kblackbox - en to eo translation catalogue (95 entries)

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 1 and 99]
en:  ball |  balls
eo[0]:  pilko
eo[1]:  pilkoj

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  column |  columns
eo[0]:  kolumno
eo[1]:  kolumnoj

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  row |  rows
eo[0]:  vico
eo[1]:  vicoj

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
eo: Agordebla

[ctx: @action]
en: Start Tutorial
eo: Lanĉi Lernilon

[ctx: @info:tooltip]
en: Start tutorial
eo: Lanĉi la lernilon

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
eo: <qt>La <b>lernilo</b> estas rapida, simplema kaj interagiva kielo por lerni la regulojn de la ludo. Lanĉi ĝin se vi ne konas ilin!</qt>

[ctx: @action]
en: New Sandbox Game
eo: Nova Sablokesto-ludo

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new sandbox game
eo: Komenci novan sablokesto-ludon

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
eo: <qt><p>Dum <b>testa ludo</b>, la solvo estas montrata de la komenco de la ludo. Tio estas utila por kompreni la principojn de la ludo.</p><p>Tamen, post momento, tio ne estas tre amuza kaj vi devus elprovi veran ludon!</p></qt>

[ctx: @action the last action of a game to check the result, when the user is done]
en: Done!
eo: Preta!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
eo: <qt><ul><li>Unue, vi devas meti ĉiujn pilkojn sur la nigran skatolon. Por diveni la ĝustajn poziciojn de la pilkoj kaj vidi kiel ili interagas kun laseraj radioj, vi devus uzi la laserojn kiuj estas poziciigitaj ĉirkaŭ la nigra skatolo.</li><li><b>Kiam vi pensas, ke vi finis</b>, vi devus klaki ĉi tie.</li></ul><p>Rimarku, ke ĉi tie eblas klaki nur se vi metis la ĝustan nombron da pilkoj.</p></qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: Give up the game
eo: Kapitulaci la ludon

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
eo: <qt><p>Elektu "<b>Solvi</b>" se vi volas kapitulaci la nunan ludon. La solvo estos montrata.</p><p>Se vi metis ĉiujn globojn kaj ne volas kapitulaci, elektu "Ek!".</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: Enable Highlight under Mouse
eo: Ebligi Emfazon sub Muso

[ctx: @action]
en: Move Down
eo: Movi malsupren

[ctx: @action]
en: Move Up
eo: Movi supren

[ctx: @action]
en: Move Left
eo: Movi maldekstren

[ctx: @action]
en: Move Right
eo: Movi dekstren

[ctx: @action]
en: Switch Ball or Shoot Laser
eo: Ŝalti Pilkon aŭ Pafi Laseron

[ctx: @action]
en: Switch Marker
eo: Ŝalti Markilon

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
eo: Noto: Vi povas ŝanĝi<br />la parametrojn de<br />propraj ludoj en la<br />agorda dialogo.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
eo[0]: Vi bezonas unue forigi 1 globon el la nigrakesto.
eo[1]: Vi bezonas unue forigi %1 globojn el la nigrakesto.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
eo: Por kontroli ĉu vi sukcese divenis la pilkpoziciojn, alklaku ĉi tie!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
eo[0]: Vi devas meti 1 plian globon en la nigraskatolo.
eo[1]: Vi devas meti %1 pliajn globojn en la nigraskatolo.

en: Game over.
eo: Ludfino.

en: Game paused.
eo: Ludo paŭzata.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
eo: Klaki sur "Ek!" estas la norma maniero por kontroli la lokojn de la globoj dum fino de ludo. Tamen, oni ne povas fini la lernilon antaŭ ol vi atingos la lastan etapon.
    Bonvolu fini la lernilon unue.

[ctx: @title:window]
en: Check Positions
eo: Kontroli Poziciojn

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
eo: Via fina rezulto estas: %1.<br />Vi faris vere bone!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
eo: Sed ne gravas<br />ĉar <b>estas la testa ludo!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
eo: Via fina rezulto estas: %1.<br />Mi supozas, ke vi bezonas pli da praktiko.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
eo: Ludo paŭzata.<br />Premu "%1" por relanĉi.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
eo: Ĉu vi volas nuligi la nunan propran ludon kaj komenci novan kun la novaj parametroj?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
eo: Komencu Novan Ludon

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
eo: Propra Ludo

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
eo: Pardonu, vi eble ne rezignas dum la lernilo.

[ctx: @title:window]
en: Solve
eo: Solvi

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
eo: Vi metis ĉiujn pilkojn. Bonege!
    Vi devus nun klaki sur "Fine!" por fini la ludon kaj kontroli ĉu vi ĝuste divenis.
    Do, ĉu vi vere volas rezigni ĉi tiun ludon?

[ctx: @action:button]
en: Give Up
eo: Rezigni

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
eo[0]: Vi devus meti %1 globon!
eo[1]: Vi devus meti %1 globojn!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
eo[0]: Vi metis %1.
eo[1]: Vi metis %1.

en: Do you really want to give up this game?
eo: Ĉu vi vere volas kapitulaci tiun ludon?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
eo: Noto: dum la testa moduso,<br /> la solvo jam estas montrata.<br /> Amuziĝu!

en: This will be the end of the current game!
eo: Tio estos la fino de la nuna ludo!

en: Score
eo: Poentoj

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
eo: <qt><p>Ĉi tio estas <b>via poentaro</b>. Vi devus provi akiri la plej malaltan eble.</p><p>La poentaro pliiĝas:<ul><li>kun la tempo: <b>1 poento</b> sekundo.</li><li>kun la uzo de laseroj:<ul><li><b>3 poentoj</b> se la lasera radio trafas pilkon aŭ eliras ĉe la enirpunkto,</li><li><b>9 poentoj</b> se ĝi eliras ĉe alia enirpunkto.</li></ul></li></ul></p><p>Via poentaro estas agordita al <b>999</b> ĉe la fino de la ludo se vi eraras.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
eo: <qt><p>Ĉi tio estas la <b>ĉefa ludareo</b>.</p><ul><li>La <b>nigra skatolo</b> estas en la centro.</li><li>Maldekstre, estas la <b>pilkoj</b> kiujn vi devas meti super la nigra skatolo.</li><li>Ĉirkaŭ la nigra skatolo, estas <b>laseroj</b> kiuj estas anstataŭigite per <b>interagaj informoj</b> se vi uzas ilin.</li></ul></qt>

[ctx: @title:group]
en: Tutorial
eo: Lernilo

en: Displays the progress of the tutorial.
eo: Montras la plenumon de la lernilo.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
eo: Priskribas tion, kion vi devus fari por atingi la sekvan lernilan etapon.

[ctx: @action:button Previous tutorial step]
en: &Previous
eo: &Reen

en: Go back to the previous tutorial step.
eo: Reiri al la antaŭa etapo de la lernilo.

[ctx: @action:button Next tutorial step]
en: &Next
eo: &Antaŭen

en: Go to the next tutorial step.
eo: Iri al la sekva etapo de la lernilo.

en: Welcome!
eo: Bonvenon!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
eo: Tiu lernilo lernigi al vi kiel ludi al KBlackBox, per simpla ekzemplo.<br /><br /> Ni ludas kun kvadrata nigrakesto je 6 kolumnoj kaj 6 vicoj. Ĝi havas 3 globojn <b>kaŝitajn</b> ene kaj 24 laseringojn ĉirkaŭe.<br /><br />La celo estas <b>trovi la lokojn de la globoj.</b>

en: Click on "Next"
eo: Klaku sur "Antaŭen"

en: Black box principles
eo: Principoj de la nigraskatolo

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
eo: La pilkoj ne estas videblaj, sed ni povas pafi laserradiojn en la skatolon ĉe malsamaj enirpunktoj kaj observi ĉu la laserradioj forlasas la skatolon, kaj se ili faras, kie ili eliras.<br /><br />La laseraj radioj interagas kun la pilkoj en diversaj manieroj.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
eo: Bonvolu klaki sur la markita lasero por pafi trabon en la nigran skatolon.

en: No interaction
eo: Nenia interago

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
eo: Se lasera radio ne interagas kun iu pilko en la nigra skatolo, ĝi eliras ĉe la punkto kontraŭ la enirpunkto.<br /><br />Ekzemplo: Supozu, ke ni havas 3 pilkojn en la skatolo kiel montrite. Ili ne influos laseran radion "1".<br /><br />Dum la ludo progresas, ĉiu paro de enir/elirpunktoj estas markita per malsama nombro.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
eo: Nun pafu la markitan laseron por malkovri la unuan specon de interago.

en: Hit
eo: Trafo

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
eo: Rekta efiko al pilko nomiĝas "<b>trafo</b>". Trabo kiu trafas pilkon <b>ne</b> eliras el la nigra skatolo.<br /><br />Ekzemplo: La trabo eble trafis pilkon ĉe la montrita pozicio, sed la ĝusta pozicio de la trafo. ne estas certa: Estas multaj aliaj eblecoj.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
eo: Pafu la markitan laseron por malkovri la duan specon de interago.

en: Simple deflection
eo: Simpla dissendo

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
eo: La interago de trabo, kiu fakte ne trafas pilkon, sed celas al unu flanko de ĝi, nomiĝas "<b>deflankiĝo</b>". La deklinangulo de la trabo ĉiam estas <b>90 gradoj</b>.<br /><br />Ekzemplo: La montrita pilko deviigus trabon "2" supren, kiel montrite, sed ĉi tio estas <b >ne</b> la sola ebleco.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
eo: Klaku sur "Sekva" por vidi alian kombinaĵon de pilkaj pozicioj, kiuj deflankas la laseran radion kiel montrite.

en: Several deflections
eo: Pluraj dissendoj

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
eo: Kiel vi povas vidi, interagoj en la nigra skatolo povas esti sufiĉe komplikaj!<br />Laserradio eniranta kaj eliranta ĉe la pozicioj "2" eble estis deturnita de ĉi tiu agordo de 3 pilkoj.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
eo: Pafu la markitan laseron por malkovri alian specon de rezulto.

en: Reflection
eo: Resendo

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
eo: Se la lasera radio forlasas la nigran skatolon <b>ĉe la enirpunkto</b>, ĝi estas reflektita malantaŭen ene de la nigra skatolo.<br /><br />Ekzemplo: Ni metis 2 pilkojn por vi en agordo. tio kondukus al tia pripensado.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
eo: Pafu la markitan laseron por vidi alian malantaŭan reflektan kazon.

en: Special reflection
eo: Speciala resendo

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
eo: Se pilko estas <b>ĉe la rando de la skatolo</b> (sen alia pilko proksime), trabo kiu estas direktita en la nigran skatolon rekte apud ĝi kaŭzas malantaŭen reflektadon.<br /><br /> Ekzemplo: La montrita agordo povas kaŭzi malantaŭan reflektadon.

en: Nearly done. Click on "Next".
eo: Preskaŭ plenume. Klaku sur "Antaŭen".

en: Marker for "free position"
eo: Markilo por "maplena loko"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
eo: Ni estas certaj, ke ne estas globoj en la unuaj du kolumnoj. Se estus unu, la radio kiu eniras de loko "1" trafus globon aŭ dissendiĝus per globo en la kolumno 2. Vi povas marki "malplenan lokon" per dekstra musklako (vidu ankaŭ la klavkombinojn).<br /><br />Ekzemple: Estas 12 markiloj en la unuaj du kolumnoj.

en: Click on "Next".
eo: Klaku sur "Antaŭen".

en: Marking balls
eo: Markado de globoj

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
eo: Kiam vi eltrovis kie estas pilko, bonvolu uzi la maldekstran musbutonon por marki ĝin. Por forigi globmarkon, uzu la maldekstran musbutonon denove. Lasta konsileto: Se vi ne certas pri pozicio, vi povas uzi dekstran klakon sur pilko por marki ĝin kiel "necerta". (Vidu ankaŭ klavarajn ŝparvojojn.)<br /><br />Ekzemplo: Ni markis unu pozicion kiel certa, la alian kiel necerta.

en: Let us play!
eo: Ni ludu!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
eo: <b>Gratulon!</b> Vi nun scias <b>ĉiujn regulojn</b> de KBlackBox.<br /><br /><b>Vi povas komenci ludon.</b> Provu fini tiun lernilon vi mem!<br /><br />Indiko: Ni sendis sufiĉe radiojn por dedukti certe la lokojn de la 3 globoj. Kompreneble, vi povas uzi pliajn radiojn se vi bezonas.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
eo: Finu meti la globojn kaj klaku sur "Ek!" kiam vi pretas!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
eo: Dosiero de la aktuala etoso de grafikeroj. (SVGZ dosiero kun vojo kaj dosiera finaĵo)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
eo: Nombro da globoj por la propra facileca nivelo

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
eo: Nombro da kolumnoj de la tabulo por la propra facileca nivelo

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
eo: Nombro da vicoj de la tabulo por la propra facileca nivelo

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
eo: Trovu la globojn kaŝitajn en la nigraskatolo sendante laserradiojn!

en: Developer of version 0.4.
eo: Ellaboranto de versio 0.4.

en: Original developer
eo: Origina programisto

en: Artist
eo: Artisto
