kblackbox - en to gl translation catalogue (96 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
gl[0]:  bóla
gl[1]:  bólas

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
gl[0]:  columna
gl[1]:  columnas

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
gl[0]:  fila
gl[1]:  filas

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
gl: Configurábel

en: Start Tutorial
gl: Iniciar o titorial

en: Start tutorial
gl: Iniciar o titorial

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
gl: <qt>O <b>titorial</b> é un xeito rápido, sinxelo e interactivo de aprender as regras do xogo. Comézao se non as coñeces!</qt>

en: New Sandbox Game
gl: Nova partida de proba

en: Start a new sandbox game
gl: Iniciar unha nova partida de proba

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
gl: <qt><p>Nunha <b>partida de proba</b>, a solución aparece ao principio. Isto é útil para comprender os principios do xogo.</p><p>Porén, tras un tempo, aburre e deberías intentar cunha partida real!</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
gl: Resolver!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
gl: <qt><ul><li>En primeiro lugar, debes pór todas as bólas no taboleiro. Para adiviñar as posicións correctas das bólas e ver como interactúan cos raios láser, debes usar os láseres situados arredor do taboleiro.</li><li><b>Cando penses que xa o resolviches</b>, debes premer aquí.</li></ul><p>Lembra que só podes premer aquí se puxeches o número correcto de bólas.</p></qt>

en: Give up the game
gl: Abandonar a partida

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
gl: <qt><p>Escolle «<b>Abandonar</b>» se queres abandonar a partida actual. Aparecerá a solución. </p><p>Se puxeches todas as bólas e non queres abandonar, preme «Resolver!».</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
gl: Activar o realzado baixo o rato.

en: Move Down
gl: Baixar

en: Move Up
gl: Subir

en: Move Left
gl: Á esquerda

en: Move Right
gl: Á dereita

en: Switch Ball or Shoot Laser
gl: Cambiar a bóla ou disparar o láser

en: Switch Marker
gl: Cambiar o marcador

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
gl: Nota: podes cambiar<br />os parámetros das<br />partidas personalizadas<br />no diálogo de configuración.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
gl[0]: Primeiro, debes retirar 1 bóla do taboleiro.
gl[1]: Primeiro, debes retirar %1 bólas do taboleiro.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
gl: Preme aquí para comprobar se adiviñaches correctamente as posicións das bólas!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
gl[0]: Debes pór 1 bóla máis no taboleiro.
gl[1]: Debes pór %1 bólas máis no taboleiro.

en: Game over.
gl: Rematou a partida.

en: Game paused.
gl: Partida en pausa.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
gl: Premer «Resolver!» é a maneira normal de comprobar as posicións das bólas ao final da partida. Porén, non é posíbel acabar a partida no titorial antes de acadar o último paso.
    Por favor, antes termina o titorial.

en: Check positions
gl: Comprobar as posicións

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
gl: A túa puntuación final é: %1<br />Fixéchelo moi ben!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
gl: Pero non conta<br />porque<b> é a partida de proba!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
gl: A túa puntuación final é: %1<br />Penso que necesitas máis práctica.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
gl: Partida en pausa.<br />Preme «%1» para continuar.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
gl: Queres cancelar esta partida personalizada e iniciar unha nova cos novos parámetros?

en: Custom Game
gl: Partida personalizada

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
gl: Non podes abandonar durante o titorial.

en: Solve
gl: Abandonar

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
gl: Situaches todas as bólas. Ben!
    Agora debes premer «Resolver!» para rematar a partida e comprobar se puxeches ben as bólas.
    Daquela, seguro que queres abandonar a partida?

en: Give up
gl: Abandonar

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
gl[0]: Debes situar %1 bóla!
gl[1]: Debes situar %1 bólas!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
gl[0]: Puxeches %1.
gl[1]: Puxeches %1.

en: Do you really want to give up this game?
gl: Seguro que queres abandonar esta partida?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
gl: Nota: no modo de probas,<br />a solución xa aparece.<br />Divírtete!

en: This will be the end of the current game!
gl: Este será a fin da partida actual!

en: Start new game
gl: Iniciar unha partida nova

en: Score
gl: Puntuación

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
gl: <qt><p>Esta é a túa <b>puntuación</b>. Deberías intentar obter a mínima posíbel.</p><p>A puntuación aumenta:<ul><li>co tempo : <b>1 punto</b> por segundo.</li><li>Co uso de láseres:<ul><li><b>3 puntos</b> se o láser atina unha bóla ou sae polo punto de entrada,</li><li><b>9 puntos</b> se sae por outro punto de entrada.</li></ul></li></ul></p><p>A puntuación ponse en<b>999</b> ao final do xogo se cometiches algún erro.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
gl: <qt><p>Esta é a <b>área principal do xogo</b>.</p><ul><li>O <b>taboleiro de xogo</b> está no centro.</li><li>Á esquerda, están as <b>bólas</b> que tes que distribuír polo taboleiro.</li><li>Arredor deste, están os <b>láseres</b> que se substitúen pola <b>información de interacción</b> se os empregas.</li></ul></qt>

en: Tutorial
gl: Titorial

en: Displays the progress of the tutorial.
gl: Mostra o progreso do titorial.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
gl: Describe o que tes que facer para acadar o seguinte paso do titorial.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
gl: &Anterior

en: Go back to the previous tutorial step.
gl: Ir ao paso anterior do titorial.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
gl: &Seguinte

en: Go to the next tutorial step.
gl: Ir ao seguinte paso do titorial.

en: Welcome!
gl: Benvido!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
gl: Este titorial aprenderache a xogar a KBlackBox mediante un exemplo simple.<br /><br />Estamos a xogar cunha caixa negra cadrada de 6 columnas e 6 filas. Ten 3 bólas <b>agochadas</b> nela e 24 láser de probas arredor dela.<br /><br />O obxectivo é <b>atopar a posición das bólas.</b>

en: Click on "Next"
gl: Preme «Seguinte»

en: Black box principles
gl: Fundamentos do xogo

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
gl: As bólas non son visíbeis, pero podemos disparar láseres na caixa en distintos puntos e observar se os láseres saen da caixa e, se o fan, por onde.<br /><br />Os raios láser reaccionan de distintos xeitos por mor das bólas.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
gl: Preme o láser marcado para disparar un raio na caixa negra.

en: No interaction
gl: Sen interacción

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
gl: Se un raio láser non reacciona con ningunha bóla na caixa negra, sairá no punto oposto ao de entrada.<br /><br />Exemplo: supón que temos 3 bólas na caixa como se mostra. Non afectarán ao raio láser «1».<br /><br />A medida que se xoga, cada par de puntos de entrada e saída sinálase cun número distinto.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
gl: Agora dispara o láser sinalado para descubrir o primeiro tipo de interacción.

en: Hit
gl: Impacto

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
gl: Un impacto directo nunha bóla é un «impacto». Un raio que bata nunha bóla <b>non</b> sairá da caixa negra.<b></b>Exemplo: o raio puido bater unha bóla na posición que se mostra, pero a posición exacta do impacto non é certa: hai outras posibilidades.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
gl: Dispara o láser sinalado para descubrir o segundo tipo de interacción.

en: Simple deflection
gl: Desvío simple

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
gl: A interacción dun raio que non bate directamente unha bóla, senón que lle pasa polo lado, chámase «<b>desvío</b>». O ángulo de desvío do raio sempre é de <b>90 graos</b>.<br /><br />Exemplo: a bóla mostrada desviará o raio «2» cara arriba, como se mostra, pero <b>non</b> é a única posibilidade.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
gl: Preme «Seguinte» para ver outra combinación de posición de bólas que desviarán o raio láser como se mostra.

en: Several deflections
gl: Desvíos múltiplos

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
gl: Como podes ver, as interaccións na caixa negra poden ser non pouco complicadas!<br />Un raio láser que entre e saia nas posicións «2» puido desviarse por esta configuración de 3 bólas.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
gl: Dispara o láser sinalado para descubrir outro tipo de resultado.

en: Reflection
gl: Desvío

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
gl: Se o raio láser sae da caixa negra <b>pola posición de entrada</b>, é que se desviou cara atrás dentro da caixa.<br /><br />Exemplo: situamos dúas bólas nunha configuración que podería producir esa reflexión cara atrás.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
gl: Dispara o láser sinalado para ver outro caso de reflexión cara atrás.

en: Special reflection
gl: Reflexión especial

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
gl: Se unha bóla esta <b>no bordo da caixa</b> (sen outra bóla cerca), un raio que entre na caixa directamente xunto a ela provocará unha reflexión cara atrás.<br /><br />Exemplo: a configuración que se mostra provoca unha reflexión cara atrás.

en: Nearly done. Click on "Next".
gl: Case está completado. Preme «Seguinte».

en: Marker for "free position"
gl: Marcador de «posición libre»

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
gl: Estamos seguros de que non hai bólas nas primeiras dúas columnas. De haber algunha, o raio entrante na posición «1» batería ou sería desviado por unha bóla na segunda columna. Podes marcar unha «posición libre» cun clic dereito do rato (consulta tamén os atallos de teclado).<br /><br />Exemplo: hai 12 marcadores nas primeiras 12 columnas.

en: Click on "Next".
gl: Preme «Seguinte».

en: Marking balls
gl: Marcas de bólas

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
gl: Cando creas que sabes onde está unha bóla, usa o botón esquerdo do rato para marcala. Para retirar unha marca, volve usar o mesmo botón. Última axuda: se non estás completamente certo dunha posición, podes usar un clic dereito sobre unha bóla para marcala como «dubidosa» (consulta os atallos de teclado).<br /><br />Exemplo: marcamos unha posición como certa e a outra como dubidosa.

en: Let us play!
gl: Xogando!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
gl: <b>Parabéns!</b> Xa sabes <b>todas as regras</b> de KBlackBox.<br /><br /><b>Podes comezar a xogar.</b>Intenta rematar a partida deste titorial por ti mesmo!<br /><br />Consello: xa enviamos raios de abondo para deducir as posicións de 3 bólas con certeza. Por suposto, podes usar máis raios se os precisas.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
gl: Acaba de colocar as bólas e preme «Resolver» para rematar!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
gl: Ficheiro do tema visual actual dos elementos gráficos. (ficheiro SVGZ coa ruta e a extensión)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
gl: Número de bólas do nivel de dificultade personalizado

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
gl: Número de columnas do taboleiro para o nivel de dificultade personalizado

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
gl: Número de filas do taboleiro para o nivel de dificultade personalizado

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
gl: Atopa as bólas agochadas no taboleiro disparando raios láser!

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
gl: © 2007, Nicolas Roffet
    © 1999-2000, Robert Cimrman

en: Developer of version 0.4.
gl: Desenvolvedor da versión 0.4.

en: Original developer
gl: Desenvolvedor orixinal

en: Artist
gl: Artista gráfico
