kblackbox - en to da translation catalogue (94 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
da[0]:  bold
da[1]:  bolde

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
da[0]:  kolonne
da[1]:  kolonner

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
da[0]:  række
da[1]:  rækker

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
da: Konfigurerbart

en: Start Tutorial
da: Start gennemgang

en: Start tutorial
da: Start gennemgang

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
da: <qt><b>Gennemgangen</b> er en hurtig, brugervenlig og interaktiv måde at lære spillets regler på. Start den hvis du ikke kender dem!</qt>

en: New Sandbox Game
da: Nyt sandkassespil

en: Start a new sandbox game
da: Start et nyt sandkassespil

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
da: <qt><p>I et <b>Sandkassespil</b> vises løsningen ved spillets begyndelse. Dette er nyttigt for at forstå spillets principper.</p><p>Efter et stykke tid er det dog ikke særligt sjovt og du bør starte et rigtigt spil!</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
da: Færdig!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
da: <qt><ul><li>Først skal du placere alle bolde på den sorte boks. For at gætte boldenes rigtige positioner og se hvordan de interagerer med laserstråler bør du bruge laserne som er anbragt rundt om den sorte boks.</li> <li><b>Når du mener du er færdig</b> skal du klikke her.</li></ul> <p>Bemærk at det kun er muligt at klikke her hvis du har placeret det rigtige antal bolde.</p></qt>

en: Give up the game
da: Opgiv spillet

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
da: <qt><p>Vælg "<b>Løs</b>" hvis du ønsker at opgive det nuværende spil. Løsningen vil blive vist.</p><p>Hvis du placerede alle boldene og ikke ønsker at opgive vælges "Færdig!".</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
da: Aktivér fremhævning under mus

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Switch Ball or Shoot Laser
da: Skift bold eller affyr laser

en: Switch Marker
da: Skift markør

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
da: Bemærk: Du kan ændre <br />paramentrene for<br />brugertilpassede spil i<br />indstillingsdialogen.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
da[0]: Du skal først fjerne 1 bold fra den sorte boks.
da[1]: Du skal først fjerne %1 bolde fra den sorte boks.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
da: Tryk her for at tjekke om du korrekt gættede alle boldes positioner!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
da[0]: Du skal placere endnu 1 bold på den sorte boks.
da[1]: Du skal placere endnu %1 bolde på den sorte boks.

en: Game paused.
da: Spil på pause.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
da: Klik på "Færdig!" er den normale måde at tjekke boldenes positioner på ved spillets afslutning. I gennemgangen er det dog ikke muligt at afslutte spillet før du er nået til det sidste trin.
    Afslut venligst gennemgangen først.

en: Check positions
da: Tjek positioner

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
da: Din endelige score er: %1.<br />Du klarede dig rigtigt godt!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
da: Men det tæller ikke<br />fordi <b>det er sandkassen!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
da: Din endelige score er: %1.<br />Du trænger vist til mere øvelse.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
da: Spil på pause.<br />Tryk "%1" for at genoptage.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
da: Ønsker du at annullere det nuværende brugertilpassede spil og starte et nyt med de nye parametre?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
da: Start nyt spil

en: Custom Game
da: Brugertilpasset spil

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
da: Beklager, du må ikke opgive under gennemgangen.

en: Solve
da: Løs

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
da: Du placerede alle bolde. Glimrende!
    Du skal nu trykke på "Færdig!" for at afslutte spillet og tjekke om du gættede rigtigt.
    Vil du virkelig opgive dette spil?

en: Give up
da: Giv op

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
da[0]: Du skal placere %1 bold!
da[1]: Du skal placere %1 bolde!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
da[0]: Du har placeret %1.
da[1]: Du har placeret %1.

en: Do you really want to give up this game?
da: Vil du opgive dette spil?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
da: Bemærk: I sandkassetilstand <br />er løsningen allerede blevet vist.<br />Hav det sjovt!

en: This will be the end of the current game!
da: Dette vil slutte det nuværende spil!

en: Start new game
da: Start nyt spil

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
da: <qt><p>Dette er <b>din score</b>. Du bør forsøge at få det mindste du kan.</p><p>Scoren forøges:<ul><li>med tiden: <b>1 point</b> per sekund.</li><li>med brugen af lasere:<ul><li><b>3 point</b> hvis laserstrålen rammer en bold eller kommer ud af indgangspunktet, </li><li><b>9 point</b> hvis den kommer ud af et indgangspunkt.</li></ul></li></ul> </p><p>Din score sættes til <b>999</b> ved spillets afslutning hvis du begår en fejl.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
da: <qt><p>Dette er <b>spillets hovedområde</b>.</p><ul><li>Den <b>sorte boks</b> er i centrum.</li><li>Til venstre er der <b>bolde</b> som du skal placere over den sorte boks.</li><li>Omkring boksen er der <b>lasere</b> som erstattes af <b>interaktionsinformation</b> hvis du bruger dem.</li></ul></qt>

en: Tutorial
da: Gennemgang

en: Displays the progress of the tutorial.
da: Viser gennemgangens fremgang.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
da: Beskriver hvad du skal gøre for at nå til næste trin af gennemgangen.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
da: &Forrige

en: Go back to the previous tutorial step.
da: Gå tilbage til forrige trin af gennemgangen.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
da: &Næste

en: Go to the next tutorial step.
da: Gå til næste trin af gennemgangen.

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
da: Denne gennemgang vil lære dig hvordan man spiller KBlackBox, ved brug af et simpelt eksempel.<br /><br />Vi spiller med en kvadratisk sort boks af 6 kolonner og 6 rækker. Der er 3 bolde <b>skjult</b> indeni og 24 testlasere omkring den.<br /> <br />Målet er at <b>finde boldenes positioner.</b>

en: Click on "Next"
da: Klik på "Næste"

en: Black box principles
da: Principper for sort boks

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
da: Boldene er ikke synlige, men vi kan affyre laserstråler ind i boksen ved forskellige indgangspunkter og observere om laserstrålerne forlader boksen, og hvis de gør, hvor de kom ud.<br /><br />Laserstrålen interagerer med boldene på diverse måder.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
da: Klik venligst på den markerede laser for at affyre en stråle ind i den sorte boks.

en: No interaction
da: Ingen interaktion

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
da: Hvis en laserstråle ikke interagerer med nogen bold i den sorte boks, kommer den ud af punktet overfor indgangspunktet.<br /><br />Eksempel: Forestig dig at vi har 3 bolde i boksen som vist. De vil ikke ikke påvirke laserstrålen. "1".<br /> <br />Som spillet skrider fremad markeres hvert par af indgangs-/udgangspunkter med forskellige tal.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
da: Affyr nu den markerede laser for at opdage den første type af interaktion.

en: Hit
da: Træffer

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
da: Et direkte sammenstød med en bold kaldes en "<b>træffer</b>". En stråle som rammer en bold kommer <b>ikke</b> ud af den sorte bokse.<br /><br />Eksempel: Strålen har måske ramt en bold ved den viste position, men den nøjagtige position af træfferen er usikker. Der er mange andre muligheder.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
da: Affyr den markerede laser for at opdage den anden type af interaktion.

en: Simple deflection
da: Simpel afbøjning

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
da: Interaktionen af en stråle som faktisk ikke rammer en bold, men sigter på en side af den kaldes en "<b>afbøjning</b>". Vinklen for afbøjningen af strålen er altid <b>90 grader</b>. <br /><br />Eksempel: Bolden som vises ville afbøje stråle "2" opad som vist, men det er <b>ikke</b> den eneste mulighed.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
da: Klik på "Næste" for at se en anden kombination af bolde som afbøjer laserstrålen som vist.

en: Several deflections
da: Flere afbøjninger

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
da: Som du kan se kan interaktioner i den sorte boks være ret komplicerede!<br /> En laserstråle som kommer ind og ud af positionerne "2" kan være blevet afbøjet af denne konfiguration af 3 bolde.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
da: Affyr den markerede laser for at opdage en anden type resultat.

en: Reflection
da: Tilbagekastning

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
da: Hvis laserstrålen forlader den sorte boks <b>ved indgangspunktet</b>, er den blevet tilbagekastet inde i den sorte boks.<br /><br />Eksempel: Vi har placeret 2 bolde for dig i en konfiguration som ville føre til sådan en tilbagekastning.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
da: Affyr den markerede laser for at se et andet tilfælde af tilbagekastning.

en: Special reflection
da: Særlig tilbagekastning

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
da: Hvis en bold er <b>ved kanten af boksen</b> (uden nogen anden bold i nærheden) vil en stråle som peger ind i den sorte boks lige ved siden af den forårsage tilbagekastning. <br /><br />Eksempel: Konfigurationen som vises kan forårsage tilbagekastning.

en: Nearly done. Click on "Next".
da: Næsten færdig. Klik på "Næste".

en: Marker for "free position"
da: Markering af "fri position"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
da: Vi er sikre på at der ikke er nogen bolde i de første to kolonner. Hvis der var nogen ville strålen som kom ind ved position "1" have ramt en bold eller blive afbøjet af en bold i kolonne 2. Du kan markere en "fri position" med et højre museklik (se også tastaturgenveje).<br /><br />Eksempel: Der er 12 markører i de første 2 kolonner.

en: Click on "Next".
da: Klik på "Næste".

en: Marking balls
da: Markering af bolde

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
da: Når du har fundet ud af hvor en bold er, så brug venligst venstre museknap til at markere den. For at fjerne en boldmarkering bruges venstre museknap igen. Sidste tip: Hvis du ikke er sikker på en position kan du bruge et højreklik på bolden for at markere den som "usikker". (Se også tastaturgenveje.)<br /><br />Eksempel: vi markerede en position som sikker og en anden som usikker.

en: Let us play!
da: Lad os spille!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
da: <b>Tillykke!</b> Du kender nu <b>alle reglerne</b> i KBlackBox.<br /> <br /><b>Du kan begynde at spille.</b> Forsøg at afslutte dette gennemgangsspil alene!<br /><br />Tip: Vi har sendt tilstrækkeligt med stråler ind til at deducere de tre boldes positioner med sikkerhed. Du kan naturligvis bruge flere skud om nødvendigt.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
da: Afslut placering af boldene og klik på "Færdig!" når du er færdig!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
da: Fil med de nuværende tema med grafikelementer. (SVGZ-fil med sti og filendelse)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
da: Antal bolde til brugertilpasset sværhedsgrad

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
da: Antal af kolonner på brættet til brugertilpasset sværhedsgrad

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
da: Antal af rækker på brættet til brugertilpasset sværhedsgrad

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
da: Find de skjulte bolde i den sorte boks ved at affyre laserstråler!

en: Developer of version 0.4.
da: Udvikler af version 0.4.

en: Original developer
da: Oprindelig udvikler

en: Artist
da: Kunstner
