kblackbox - en to es translation catalogue (94 entries)

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 1 and 99]
en:  ball |  balls
es[0]:  bola
es[1]:  bolas

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  column |  columns
es[0]:  columna
es[1]:  columnas

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  row |  rows
es[0]:  fila
es[1]:  filas

[ctx: @action]
en: Start Tutorial
es: Iniciar tutorial

[ctx: @info:tooltip]
en: Start tutorial
es: Iniciar tutorial

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
es: <qt>El <b>tutorial</b> es una forma rápida, amigable e interactiva de aprender las reglas del juego. ¡Inícialo si no las conoces!</qt>

[ctx: @action]
en: New Sandbox Game
es: Nueva partida de prueba

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new sandbox game
es: Empezar una nueva partida de prueba

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
es: <qt><p>En una <b>partida de prueba</b>, la solución se muestra al principio de la partida. Es práctico para entender los principios del juego.</p> <p>Sin embargo, tras un tiempo, ya no resulta divertido y deberías probar con una partida real.</p></qt>

[ctx: @action the last action of a game to check the result, when the user is done]
en: Done!
es: ¡Hecho!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
es: <qt><ul><li>Primero debes situar todas las bolas en la caja negra. Para adivinar las posiciones correctas de las bolas y ver cómo interactúan con los disparos del láser, deberías usar los láseres que se encuentran situados alrededor de la caja negra.</li><li><b>Cuando creas que has terminado</b>, deberías pulsar aquí.</li></ul><p>Ten en cuenta que solo podrás pulsar aquí si has colocado el número correcto de bolas.</p></qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: Give up the game
es: Abandonar la partida

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
es: <qt><p>Elige «<b>Resolver</b>» si quieres abandonar la partida actual. Se mostrará la solución.</p><p>Si has colocado todas las bolas y no quieres abandonar, elige «¡Hecho!».</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: Enable Highlight under Mouse
es: Activar resaltado bajo el cursor del ratón

[ctx: @action]
en: Move Down
es: Bajar

[ctx: @action]
en: Move Up
es: Subir

[ctx: @action]
en: Move Left
es: A la izquierda

[ctx: @action]
en: Move Right
es: A la derecha

[ctx: @action]
en: Switch Ball or Shoot Laser
es: Cambiar bola o disparar láser

[ctx: @action]
en: Switch Marker
es: Cambiar marcador

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
es: Nota: Puedes cambiar<br />los parámetros de<br />las partidas personalizadas<br />en el diálogo «Preferencias».

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
es[0]: Primero tienes que eliminar 1 bola de la caja negra.
es[1]: Primero tienes que eliminar %1 bolas de la caja negra.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
es: Pulsa aquí para comprobar si has adivinado la posición de las bolas.

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
es[0]: Tienes que colocar 1 bola más en la caja negra.
es[1]: Tienes que colocar %1 bolas más en la caja negra.

en: Game over.
es: Fin del juego.

en: Game paused.
es: Partida detenida.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
es: Pulsar «¡Hecho!» es la forma normal de comprobar las posiciones de las bolas al final de la partida. Sin embargo, en el tutorial se puede terminar la partida antes de llegar al último paso.
    Termina primero el tutorial.

[ctx: @title:window]
en: Check Positions
es: Comprobar posiciones

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
es: Tu puntuación final es: %1<br />¡Lo has hecho muy bien!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
es: Pero no cuenta<br />porque <b>¡es de prueba!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
es: Tu puntuación final es: %1<br />Parece que necesitas practicar más.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
es: Partida detenida.<br />Pulsa «%1» para continuar.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
es: ¿Quieres cancelar la partida personalizada actual e iniciar una nueva con los nuevos parámetros?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
es: Iniciar nueva partida

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
es: Partida personalizada

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
es: Lo siento: no puedes abandonar mientras estás en el tutorial.

[ctx: @title:window]
en: Solve
es: Resolver

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
es: Has colocado todas las bolas. ¡Fantástico!
    Deberías pulsar «¡Hecho!» para finalizar la partida y comprobar si el resultado es correcto.
    ¿Realmente quieres abandonar esta partida?

[ctx: @action:button]
en: Give Up
es: Abandonar

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
es[0]: ¡Tienes que colocar %1 bola!
es[1]: ¡Tienes que colocar %1 bolas!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
es[0]: Has colocado %1.
es[1]: Has colocado %1.

en: Do you really want to give up this game?
es: ¿Realmente quieres abandonar esta partida?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
es: Nota: En el modo de prueba<br />ya se muestra la solución.<br />¡Diviértete!

en: This will be the end of the current game!
es: ¡Esto será el final de la partida actual!

en: Score
es: Puntuación

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
es: <qt><p>Esta es <b>tu puntuación</b>. Deberías conseguir la más baja posible.</p><p>La puntuación se incrementa:<ul><li>con el tiempo: <b>1 punto</b> por segundo.</li><li>Con el uso de los láser:<ul><li><b>3 puntos</b> si el láser golpea una bola o sale por el punto de entrada,</li><li><b>9 puntos</b> si sale por otro punto de entrada.</li></ul></li></ul></p><p>Tu puntuación será <b>999</b> al final de la partida si has cometido algún error.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
es: <qt><p>Esta es el <b>área principal de juego</b>.</p><ul><li>La <b>caja negra</b> está en el centro.</li><li>A la izquierda están las <b>bolas</b> que tienes que colocar en la caja negra.</li><li>Alrededor de la caja negra se encuentran los <b>láseres</b> que se sustituirán con <b>información sobre la interacción</b> cuando los uses.</li></ul></qt>

en: Displays the progress of the tutorial.
es: Mostrar el avance del tutorial.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
es: Describe lo que debe hacer para alcanzar el siguiente paso del tutorial.

[ctx: @action:button Previous tutorial step]
en: &Previous
es: &Anterior

en: Go back to the previous tutorial step.
es: Ir al paso anterior del tutorial.

[ctx: @action:button Next tutorial step]
en: &Next
es: Siguie&nte

en: Go to the next tutorial step.
es: Ir al paso siguiente del tutorial.

en: Welcome!
es: ¡Bienvenido!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
es: Este tutorial te enseñará cómo jugar con KBlackBox siguiendo un ejemplo sencillo.<br /><br />Estamos jugando con una caja negra cuadrada de 6 columnas y 6 filas con 3 bolas <b>ocultas</b> y 24 sondas láser alrededor. <br /><br />El objetivo es <b>encontrar la posición de las bolas.</b>

en: Click on "Next"
es: Pulsea en «Siguiente»

en: Black box principles
es: Principios de la caja negra

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
es: Las bolas no son visibles, pero podemos disparar rayos láser en la caja en diferentes puntos de entrada y observar si el rayo láser sale de la caja y, si lo hace, por dónde sale.<br /><br />Las bolas interactúan de diferentes formas con los rayos láser.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
es: Pulsa en el láser marcado para disparar un rayo en la caja negra.

en: No interaction
es: No hay interacción

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
es: Si un rayo láser no interactúa con ninguna bola de la caja negra, sale por el lado opuesto al punto de entrada.<br /><br />Ejemplo: Imagina que tenemos 3 bolas en la caja de la forma que se muestra. No afectarán al rayo láser «1»<br /><br />A medida de que el juego avanza, cada par de puntos de entrada/salida se marca con un número diferente.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
es: Dispara el láser marcado para descubrir el primer tipo de interacción.

en: Hit
es: Golpe

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
es: Un impacto directo de un rayo en una bola es un «<b>golpe</b>». Un rayo que golpea una bola <b>no</b> emerge de la caja negra.<br /><br />Ejemplo: El rayo puede golpear una bola en la posición que se muestra, pero la posición exacta es desconocida. Existen muchas otras posibilidades.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
es: Dispara el láser marcado para descubrir el segundo tipo de interacción.

en: Simple deflection
es: Desviación sencilla

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
es: La interacción resultante de un rayo que no golpea la bola, sino que apunta  a un lado de ella, es lo que se llama «<b>desviación</b>». El ángulo de la desviación del rayo es siempre de <b>90 grados</b>.<br /><br />Ejemplo: La bola que se muestra desviará el rayo «2» hacia arriba, aunque esta <b>no</b> es la única posibilidad.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
es: Pulsa en «Siguiente» para ver otra posible combinación de posiciones de la bola que desvían el láser como se muestra.

en: Several deflections
es: Varias desviaciones

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
es: Como puedes ver, ¡las interacciones en la caja negra pueden ser un poco más complicadas!<br />Un rayo láser que entre y salga por las posiciones «2» puede haber sido desviado por esta configuración de 3 bolas.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
es: Dispara el láser marcado para descubrir otro tipo de resultado.

en: Reflection
es: Reflexión

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
es: Si el rayo láser sale de la caja negra <b>por el punto de entrada</b>, es que se ha reflejado hacia atrás dentro de la caja negra.<br /><br />Ejemplo: Situamos 2 bolas en una configuración que produzca dicha reflexión.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
es: Dispara el láser marcado para ver otro caso de reflexión hacia atrás.

en: Special reflection
es: Reflexión especial

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
es: Si una bola está <b>en el borde de la caja</b> (sin más bolas alrededor), cualquier rayo dirigido hacia la caja negra provocará una reflexión hacia atrás.<br /><br />Ejemplo: La siguiente configuración provocará este tipo de reflexión.

en: Nearly done. Click on "Next".
es: Ya casi está. Pulsa en «Siguiente».

en: Marker for "free position"
es: Marcador para «posición libre»

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
es: Estamos seguros de que no hay bolas en las 2 primeras columnas. Si hubiera alguna, los rayos que entrasen en la posición «1» golpearían una bola o se desviarían por la bola de la columna 2. Con un clic del botón derecho del ratón (consulta también los atajos de teclado), podrás colocar un marcador de «posición libre».<br /><br />Ejemplo: Colocaremos 12 marcadores en las 2 primeras columnas.

en: Click on "Next".
es: Pulsa en «Siguiente».

en: Marking balls
es: Bolas para marcar

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
es: Cuando hayas averiguado dónde está una bola, usa el botón izquierdo del ratón para marcarla. Para quitar una marca de la bola, usa de nuevo el botón izquierdo. Última pista: si no estás seguro de una posición, puedes hacer un clic derecho sobre una bola para marcarla como «dudosa» (consulta también los atajos de teclado).<br /><br />Ejemplo: hemos marcado una posición como segura y la otra como dudosa.

en: Let us play!
es: ¡Vamos a jugar!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
es: <b>¡Enhorabuena!</b> Ahora ya conoces <b>todas las reglas</b> de KBlackBox.<br /><br /><b>Puedes empezar a jugar</b>: prueba a finalizar este tutorial por ti mismo<br /><br />Pista: hemos disparado suficientes rayos contra la caja negra para poder adivinar las posiciones de las 3 bolas sin errores. Por supuesto, puedes usar más láseres si los necesitas.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
es: ¡Termina de situar las bolas y pulsa «¡Hecho!» cuando hayas acabado!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
es: Archivo del tema actual de los elementos gráficos (archivo SVGZ con la ruta y extensión del archivo)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
es: Número de bolas para el nivel de dificultad personalizado

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
es: Número de columnas del tablero para el nivel de dificultad personalizado

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
es: Número de filas del tablero para el nivel de dificultad personalizado

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
es: ¡Encuentra las bolas ocultas en la caja negra disparando rayos láser!

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
es: © 2007, Nicolas Roffet
    © 1999-2000, Robert Cimrman

en: Developer of version 0.4.
es: Desarrollador de la versión 0.4.

en: Original developer
es: Desarrollador original.

en: Artist
es: Artista.
