kblackbox - en to ca@valencia translation catalogue (95 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
ca@valencia[0]:  bola
ca@valencia[1]:  boles

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
ca@valencia[0]:  columna
ca@valencia[1]:  columnes

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
ca@valencia[0]:  fila
ca@valencia[1]:  files

en: Start Tutorial
ca@valencia: Inicia una partida d'aprenentatge

en: Start tutorial
ca@valencia: Inicia una partida d'aprenentatge

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
ca@valencia: <qt>La <b>partida d'aprenentatge</b> és una manera fàcil i interactiva d'aprendre les regles del joc. Inicia-la si no les coneixes!</qt>

en: New Sandbox Game
ca@valencia: Partida nova en l'entorn de proves

en: Start a new sandbox game
ca@valencia: Inicia una partida nova en l'entorn de proves

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
ca@valencia: <qt><p>En una <b>partida en l'entorn de proves</b>, la solució es dibuixa des del començament. Açò és útil per a comprendre les normes del joc.</p><p>De totes maneres, després d'una estona no és tan divertit, llavors hauríeu de començar una partida real!</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
ca@valencia: Fet!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
ca@valencia: <qt><ul><li>Primer, heu de posar totes les boles en el quadro negre. Per a deduir les posicions correctes de les boles i veure com reaccionen als feixos làser, haureu d'utilitzar els làsers que estan posicionats al voltant del quadro negre.</li><li><b>Quan creieu que heu acabat</b>, cliqueu ací.</li></ul><p>Cal tindre en compte que només és possible clicar ací si heu emplaçat el nombre correcte de boles.</p></qt>

en: Give up the game
ca@valencia: Renúncia de la partida

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
ca@valencia: <qt><p>Escolliu «<b>Resol</b>» si voleu renunciar de la partida actual. Es mostrarà la solució.</p><p>Si heu emplaçat totes les boles però no voleu renunciar, escolliu «Fet!».</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
ca@valencia: Habilita el ressaltat davall el ratolí

en: Move Down
ca@valencia: Mou avall

en: Move Up
ca@valencia: Mou amunt

en: Move Left
ca@valencia: Mou a l'esquerra

en: Move Right
ca@valencia: Mou a la dreta

en: Switch Ball or Shoot Laser
ca@valencia: Escolliu bola o tir làser

en: Switch Marker
ca@valencia: Escolliu un marcador

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
ca@valencia: Nota: Podeu canviar<br />els paràmetres de les<br />partides personalitzades<br />en el diàleg de configuració.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
ca@valencia[0]: Primer, heu de traure 1 bola del quadro negre.
ca@valencia[1]: Primer, heu de traure %1 boles del quadro negre.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
ca@valencia: Per a assegurar-vos que s'ha endevinat correctament la posició de les boles, cliqueu ací!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
ca@valencia[0]: Heu d'emplaçar 1 bola més en el quadro negre.
ca@valencia[1]: Heu d'emplaçar %1 boles més en el quadro negre.

en: Game over.
ca@valencia: S'ha acabat la partida.

en: Game paused.
ca@valencia: Joc en pausa.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
ca@valencia: La manera normal d'assegurar les posicions de les boles al final de la partida és clicant «Fet!». De totes maneres, en la partida d'aprenentatge no és possible acabar-la abans que s'haja arribat a l'últim pas.
    Per favor, acabeu primer la partida d'aprenentatge.

en: Check positions
ca@valencia: Marca les posicions

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
ca@valencia: La vostra puntuació final és: %1<br />Ho heu fet realment bé!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
ca@valencia: Però no compta<br />perquè <b>esta és una partida en l'entorn de proves!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
ca@valencia: La vostra puntuació final és: %1.<br />Em pareix que vos cal practicar més.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
ca@valencia: Joc en pausa.<br />Premeu «%1» per a continuar.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
ca@valencia: Voleu cancel·lar la partida personalitzada actual i començar-ne una de nova amb els paràmetres nous?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
ca@valencia: Comença una partida nova

en: Custom Game
ca@valencia: Partida personalitzada

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
ca@valencia: Ho sentim, no podeu eixir durant la partida d'aprenentatge.

en: Solve
ca@valencia: Resol

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
ca@valencia: Heu emplaçat totes les boles. Magnífic!
    Ara heu de clicar en «Fet!» per a acabar el joc i comprovar si ho heu fet correctament.
    Llavors, segur que voleu abandonar esta partida?

en: Give up
ca@valencia: Renuncio

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
ca@valencia[0]: Heu d'emplaçar %1 bola!
ca@valencia[1]: Heu d'emplaçar %1 boles!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
ca@valencia[0]: Heu emplaçat %1.
ca@valencia[1]: Heu emplaçat %1.

en: Do you really want to give up this game?
ca@valencia: Segur que voleu deixar esta partida?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
ca@valencia: Nota: en el mode de l'entorn de proves,<br />la solució ja està dibuixada.<br/>Divertiu-vos!

en: This will be the end of the current game!
ca@valencia: Açò serà el final d'esta partida!

en: Start new game
ca@valencia: Comença una partida nova

en: Score
ca@valencia: Puntuació

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
ca@valencia: <qt><p>Esta és <b>la vostra puntuació</b>. Heu d'intentar traure la més xicoteta que pugueu.</p><p>La puntuació s'incrementa:<ul><li>amb el temps: <b>1 punt</b> per segon.</li><li>amb l'ús de làsers:<ul><li><b>3 punts</b> si el feix làser impacta amb una bola o ix pel punt d'entrada,</li><li><b>9 punts</b> si existix en un altre punt d'entrada.</li></ul></li></ul></p><p>Si cometeu algun error, la vostra puntuació serà <b>999</b> al final de la partida.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
ca@valencia: <qt><p>Esta és l'<b>àrea principal de joc</b>. </p><ul><li>El <b>quadro negre</b> està al centre.</li><li>A l'esquerra, hi ha les <b>boles</b> que heu d'emplaçar dins el quadro negre.</li><li>Al voltant del quadro negre hi ha <b>làsers</b> que si els utilitzeu són substituïts per <b>informació interactiva</b>.</li></ul></qt>

en: Tutorial
ca@valencia: Partida d'aprenentatge

en: Displays the progress of the tutorial.
ca@valencia: Mostra el progrés de la partida d'aprenentatge.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
ca@valencia: Descriu el que heu de fer per a passar al següent pas de la partida d'aprenentatge.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
ca@valencia: &Anterior

en: Go back to the previous tutorial step.
ca@valencia: Va arrere fins al pas anterior en la partida d'aprenentatge.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
ca@valencia: &Següent

en: Go to the next tutorial step.
ca@valencia: Avança fins al pas següent en la partida d'aprenentatge.

en: Welcome!
ca@valencia: Us donem la benvinguda!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
ca@valencia: Esta partida d'aprenentatge vos ensenyarà com jugar a KBlackBox fent servir un exemple senzill.<br /><br />Estem jugant amb un quadro negre de 6 columnes i 6 files. Té 3 boles <b>amagades</b> dins i 24 làsers al voltant.<br /><br />La finalitat és <b>trobar les posicions de les boles.</b>

en: Click on "Next"
ca@valencia: Cliqueu en «Següent»

en: Black box principles
ca@valencia: Principis del quadro negre

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
ca@valencia: Les boles no són visibles, però podem disparar feixos làser dins el quadro per diferents punts d'entrada i observar si els feixos làser n'ixen, i si n'ixen, per on ho fan.<br /><br />Els feixos làser interactuen amb les boles de diferents maneres.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
ca@valencia: Per favor, cliqueu sobre el làser marcat per a disparar un feix contra el quadro negre.

en: No interaction
ca@valencia: Sense interacció

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
ca@valencia: Si un feix làser no interactua amb cap bola en el quadro negre, eixirà pel punt oposat al punt d'entrada.<br /><br />Exemple: suposeu que tenim 3 boles en el quadro, com es mostra. No afectaran el feix làser «1».<br /><br />Mentre el joc progressa, cada parella de punts d'entrada/eixida és marcat amb un número diferent.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
ca@valencia: Ara dispareu el làser marcat per a descobrir el primer tipus d'interacció.

en: Hit
ca@valencia: Impacte

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
ca@valencia: Un impacte directe sobre una bola s'anomena «<b>impacte</b>». Un feix que xoca amb una bola <b>no</b> ix del quadro negre.<br /><br />Exemple: El feix podria haver xocat amb una bola a la posició mostrada, però la posició exacta de l'impacte no és segura: Hi ha altres possibilitats.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
ca@valencia: Dispareu el làser marcat per a descobrir el segon tipus d'interacció.

en: Simple deflection
ca@valencia: Desviat simple

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
ca@valencia: La interacció d'un feix que no impacta exactament amb una bola, però toca el costat d'una, s'anomena «<b>desviament</b>». L'angle de desviament del feix és sempre de <b>90 graus</b>. <br /><br />Exemple: La bola mostrada podria desviar el feix «2» cap amunt, com es mostra, però esta <b>no</b> és l'única possibilitat.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
ca@valencia: Cliqueu en «Següent» per a veure una altra combinació de boles que desvien el feix làser com es mostra.

en: Several deflections
ca@valencia: Diversos desviats

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
ca@valencia: Com podeu veure, les interaccions dins del quadro negre són una mica complicades!<br />Un feix làser entrant i eixint a les posicions «2» pot haver estat desviat per esta combinació de 3 boles.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
ca@valencia: Dispareu el làser marcat per a descobrir un resultat d'un altre tipus.

en: Reflection
ca@valencia: Reflectit

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
ca@valencia: Si el feix làser ix del quadro negre <b>en el punt d'entrada</b>, és perquè ha sigut reflectit cap arrere dins del quadro negre.<br /><br />Exemple: Hem emplaçat 2 boles en una disposició que vos duria a esta situació.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
ca@valencia: Dispareu el làser marcat per a veure un altre cas de reflectit.

en: Special reflection
ca@valencia: Reflectit especial

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
ca@valencia: Si una bola es troba <b>a la vora del quadro</b> (amb cap altra bola a prop), un feix que apunta directament contra el quadro negre encara causarà un reflectit cap arrere.<br /><br />Exemple: La configuració mostrada pot causar un reflectit cap arrere.

en: Nearly done. Click on "Next".
ca@valencia: Quasi acabat. Cliqueu en «Següent».

en: Marker for "free position"
ca@valencia: Marcador per a «posició lliure»

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
ca@valencia: Estem segurs que no hi ha cap bola en les 2 primeres columnes. Si n'hi haguera, el feix que entra per la posició «1» impactaria alguna bola o seria desviat per una bola en la columna 2. Podeu marcar una «posició lliure» fent clic dret (vegeu també les dreceres de teclat).<br /><br />Exemple: Hi ha 12 marcadors en les primeres 2 columnes.

en: Click on "Next".
ca@valencia: Cliqueu en «Següent».

en: Marking balls
ca@valencia: Marcant les boles

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
ca@valencia: Quan hàgeu deduït on es troba la bola, feu ús del botó esquerre del ratolí per a marcar-ho. Per a traure una marca de bola, utilitzeu el botó esquerre de nou. Últim consell: Si no segur de la posició, podeu utilitzar el clic dret damunt d'una bola per a marcar-la com a «no segura» (vegeu també les dreceres de teclat).<br /><br />Exemple: Hem marcat una posició com a segura i una altra com a no segura.

en: Let us play!
ca@valencia: Juguem!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
ca@valencia: <b>Felicitats!</b> Ara sabeu <b>totes les regles</b> de KBlackBox.<br /><br /><b>Ja podeu començar a jugar.</b> Intenteu acabar la partida d'aprenentatge per vosaltres mateixos!<br /><br />Ajuda: Hem posat suficients feixos per a deduir les posicions de les 3 boles amb certesa. Per descomptat, podeu fer-ne servir més si ho creieu necessari.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
ca@valencia: Cliqueu en «Fet!» quan hàgeu acabat de col·locar les boles!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
ca@valencia: Fitxer amb el tema actual dels elements gràfics (fitxer SVGZ amb camí i extensió de fitxer)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
ca@valencia: Nombre de boles per al nivell personalitzat

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
ca@valencia: Nombre de columnes del tauler per al nivell de dificultat personalitzat

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
ca@valencia: Nombre de files del tauler per al nivell de dificultat personalitzat

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
ca@valencia: Busqueu les boles amagades en el quadro negre disparant feixos làser!

en: Developer of version 0.4.
ca@valencia: Desenvolupador de la versió 0.4.

en: Original developer
ca@valencia: Desenvolupador original

en: Artist
ca@valencia: Artista
