kblackbox - en to he translation catalogue (99 entries)

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 1 and 99]
en:  ball |  balls
he[0]:  כדור
he[1]:  כדורים
he[2]:  כדורים
he[3]:  כדורים

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  column |  columns
he[0]:  עמודה
he[1]:  עמודות
he[2]:  עמודות
he[3]:  עמודות

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  row |  rows
he[0]:  שורה
he[1]:  שורות
he[2]:  שורות
he[3]:  שורות

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
he: נתון להגדרה

[ctx: @action]
en: Start Tutorial
he: התחלת הדרכה

[ctx: @info:tooltip]
en: Start tutorial
he: התחלת הדרכה

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
he: <qt>ה<b>הדרכה</b> היא דרך מהירה, ידידותית ואינטראקטיבית ללמוד את כללי המשחק. כדאי להתחיל בזה אם הכללים לא ברורים לך עדיין!</qt>

[ctx: @action]
en: New Sandbox Game
he: משחק ארגז חול חדש

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new sandbox game
he: התחלת משחק ארגז חול חדש

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
he: <qt><p>ב<b>משחק ארגז חול</b>, הפתרון מוצג בתחילת המשחק. שימושי להבנת עקרונות המשחק.</p><p>עם זאת: לאחר זמן מה, זה לא כל כך מהנה וכדאי לנסות לשחק במשחק אמיתי!</p></qt>

[ctx: @action the last action of a game to check the result, when the user is done]
en: Done!
he: סיימתי!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
he: <qt><ul><li>תחילה, יש להציב את כל הכדורים בקופסה השחורה. כדי לנחש את המקומות הנכונים של הכדורים ולראות מה התגובה שלהם לקרני לייזר, יש להשתמש בלייזרים שממוקמים מסביב לקופסה השחורה.</li><li><b>כשסיימת להבנתך</b>, יש ללחוץ כאן.</li></ul><p>נא לשים לב שאפשר ללחוץ כאן אם הצבת מספר נכון של כדורים.</p></qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: Give up the game
he: כניעה במשחק

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
he: <qt><p>יש לבחור ב„<b>פתרון</b>” כדי לוותר על המשחק הנוכחי. הפתרון יוצג.</p><p>אם הצבת את כל הכדורים ולא מתחשק לך לוותר, אפשר לבחור ב„סיימתי!”.</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: Enable Highlight under Mouse
he: הפעלת הדגשה תחת סמן העכבר

[ctx: @action]
en: Move Down
he: למטה

[ctx: @action]
en: Move Up
he: למעלה

[ctx: @action]
en: Move Left
he: שמאלה

[ctx: @action]
en: Move Right
he: ימינה

[ctx: @action]
en: Switch Ball or Shoot Laser
he: החלפת כדור או יריית לייזר

[ctx: @action]
en: Switch Marker
he: החלפת סמן

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
he: לתשומת ליבך: אפשר לערוך<br />משתנים של<br />משחקים מותאמים אישית<br />בחלונית ההגדרות.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
he[0]: קודם צריך להסיר כדור מהקופסה השחורה.
he[1]: קודם צריך להסיר שני כדורים מהתיבה השחורה.
he[2]: קודם צריך להסיר %1 כדורים מהקופסה השחורה.
he[3]: קודם צריך להסיר %1 כדורים מהקופסה השחורה.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
he: כדי לבדוק אם ניחשת נכון את כל ההצבות של הכדורים יש ללחוץ כאן!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
he[0]: צריך להציב עוד כדור בקופסה השחורה.
he[1]: צריך להציב עוד שני כדורים בקופסה השחורה.
he[2]: צריך להציב עוד %1 כדורים בקופסה השחורה.
he[3]: צריך להציב עוד %1 כדורים בקופסה השחורה.

en: Game over.
he: המשחק הסתיים.

en: Game paused.
he: המשחק מושהה.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
he: לחיצה על „סיימתי!” היא הדרך הרגילה לבדוק את מקומות הכדורים בסוף המשחר. עם זאת, אי אפשר לסיים את משחק ההדרכה לפני הגעה לשלב האחרון.
    נא לסיים קודם את ההדרכה.

[ctx: @title:window]
en: Check Positions
he: בדיקת הצבות

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
he: התוצאה הסופית שלך: %1<br />תוצאה מרשימה לכל הדעות!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
he: אבל זה לא נחשב<br />כיוון <b>שזה בארגז החול!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
he: התוצאה הסופית שלך היא: %1<br />אולי שווה להתאמן עוד קצת.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
he: המשחק מושהה.<br />לחיצה על „%1” תמשיך במשחק.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
he: לבטל את המשחק הנוכחי שהותאם אישית ולהתחיל במשחק חדש עם משתנים חדשים?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
he: התחלת משחק חדש

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
he: משחק מותאם אישית

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
he: אי אפשר להיכנע בהדרכה, סליחה.

[ctx: @title:window]
en: Solve
he: פתרון

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
he: הצבת את כל הכדורים. מצוין!
    עכשיו צריך ללחוץ על „סיימתי!” כדי לסיים את המשחק ולבדוק האם ניחשת נכון.
    אז, באמת בא לך לוותר על המשחק הזה?

[ctx: @action:button]
en: Give Up
he: להיכנע

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
he[0]: יש להציב כדור!
he[1]: יש להציב שני כדורים!
he[2]: יש להציב %1 כדורים!
he[3]: יש להציב %1 כדורים!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
he[0]: הצבת %1.
he[1]: הצבת %1.
he[2]: הצבת %1.
he[3]: הצבת %1.

en: Do you really want to give up this game?
he: באמת להיכנע במשחק הזה?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
he: לתשומת ליבך: במצב ארגז החול,<br />הפתרון כבר מוצג.<br />בהצלחה!

en: This will be the end of the current game!
he: המשחק הנוכחי שלך יסתיים!

en: Score
he: ניקוד

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
he: <qt><p>זה <b>הניקוד שלך</b>. צריך לנסות לצבור כמה שפחות ממנו.</p><p>הניקוד גדל:<ul><li>עם הזמן: <b>נקודה</b> בשנייה.</li><li>עם שימוש בלייזרים:<ul><li><b>3 נקודות</b> אם קרן הלייזר פוגעת פוגעת בכדור או יוצאת מנקודת הכניסה,</li><li><b>9 נקודות</b> אם היא יוצאת בנקודת כניסה אחרת.</li></ul></li></ul></p><p>הניקוד שלך נקבע ל־<b>999</b> בסוף המשחק אם שגית.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
he: <qt><p>זאת <b>זירת המשחק הראשית</b>.</p><ul><li>ה<b>קופסה השחורה</b> נמצאת במרכז.</li><li>משמאל מופיעים ה<b>כדורים</b>, יש להציב אותם על הקופסה השחורה.</li><li>מסביב לקופסה השחורה, יש <b>לייזרים</b> שמוחלפים ב<b>פרטי תגובתיות</b> כשנעשה בהם שימוש.</li></ul></qt>

[ctx: @title:group]
en: Tutorial
he: הדרכה

en: Displays the progress of the tutorial.
he: מציג את התקדמות המדריך.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
he: מתאר מה צריך לעשות כדי להגיע לשלב הבא במדריך.

[ctx: @action:button Previous tutorial step]
en: &Previous
he: ה&קודם

en: Go back to the previous tutorial step.
he: חזרה לשלב הקודם בהדרכה.

[ctx: @action:button Next tutorial step]
en: &Next
he: ה&בא

en: Go to the next tutorial step.
he: חזרה לשלב הקודם בהדרכה.

en: Welcome!
he: ברוך בואך!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
he: המדריך הזה ילמד אותך איך לשחק ב־KBlackBox, תוך שימוש בדוגמה פשוטה.<br /><br />אנו משחקים עם קופסה שחורה מרובעת עם 6 עמודות ו־6 שורות. בתוכה <b>מוחבאים</b> 3 כדורים ומסביבה 24 בוחני לייזר.<br /><br />המטרה היא <b>למצוא את מקום הכדורים.</b>

en: Click on "Next"
he: נא ללחוץ על „הבא”

en: Black box principles
he: עקרונות הקופסה השחורה

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
he: הכדורים אינם גלויים, אך אנו יכולים לירות קרני לייזר לתוך הקופסה דרך נקודות כניסה שונות ולהתבונן האם קרני הלייזר יוצאות מהקופסה, ואם הן כן, מאיפה הן יוצאות.<br /><br />קרני הלייזר מגיבות לכדורים במגוון דרכים.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
he: נא ללחוץ על הלייזר המסומן כדי לירות קרן על הקופסה השחורה.

en: No interaction
he: ללא תגובה

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
he: אם קרן לייזר לא מגיבה לאף כדור בקופסה השחורה, היא יוצאת מהנקודה הנגדית לנקודת הכניסה.<br /><br />למשל: נניח שיש לנו 3 כדורים בקופסה כפי שמופיע. הם לא ישפיעו על קרן „1”.<br /><br />עם התקדמות המשחק, כל צמד של נקודות כניסה/יציאה יסומן במספר אחר.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
he: עכשיו צריך לירות בלייזר המסומן כדי לחשוף את סוג התגובה הראשון

en: Hit
he: שיגור

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
he: פגיעה ישירה בכדור נקראת „<b>פגיעה</b>”. קרן שפוגעת בכדור <b>לא</b> מגיחה מהקופסה השחורה.<br /><br />למשל: יכול להיות הקרן פגעה בכדור במקום שמופיע, אבל מקום הפגיעה המדויק אינו ודאי: יש מגוון אפשרויות שונות.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
he: יש לירות בלייזר המסומן כדי לחשוף את סוג התגובה השני.

en: Simple deflection
he: הסטה פשוטה

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
he: התגובה של הקרן שלא פוגעת בכדור בפועל, אך מכוונת לאחד מצדדיו, נקראת „<b>הסטה</b>”. זווית ההסטה של הקרן היא תמיד ב־<b>90 מעלות</b>. <br /><br />למשל: הכדור שמופיע יסיט את קרן „2” כלפי מעלה, כפי שמופיע, אך זאת <b>אינה</b> האפשרות היחידה.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
he: יש ללחוץ על „הבא” כדי לצפות בשילוב הבא של מקומות כדורים שמסיט את קרן הלייזר כפי שמופיע.

en: Several deflections
he: כמה הסטות

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
he: כפי שניתן לראות, אינטראקציות בתיבה השחורה יכולות להיות די מורכבות!<br /> קרן לייזר שנכנסת ויוצאת במקומות „2” יכולה לסטות על ידי הגדרה זו של 3 כדורים.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
he: יש לירות בלייזר המסומן כדי לחשוף סוג נוסף של תוצאה.

en: Reflection
he: החזר

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
he: אם קרן הלייזר יוצאת מהקופסה השחורה <b>בנקודת הכניסה</b>, היא הוחזרה בתוך הקופסה השחורה.<br /><br />למשל: הצבנו 2 כדורים בשבילך בתצורה שתוביל להחזר שכזה.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
he: יש לירות על הלייזר המסומן כדי לראות מקרה נוסף של החזר אחורה.

en: Special reflection
he: החזר מיוחד

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
he: אם כדור נמצא <b>בקצה התיבה</b> (כשאין סביבו אף כדור אחר), קרן שמכוונת לתיבה השחורה שצמודה אליו תגרום להחזר הפוך.<br /><br />דוגמה: ההגדרות שמופיעות יכולות לגרום להחזר הפוך.

en: Nearly done. Click on "Next".
he: כמעט סיימנו. נא ללחוץ על „הבא”.

en: Marker for "free position"
he: סימון ל„מקום פנוי”

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
he: אנחנו יכולים להיות בטוחים שאין כדורים בשתי העמודות הראשונות. אילו היו שם כדורים כלשהם, הקרן שנכנסה ממקום „1” הייתה פוגעת בכדור או שהיא הייתה מוסטת על ידי כדור בעמודה 2. אפשר לסמן „מקום פנוי” עם לחצן העכבר הימני (יש לזה גם קיצורי מקשים).<br /><br />דוגמה: יש 12 סמנים בשתי העמודות הראשונות.

en: Click on "Next".
he: נא ללחוץ על „הבא”.

en: Marking balls
he: סימון כדורים

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
he: כשהצלחת להבין איפה הכדור נמצא, נא להשתמש בכפתור העכבר השמאלי כדי לסמן אותו. כדי להסיר את סימן הכדור, יש להשתמש שוב בכפתור העכבר השמאלי. עצה אחרונה: אם יש לך ספק בנוגע למקום, אפשר ללחוץ על כדור עם הכפתור הימני כדי לסמן אותו „בספק”. (יש גם קיצורי מקלדת.)<br /><br />לדוגמה: סימנו לך מקום אחד כוודאי, השני בספק.

en: Let us play!
he: קדימה, למשחק!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
he: <b>ברכות!</b> עכשיו <b>כל החוקים</b> של KBlackBox ברורים לך.<br /><br /><b>אפשר להתחיל לשחק.</b> אפשר לנסות לסיים את משחק ההתנסות הזה בעצמך!<br /><br />לתשומת ליבך: שלחנו מספיק קרניים כדי לאפשר לך להסיק באופן די ודאי איפה נמצאים 3 הכדורים. כמובן שניתן להשתמש ביריות נוספות במקרה הצורך.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
he: נא לסיים להציב את הכדורים וללחוץ על „סיימתי!” כשסיימת!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
he: קובץ לערכת העיצוב הנוכחית של הרכיבים הגרפיים. (קובץ SVGZ עם נתיב וסיומת)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
he: מספר הכדורים לרמת קושי מותאמת אישית

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
he: מספר העמודות של הלוח לרמת קושי מותאמת אישית

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
he: מספר השורות של הלוח לרמת קושי מותאמת אישית

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
he: איתור הכדורים שמתחבאים בקופסה השחוהר על ידי שיגור קרני לייזר!

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
he: (c) 2007, ניקולס רופט
    (c) 1999‏-2000, רוברט צימרמן

en: Nicolas Roffet
he: ניקולס רופט

en: Developer of version 0.4.
he: מפתח גרסה 0.4.

en: Robert Cimrman
he: רוברט צימרמן

en: Original developer
he: מפתח מקורי

en: Johann Ollivier Lapeyre
he: יוהאן אוליבייר לאפייר

en: Artist
he: אמן
