kblackbox - en to bg translation catalogue (95 entries)

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 1 and 99]
en:  ball |  balls
bg[0]:  топка
bg[1]:  топки

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  column |  columns
bg[0]:  колона
bg[1]:  колони

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  row |  rows
bg[0]:  редица
bg[1]:  редици

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
bg: Конфигурируем

[ctx: @action]
en: Start Tutorial
bg: Начало на обучение

[ctx: @info:tooltip]
en: Start tutorial
bg: Начало на обучение

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
bg: <qt><b>Обучението</b> е бърз, приятелски настроен за потребителя, интерактивен начин да научите правилата на играта. Стартирайте го, ако не сте наясно с тях!</qt>

[ctx: @action]
en: New Sandbox Game
bg: Нова игра в пясъчника

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new sandbox game
bg: Започнете нова игра в пясъчника

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
bg: <qt><p>При <b>играта в пясъчника</b>, решението е показано още в началото. Това ще ви бъде от полза при запознаването с принципите на играта.</p><p>Обаче: след известно време този начин омръзва и е препоръчително да дадете начало на истинска игра!</p></qt>

[ctx: @action the last action of a game to check the result, when the user is done]
en: Done!
bg: Готово!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
bg: <qt><ul><li>Първо трябва да разположите всички топки върху черната кутия. За да отгатнете правилните позиции на топките и за да видите как взаимодействат с лазерните лъчи, трябва да използвате лазерите, разположени около черната кутия.</li><li><b>Когато сметнете, че сте готови</b>, трябва да щракнете тук.</li></ul><p>Обърнете внимание, че е възможно да щракнете тук единствено ако сте разположили  правилния брой топки.</p></qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: Give up the game
bg: Прекратяване играта

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
bg: <qt><p>Изберете "<b>Решение</b>", ако искате да прекратите текущата игра. Решението ще ви бъде показано.</p><p>Ако сте разположили всички топки и не желаете да се откажете, изберете "Готово!".</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: Enable Highlight under Mouse
bg: Активиране на подчертаването под мишката

[ctx: @action]
en: Move Down
bg: Придвижване надолу

[ctx: @action]
en: Move Up
bg: Придвижване нагоре

[ctx: @action]
en: Move Left
bg: Придвижване наляво

[ctx: @action]
en: Move Right
bg: Придвижване надясно

[ctx: @action]
en: Switch Ball or Shoot Laser
bg: Подмяна на топка или изстрел с лазер

[ctx: @action]
en: Switch Marker
bg: Подмяна на маркер

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
bg: Забележка: Можете да променяте<br />параметрите на<br />потребителските игри в<br />диалога с настройките.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
bg[0]: Първо трябва да премахнете 1 топка от черната кутия.
bg[1]: Първо трябва да премахнете %1 топки от черната кутия.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
bg: За да проверите дали сте отгатнали успешно позициите на топките, щракнете тук!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
bg[0]: Трябва да поставите още 1 топка в черната кутия.
bg[1]: Трябва да поставите още %1 топки в черната кутия.

en: Game over.
bg: Край на играта.

en: Game paused.
bg: Играта е спряна.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
bg: Щракването върху "Готово!" е обичайният начин, по който можете да проверите позициите на топките в края на играта. Обучението обаче не може дa приключи играта, преди да сте достигнали последната стъпка.
    Моля, първо завършете обучението.

[ctx: @title:window]
en: Check Positions
bg: Проверяване на позициите

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
bg: Вашият краен резултат е: %1.<br />Справихте се наистина добре!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
bg: Но не се брои<br />защото <b>се намирате в пясъчника!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
bg: Вашият краен резултат е: %1.<br />Явно ви трябва повече практика.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
bg: Играта е спряна.<br />Натиснете "%1", за да я подновите.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
bg: Желаете ли да прекратите текущата потребителска игра и да започнете нова с новите параметри?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
bg: Започване на нова игра

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
bg: Потребителска игра

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
bg: За съжаление не можете да прекратявате по време на обучението.

[ctx: @title:window]
en: Solve
bg: Решение

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
bg: Разположихте всички топки. Отлично!
    Сега трябва да щракнете върху "Готово!", за да приключите играта и за да проверите дали сте отгатнали правилно.
    И така, наистина ли желаете да се откажете от тази игра?

[ctx: @action:button]
en: Give Up
bg: Прекратяване

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
bg[0]: Трябва да разположите %1 топка!
bg[1]: Трябва да разположите %1 топки!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
bg[0]: Разположихте %1.
bg[1]: Разположихте %1.

en: Do you really want to give up this game?
bg: Наистина ли желаете да прекратите тази игра?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
bg: ЗАбележка: в режим на игра в пясъчника<br />решението вече е показано.<br />Забавлявайте се!fun!

en: This will be the end of the current game!
bg: Това ще бъде краят на текущата игра!

en: Score
bg: Резултат

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
bg: <qt><p>Това е <b>вашият резултат</b>. Постарайте се да постигнете възможно най-ниския.</p><p>Резултатът се увеличава:<ul><li>с времето: <b>1 точка</b> в секунда.</li><li>при употреба на лазери::<ul><li><b>3 точки</b> ако лазерният лъч докосне топка или излезе от входна точка,</li><li><b>9 точки</b> ако излезе от друга входна точка.</li></ul></li></ul></p><p>Ако допуснете грешка, резултатът ви в края на играта ще стане <b>999</b>.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
bg: <qt><p>Това е <b>основната игрова област</b>.</p><ul><li><b>Черната кутия</b> е в центъра.</li><li>Вляво са <b>топките</b>, които трябва да разположите върху черната кутия.</li><li>Около черната кутия са <b>лазерите</b>, които се заместват от <b>интерактивна информация</b>, ако ги използвате.</li></ul></qt>

[ctx: @title:group]
en: Tutorial
bg: Обучение

en: Displays the progress of the tutorial.
bg: Показва напредъка в режим обучение.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
bg: Описва какво трябва да направите, за да продължите в следващата фаза на обучението.

[ctx: @action:button Previous tutorial step]
en: &Previous
bg: &Предишна

en: Go back to the previous tutorial step.
bg: Отидете на предишната фаза от обучението.

[ctx: @action:button Next tutorial step]
en: &Next
bg: &Следваща

en: Go to the next tutorial step.
bg: Отидете на следващата фаза от обучението.

en: Welcome!
bg: Добре дошли!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
bg: Режимът на обучение ще ви запознае с играта в KBlackBox посредством прости примери.<br /><br />Използваме квадратна черна кутия с 6 колони и 6 редици. Във вътрешността й са <b>скрити</b> 3 топки и е заобиколена от 24 лазерни сонди.<br /><br />Целта е да <b>откриете къде са разположени топките.</b>

en: Click on "Next"
bg: Щракнете върху "Следваща"

en: Black box principles
bg: Принципи на черната кутия

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
bg: Топките не се виждат, но можем да изстрелваме лазерни лъчи в кутията от различни входни точки, за да открием дали лазерните лъчи напускат кутията, и ако го правят, откъде излизат.<br /><br />Лазерните лъчи взаимодействат с топките по различни начини.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
bg: Моля, щракнете върху отбелязания лазер, за да изстреляте лъч в черната кутия.

en: No interaction
bg: Няма взаимодействие

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
bg: Ако лазерният лъч не влезе във взаимодействие с която и да е топка в черната кутия, той излиза от другата страна на входната точка.<br /><br />Пример: Да предположим, както е показано, че в кутията имаме 3 топки. Те няма да променят посоката на лазерен лъч "1".<br /><br />С напредването на играта всяка входна/изходна точка бива отбелязана с различен номер.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
bg: А сега стреляйте с отбелязания лазер, за да се запознаете с първия вид взаимодействие.

en: Hit
bg: Попадение

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
bg: Директната среща с топка се нарича "<b>попадение</b>". Лъчът, който попада върху дадена топка <b>не</b> излиза от черната кутия.<br /><br />Пример: Лъчът може да е попаднал върху топка на показаната позиция, но точното разположение на попадението не е сигурно: Съществуват много други възможности.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
bg: Стреляйте с отбелязания лазер, за да се запознаете с втория вид взаимодействие.

en: Simple deflection
bg: Просто отразяване

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
bg: Взаимодействието на лъч, който не попада наистина в топка, но се отклонява встрани от нея, се нарича "<b>отразяване</b>". Ъгълът на отразяване на лъча винаги е <b>90 градуса</b>.<br /><br />Пример: Показаната топка би отразила лъч "2" нагоре, както е демонстрирано, но това <b>не</b> е единствената възможност.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
bg: Щракнете върху "Следваща", за да се запознаете с друга комбинация от разположени топки, която отразява лазерния лъч, както е демонстрирано.

en: Several deflections
bg: Няколко отразявания

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
bg: Както виждате, взаимодействията в черната кутия могат да се окажат доста сложни!<br />Лазерен лъч, който влиза и излиза от позициите "2", може да е бил отразен от тази конфигурация от 3 топки.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
bg: Стреляйте с отбелязания лазер, за откриете друг вид резултат.

en: Reflection
bg: Отразяване

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
bg: Ако лазерният лъч напусне черната кутия <b>от входната точка</b>, той е бил отразен в обратната посока в черната кутия.<br /><br />Пример: За ваше удобство сме разположили 2 топки, чиято конфигурация би довела до такова отразяване.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
bg: Стреляйте с отбелязания лазер, за да се запознаете с друг случай на отразяване в обратна посока.

en: Special reflection
bg: Специално отразяване

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
bg: Ако дадена топка се намира <b>в края на кутията</b> (без в близост до нея да има друга топка), лъч, който е насочен в черната кутия директно към нея, става обект на обратно отражение.<br /><br />Пример: Показаната конфигурация може да предизвика обратно отражение.

en: Nearly done. Click on "Next".
bg: Почти приключихме. Щракнете върху "Следваща".

en: Marker for "free position"
bg: Маркер за "свободна позиция".

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
bg: Сигурни сме, че в първите две колони няма топки. Ако имаше каквито и да е, лъчът, влизащ от позиция "1", би попаднал върху топка или би бил отразен от топка в колона 2. Можете да маркирате "свободна позиция" с десния бутон на мишката (запознайте се още и с бързите клавишни комбинации).<br /><br />Пример: В първите 2 колони има 12 маркера.

en: Click on "Next".
bg: Щракнете върху "Следваща".

en: Marking balls
bg: Маркиране на топки

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
bg: Когато откриете къде се намира дадена топка, моля, използвайте левия бутон на мишката, за да я маркирате. За да премахнете този вид маркировка, отново използвайте левия бутон на мишката. Последен съвет: ако не сте сигурни за някоя позиция, можете да използвате десния клавиш на мишката, за да я маркирате като "несигурна". (Запознайте се с бързите клавишни комбинации.)<br /><br />Пример: Маркирали сме една позиция като сигурна и една като несигурна.

en: Let us play!
bg: Да поиграем!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
bg: <b>Поздравления!</b> Вече сте запознати с <b>всички правила</b> на KBlackBox.<br /><br /><b>Можете да започнете да играете.</b> Опитайте да завършите режима на обучение сами!<br /><br />Съвет: Изстреляли сме достатъчно лъчи, за да отгатнем по логически път позициите на 3 топки със сигурност. Разбира се, ако е необходимо, можете да произведете още няколко изстрела.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
bg: Завършете поставянето на топките и щракнете върху "Готово!", когато сте готови!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
bg: Файл с графични елементи за текущата тема. (SVGZ файл с път и файлово разширение)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
bg: Брой топки за потребителско ниво на трудност

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
bg: Брой колони върху дъската за потребителско ниво на трудност

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
bg: Брой редове върху дъската за потребителско ниво на трудност

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
bg: Открийте топките, скрити в черната кутия, като стреляте с лазерни лъчи!

en: Developer of version 0.4.
bg: Разработчик на версия 0.4.

en: Original developer
bg: Първоначален разработчик

en: Artist
bg: Художник
