kblackbox - en to eu translation catalogue (96 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
eu[0]:  bola
eu[1]:  bola

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
eu[0]:  zutabe
eu[1]:  zutabe

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
eu[0]:  errenkada
eu[1]:  errenkada

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
eu: Konfiguragarria

en: Start Tutorial
eu: Hasi tutoretza

en: Start tutorial
eu: Hasi tutoretza

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
eu: <qt><b>Tutoretza</b> jokoaren arauak ikasteko modu azkar, erraz eta elkarreragile bat da. Abiatu ezagutzen ez badituzu.</qt>

en: New Sandbox Game
eu: Trebatzeko joko berria

en: Start a new sandbox game
eu: Hasi trebatzeko joko berri bat

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
eu: <qt><p><b>Trebatzeko joko</b> batean, ebazpena jokoaren hasieran azaltzen da. Hau baliagarria da jokoaren oinarriak ulertzeko.</p><p>Hala ere, denbora baten ondoren, aspergarria izan daiteke eta benetako jokoarekin saiatu beharko zenuke!</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
eu: Eginda!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
eu: <qt><ul><li>Aurrena, bola guztiak kutxa beltzean jarri behar dituzu. Bolen kokaleku zuzena asmatzeko eta laser izpiekin nola elkarreragiten duten ikusteko, kutxa beltzaren inguruan kokatuta dauden laserrak erabili beharko zenituzke.</li><li><b>Bukatu duzula uste duzunean</b>, egin klik hemen.</li> </ul><p>Jakin ezazu hemen klik egitea dagoela soilik bola kopuru egokia kokatu duzunean.</p></qt>

en: Give up the game
eu: Jokoari amore eman

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
eu: <qt><p>Aukeratu «<b>Ebatzi</b>» uneko jokoari amore eman nahi badiozu. Ebazpidea bistaratuko da.</p><p>Bola guztiak jarri, eta ez baduzu amore eman nahi, aukeratu «Eginda!».</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
eu: Gaitu saguaren azpikoa nabarmentzea

en: Move Down
eu: Eraman behera

en: Move Up
eu: Eraman gora

en: Move Left
eu: Eraman ezkerrera

en: Move Right
eu: Eraman eskuinera

en: Switch Ball or Shoot Laser
eu: Trukatu bola edo jaurti laserra

en: Switch Marker
eu: Trukatu markatzailea

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
eu: Oharra: Norberak finkatutako <br />jokoen parametroak<br />alda ditzakezu<br />Ezarpenak elkarrizketa-koadrotik.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
eu[0]: Aurrena, bola 1 kendu behar duzu kutxa beltzetik.
eu[1]: Aurrena, %1 bola kendu behar dituzu kutxa beltzetik.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
eu: Bolen kokalekuak ongi asmatu dituzun egiaztatzeko, egin klik hemen!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
eu[0]: Bola 1 gehiago jarri behar duzu kutxa beltzean.
eu[1]: %1 bola gehiago jarri behar dituzu kutxa beltzean.

en: Game over.
eu: Jokoa bukatu da.

en: Game paused.
eu: Jokoa eten egin da.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
eu: «Eginda!» gainean klik egitea da jokoaren amaieran bolen kokalekuak egiaztatzeko bide arrunta. Hala ere, tutoretzan ezin da jokoa bukatu azken urratsera iritsi gabe.
    Aurrena, amaitu tutoretza.

en: Check positions
eu: Egiaztatu kokalekuak

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
eu: Amaierako zure markagailua: %1<br />Zinez ondo egin duzu!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
eu: Baina ez da kontutan hartzen<br /><b>trebatzeko jokoa</b> baita!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
eu: Zure amaierako markagailua: %1.<br />Uste dut trebakuntza behar duzula.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
eu: Jokoa etenda.<br />Sakatu «%1» berrekiteko.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
eu: Norberak finkatutako uneko jokoa utzi eta parametro berriekin joko berri bat abiatu nahi duzu?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
eu: Hasi joko berria

en: Custom Game
eu: Norberak finkatutako jokoa

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
eu: Tamalez, ezin duzu amore eman tutoretzan ari zarenean.

en: Solve
eu: Ebatzi

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
eu: Bola guztiak jarri dituzu. Zoragarria!
    Orain «Eginda!» botoian klik egin beharko zenuke jokoa amaitu eta asmatu duzun egiaztatzeko.
    Beraz, ziur zaude amore eman nahi duzula?

en: Give up
eu: Amore eman

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
eu[0]: Bola %1 jarri beharko zenuke.
eu[1]: %1 bola jarri beharko zenituzke.

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
eu[0]: %1 jarri duzu.
eu[1]: %1 jarri dituzu.

en: Do you really want to give up this game?
eu: Jokoari amore eman nahi diozu?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
eu: Oharra: trebakuntza moduan,<br /> emaitza aurrez azaltzen da.<br />Ongi pasa!

en: This will be the end of the current game!
eu: Hau uneko jokoaren bukaera izango da!

en: Start new game
eu: Hasi joko berria

en: Score
eu: Markagailua

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
eu: <qt><p>Hau <b>zure markagailua</b> da. Ahalik puntuazio baxuena lortzen saiatu beharko zenuke.</p><p>Markagailua igo egiten da:<ul><li>denborarekin: <b>puntu 1</b> segundoko</li><li>laserrak erabiltzean:<ul><li><b>3 puntu</b> laser izpiak bola bat jotzen badu edo sarrerako puntutik irteten bada,</li><li><b>9 puntua</b> beste sarrerako puntu batetik irteten bada.</li></ul></li></ul></p> <p>Zure markagailua <b>999</b>ra ezarriko da jokoaren amaieran hutsegite bat egiten baduzu.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
eu: <qt><p>Hau <b>jokoaren eremu nagusia</b> da.</p><ul><li><b>kutxa beltza</b> erdian dago.</li><li>Ezkerrean, <b>bolak</b> daude, eta kutxa beltzean kokatu behar dituzu.</li> <li>Kutxa beltzaren inguruan <b>laserrak</b> daude, eta erabili ondoren <b>elkarrekintzaren informazioa</b>rekin ordeztuko dira.</li></ul></qt>

en: Tutorial
eu: Tutoretza

en: Displays the progress of the tutorial.
eu: Tutoretzaren aurrerapena azaltzen du.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
eu: Tutoretzako hurrengo urratsera iristeko zer egin behar duzun azaltzen du.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
eu: &Aurrekoa

en: Go back to the previous tutorial step.
eu: Itzuli tutoretzaren aurreko urratsera.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
eu: &Hurrengoa

en: Go to the next tutorial step.
eu: Joan tutoretzaren hurrengo urratsera.

en: Welcome!
eu: Ongietorri!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
eu: Tutoretza honek KBlackBox-en nola jokatzen den irakatsiko dizu, adibide erraz bat erabiliz.<br /><br />6 zutabe eta 6 errenkadako kutxa karratu beltz batekin  jokatzen ari gara. Bere baitan <b>ezkutatuan</b> 3 bola ditu, 24 laser-zundaz inguratuta.<br /><br /> Helburua <b>bolen kokalekuak aurkitzea</b> da.

en: Click on "Next"
eu: Egin klik «Hurrengoa»n

en: Black box principles
eu: «Kutxa beltza»ren oinarriak

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
eu: Bolak ezkutuan daude, baina kutxara laser izpiak jaurti ditzakegu, sarrerako puntu ezberdinetatik, eta laser izpiak kutxatik irteten diren begiratu, eta hala egiten badute, nondik egiten duten.<br /><br />Laser izpiek bolekin modu ezberdinetan elkarreragiten dute.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
eu: Egin klik markatutako laserrean kutxa beltzera izpi bat jaurtitzeko.

en: No interaction
eu: Elkarrekintzarik ez

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
eu: Laser izpi batek ez badu koadro beltzeko edozein bolekin elkarreragiten, kanpora irtetzen da sarrerako puntuaren bestaldean.<br /><br />Adibidez, demagun koadroan 3 bola daudela erakusten den bezala. Hauek ez dute "1" laser izpiarekin elkarreragiten.<br /><br />Jokoa aurrera doan heinean, sarrera/irteera puntu bikote bakoitza zenbaki desberdin batekin markatzen da.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
eu: Orain jaurti markatutako laserretik aurreneko elkarrekintza mota ikusteko.

en: Hit
eu: Jota

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
eu: Bola baten zuzeneko talka bati «<b>Jota</b>» esaten zaio. Bola bat jotzen duen izpi bat <b>ez</b> da kutxa beltzetik azaleratzen.<br /><br />Adibidea: Izpiak bola bat jo zezakeen adierazitako kokalekuan, baina talkaren kokaleku zehatza ez da ziurra: Beste aukera asko daude.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
eu: Jaurti markatutako laserretik bigarren motako elkarrekintza ikusteko.

en: Simple deflection
eu: Desbideratze erraza

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
eu: Bola bete-betean jo ez, baino alde batean egiten duen izpi baten elkarrekintzari, «<b>desbideratua</b>» esaten zaio. Izpiaren desbideratze angelua beti da <b>90 gradu</b>koa.<br /><br /> Adibidea: Erakusten den bolak "2" izpia gorantz desbideratuko luke, erakusten den bezala, baina hau <b>ez</b> da aukera bakarra.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
eu: Egin klik «Hurrengoa»n laser izpia erakusten den bezala desbideratzen duen beste bola kokapen konbinazio bat ikusteko.

en: Several deflections
eu: Hainbat desbideratze

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
eu: Ikus dezakezunez, kutxa beltzeko elkarrekintzak nahiko konplikatuak izan daitezke.<br />«2» kokalekutik sartu eta irteten den laser izpi bat 3 bolen konfigurazio honek desbideratu zezakeen.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
eu: Jaurti markatutako laserra beste motako emaitza bat aurkitzeko.

en: Reflection
eu: Isla

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
eu: Laser izpia kutxa beltzaren <b>sarrerako puntutik</b> irteten bada, kutxa beltzaren barruan atzeraka islatua izan da.<br /><br />Adibidea: 2 bola jarri dizkizugu halako isla gertatzeko konfigurazioan.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
eu: Jaurti markatutako laserretik atzeranzko beste isla kasu bat ikusteko.

en: Special reflection
eu: Isla berezia

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
eu: Bola bat <b>kutxa ertzean</b> badago (inguruan beste bolarik gabe), kutxa beltza jomuga duen, eta zuzenean bolaren ondora doan, izpi baten atzerako isla eragiten du.<br /><br />Adibidea: Erakutsitako konfigurazioak atzeranzko isla sor dezake.

en: Nearly done. Click on "Next".
eu: Ia amaituta. Egin klik «Hurrengoa»n.

en: Marker for "free position"
eu: «Kokaleku hutsa»ren markatzailea

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
eu: Ziur gaude aurreneko 2 zutabeetan bolarik ez dagoela. Bolarik egongo balitz, «1» kokalekutik sartzen den izpiak 2. zutabeko bola bat joko luke edo hark desbideratuko luke. «Kokaleku huts» bat saguaren eskuineko klik batekin markatu dezakezu (begiratu ere teklatuko lasterbideak).<br /><br />Adibidea: 12 markatzaile daude aurreneko 2 zutabeetan.

en: Click on "Next".
eu: Egin klik «Hurrengoa»n.

en: Marking balls
eu: Bolak markatzea

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
eu: Bola bat non dagoen kalkulatu duzunean, erabili saguaren ezkerreko botoia hura markatzeko. Bola baten marka kentzeko, erabili berriz saguaren ezkerreko botoia. Azken argibidea: kokaleku batekin ziur ez bazaude, bolan saguaren eskuineko klik egin dezakezu "zalantzazko" gisa markatzeko (Begiratu ere teklatuko lasterbideak).<br /><br />Adibidea: Kokaleku bat ziur gisa eta bestea zalantzazko gisa markatu dugu.

en: Let us play!
eu: Goazen jokatzera!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
eu: <b>Zorionak!</b> Orain KBlackBox-eko <b>arau guztiak</b> ezagutzun dituzu.<br /><br /><b>Jokatzen has zaitezke.</b> Saia zaitez jokoaren tutoretza hau zure kasa bukatzen.<br /><br />Argibidea: izpi nahikoa bidali dira 3 bolen kokalekua ziurtasunez ondorioztatzeko. Behar izanez gero, gehiago jaurti ditzakezu.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
eu: Bolak jartzen bukatu eta egin klik «Eginda!» botoian burututakoan.

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
eu: Elementu grafikoen uneko gaiaren fitxategia. (SVGZ fitxategia bide-izen eta fitxategiaren luzapenarekin)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
eu: Bola kopurua norbere zailtasun maila finkatzeko

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
eu: Taularen zutabe kopurua norbere zailtasun maila finkatzeko

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
eu: Taularen errenkada kopurua norbere zailtasun maila finkatzeko

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
eu: Aurkitu kutxa beltzean ezkutatuta dauden bolak laser izpiak jaurtiz!

en: Developer of version 0.4.
eu: 0.4 bertsioaren garatzailea.

en: Original developer
eu: Jatorrizko garatzailea

en: Artist
eu: Artista
