kblackbox - en to el translation catalogue (96 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
el[0]:  μπάλα
el[1]:  μπάλες

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
el[0]:  στήλη
el[1]:  στήλες

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
el[0]:  γραμμή
el[1]:  γραμμές

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
el: Διαμορφώσιμο

en: Start Tutorial
el: Έναρξη εκμάθησης

en: Start tutorial
el: Έναρξη εκμάθησης

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
el: <qt>H <b>εκμάθηση</b> είναι μια γρήγορη, φιλική και διαδραστική μέθοδος για να μάθετε τους κανόνες του παιχνιδιού. Ξεκινήστε την αν δεν γνωρίζετε τους κανόνες!</qt>

en: New Sandbox Game
el: Νέο παιχνίδι προπόνησης

en: Start a new sandbox game
el: Έναρξη ενός νέου παιχνιδιού προπόνησης

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
el: <qt><p>Σε ένα <b>παιχνίδι προπόνησης</b>, η λύση εμφανίζεται στην αρχή του παιχνιδιού. Αυτό είναι χρήσιμο για την κατανόηση των κανόνων.</p><p>Ωστόσο: μετά από μικρό διάστημα, δεν είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικό και θα πρέπει να δοκιμάσετε να ξεκινήσετε ένα πραγματικό παιχνίδι!</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
el: Έτοιμο!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
el: <qt><ul><li>Αρχικά, θα πρέπει να τοποθετήσετε όλες τις μπάλες στο μαύρο κουτί. Για να μαντέψετε τις σωστές τους θέσεις και να δείτε την αλληλεπίδρασή τους με τις ακτίνες λέιζερ, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα λέιζερ γύρω από το μαύρο κουτί.</li><li><b>Όταν είστε έτοιμοι</b>, θα πρέπει να κάνετε κλικ εδώ.</li></ul><p>Σημειώστε ότι μπορείτε να κάνετε κλικ εδώ μόνο αν έχετε τοποθετήσει το σωστό αριθμό μπαλών.</p></qt>

en: Give up the game
el: Εγκατάλειψη του παιχνιδιού

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
el: <qt><p>Επιλέξτε τη "<b>Λύση</b>" αν επιθυμείτε να παρατήσετε το τρέχον παιχνίδι. Θα γίνει εμφάνιση της λύσης.</p><p>Αν τοποθετήσατε όλες τις μπάλες και δεν επιθυμείτε να τα παρατήσετε, επιλέξτε το "Έτοιμο!".</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
el: Ενεργοποίηση τονισμού κάτω από το ποντίκι

en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move Left
el: Μετακίνηση αριστερά

en: Move Right
el: Μετακίνηση δεξιά

en: Switch Ball or Shoot Laser
el: Εναλλαγή μπάλας ή ρίψη λέιζερ

en: Switch Marker
el: Εναλλαγή σημαδιού

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
el: Σημείωση: Μπορείτε να τροποποιήσετε <br />τις παραμέτρους των <br />προσαρμοσμένων παιχνιδιών στο <br />διάλογο ρύθμισης.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
el[0]: Πρώτα, πρέπει να αφαιρέσετε 1 μπάλα από το μαύρο κουτί.
el[1]: Πρώτα, πρέπει να αφαιρέσετε %1 μπάλες από το μαύρο κουτί.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
el: Για να ελέγξετε αν μαντέψατε με επιτυχία τις θέσεις των μπαλών, κάντε κλικ εδώ!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
el[0]: Πρέπει να τοποθετήσετε 1 μπάλα ακόμη στο μαύρο κουτί.
el[1]: Πρέπει να τοποθετήσετε %1 μπάλες ακόμη στο μαύρο κουτί.

en: Game over.
el: Τέλος παιχνιδιού.

en: Game paused.
el: Παιχνίδι σε παύση.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
el: Κάνοντας κλικ στο "Έτοιμο!" είναι η κανονική μέθοδος ελέγχου των θέσεων των μπαλών στο τέλος του παιχνιδιού. Ωστόσο δεν είναι δυνατό το τέλος του παιχνιδιού κατά την εκμάθηση πριν φτάσετε στο τελευταίο βήμα.
    Παρακαλώ τελειώστε πρώτα την εκμάθηση.

en: Check positions
el: Έλεγχος θέσεων

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
el: Η τελική σας βαθμολογία είναι: %1.<br />Τα πήγατε πολύ καλά!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
el: Αλλά αυτή δεν μετρά<br />επειδή<b>είναι στην προπόνηση!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
el: Η τελική σας βαθμολογία είναι: %1.<br />Λογικά χρειάζεστε επιπλέον εξάσκηση.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
el: Παιχνίδι σε παύση.<br />Πιέστε "%1" για συνέχιση.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
el: Επιθυμείτε την ακύρωση του τρέχοντος προσαρμοσμένου παιχνιδιού και την έναρξη ενός νέου με άλλες παραμέτρους;

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
el: Έναρξη νέου παιχνιδιού

en: Custom Game
el: Προσαρμοσμένο παιχνίδι

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
el: Δυστυχώς, δεν μπορείτε να εγκαταλείψετε την εκμάθηση.

en: Solve
el: Λύση

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
el: Έχετε τοποθετήσει όλες τις μπάλες. Υπέροχα!
    Τώρα θα πρέπει να κάνετε κλικ στο "Έτοιμο" για το τέλος του παιχνιδιού και τον έλεγχο των θέσεων που μαντέψατε.
    Επιθυμείτε πραγματικά την εγκατάλειψη του παιχνιδιού;

en: Give up
el: Εγκατάλειψη

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
el[0]: Πρέπει να τοποθετήσετε %1 μπάλα!
el[1]: Πρέπει να τοποθετήσετε %1 μπάλες!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
el[0]: Τοποθετήσατε %1.
el[1]: Τοποθετήσατε %1.

en: Do you really want to give up this game?
el: Επιθυμείτε πραγματικά να εγκαταλείψετε αυτό το παιχνίδι;

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
el: Σημείωση: Στη λειτουργία προπόνησης,<br />η λύση εμφανίζεται από την αρχή.<br />Καλή διασκέδαση!

en: This will be the end of the current game!
el: Αυτό θα είναι το τέλος του τρέχοντος παιχνιδιού!

en: Start new game
el: Έναρξη νέου παιχνιδιού

en: Score
el: Βαθμός

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτή είναι η <b>βαθμολογία σας</b>. Προσπαθείτε να πετύχετε όσο μικρότερο μπορείτε.</p><p>Η βαθμολογία αυξάνεται:<ul><li>με το χρόνο : <b>1 βαθμός</b> ανά δευτερόλεπτο.</li><li>με τη χρήση των λέιζερ:<ul><li><b>3 βαθμοί</b> αν το λέιζερ χτυπήσει κάποια μπάλα ή βγει από το σημείο εισόδου,</li><li><b>9 βαθμούς</b> αν βγει σε διαφορετικό σημείο εισόδου.</li></ul></li></ul></p><p>Η βαθμολογία σας γίνεται <b>999</b> στο τέλος του παιχνιδιού αν κάνετε κάποιο λάθος.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
el: <qt><p>Αυτή είναι η <b>κύρια περιοχή του παιχνιδιού</b>.</p><ul><li>Το <b>μαύρο κουτί</b> βρίσκεται στο κέντρο.</li><li>Στα αριστερά, υπάρχουν οι <b>μπάλες</b> που θα πρέπει να τοποθετήσετε στο μαύρο κουτί.</li><li>Γύρω από το μαύρο κουτί, υπάρχουν <b>λέιζερ</b> που αντικαθιστώνται από <b>πληροφορίες αλληλεπίδρασης</b> αν τα χρησιμοποιήσετε.</li></ul></qt>

en: Tutorial
el: Εκμάθηση

en: Displays the progress of the tutorial.
el: Εμφάνιση της εξέλιξης της εκμάθησης.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
el: Περιγράφει τι θα πρέπει να κάνετε για να φτάσετε στο επόμενο βήμα της εκμάθησης.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
el: &Προηγούμενο

en: Go back to the previous tutorial step.
el: Μετάβαση στο προηγούμενο βήμα της εκμάθησης.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
el: &Επόμενο

en: Go to the next tutorial step.
el: Μετάβαση στο επόμενο βήμα της εκμάθησης.

en: Welcome!
el: Καλώς ήρθατε!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
el: Αυτή η εκμάθηση θα σας διδάξει τα βασικά για το KBlackBox, χρησιμοποιώντας ένα απλό παράδειγμα. <br /><br />Παίζουμε σε ένα μαύρο κουτί με 6 στήλες και 6 γραμμές, τρεις <b>κρυμμένες</b> μπάλες και 24 πυροβόλα λέιζερ γύρω του.<br /><br />Σκοπός μας είναι να <b>βρούμε που βρίσκονται οι μπάλες.</b>

en: Click on "Next"
el: Κάντε κλικ στο "Επόμενο"

en: Black box principles
el: Κανόνες του Μαύρου κουτιού

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
el: Οι μπάλες δεν είναι ορατές, αλλά μπορούμε να ρίξουμε ακτίνες λέιζερ στο κουτί, σε διάφορα σημεία, και να παρατηρήσουμε αν η ακτίνες βγαίνουν από αυτό, και αν ναι, από ποιο σημείο.<br /><br />Οι μπάλες αλληλεπιδρούν με τις ακτίνες λέιζερ με διάφορους τρόπους.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
el: Παρακαλώ κάντε κλικ στο σημειωμένο λέιζερ για να ρίξετε μια ακτίνα μέσα στο μαύρο κουτί.

en: No interaction
el: Καμία αλληλεπίδραση

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
el: Αν η ακτίνα λέιζερ δεν πετύχει καμία μπάλα, βγαίνει από το άλλο μέρος του κουτιού.<br /><br />Παράδειγμα: Έστω ότι έχουμε 3 μπάλες στο κουτί όπως αυτές σημειώνονται. Δεν αλληλεπιδρούν με την ακτίνα λέιζερ "1".<br /><br />Καθώς το παιχνίδι προχωρά ,κάθε ζεύγος σημείων εισόδου/εξόδου της ακτίνας σημειώνεται με ένα διαφορετικό αριθμό.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
el: Τώρα ρίξτε με το σημειωμένο λέιζερ για να ανακαλύψετε το πρώτο είδος αλληλεπίδρασης.

en: Hit
el: Χτύπημα

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
el: Η απευθείας επαφής σε μια μπάλα ονομάζεται "<b>Χτύπημα</b>". Η ακτίνα που πετυχαίνει μια μπάλα <b>δε</b> θα βγει από το κουτί.<br /><br />Παράδειγμα: η ακτίνα μπορεί να χτυπήσει μια μπάλα στην εμφανιζόμενη θέση, αλλά η ακριβής θέση της μπάλας δεν είναι βέβαιη. Υπάρχουν πολλές άλλες περιπτώσεις.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
el: Ρίξτε με το σημειωμένο λέιζερ για να ανακαλύψετε το δεύτερο είδος αλληλεπίδρασης.

en: Simple deflection
el: Απλή εκτροπή

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
el: Η αλληλεπίδραση μιας ακτίνας που δε χτυπά πραγματικά μια μπάλα, αλλά βρίσκει τη μια πλευρά της μπάλας ονομάζεται "<b>εκτροπή</b>". Η γωνία της εκτροπής της ακτίνας είναι πάντα <b>90 μοίρες</b>.<br /><br />Παράδειγμα: Η μπάλα που εμφανίζεται θα αποκλίνει την ακτίνα "2" προς τα πάνω, όπως φαίνεται, αλλά αυτή δεν είναι η <b>μοναδική</b> περίπτωση.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
el: Κάντε κλικ στο "Επόμενο" για να δείτε έναν άλλο συνδυασμό θέσεων μπάλας που εκτρέπουν την ακτίνα λέιζερ.

en: Several deflections
el: Πολλαπλές εκτροπές

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
el: Όπως μπορείτε να δείτε, οι αλληλεπιδράσεις μέσα στο μαύρο κουτί μπορούν να γίνουν πολύπλοκες!<br />Μια ακτίνα λέιζερ που εισέρχεται και εξέρχεται στις θέσεις "2" μπορεί να έχει εκτραπεί από αυτές τις θέσεις 3 μπαλών.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
el: Ρίξτε με το σημειωμένο λέιζερ για να ανακαλύψετε ακόμα ένα είδος αποτελέσματος.

en: Reflection
el: Αντανάκλαση

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
el: Αν μια ακτίνα λέιζερ βγει από το μαύρο κουτί <b>στο σημείο εισόδου</b>, έχει γίνει αντανάκλαση μέσα στο μαύρο κουτί.<br /><br />Παράδειγμα: Τοποθετήθηκαν 2 μπάλες που οδηγούν σε αυτού του είδους την αντανάκλαση.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
el: Ρίξτε με το σημειωμένο λέιζερ για να δείτε ακόμη μια περίπτωση αντανάκλασης.

en: Special reflection
el: Ειδική αντανάκλαση

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
el: Αν μια μπάλα βρίσκεται <b>στο άκρο του κουτιού</b> (χωρίς άλλη μπάλα κοντά), η ακτίνα που στοχεύει στο μαύρο κουτί ακριβώς πίσω της έχει σαν αποτέλεσμα μια ανάποδη αντανάκλαση.<br /><br />Παράδειγμα: Οι εμφανιζόμενες θέσεις μπορούν να προκαλέσουν μια ανάποδη αντανάκλαση.

en: Nearly done. Click on "Next".
el: Σχεδόν τελειώσαμε. Κάντε κλικ στο "Επόμενο".

en: Marker for "free position"
el: Σημάδι για "ελεύθερη θέση"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
el: Είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχουν μπάλες στις πρώτες 2 στήλες. Αν υπήρχε κάποια, η ακτίνα που εισέρχεται στη θέση "1" θα χτυπούσε μια μπάλα ή θα είχε αντανακλαστεί από κάποια μπάλα στη στήλη 2. Μπορείτε να σημειώσετε μια "ελεύθερη θέση" με ένα δεξί κλικ στο ποντίκι (δείτε επίσης τις συντομεύσεις πληκτρολογίου).<br /><br />Παράδειγμα: Υπάρχουν 12 σημάδια στις πρώτες 2 στήλες.

en: Click on "Next".
el: Κάντε κλικ στο "Επόμενο".

en: Marking balls
el: Σημείωση μπαλών

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
el: Μόλις αντιληφθείτε τη θέση μιας μπάλας, χρησιμοποιήστε το αριστερό κλικ του ποντικιού για να τη σημειώσετε. Για την αφαίρεση μιας μπάλας χρησιμοποιήστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού ξανά. Τελευταία συμβουλή: Αν δεν είστε σίγουροι για τη θέση μιας μπάλας, χρησιμοποιήστε το δεξί κλικ για να σημειώσετε τη θέση μιας μπάλας "πιθανή".<br /><br />Παράδειγμα: Σημειώσαμε μια θέση ως σίγουρη και μια άλλη ως πιθανή.

en: Let us play!
el: Ας ξεκινήσει το παιχνίδι!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
el: <b>Συγχαρητήρια!</b> Τώρα γνωρίζετε <b>όλους τους κανόνες</b> του KBlackBox.<br /><br /><b>Μπορείτε να ξεκινήσετε να παίζετε.</b> Προσπαθήστε να τελειώσετε το παιχνίδι εκμάθησης μόνοι σας!<br /><br />Συμβουλή: Έχουμε ρίξει αρκετές ακτίνες για να ελαττώσουμε τις θέσεις των 3 μπαλών με βεβαιότητα. Φυσικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε επιπλέον ρίψεις αν το θεωρήσετε απαραίτητο.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
el: Τελειώστε με την τοποθέτηση των μπαλών και κάντε κλικ στο "Έτοιμο" μόλις είστε έτοιμοι!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
el: Αρχείο του τρέχοντος θέματος των γραφικών στοιχείων. (αρχείο SVGZ με διαδρομή και επέκταση αρχείου)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
el: Αριθμός μπαλών για προσαρμοσμένο επίπεδο δυσκολίας

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
el: Ο αριθμός των στηλών του πίνακα για προσαρμοσμένο επίπεδο δυσκολίας

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
el: Ο αριθμός των γραμμών του πίνακα για προσαρμοσμένο επίπεδο δυσκολίας

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
el: Βρείτε τις κρυμμένες μπάλες στο μαύρο κουτί χρησιμοποιώντας ακτίνες λέιζερ!

en: Developer of version 0.4.
el: Προγραμματιστής της έκδοσης 0.4.

en: Original developer
el: Αρχικός προγραμματιστής

en: Artist
el: Καλλιτέχνης
