KBlackBox
ar: الصندوق الأسود ك

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
ar: اعثر على الكرات المخبأة في الصندوق الأسود بإطلاق أشعة الليزر!

en: Developer of version 0.4.
ar: مطور النسخة 0.4 .

en: Original developer
ar: المطور الأصلي

en: Artist
ar: الفنان
