kblackbox - en to cs translation catalogue (96 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
cs[0]:  kulička
cs[1]:  kuličky
cs[2]:  kuliček

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
cs[0]:  sloupec
cs[1]:  sloupce
cs[2]:  sloupců

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
cs[0]:  řádek
cs[1]:  řádky
cs[2]:  řádků

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
cs: Nastavitelné

en: Start Tutorial
cs: Spustit výuku

en: Start tutorial
cs: Spustit výuku

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
cs: <qt><b>Výuka</b> je rychlý, k uživateli přátelský a interaktivní způsob, jak se naučit pravidlům hry. Pokud je neznáte, spusťte si ji!</qt>

en: New Sandbox Game
cs: Nové "pískoviště"

en: Start a new sandbox game
cs: Spustit novou hru v "pískovišti"

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
cs: <qt><p>V <b>pískovišti</b> je řešení zobrazeno na začátku hry. To je užitečné pro pochopení podstaty hry.</p><p>Avšak: po chvíli už to skutečně není zábava a měl byste tedy zkusit zahájit opravdovou hru!</p> </qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
cs: Hotovo!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
cs: <qt><ul><li>Nejprve musíte umístit všechny kuličky do černé krabice. Abyste odhadli správná místa kuliček a viděli, jaká je jejich interakce s laserovými paprsky, měli byste použít lasery, které jsou umístěny kolem krabice.</li><li><b>Když už si myslíte, že jste hotovi</b>, měli byste kliknout sem.</li></ul><p>Všimněte si, že sem je možné kliknout až tehdy, když jste umístili správný počet kuliček.</p> </qt>

en: Give up the game
cs: Vzdát hru

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
cs: <qt><p>Vyberte "<b>Vyřešit</b>" pokud hodláte vzdát současnou hru. Bude zobrazeno řešení.</p><p>Jestliže jste umístili všechny kuličky a nepřejete si to vzdávat, zvolte "Hotovo!".</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
cs: Povolit zvýraznění pod kurzorem

en: Move Down
cs: Přesunout dolů

en: Move Up
cs: Přesunout nahoru

en: Move Left
cs: Přesunout doleva

en: Move Right
cs: Přesunout doprava

en: Switch Ball or Shoot Laser
cs: Přepnout míček nebo vystřelit laser

en: Switch Marker
cs: Přepnout značku

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
cs: Poznámka: Můžete změnit<br />parametry<br />vlastních her v dialogu<br />Nastavení.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
cs[0]: Nejprve potřebujete z černé krabice odstranit jednu kuličku.
cs[1]: Nejprve potřebujete z černé krabice odstranit %1 kuličky.
cs[2]: Nejprve potřebujete z černé krabice odstranit %1 kuliček.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
cs: Abyste si ověřili, že jste polohy kuliček odhadli úspěšně, klikněte sem!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
cs[0]: Potřebujete do černé krabice umístit jednu kuličku navíc.
cs[1]: Potřebujete do černé krabice umístit %1 kuličky navíc.
cs[2]: Potřebujete do černé krabice umístit %1 kuliček navíc.

en: Game over.
cs: Hra skončena.

en: Game paused.
cs: Hra pozastavena.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
cs: Kliknutí na "Hotovo" je obvyklý způsob, jak ověřit polohy kuliček na konci hry. Nicméně v režimu výuky není možné hru ukončit před dosažením posledního kroku.
    Prosím, nejprve dokončete výuku.

en: Check positions
cs: Zkontrolovat umístění

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
cs: Vaše konečný výsledek je: %1<br />Vedli jste si velmi dobře!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
cs: Ale to se nepočítá, <br />protože <b>je to pískoviště!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
cs: Váš konečný výsledek je: %1.<br />Potřebujete se ještě více pocvičit.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
cs: Hra pozastavena.<br />Stiskněte "%1" k pokračování.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
cs: Přejete si zrušit nynější vlastní hru a začít novou s novými parametry?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
cs: Spustit novou hru

en: Custom Game
cs: Vlastní hra

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
cs: Bohužel, během výuky se nemůžete vzdát.

en: Solve
cs: Vyřešit

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
cs: Umístil jste všechny kuličky. Skvělé!
    Nyní byste měli kliknout na "Hotovo", abyste hru ukončili, a ověřit, zda jste hádali správně.
    Takže, opravdu si přejete tuto hru vzdát?

en: Give up
cs: Vzdát

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
cs[0]: Měli byste umístit %1 kuličky
cs[1]: Měli byste umístit %1 kuličky
cs[2]: Měli byste umístit %1 kuliček

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
cs[0]: Umístili jste %1 kuličku
cs[1]: Umístili jste %1 kuličky
cs[2]: Umístili jste %1 kuliček

en: Do you really want to give up this game?
cs: Opravdu si přejete vzdát tuto hru?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
cs: Poznámka: V režimu pískoviště <br />je řešení již zobrazeno.<br />Užijte si to!

en: This will be the end of the current game!
cs: To znamená konec nynější hry!

en: Start new game
cs: Spustit novou hru

en: Score
cs: Výsledek

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
cs: <qt><p>Toto je <b>váš výsledek</b>. Měli byste se pokusit dosáhnout nejnižšího možného.</p><p>Výsledek roste:<ul><li>s časem: <b>o 1 bod</b> za sekundu.</li><li>s každým použitím laserů:<ul><li><b>o 3 body</b> pokud laserový paprsek zasáhne kuličku nebo vyjde vstupním bodem,</li> <li><b>o 9 bodů</b> pokud vyjde jiným vstupním bodem.</li></ul></li></ul></p><p>Váš výsledek je na konci hry nastaven na <b>999</b> pokud uděláte chybu.</p> </qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
cs: <qt><p>Toto je <b>hlavní herní oblast</b>.</p><ul><li><b>Černá krabice</b> je ve středu.</li><li>Nalevo jsou <b>kuličky</b>, které musíte rozmístit v černé krabici.</li><li>Okolo černé krabice jsou <b>lasery</b>, jež jsou, když je použijete, nahrazeny <b>informacemi o svém působení</b>.</li></ul></qt>

en: Tutorial
cs: Výuka

en: Displays the progress of the tutorial.
cs: Zobrazí postup ve výuce.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
cs: Popisuje, co máte udělat, abyste se dostali k následujícímu kroku ve výuce.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
cs: &Předchozí

en: Go back to the previous tutorial step.
cs: Jít zpět k předchozímu kroku ve výuce.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
cs: &Následující

en: Go to the next tutorial step.
cs: Jít k následujícímu kroku ve výuce.

en: Welcome!
cs: Vítejte!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
cs: Tato výuka vás na jednoduchém příkladu naučí, jak hrát KBlackBox. <br /><br />Hrajeme se čtvercovou černou krabicí sestávající z 6 sloupců a z 6 řádků. Tři kuličky jsou <b>skryté</b> uvnitř a 24 laserových snímačů je kolem.<br /><br />Cílem je <b>najít stanoviště kuliček.</b>

en: Click on "Next"
cs: Klikněte na "Následující"

en: Black box principles
cs: Pravidla černé krabice

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
cs: Kuličky není vidět, ale můžeme do krabice na různých vstupních bodech vystřelit laserové paprsky a pozorovat, zda laserové paprsky opouštějí krabici, a pokud tak učiní, kudy vycházejí.<br /><br />Laserové paprsky se s kuličkami vzájemně ovlivňují nejrůznějšími způsoby.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
cs: Prosím, klikněte na označený laser, abyste vystřelili paprsek do černé krabice.

en: No interaction
cs: Žádné vzájemné působení

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
cs: Pokud se laserový paprsek vzájemně neovlivňuje s žádnou kuličkou v černé krabici, vychází ven v bodě, který je naproti vstupnímu bodu.<br /><br />Příklad: Předpokládejme, že máme 3 kuličky v krabici, jak je to nyní ukázáno. Neovlivní laserový paprsek "1".<br /><br />Jak hra postupuje, každá dvojice vstupních/výstupních bodů je označena jiným číslem.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
cs: Nyní vystřelte označený laser, abyste objevili první druh vzájemného působení.

en: Hit
cs: Zásah

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
cs: Přímý dopad na kuličku se nazývá "<b>zásah</b>". Paprsek, který zasáhne kuličku se <b>nevynoří</b> z černé krabice.<br /><br />Příklad: Paprsek mohl kuličku zasáhnout ve znázorněné poloze, ale přesné místo zásahu je nejisté: Je zde mnoho dalších možností.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
cs: Vystřelte označený laser, abyste objevili druhý druh vzájemného působení.

en: Simple deflection
cs: Jednoduché vychýlení

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
cs: Vzájemné působení paprsku, který ve skutečnosti kuličku nezasáhne, ale je zaměřen na jednu její stranu, se nazývá "<b>vychýlení</b>". Úhel vychýlení paprsku je vždy <b>90 stupňů</b>.<br /><br />Příklad: Znázorněná kulička by paprsek "2" vychýlila nahoru, jak je to ukázáno, ale to <b>není</b> jediná možnost.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
cs: Klikněte na "Následující", abyste uviděli jinou kombinaci umístění kuliček, jež laserový paprsek vychyluje, jak je to znázorněno.

en: Several deflections
cs: Několik vychýlení

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
cs: Jak můžete vidět, vzájemná působení v černé krabici mohou být docela složitá!<br />Laserový paprsek vstupující a vycházející v místech "2" mohl být vychýlen tímto rozestavením tří kuliček.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
cs: Vystřelte označený laser, abyste objevili jiný druh výsledku.

en: Reflection
cs: Odraz

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
cs: Pokud laserový paprsek opustí černou krabici <b>vstupním bodem</b>, byl odražen zpět uvnitř černé krabice.<br /><br />Příklad: Umístili jsme pro vás v rozestavení, které by vedlo k takovému odrazu, 2 kuličky.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
cs: Vystřelte označený laser, abyste viděli jiný případ zpětného odrazu.

en: Special reflection
cs: Speciální odraz

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
cs: Pokud je kulička <b>na okraji krabice</b> (a žádná jiná kulička není poblíž), paprsek zaměřený do černé krabice přímo vedle ní přivodí zpětný odraz.<br /><br />Příklad: Znázorněné rozestavení může způsobit zpětný odraz.

en: Nearly done. Click on "Next".
cs: Skoro hotovo. Klikněte na "Následující".

en: Marker for "free position"
cs: Značka pro "volnou polohu"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
cs: Jsme si jisti, že v prvních dvou sloupcích nejsou žádné kuličky. Kdyby tam nějaké byly, paprsek vstupující v poloze "1" by zasáhl kuličku, nebo by byl odražen kuličkou ve sloupci 2. Můžete označit "volnou polohu" kliknutím pravým tlačítkem myši. (Podívejte se také na klávesové zkratky).<br /><br />Příklad: V prvních dvou sloupcích je 12 značek.

en: Click on "Next".
cs: Klikněte na "Následující".

en: Marking balls
cs: Označují se kuličky

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
cs: Když už jste přišli na to, kde kulička je, použijte, prosím, levé tlačítko myši na její označení. K odstranění značky pro kuličku, použijte levé tlačítko myši znovu. Poslední rada: Pokud si její polohou nejste jisti, můžete použít pravé kliknutí pro označení polohy kuličky jako "nejisté". (Podívejte se také na klávesové zkratky.)<br /><br />Příklad: Označili jsme jedno umístění jako jisté, jiné jako nejisté.

en: Let us play!
cs: Pojďme hrát!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
cs: <b>Blahopřeji!</b> Nyní znáte <b>všechna pravidla</b> hry KBlackBox.<br /><br /><b>Můžete začít hrát.</b> Tuto výukovou hru se pokuste dokončit sami!<br /><br />Rada: Poslali jsme dovnitř dost paprsků, abychom s jistotou mohli vyvodit místa tří kuliček. Samozřejmě můžete, bude-li to potřeba, použít ještě několik dalších výstřelů.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
cs: Dokončete umísťování kuliček a klikněte, až budete hotovi, na "Hotovo!".

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
cs: Soubor současného motivu grafických prvků. (Soubor SVGZ s cestou a příponou souboru)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
cs: Počet kuliček pro vlastní úroveň obtížnosti

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
cs: Počet sloupců hrací desky pro vlastní úroveň obtížnosti

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
cs: Počet řádků hrací desky pro vlastní úroveň obtížnosti

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
cs: Najděte kuličky skryté v černé krabici pomocí vystřelování laserových paprsků!

en: Developer of version 0.4.
cs: Vývojář verze 0.4

en: Original developer
cs: Původní vývojář

en: Artist
cs: Umělec
