kblackbox - en to fr translation catalogue (95 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
fr[0]:  bille
fr[1]:  billes

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
fr[0]:  colonne
fr[1]:  colonnes

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
fr[0]:  ligne
fr[1]:  lignes

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
fr: Personnalisé

en: Start Tutorial
fr: Démarrer le tutoriel

en: Start tutorial
fr: Démarrer le tutoriel

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
fr: <qt>Le <b>tutoriel</b> est un moyen rapide, interactif et simple à utiliser pour apprendre les règles du jeu. Si vous ne les connaissez pas, lancez-le !</qt>

en: New Sandbox Game
fr: Nouvelle partie d'entraînement

en: Start a new sandbox game
fr: Démarrer une nouvelle partie d'entraînement

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
fr: <qt><p>Dans une <b>partie d'entraînement</b>, la solution est affichée au tout début. C'est très pratique pour comprendre les principes du jeu.</p><p>Cependant : après un moment, cela devient un peu moins amusant et vous devriez essayer de démarrer une vraie partie !</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
fr: Terminé !

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
fr: <qt><ul><li>Tout d'abord, vous devez placer toutes les billes sur la boîte noire. Pour deviner leur bonne position et observer la manière dont elles interagissent avec les rayons Laser, vous devez utiliser les Laser disposés tout autour de la boîte noire.</li><li><b>Une fois que vous pensez que vous êtes prêt</b>, il ne vous reste qu'à cliquer ici.</li></ul><p>Veuillez noter qu'il n'est possible de cliquer ici que si vous avez disposé le bon nombre de billes.</p></qt>

en: Give up the game
fr: Abandonner la partie

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
fr: <qt><p>Choisissez « <b>Résoudre</b> » si vous souhaitez abandonner la partie en cours. La solution vous serez présentée.</p><p>Si vous avez placé toutes les billes et ne souhaitez pas abandonner, choisissez « Terminé ! ».</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
fr: Activer la mise en surbrillance sous le curseur de la souris

en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move Left
fr: Déplacer vers la gauche

en: Move Right
fr: Déplacer vers la droite

en: Switch Ball or Shoot Laser
fr: Inverser une bille ou lancer les Lasers

en: Switch Marker
fr: Inverser le marqueur

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
fr: Remarque : vous pouvez<br />modifier les paramètres<br />des parties<br />personnalisées<br />dans la fenêtre<br />de configuration.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
fr[0]: Vous devez d'abord retirer 1 bille de la boîte noire.
fr[1]: Vous devez d'abord retirer %1 billes de la boîte noire.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
fr: Pour vérifier si vous avez deviné avec succès la position des billes, cliquez ici !

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
fr[0]: Vous devez encore placer 1 dernière bille dans la boîte noire.
fr[1]: Vous devez encore placer %1 billes dans la boîte noire.

en: Game over.
fr: Partie terminée.

en: Game paused.
fr: Partie en pause.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
fr: Un clic sur « Terminé ! » est la manière habituelle de vérifier sa proposition de position des billes en fin de partie. Cependant, il vous sera impossible durant le tutoriel de terminer la partie sans avoir atteint la dernière étape.
    Veuillez d'abord terminer le tutoriel.

en: Check positions
fr: Vérifier les positions

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
fr: Votre score final est : %1.<br /> Bien joué !

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
fr: Mais ça ne compte pas,<br />puisque vous êtes en <b>entraînement !</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
fr: Votre score final est : %1.<br /> Je pense que vous avez encore besoin de vous entraîner...

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
fr: Jeu en pause.<br /> Cliquez sur « %1 » pour reprendre.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
fr: Voulez-vous annuler la partie personnalisée en cours et en démarrer une nouvelle avec de nouveaux paramètres ?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
fr: Démarrer une nouvelle partie

en: Custom Game
fr: Partie personnalisée

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas abandonner durant le tutoriel.

en: Solve
fr: Résoudre

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
fr: Vous avez placé toutes les billes. Bravo !
    Maintenant, vous devriez cliquer sur « Terminer ! » pour terminer la partie et vérifier si vous avez trouvé la solution.
    Alors, voulez-vous vraiment abandonner cette partie ?

en: Give up
fr: Abandonner

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
fr[0]: Vous devez placer 1 dernière bille !
fr[1]: Vous devez placer %1 billes !

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
fr[0]: Vous en avez placé %1.
fr[1]: Vous en avez placé %1.

en: Do you really want to give up this game?
fr: Voulez-vous vraiment abandonner cette partie ?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
fr: Remarque : en mode entraînement,<br /> la solution a déjà été affichée.<br /> Amusez-vous bien !

en: This will be the end of the current game!
fr: Ceci terminera la partie en cours !

en: Start new game
fr: Démarrer une nouvelle partie

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
fr: <qt><p>Ceci est <b>votre score</b>. Vous devez obtenir le plus petit score possible. </p><p>Le score augmente : <ul><li>avec le temps : <b>1 point</b> par seconde. </li><li>avec chaque utilisation des Lasers :<ul><li><b>3 points</b> si le rayon touche un bille ou ressort à son point d'entrée, </li><li><b>9 points</b> s'il ressort par un autre point.</li></ul></li></ul></p><p>Votre score est mis à <b>999</b> en fin de partie si vous commettez une erreur.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
fr: <qt><p>Ceci est la <b>zone principale de jeu</b>.</p><ul><li>La <b>boîte noire</b> se trouve au centre.</li><li>Les <b>billes</b> que vous devez disposer sur la boîte noire sont quant à elles disposées sur la gauche.</li><li>Enfin, sur le pourtour de la boîte noire se trouvent les <b>Lasers</b> qui seront remplacés par des <b>informations d'interaction</b> une fois activés.</li></ul></qt>

en: Tutorial
fr: Tutoriel

en: Displays the progress of the tutorial.
fr: Affiche la progression dans le tutoriel.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
fr: Décrit ce que vous devrez réaliser pour atteindre la prochaine étape du tutoriel.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
fr: &Précédente

en: Go back to the previous tutorial step.
fr: Retourner à l'étape précédente du tutoriel.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
fr: Suiva&nte

en: Go to the next tutorial step.
fr: Passer à l'étape suivante du tutoriel.

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
fr: Ce tutoriel vous permettra d'apprendre comment jouer à KBlackBox, en utilisant sur un exemple simple.<br /> <br /> Le jeu se déroule avec une boîte noire carrée de 6 colonnes et 6 lignes. 3 billes y sont <b>cachées</b> et 24 Lasers tout autour sont prêts à la sonder.<br /> <br /> Le but est de <b>trouver la position des billes.</b>

en: Click on "Next"
fr: Cliquer sur « Suivant »

en: Black box principles
fr: Principes du jeu de la boîte noire

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
fr: Les billes ne sont pas visibles mais des rayons LASER peuvent être envoyer dans la boîte depuis différents points d'entrée et il faut observer l'endroit où ils réapparaissent, s'ils réapparaissent.<br /> <br /> Un rayon Laser interagit avec les billes de différentes façons.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
fr: Veuillez cliquer sur le Laser indiqué par le marqueur pour lancer un rayon dans la boîte noire.

en: No interaction
fr: Aucune interaction

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
fr: Si un rayon Laser n'interagit avec aucune bille de la boîte, il ressort au point opposé à celui de son entrée.<br /> <br />Exemple : 3 billes sont supposées être dans la boîte comme ceci. Elles n'altéreront pas la trajectoire du rayon Laser « 1 ».<br /> <br /> Plus vous progressez dans une partie, plus les paires d'entrée / sortie seront nombreuses à être marquées de différents nombres.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
fr: Maintenant, activez le Laser marqué pour découvrir le premier type d'interaction.

en: Hit
fr: Touché

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
fr: Un impact direct sur une bille est appelé une « <b>touche</b> ». Un rayon touchant une bille ne <b>ressort pas</b> de la boîte noire.<br /> <br /> Exemple : le rayon a touché une bille à la position indiquée mais l'exacte position de la touche n'est qu'incertaine car il y a plusieurs autres possibilités.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
fr: Activez le Laser indiqué par le marqueur pour découvrir le deuxième type d'interaction.

en: Simple deflection
fr: Déviation simple

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
fr: L'interaction d'un rayon ne touchant pas réellement une bille mais juste par un de ses côtés est appelée « <b>déviation</b> ». L'angle de la déviation du rayon est toujours de <b>90 degrés</b>.<br /> <br /> Exemple : la bille indiquée dévierait le rayon « 2 » vers le haut, comme vous indiquez, mais ce <b>n'est pas</b> la seule possibilité.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
fr: Cliquez sur « Suivant » pour voir une autre combinaison de billes déviant le rayon Laser comme indiqué.

en: Several deflections
fr: Plusieurs déviations

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
fr: Comme vous pouvez le voir, les interactions dans la boîte noire peuvent s'avérer compliquées !<br />Un rayon Laser entrant et sortant aux positions « 2 » peut avoir été dévié par cette combinaison de 3 billes.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
fr: Activez le Laser indiqué par un marqueur pour découvrir un autre type de résultat.

en: Reflection
fr: Réflexion

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
fr: Si le rayon Laser quitte la boîte noire <b>par son point d'entrée</b>, il a été réfléchi à l'intérieur.<br /> <br /> Exemple : 2 billes ont été placées pour vous dans une configuration engendrant une telle réflexion.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
fr: Activez le Laser indiqué par un marqueur pour voir un autre cas de réflexion arrière.

en: Special reflection
fr: Réflexion spéciale

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
fr: Si une bille se trouve <b>au bord de la boîte noire</b> (à côté d'aucune autre bille), un rayon entrant depuis une case adjacente est directement réfléchi en arrière.<br /> <br /> Exemple : la configuration indiquée peut causer ce genre de réflexion arrière.

en: Nearly done. Click on "Next".
fr: Vous en avez presque terminé. Cliquez sur « Suivant ».

en: Marker for "free position"
fr: Un marqueur indiquant une « case libre »

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
fr: Il est sûr qu'il n'y a aucune bille dans les 2 premières colonnes. S'il y en avait, le rayon entrant à la position « 1 » toucherait une bille ou serait dévié par une bille de la colonne 2. Vous pouvez marquer une « case libre » en effectuant un clic droit de souris (veuillez regarder aussi les raccourcis clavier).<br /> <br /> Exemple : il y a 12 marqueurs dans les 2 premières colonnes.

en: Click on "Next".
fr: Cliquez sur « Suivant ».

en: Marking balls
fr: Marquage des billes

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
fr: Quand vous avez trouvé où se trouve une bille, veuillez effectuer un clic gauche de souris sur la case pour la marquer. Pour supprimer une marque sur une bille, faites le même clic à nouveau. Dernier conseil : si vous n'êtes pas sûr d'une position, vous pouvez faire un clic droit de souris sur une bille pour la marquer comme « Incertaine » (veuillez regarder aussi les raccourcis clavier).<br /><br />Exemple : une position dont nous sommes sûr a été marquée « Certaine » et une autre dont nous sommes moins sûr comme « Incertaine ».

en: Let us play!
fr: Jouons !

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
fr: <b>Félicitations !</b> Vous connaissez maintenant <b>toutes les règles</b> de KBlackBox.<br /> <br /> <b>Vous pouvez commencez à jouer.</b> Essayez de terminer ce tutoriel par vos propres moyens !<br /> <br /> Conseil : suffisamment de rayons ont été envoyés dans la boîte noire pour déduire les positions de chacune des 3 billes avec certitude. Mais vous pouvez bien entendu en lancer d'autres, si besoin.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
fr: Finissez de placer les billes et cliquez sur « Terminé ! » une fois que vous avez terminé !

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
fr: Fichier du thème courant pour les éléments graphiques (fichier « SVGZ » avec emplacement complet et extension de fichier).

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
fr: Nombre de billes pour le niveau personnalisé de difficulté

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
fr: Nombre de colonnes dans la boîte noire pour le niveau personnalisé de difficulté

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
fr: Nombre de lignes dans la boîte noire pour le niveau personnalisé de difficulté

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
fr: Trouvez les billes cachées dans la boîte noire en lançant des rayon Laser !

en: Developer of version 0.4.
fr: Développeur de la version 0.4.

en: Original developer
fr: Développeur original

en: Artist
fr: Artiste
